E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Heyet Raporu Nasıl Alınır? Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Heyet raporu, en az 6 ya da 7 poliklinikte, uzman doktorlara muayene olunduktan sonra alınabilen sağlık raporu çeşididir. Yeni işe alımlar, askerliğe alımlar, evlat edinme gibi durumlar olmak üzere çeşitli konularda talep edilir. Heyet raporları kişilerin sağlık durumlarını ispat eden en önemli belgelerdir.

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu, tam teşekküllü sağlık raporu olarak da adlandırılan bir rapor çeşididir. Bu raporun birçok doktordan oluşan heyet tarafından verilmesi sebebiyle bu şekilde adlandırılır. Heyet raporu alırken hastanelerin talep ettiği belgeler genel itibarıyla aynıdır. Ancak bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Hastanelerin genel olarak heyet raporlarında talep ettiği belgeler şu şekildedir:

 • Üç adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Rapor almak için başvuru dilekçesi (Bu dilekçeler matbu bir biçimde hastanelerde yer almaktadır)

Heyet Raporu Veren Hastaneler

Heyet raporları tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınabilir.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet sağlık raporu almak için ilk önce tam teşekküllü özel ya da devlet hastanesinden randevu alınması gerekir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak devlet hastanelerinde randevu alınabilir. Eğer özel hastanelerden randevu almak isteniyorsa, rapor alınacak hastaneyle internet sitesi ya da telefon numarası üzerinden iletişime geçilebilir.

Randevu zamanında hastaneye gidilmesinin ardından hastanenin heyet sağlık raporu veren bölümüne başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru için oradaki matbu dilekçe doldurulur. Bu dilekçeye;

 • İsim, soyisim
 • İletişim bilgileri
 • Raporun talep edilme nedeni
 • Varsa sağlıkla ilgili özel durumlar yazılmalıdır.

Dilekçeyi doldurduktan sonra gerekli diğer evraklarla birlikte kayıt yaptırılabilir. Kayıt yaptırıldıktan sonra vezneye sağlık raporu ücreti ödenir, ücretin yatırıldığına dair belge kayıt olunan kısma teslim edilir. Sonrasında sırasıyla uzman doktorlar tarafından muayene gerçekleştirilir. Uzman doktorlar çeşitli tahliller talep edebilirler. Talep edilen tahlillerin yaptırılmasıyla tüm doktorlardan oluşan heyet karşısına çıkılır ve heyet tarafından verilecek rapor beklenir.

Devlet Hastanelerinden Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ!

Devlet Hastanesi Heyet Raporu Ücreti

Heyet raporu alınırken genellikle hem devlet hem de özel hastaneler belirli bir ücret talep ederler. Bu raporların ücretleri hastaneden hastaneye farklılık gösterebilir. Bu açıdan rapor başvurusu yapmadan önce araştırma yapılmasında fayda vardır. Günümüz itibarıyla devlet hastanelerinde rapor ücreti 100-150 TL arasında değişir. Bunun yanında raporu alabilmek için gerekli olan kan tahlili ücretleri de 30-40 TL arasındadır. Özel hastanelerde heyet sağlık raporları ücretleri biraz daha yüksek olabilir.

Heyet Raporu Kaç Günde Çıkar?

Heyet raporunun alınma süresi hastaneden hastaneye değişiklik gösterir. Genel olarak sabah randevularının işlemleri öğleden sonra sonlanır. Ardından 3-4 günlük bir sürecin ardından rapor çıkar. Bu süre devlet hastaneleri için geçerlidir. Özel hastanelerdeki yoğunluk daha az olduğundan, raporun çıkma süresi de kısadır.

Heyet Raporu Süresi

Heyet raporu sürekli ya da geçici süreyle verilebilir. Verilen raporda bu konuyla ilgili bir ibare yer alır. Sağlık durumunun değişmesi halinde, yeniden rapor talep edilebilir. Geçici olarak verilen raporlarda, kontrol zamanları raporda belirtilir. Kontrol sonrası değişiklikler tekrardan raporlanır.

Heyet Raporu Ne İşe Yarar?

Heyet raporu, sağlık durumunu ispatlayan en önemli belgedir. Bu açıdan çeşitli kurum ve kuruluşlar bu raporu talep ederler. Yine engelli olan kişiler çeşitli haklardan yararlanmak için bu raporu alırlar. Heyet raporları;

 • Yeni işe girişlerde
 • Yurt dışına çıkış işlemlerinde
 • Engelli durumlarını tespit amacıyla
 • Askere alımlarda
 • Çeşitli özel durumlarda kullanılırlar. Milli Eğitim Bakanlığı sağlık yüzünden uzun süreli devamsızlık durumlarında tek doktor ya da üç doktorlu sağlık raporlarını kabul etmemekte ve okul için heyet raporu istemektedir.

Sahte Raporların Hukuki Boyutu

Herhangi bir nedenle sahte rapor almak, kullanmak, teşebbüs etmek ya da vermek Türk Ceza Kanunu’na göre evrakta sahtecilik suçunu oluşturur ve hapis cezası vardır. Bu suçu kamu görevlisi işlerse cezasında artırım yapılır. Bu suç bir örgüt vasıtasıyla işlenirse yine cezada artırım yapılır.

Heyet Raporu Örneği

rapor

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.