BankacılıkEmeklilik

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali 2024 BES İptal Formu ve Para İadesi

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali - BES İptal Formu ve Para İadesi, Halkbank BES Sorgulama, Halkbank BES İletişim, Halkbank Bireysel Emeklilik Ne Kadar? Halkbank BES Giriş, Halkbank BES İptal Formu, Halkbank BES Hesaplama ve daha fazlası hakkında tüm ayrıntılar yazımızda...

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali – BES İptal Formu ve Para İadesi; bireysel emeklilik sistemi işleyiş süreci, Halkbank BES sorgulama nasıl yapılır, BES iptali için izlenmesi gereken adımlar gibi birçok merak edilenlerin cevabı yazımızda.

Gönüllülük esasına dayanan ve mevcut sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı özelliğe sahip zorunlu bireysel emeklilik sistemlerine katılım, 2017 yılı itibariyle zorunlu hale getirilmişti. 45 yaş altındaki tüm vatandaşlar, otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiler; ancak bu sürece dahil olmak istemeyen kişiler de oldu. Dolayısıyla; bu sistemden çıkmak isteyen pek çok banka müşterisi için, bireysel emeklilik sistemini iptal ettirme konusu çok önemli bir hale geldi. Sisteme zorunlu katılım olması vatandaşların otomatik BES nasıl iptal edilir sorusuna cevap aranmasına sebep oldu.

Denizbank Metlife BES İptali 2024 BES Para İadesi Kaç Günde Gelir?

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Halk Emeklilik ile otomatik katılım sistemine dahil olanlar çok şanslı diyen Halkbank, müşterilerine sunduğu bu sistem ile onların geleceğini şekillendirmeyi hedefliyor. Peki, tam olarak nedir bu BES? Hemen açıklayalım. Bireysel emeklilik sistemi, rahat bir emeklilik geçirmek isteyen kişilerin; çalışırken birikim yapmasını sağlayan, Sosyal Güvenlik Sistemi’nin tamamlayıcısı olarak, emeklilik döneminde ek gelir sağlar.

Aslında, ikinci bir emeklilik hakkının elde edildiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Bu sayede; emekli olmadan önceki aktif çalışma yaşamınızdaki kalite standartlarından ödün vermeden, emekliliğinizi rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Birikimleriniz, risk durumlarınız doğrultusunda, sizin seçeceğiniz planlar dahilinde, yine sizin seçeceğiniz fonlara yönlendirilerek sağlanır. Fonlar ise uzmanlar tarafından yönetildiği için tamamen güvenebileceğiniz bir sistemdir.

halkbank bireysel emeklilik i̇ptali
halkbank bireysel emeklilik i̇ptali

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi İşleyiş Süreci

Bireysel emeklilik fonları hususunda, alanında uzman kişiler tarafından yönetilen bu sürecin tek amacı; sigortalılara ek bir kazanç sağlamaktır. Sağladığı avantajlar ile Halkbank bireysel emeklilik sistemindeki işleyiş şu şekildedir:

 • Mevcut sosyal güvenlik sistemini tamamlayan Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi, gönüllülük esasına dayalıdır.
 • 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle, bu sisteme yatırılan katkı payına %25 oranında devlet katkı payı da eklenmiştir.
 • 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren otomatik bireysel emeklilik sistemi kapsamında; 45 yaşından küçük tüm çalışan kişiler uygulamaya dahil edilmiştir.
 • Sisteme otomatik olarak dahil edilen kişilerin, 2 ay sonra cayma hakları vardır. Dileyen katılımcılar, sistemden ayrılabilir ya da devam edebilirler.
 • Bu sistemde 10 yıl boyunca kalan kişiler, 56 yaşını doldurduktan sonra emekliye ayrılabilirler.
 • Emekliliğe hak kazanmış vatandaşların sistem üzerinde biriktirmiş oldukları tutar; sisteme dahil oldukları yaşa ve aylık ödedikleri tutara göre değişiklik gösterir.

Emekliliğe hak kazanılan süre sonuna kadar biriktirilen tutar; yaşın da doldurulmasıyla, sahibine maaş olarak ya da toplu olarak ödenir. Sistem hakkında bu bilgilere sahip olan; ancak “Halkbank bireysel emeklilik hesabımı nasıl görebilirim?” sorusunun yanıtını arayan okuyucularımız için detayları aşağıda paylaşmaya devam ediyoruz.

Halkbank BES Sorgulama

Eğer; Halkbank’ın müşterisiyseniz ve bireysel emeklilik sistemi kapsamında düzenli olarak aylık ödemelerinizi yapıyorsanız; elbette ki “Halkbank bireysel emeklilik hesabımı nasıl görebilirim?” sorusunu soruyorsunuz ve bu süreci sorgulayarak, kontrol etmek en büyük hakkınız.

7ihr6qwjjgzao14yuf4mnrgypk568norwi1e44jj.jpeg

 • Halkbank BES takibi için, Halkbank’ın internet bankacılığı üzerinden Bireysel Emeklilik Şubesi’ni ziyaret edebilir, müşteri numaranız ya da T.C. kimlik numaranız ile Bireysel Emeklilik Sistemi özelinde, tüm birikimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Halkbank bireysel emeklilik hesaplama işlemlerinizi de bu sayfadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Şubesi’nin web sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

 • Bu sisteme dahil olmanız ve şartlara uyum sağlamanız durumunda; devletin sunduğu %25 katkı oranını sorgulamak için ise e-Devlet’in, Emeklilik Gözetim Merkezi sayfasına göz atabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!.

Halkbank Zorunlu BES İptali İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım ile maaşlarında bazı kesintiler yaşayan vatandaşlar, çözüm yolu olarak bu sistemden nasıl çıkabileceklerinin araştırmasını yapmaya başladılar. Bu işlem için; mobil şube, SMS bankacılığı, banka şubeleri ve çağrı merkezi olmak üzere 4 yöntemin olduğunu söyleyebiliriz. Halkbank BES iptali için izlemeniz gereken yollar her bir yöntem için şu şekilde:

1. Çağrı Merkezi ile Halkbank BES İptal Süreci

 Halkbank Emeklilik çağrı merkezine ulaşabileceğiniz numara 0850 202 20 20’dır. Arama sağladıktan sonra, T.C. kimlik numaranız ile giriş yapabilir, Bireysel emeklilik sigortasına dair iptal işlemlerinizi operatör yönlendirmeleri doğrultusunda birkaç adımda tamamlayabilirsiniz.

2. SMS Bankacılığı ile Halkbank BES İptal Süreci

 • SMS aracılığıyla yapılan iptal işlemleri; mobil şubeye göre biraz daha kolay, çağrı merkezine göre ise daha hızlıdır.
 • Yapmanız gereken; telefonunuzun mesaj bölümüne girerek; büyük harflerle “AYRILMA” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra, T.C. kimlik numaranızı eklemek.
 • Alıcı bölümüne ise “2560” yazmanız yeterlidir.
 • Bu gönderim sonucunda; sistemden ayrılmanız halinde, önümüzdeki bir sene boyunca tekrar sisteme giremeyeceğinize dair bir uyarı mesajı alacaksınız.
 • Hala sistemden çıkmak istiyorsanız, aldığınız mesajı “EVET” yazarak yanıtlamanız gerekiyor.

3. Mobil Şube ya da İnternet Bankacılığı ile Halkbank BES İptal Süreci

 • Telefonunuza Halkbank’ın mobil uygulamasını indirerek ya da Halkbank’ın internet şubesini ziyaret ederek iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

7ihr6qwjjgzao14yuf4mnrgypk568norwi1e44jj.jpeg

 • Bireysel emeklilik sisteminin web sitesi bilgisini yukarıda paylaşmıştık, aşağıda yeniden paylaşacağız. Bu adrese girdikten sonra; tercih edeceğiniz bir alternatif ile girişinizi yapın.
 • Bilgilerinizin geleceği ekranda, ilgili menüde yapacağınız seçimler ile iptal işleminizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Şubesi’nin web sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

4. Halkbank Şubelerinden BES İptal Süreci

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için izleyebileceğiniz bir diğer yol Halkbank şubelerini ya da Halk Emeklilik acentelerini ziyaret etmek. Şubedeki yetkili çalışanlara bu talebinizi bildirmeniz durumunda, size bir form verilecek. Bu formu doldurduktan sonra ise imzalamanız istenecek. Dilerseniz; bu formu bankaya gitmeden de edinebilir ve doldurmuş olarak pratik bir şekilde teslim edebilirsiniz.

Halkbank bireysel emeklilik iptal formunu indirmek için TIKLAYINIZ!

Halkbank BES İptal Formu ve Para İadesi

Eğer BES iptal formunu şubelerden doldurmadıysanız ve fax ya da posta ile gönderecekseniz şu kanallardan faydalanabilirsiniz:

Halk Emeklilik fax numarası: 0 212 314 84 00

Halk Emeklilik posta adresi: Halide Edip Adıvar Mah. Darülaceze Cad. No: 20 Şişli / İstanbul

Bireysel emeklilik sisteminin başlamasından sonraki ilk 60 gün içinde cayma hakkınız bulunuyor. İptal talebiniz doğrultusunda; tarafınızdan kesintisi yapılan tüm ücretler, eğer; var ise yatırım giderleri ile birlikte 10, en geç 20 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilir. Çalıştığınız şirket, sistemden ayrılmanız için gerçekleştirilen başvurunun tarafına ulaştığı tarih itibariyle 5 iş günü içinde, ayrılma bilgilerinizi ve sistemden ayrılacağınıza dair istek formunuz ile hesap özetinizi e-mailinize iletecektir.

Bireysel emeklilik sistemine kayıt olarak birikim yapmış kişinin vefatı söz konusu ise, mevcut birikim, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen hükümler doğrultusunda, kişinin emeklilik sözleşmesinde belirtilmiş yasal mirasçısına ödenir.

Halkbank Bireysel Emeklilik İletişim Bilgileri

Size en yakın Halkbank’ı ziyaret edebilir ya da Halkbank bireysel emeklilik müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 • Halkbank bireysel emeklilik telefon numarası 0850 202 20 20‘dır. Bazı konular sizin için yüz yüze görüşme yapmayı gerektiriyor olsa da şunu belirtmemizde fayda var. Müşteri hizmetleriyle yapacağınız tüm görüşmeler neticesinde; var olan probleminizi çözebilir veya aklınızdaki sorulara yanıt alabilirsiniz.
 • Eğer; bir yazışma başlatacaksanız; e-mail adresi [email protected], posta adres bilgisi Halide Edip Adıvar Mahallesi, Darülaceze Caddesi, Numara: 20, Kat: Zemin-1-2-3, 34382, Şişli, İstanbul‘dur.
 • Genel Müdürlük telefon numarası ise; 0212 314 83 00‘dır.

Allianz BES İptali 2024 Allianz BES Cayma İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu