Edevlet.net

HGS Cezası Nereye Ödenir ve Cezaya Nereden İtiraz Edilir?

07.07.2018

Otoyol ve köprülerde bulunan gişelerde ücretli geçiş esnasında araçların daha hızlı işlem yapabilmesi ve dur kalk eylemleri yüzünden uzun kuyrukların oluşmasına engel olmak için hizmete giren Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), araçların ön camına takılı olan bir etiket üzerinden işleyen bir sistemdir. HGS’ye abone olan sürücüler belirli bir ücret karşılığında anlaşmalı noktalardan araçlarının ön camına yapıştırmak için bir etiket alırlar ve her ücretli gişeden geçtiklerinde o etiket okunur, sürücünün sistemdeki bakiyesinden geçiş ücreti düşürülür. Eğer bakiyenizi düzenli olarak takip etmez ve bakiyeniz yokken ücretli gişeden geçerseniz bu bir geçiş ihlali sayılır ve tarafınıza bazı yaptırımlar uygulanır. HGS idari para cezası çoğu zaman geçiş ücretinin on katı olmakla beraber dönem dönem aflarla birlikte daha düşük miktarlarda da olabilir.

HGS Cezası Nereye Ödenir?

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından anlaşma yapılan banka kurumları vasıtasıyla Hızlı Geçiş Sistemi bünyesindeki cezalarınızı ödeyebilirsiniz. Karayollarının anlaşmalı olduğu bankalar listesinde bulunan kurumlar aracılığıyla ceza ödemek için bu bankaların şubelerinden, ATM cihazlarından, internet bankacılığından, mobil uygulamalarından, kredi kartlarından faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı kullanarak online ödemek yapmak istiyorsanız İnternet Vergi Dairesinin online hizmetinden faydalanabilirsiniz. Yalnız bu noktada kredi kartınızın online alışverişe açık olması gerekir.

HGS cezası ödemesi için anlaşmalı banka ve kredi kartları listesi:

 • Ziraat Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Ziraat Bankası VISA ve MasterCard
 • Türkiye Finans Katılım Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Türkiye Finans Katılım Bankası VISA ve MasterCard
 • Akbank – Geçerli Kredi Kartları: Wings, Axess, Free, Axess Business, Fish, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
 • Denizbank – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Denizbank VISA ve MasterCard ve Mastercard
 • Yapı Kredi – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • Vakıfbank – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Vakıfbank VISA ve MasterCard
 • Finansbank – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Finansbank VISA ve MasterCard
 • HSBC – Geçerli Kredi Kartları: Tüm HSBC Bankası VISA ve MasterCard
 • Aktif Bank – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Aktif Bank kredi kartları
 • Garanti Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Garanti American Express, VISA
 • Alternatifbank Bonus, Ing Bonus, Şekerbank Bonus, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Halkbank – Geçerli Kredi Kartları: Bütün Halkbank VISA ve MasterCard
 • TEB – Geçerli Kredi Kartları: Bütün TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • İş Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Bütün İş Bankası VISA ve MasterCard

HGS Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Hızlı Geçiş Sistemi ile çalışan gişelerden ihlalli geçiş yapan araç sahiplerinin sistemde kayıtlı olan telefon numaralarına ihlale dair bir kısa mesaj iletilir. İhlaller bazı durumlarda ev adresine posta yoluyla ya da e-mail adresine elektronik ileti olarak da gönderilebilir. Geçiş ihlalinin yapılması ve ceza ödemekle yükümlü olunduğunun öğrenilmesi halinde sistem aboneleri 15 gün içinde cezayı ödedikleri durumda yüzde 25 indirimden faydalanarak daha az para öderler.

Bazı durumlarda sistemde yaşanan aksilikler yüzünden aboneye herhangi bir bildirim gitmiyor ya da abone bildirimi gözden kaçırarak cezayı zamanında ödemeyi ihmal edebiliyor. Bu tip durumlarda da son ödeme tarihinden sonraki her gün cezaya gecikme bedelleri ilave edilerek ücret daha da ağırlaşabiliyor. Eğer kurum tarafından bir bildirim gönderildiyse ve bu bildirimi abone görmediyse bu durum tamamen abonenin sorumluluğu altındadır fakat kurum bir bildirim göndermediyse abone gecikme bedeli ödemek durumunda değildir. Tüketici hakem heyetleri HGS cezalarının kişiye bildirilmemesini kurumun bir suçu olarak kabul ediyor.

Hızlı Geçiş Sistemi’nde en çok karşılaşılan bir diğer problem; sistem üzerinden gerekli sorgulamalar gerçekleştirildiğinde abonelerin karşısına çıkan hatalı cezalardır. Örnek vermek gerekirse 29 Haziran 2018 tarihinde saat 11:51’de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerindeki gişelerden geçiş ihlali yaptığına dair sistemde bir uyarı gören sürücü o tarihte arabasıyla tamamen farklı bir şehir olabiliyor. Dolayısıyla bu tip durumlarda söz konusu hatalar için HGS cezalarına itiraz etmek gerekiyor.

HGS cezasına itiraz etmek için aboneler genelde ödeme merkezlerine gitse de bu yanlış bir uygulamadır çünkü ne banka şubeleri ne de PTT ofisleri HGS cezasına itiraz etmek için doğru adres değildir. Karayolları Genel Müdürlüğü itiraz için çeşitli yöntemleri resmi sitesinden açıklamıştır.

1. Telefon ile itiraz

HGS para cezasına itiraz etmek için ilgili mercilerle telefonla iletişime geçebilirsiniz. Eğer ceza sorgulama işleminizi yaptıktan sonra Hızlı Geçiş Sistemi kapsamındaki cezalarınızın tamamının ya da herhangi bir kısmının tarafınızın sorumluluğunda olmadığını ve bir hatanın söz konusu olduğunu düşünüyorsanız veya sistem tarafından bu cezalarla ilgili size uyarı gönderilmediğini iletmek istiyorsanız Karayolları Genel Müdürlüğünün 0850 460 60 60 numaralı telefon hattına bağlanarak müşteri hizmetleriyle konuşmayı tercih edebilirsiniz.

Sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisine şikayetinizin detaylarını bildirmeniz ve cezaya neden itiraz etmek istediğinizi söylemeniz halinde talebiniz işleme alınacaktır ve kısa süreler içerisinde yapmış olduğunuz itirazın olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuçlandığı tarafınıza iletilecektir.

2. E-mail ile itiraz

Karayolları Genel Müdürlüğünün sağlamış olduğu e-mail servisiyle şikayetlerinizi iletmek için hgs@kgm.gov.tre-mail adresine bir itiraz yazısı gönderebilirsiniz.

Burada elektronik iletiyi gönderirken “Ben bu cezayı ödemek istemiyorum, itiraz ediyorum” gibi kısa ve belirsiz cümleler kurmak yerine hangi HGS cezasına itiraz ettiğinizi, itiraz ettiğiniz cezanın saati, bölgesi, tarihi, o tarihte aracınızla beraber nerede olduğunuz, itiraz etmenizin tüm sebepleri gibi konularda detaylı bilgiler vermeniz gerekir. Tek bir gönderide tüm detayları her ayrıntısıyla paylaşırsanız itiraz talebiniz daha hızlı şekilde sonuca kavuşacaktır.

3. Dilekçe ile itiraz

Telefon ya da mail ile itiraz edebildiğiniz gibi HGS bünyesindeki cezalarınıza dilekçe yazarak da itiraz edebilirsiniz. İlgili kuruma dilekçe aracılığıyla itirazınızı iletmeniz halinde sorumlu kişiler tarafından dilekçeniz incelenir ve cezanızın haksız olduğu ortaya çıkarsa tarafınıza bu cezanın iptal edildiğine dair bir dönüş yapılır ve bilgi sunulur.

Dilekçe yazarken de şikayetiniz hakkındaki tüm detayların tamamen doğru ve eksiksiz bir şekilde yazıya dökülmesi gerekir. Eksik bilgiler olması ya da anlaşılmaz bir dil kullanılması halinde şikayetinizin sonuca kavuşma ihtimali düşecektir ve dosyayı inceleyen kişilerin konuyu anlaması zorlaşacaktır.

HGS Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

Aşağıdaki görselde yer alan örneğe göre itiraz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Görselde boş olan yerlere aracınızın markası, rengi gibi bilgileri girebilirsiniz. Ayrıca tarihleri kendi ceza vakanıza uygun şekilde güncelleyerek yazmayı unutmayın.

hgs itiraz dilekçe örneği

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.