Emeklilik

Hayatlarını çalışarak sürdüren kişilerin belli bir yaştan sonra çalışamayacağı varsayılıp planlı bir şekilde bu çalışmayı sonlandırma durumuna emeklilik denir. Emekli olma durumunda bu kişiler emekli maaşı almaya başlarlar. Emekli maaşı almak için belli başlı şartları taşıyor olmak gerekir. Bu şartları taşıyan kişiler hayatlarının geri kalanını emekli maaşı alarak geçinebilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumuna göre değişik emeklilik çeşitleri bulunur. Bunlar yaş haddinden emeklilik, engelli emekliliği, yaşlılık sonucu normal emeklilik, iş kazası emekliliği ve malulen emeklilik gibi çeşitlerdir. Tabi yine bu emeklilik çeşitlerinin de farklı farklı şartları bulunmaktadır.

Emekli olmak isteyen kişiler kimi zaman yaşa takılabiliyorlar. En çok sıkıntı çekilen konuların başında gelen yaşa takılma durumunda emekli olma durumu ertelenebiliyor. Emekli olmanın 3 şartı bulunmaktadır. Bunlar; sigorta prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş haddidir. Bu şartları sağlayan kişiler emekli olabiliyorlar.

Sitemizde emeklilik ile ilgili birçok konu mevcuttur. Emekli maaşından kesinti sebepleri ve kesinti sorgulama, emeklilikte yaşa takılanlar, emekliye ek zam ne zaman yapılacak, doğum borçlanması ne kadar ve nasıl hesaplanır, emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi nasıl yapılır, istifa eden memurun hakları nelerdir, Halkbank bireysel emeklilik iptali ve daha birçok konu hakkında sitemizden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başa dön tuşu