reklam
BankacılıkEmeklilik

Akbank – Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Formu

Akbank - Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Formu, Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Akbank BES İptali SMS, Avivasa BES İptal SMS, Akbank BES Sorgulama, BES İptali Kaç Günde Yatar ve daha fazlası yazımızda...

Akbank – Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Formu; Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), çalışanların iş hayatı boyunca yaptıkları maaş tasarruflarını uzun vadeli yatırımlara yönlendirir. Böylece emekli olduktan sonra da, vatandaşların iş hayatındaki yaşam standartlarının korunması amaçlanır. Önceleri gönüllülük esasına dayanan ve bireysel olarak başvurulan bu sistem ABD, İngiltere gibi ülkelerin izinden gidilerek zorunlu hale getirildi.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kamu ve özel sektörde sigortalı olarak çalışan ve 45 yaşının altındaki her vatandaş otomatik katılım sistemine dahil edildi. İşverenler aracılığıyla dahil olunan sistemde her ay çalışanların esas kazancının yüzde üçü kadar kesinti yapılarak tasarruf hesabına aktarılır. İki aylık başlangıç süresi sonrası Akbank – Avivasa’nın uzman yatırımcıların yönlendirdiği fonlardan istediğinizi seçebilirsiniz. BES fonlarını yılda altı kez, emeklilik planını dört kez değiştirme hakkınız bulunur.

BES’te diğer emeklilik planlarında olmayan bir diğer avantaj ise devlet katkısıdır. Otomatik katılıma dahil olanlar 1000 TL devlet katkısı almaya hak kazanır. Ayrıca ödenen katkı payı tutarının yüzde 25’i oranında devlet katkısından yararlanma hakkı da bulunur.

Akbank – Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Formu

BES Sözleşmelerinde Devlet Katkısı

Maaş kesintisi, başka emeklilik planlarının olması, şirket memnuniyetsizliği, sistemin zorunlu olması gibi birçok farklı nedenle sistemden çıkmak isteyen pek çok çalışan var. İki aylık başlangıç süresi içinde cayma hakkınızı kullanabilir ve herhangi bir kesinti yapılmadan para iadesi ve varsa getirilerini alabilirsiniz. Ancak sistemden ayrılınca devlet katkısından mahrum kalırsınız. Devlet katkısı hak ediş süreleri kademeli olarak şu şekildedir:

 • En az 3 yıl sistemde kalan çalışanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15’ini
 • En az 6 yıl sistemde kalan çalışanlar yüzde 35’ini
 • En az 10 yıl sistemde kalan çalışanlar yüzde 60’ını
 • 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduran çalışanlar birikimleri ile beraber devlet katkısının tamamını almaya hak kazanır.

BES İptali Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistemi bütün avantajları ve dezavantajları ile değerlendirdikten sonra hala BES hesabınızı iptal ettirmek istiyorsanız pek çok farklı yöntemle talebinizi iletebilirsiniz. İşvereniniz BES hesabınızı Akbank’ta oluşturduysa Akbank BES otomatik katılım iptali için dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var. Akbank BES iptali yaptırmak isterseniz emeklilik planınızda tanımlanan kesintiler yapılır. Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi sözleşmenizin sadece ilk 5 yılı için geçerlidir, sonrasında bu kesintiler yapılmaz. Ancak fon toplam gider kesintisi sözleşme süresi boyunca devam eder. Ayrıca üç ay üst üste ödememe durumunda her ay alınan bir ara verme kesintisi bulunur. Sözleşmenizin ilk beş yılı dolduktan sonra sistemden çıkarsanız fon toplam gider kesintisi iadesi alırsınız ve diğer iadeler için de kontroller başlar. 

Akbank, müşterilerinin BES ve otomatik katılımlı BES hesaplarını yan kuruluşu olan Avivasa üzerinde açar. BES sözleşmenize ait bilgileri istediğiniz zaman Avivasa internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca posta ve e-posta yoluyla ulaştırılan Hesap Bildirim Cetveli’nde de kesinti bilgileri yer alıyor. Kesintiler birikiminizin büyük bir kısmını oluşturuyorsa hesabınızı dondurma yoluna gidebilirsiniz. Ancak yine de birkaç ayda bir hesabınıza tekrar para yatırmanız gerektiğini unutmayın.

Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Birikiminizi ve getirileri iyice değerlendirdikten sonra yine de BES hesabınızı kapatmak istiyorsanız Avivasa Bireysel Emeklilik iptali için pek çok farklı yöntem mevcuttur. Avivasa cayma hakkını kullanmak için şu yolları izleyebilirsiniz:

 • Şube üzerinden Avivasa otomatik BES iptali
 • Müşteri hizmetleri yolu ile Avivasa otomatik BES iptali
 • Ayrılma formu doldurarak Avivasa otomatik BES iptali
 • İnternet sitesi üzerinden Avivasa otomatik BES iptali

Avivasa BES iptali ve para iadesi, iptal talebiniz işleme alındıktan sonraki 10 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir.

Şube Üzerinden Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa BES iptali talebinizi iletmek için size en yakın Akbank ya da Avivasa şubesine gitmeniz gerekir. Yanınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ya da kimlik yerine geçen resmi bir belge götürmelisiniz. Şahsen gidemeyecek durumda iseniz noterde vekalet verdiğiniz biri sizin yerinize şubeye gidip talebinizi iletebilir. 

Şubeye gittikten sonra bir Avivasa BES iptali dilekçesi yazmanız gerekir. Yetkilinin hazır bir dilekçe verdiği durumlarda boş alanları kendi bilgileriniz ile doldurmanız da yeterlidir. Söz konusu dilekçeyi imzalayıp yetkili personele teslim ettikten sonra Avivasa BES iptali talebiniz işleme alınır. 10 iş günü içinde Avivasa BES iptali ve para iadesi gerçekleştirilir.

akbank - avivasa bes i̇ptali
akbank – avivasa bes i̇ptali

Size en yakın Avivasa şubesini bulmak için TIKLAYINIZ!

Size en yakın Akbank şubesini bulmak için TIKLAYINIZ!

Müşteri Hizmetleri Yolu ile Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa BES iptali talebinizi iletmek için Avivasa müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bunun için ayrıca açılmış bir Akbank BES telefon hattı bulunmamaktadır.

 • Avivasa BES iptali için 444 11 11 numaralı Avivasa çağrı merkezini arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlanıp kişisel bilgilerinizi teyit ettikten ve hesap bilgilerinizi verdikten sonra Avivasa Bireysel Emeklilik iptali talebinizi iletebilirsiniz.
 • Müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmenin ardından size tercihinize göre posta ya da e-posta yoluyla bazı evraklar ulaştırılır. Evrakları dikkatli biçimde okuyup imzaladıktan sonra tekrar Avivasa’ya ulaştırmanız gerekir.
 • İptal gerçekleştikten sonraki 10 iş günü içerisinde BES para iadesi maaş hesabınıza aktarılır.

Ayrılma Formu Doldurarak Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa BES iptali talebinizi iletmenin yollarından birisi de ayrılma formunu doldurmaktır. Örnek Avivasa BES iptal formu aşağıdaki bağlantıdan indirilerek doldurulabilir. Ayrılma talep formunu dikkatli şekilde doldurup imzaladıktan sonra internet veya posta yoluyla Avivasa Hayat ve Emeklilik’e ulaştırmanız gerekir. Gönderdikten sonra şirket yetkilileri size ulaşacaktır. Size ulaşılmadığı takdirde evrakların ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Avivasa BES iptali ayrılma talep formunu indirmek için TIKLAYINIZ!

İnternet Sitesi Üzerinden Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa BES iptali talebinizi iletmenin bir başka yöntemi ise internet sitesini kullanmaktır.

skcopjlomruitldvjxs5yhczlcyvhln6s1l1uycq

 • Avivasa Hayat ve Emeklilik’in resmi internet sitesine giriş yapın. Ana sayfada sağ üst köşede “Online İşlemler” menüsünü göreceksiniz. 
 • “Online İşlemler” butonuna tıkladıktan sonra açılan menünün en altında “Bi’Tıkla Otomatik Katılım” seçeneği var. Oradaki “Çalışan Girişi” butonuna tıklayın.

zf1lmnewwv4lxuqcipkv8oeosf2igakdgjz7uwan

 • Açılan “Bi’Tıkla Otomatik Bireysel” penceresine cep telefonu numaranızın son dört hanesini ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girerek “Şifre Al” butonuna basın.
 • Cep telefonunuza gelen şifreyi ilgili alana girin.
 • Sisteme bu şekilde giriş yaptıktan sonra hem sözleşme detaylarınızı görüntüleyebilir hem de iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Avivasa’nın resmi internet sitesine girmek için TIKLAYINIZ!

Bi’Tıkla Otomatik Bireysel şubeye ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?

AXA BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu