SGK - SSK

Heyet Raporu Nasıl Alınır? 2024 Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Nedir?

Heyet Raporu Nasıl Alınır? Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Nedir? Tam Teşekküllü Hastaneden Heyet Raporu Nasıl Alınır? Tam Teşekküllü Heyet Raporu Hangi Bölümden Alınır? Tam Teşekküllü Heyet Raporu Kaç Günde Çıkar? Heyet Raporu ve Sağlık Raporu Aynı Şey Mi? Devlet Hastanesinden Heyet Raporu Kaç Günde Alınır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır? Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Nedir? Tam teşekkülü sağlık raporu nasıl alınır gelin birlikte bakalım. Heyet raporu için gerekli belgeler, heyet raporu kaç gün alınabilir, heyet raporu ücreti ne kadardır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Günümüzde Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş tam teşekküllü devlet hastaneleri ve özel hastanelerde belirli koşullar altında değerlendirme yaparak kişilere farklı bir rapor tipi olan heyet raporunu çıkaran bir kurul bulunur. Bu heyet vatandaşların farklı nedenlerden dolayı ihtiyaç duyabildikleri heyet raporu için gerekli olan incelemeleri yapmakla görevlidir.

Heyet Raporu Nedir?

Heyet raporu, hastanelerde bu belgeyi düzenlemeye yetkisi olan özel bir kurul tarafından verilen bir rapor çeşididir. Tam teşekküllü sağlık raporu olarak da adlandırılır. Heyet raporu, alanında uzman doktorlardan oluşan bir sağlık heyeti tarafından verilmesi sebebiyle bu şekilde isimlendirilir.

Tam Teşekküllü Ne Demek? Tam Teşekküllü Sağlık Kurulu Raporu Nedir?

Tam teşekküllü sağlık durumu raporu yani heyet raporu çoğu kurum ve kuruluş tarafından istenen kapsamlı bir sağlık belgesini ifade eder. Hastanelerin farklı polikliniklerine detaylı bir şekilde muayene olunduktan sonra çıkarılan heyet sağlık raporu, kişinin genel sağlığıyla ilgili en kapsamlı belgedir ve bu nedenle tam teşekküllü olarak adlandırılır.

Heyet Raporunda Nelere Bakılır?

Heyet raporu almak için tam teşekküllü bir hastaneye başvuran kişiler genel bir sağlık kontrolünden geçirilir. Temel olarak muayene olunan birimler çoğu hastanede aynıdır.

Peki tam teşekküllü sağlık raporunda nelere bakılır, hangi bölümlere muayene olunur?

Heyet raporu için muayene olunması gereken bölümler şu şekildedir:

 • İç hastalıkları (dahiliye) bölümü
 • Genel cerrahi bölümü
 • Kulak, burun, boğaz (KBB) bölümü
 • Nöroloji bölümü
 • Göz sağlığı ve hastalıkları bölümü
 • Psikiyatri (ruh sağlığı) bölümü

Heyet raporu başvurusunda bulunan vatandaşlar yukarıda verilen branşların uzmanları tarafından detaylı bir muayeneden geçirirler. Bu aşamada kişilere uzmanlar tarafından gerekli görülen birtakım test, tahlil ve tetkikler yapılabilir.

Heyet Raporu Kaç Doktor Tarafından İmzalanır?

Tam teşekküllü sağlık raporu alanında ilgili bölümlerden birer uzmanın yer aldığı bir heyet tarafından hazırlanır ve en son olarak da başhekimin onayından geçer. 

İlgili kurulda yer alan doktorların sayısı hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir. Genellikle 3 uzmanın görev yaptığı kuruldaki üye sayısı kimi zaman 7 veya 8’i de bulabilir. Bazı hastanelerde sadece bir doktor heyet raporlarıyla ilgilenir. Bu hastaneler kapsamı genel heyet raporundan biraz daha düşük olan fakat birçok yerde kullanılabilen durum bildirir tek hekim sağlık raporu verebilirler.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporları tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınabilir. Bu raporu almak için öncelikle ilgili kurumdan randevu alınır. Ardından hastane tarafından verilen rapor talep dilekçesi, heyet raporu ücreti ve istenilen diğer belgeler teslim edilir ve işlemler başlatılır.

Tam Teşekküllü Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

İlk olarak randevu alınan hastanenin heyet sağlık raporu veren bölümüne başvuru yapmalısınız. Başvuru için ilgili kişi tarafından size verilen matbu dilekçesini doldurmalısınız. Bu dilekçeye;

 • İsim, soy isim
 • İletişim bilgileri
 • Raporun talep edilme nedeni
 • Varsa sağlıkla ilgili özel durumlar yazılmalıdır.

Dilekçeyi doldurduktan sonra gerekli diğer evraklarla birlikte kayıt yaptırılabilir. Kayıt yaptırıldıktan sonra vezneye sağlık raporu ücreti ödenir. Sonrasında sırasıyla uzman doktorlar tarafından muayene gerçekleştirilir. Uzman doktorlar çeşitli tahliller talep edebilirler. Talep edilen tahlillerin yaptırılmasıyla tüm doktorlardan oluşan heyet karşısına çıkılır ve heyet tarafından verilecek rapor beklenir.

Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Heyet raporu veren hastaneler, başvuran kişilerden birtakım belgeleri ibraz etmesini ister. Bu belgeler her hastanede geçerlidir ve değişmez. Hastanelerin genel olarak heyet raporlarında talep ettiği belgeler şu şekildedir:

 • 3 veya 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Rapor almak için doldurulan başvuru dilekçesi

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Heyet raporunun alınma süresi hastaneden hastaneye değişiklik gösterir. Genel olarak sabah randevularının işlemleri öğleden sonra sonlanır. Ardından 3-4 günlük bir sürecin ardından rapor çıkar. Bu süre en fazla 7 güne kadar çıkabilir.

Heyet Raporu Kaç Gün Alınabilir?

Heyet raporu sürekli ya da geçici süreyle verilebilir. Verilen raporda bu konuyla ilgili bir ibare yer alır. Sağlık durumunun değişmesi halinde, yeniden rapor talep edilebilir. Geçici olarak verilen raporlarda, kontrol zamanları belirtilir. Kontrol sonrası değişiklikler tekrardan raporlanır.

heyet raporu
heyet raporu

Heyet Raporu İçin Nasıl Randevu Alınır?

Heyet sağlık raporu almak için ilk önce tam teşekküllü özel ya da devlet hastanesinden randevu alınması gerekir. Tam teşekküllü sağlık kurulu raporu randevu sistemi ile normal zamanda muayene olmak için randevu alınan sistem aynıdır. Bunun için bölümün sonunda verilen linke tıklayarak Merkezi Hastane Randevu Sisteminin veri tabanına giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz ALO 182 hattını arayarak da heyet raporu randevusu oluşturabilirsiniz.

Eğer tam teşekküllü sağlık raporu veren özel hastaneler aracılığıyla rapor almak istiyorsanız, söz konusu hastaneye şahsen başvurarak gerekli bilgileri edinebilir ve randevu alabilirsiniz. Ayrıca randevu için hastanenin internet sitesini kullanabilir ya da ilgili hasta birimiyle telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Merkezi Hastane Randevu Sistemine (MHRS) ulaşmak için TIKLAYINIZ!

2024 Heyet Raporu Ücreti Ne Kadar?

Günümüz itibarıyla devlet hastanelerinde rapor ücreti 130-300 Türk Lirası arasında değişir. Özel hastanelerde heyet sağlık raporları ücretleri biraz daha yüksek olabilir. Genel olarak 250-400 Türk Lirası arasında değişen özel hastane ücretleri istenilen tahlil ve tetkiklerin fiyatlarıyla beraber artış gösterebilir.

Heyet Raporu Kimlere Verilir?

Herhangi bir nedenden dolayı heyet raporuna ihtiyaç duyan tüm vatandaşlar Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen tam teşekküllü hastanelere heyet raporu başvurusunda bulabilirler. Heyet raporları;

 • Yeni işe girişlerde
 • Yurt dışına çıkış işlemlerinde
 • Silah ruhsatı başvurusunda
 • Evlat edinme işlemlerinde
 • Engellilik durumunu tespitinde
 • Sürekli ilaç kullanımında
 • Uzun süreli izinlerde kullanılmak üzere talep eden vatandaşa verilebilir.

Heyet Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Heyet raporu ile kişilerin genel sağlık durumlarında bir sorun olmadığı kanıtlanabilir. Bunun yanında heyet raporu aşağıda belirtilen durumlar gibi sağlık problemleri olan kişiler tarafından da alınabilir.

 • Sürekli olarak ilaç kullanmayı gerektiren rahatsızlıklar
 • Kronik hastalıklar
 • Engelli kişiler
 • Askerlik yapamaz kararına başvuranlar
 • Protez kullananlar
 • Uzun süre istirahat etmesi gereken kişiler

Yukarıda belirtilenler gibi durumların ispatı için heyet raporuna ihtiyaç vardır. Böylece vatandaşlar söz konusu durumla ilgili kanıt niteliğinde bir belge görmek isteyen kuruluşlara başvuru yapabilirler. Sürekli ilaç kullanması gereken kişiler heyet raporu sayesinde ilaçlarını daha kolay yazdırabilirler.

Psikiyatri Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Birçok hastane heyet raporu almak için psikiyatri bölümüne muayene olmayı zorunlu kılar. Eğer sağlıklı olduğunuzu kanıtlayan tam teşekküllü heyet raporu almak istiyorsanız, ilgili uzmanın herhangi bir psikiyatri sorununuz olmadığını belirtmesi gerekir.

Bunun yanında bir psikiyatrik hastalık geçirenler ve bu hastalığa bağlı olarak sürekli ilaç kullanması gereken kişiler de psikiyatri heyet raporuna başvurabilir. Bu kişilere hastanın ruhsal durumunu anlamak ve söz konusu rahatsızlığının seviyesini ölçmek için heyet raporu psikiyatri testleri yapılır. Sonuç ilgili doktor tarafından değerlendirilir ve rapor düzenlenir.

Okul İçin Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Eğitim hayatına devam ederken iyileşme süreci uzun süren bir rahatsızlık ya da ameliyat geçiren öğrenciler heyet raporuna başvurabilir. Eğer bir öğrenci kendisine tanınan devamsızlık hakkını aşacaksa bu raporu alması zorunludur. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı sağlık yüzünden uzun süreli devamsızlık durumlarında tek doktor ya da üç doktorlu sağlık raporlarını kabul etmez ve okul için heyet raporu ister.

Okula verilecek heyet raporunu almak için söz konusu rahatsızlıkla ilgili olarak heyet raporu başvurusu yapılır. Öğrencinin giriş işlemleri tamamlandıktan sonra heyet tarafından gerekli kontroller yapılır ve kurulun değerlendirmesi sonucunda rapor öğrenciye verilir.

Gebelikte Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Herhangi bir kuruluşta çalışan anne adayları doktorlarının uygun bulduğu süre boyunca heyet raporu alabilirler. Annenin sürekli istirahat etmesini gerektiren riskli gebeliklerde verilen bu rapor için hastalar doktorlarıyla irtibata geçebilirler.

Gebelik için verilen heyet raporlarının süresi en fazla 60 gün olarak belirlenmiştir. Fakat bu sürenin sonunda anne adayının durumunda bir değişiklik gözlenmezse tekrar rapor çıkarılabilir ve istirahate devam edilebilir.

Doğum Sonrası Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Tıpkı gebelikte olduğu gibi doğum sonrasında da annenin uzun süre dinlenmeye ihtiyacı olabilir. Veya yeni doğanda görülen birtakım riskli durumlar sebebiyle annenin bebeği ile ilgilenmesi gerekebilir. Anneye doğum sonrasında verilen yasal iznin süresi yeterli değilse, heyet raporuna başvurmak gerekebilir. Bunun gibi zamanlarda heyet raporu verme yetkisi bulunan hastanelere veya kendi doktorunuza başvurarak heyet raporu alabilirsiniz.

Tüp Bebek İçin Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Tüp bebek tedavisi gören kadınlar süreç boyunca ciddi bir rahatsızlık yaşar veya uzun süre istirahat etmesi gereken bir durumla karşı karşıya kalırlarsa, kurul karşısına çıkarak heyet raporu başvurusunda bulunabilir.

Bel Fıtığı İçin Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Bel fıtığı kişilerin hareketlerini ciddi oranda kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Özellikle ileri seviye fıtık problemleri kişilerin çalışmalarına engel olabilir. Fakat bu rahatsızlık çok fazla kişide görüldüğü için doktorlar heyet raporu verirken daha dikkatli ve özenli davranırlar.

Bel fıtığı sebebiyle heyet raporu almak istiyorsanız, yetkili bir hastaneye başvurmalısınız. Eğer fıtık problemi yaşamınızı ve hareketlerinizi yüksek oranda etkiliyorsa, ilgili kurul ihtiyacını olan raporu size verecektir.

Askerlik İçin Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Askere gidecek olan kişilerin yoklama işlemleri sırasında askerlik yapmaya elverişli olduklarını kanıtlayan bir adet sağlık raporu sunmaları gerekmektedir. Bu raporu almak isteyen kişiler yetkili hastanelerden heyet raporu başvurusunda bulunabilirler. İsteyen vatandaşlar aile sağlık merkezlerinden durum bildirir tek hekim sağlık raporu da alabilirler.

Bunun dışında fiziksel durumu veya kronik hastalığı sebebiyle askerlik yapamayacak olan kişiler askerliğe elverişli olmadıklarını bildiren bir heyet raporu alabilirler. Bu raporu sunan vatandaşlar, askerlikten muaf tutulurlar. Bu raporu almak isteyen kişilerin askeri hastanelere başvurmaları gerekir.

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

İstirahat Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Herhangi bir rahatsızlık ya da iş kazası sonucu uzun süre boyunca dinlenmesi gereken vatandaşların çalıştıkları kurumlara sunmak üzere heyet raporu alması gerekebilir. Kişiler bu raporu almak için ilk olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir hastaneye başvurulmalıdırlar. Gerekli belgeleri tamamlayıp ve heyet raporu ücretini ödeyen kişiler kurul tarafından değerlendirmeye alınır. Yapılan muayene ve tetkiklerin sonucunda heyet tarafından uygun görülen süre için rapor düzenlenir.

Ayakta Çalışamaz Raporu Nasıl Alınır?

Eğer sürekli olarak ayakta durmanızı gerektiren bir işte çalışıyor ve bu durum sebebiyle ciddi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, ayakta çalışamaz raporu almak için yetkili hastanelere başvurabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen heyetlerin bulunduğu özel hastanelerden ya da devlet hastanelerinden ihtiyacınız olan raporu almak için kurul karşısına çıkabilirsiniz.

Çalışamaz Raporu Nasıl Alınır?

Elinde olmayan nedenlerden ötürü uzun süre dinlenmesi gereken, rahatsızlığı dolayısıyla çalışmaya bir süre devam edemeyecek olan veya iş kazası geçiren vatandaşlar işverenlerine çalışamayacaklarını bildiren heyet raporunu sunmak zorundadırlar. Söz konusu hastalığın seyrine ve ciddiyetine göre yapılacak değerlendirmeler sonucunda, heyet uygun görürse bu kişilere çalışamaz raporu verecektir.

Özürlü Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlar kendilerine sunulan ayrıcalıklardan faydalanabilmek için heyet raporuna ihtiyaç duyarlar. Heyet raporu puan cetveli üzerinde yer alan değerler kişilerin engel seviyesini belirler ve söz konusu haklar da bu engel düzeyine göre değişiklik gösterir. Engelli vatandaşların bu haklardan yararlanmaya devam edebilmesi için belirli aralıklarla tam teşekküllü hastanelere başvurarak yeni durum bildirir raporu alması da gerekebilir.

Durum Bildirir Raporu Nedir?

Durum bildirir raporu engelli vatandaşların aldığı bir çeşit heyet raporudur. İyileşme ihtimali olan hastalıklardan kaynaklanan engeller için belirli aralıklarla durum bildirir raporu istenebilir.

Durum Bildirir Raporu Nereden Alınır?

Durum bildirir rapor da tıpkı heyet raporu gibi Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen tam teşekküllü hastanelerden alınır.

Durum Bildirir Raporu Nasıl Alınır?

Durum bildirir raporu almak için heyet raporu alma adımlarını takip etmeniz gerekmektedir. İlgili hastaneden randevu aldıktan sonra vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı ve hastane tarafından size verilen formu ilgili kişiye teslim ederek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Adınıza düzenlenen engelli heyet rapor sorgulama işlemi için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

 • İlk olarak e-Devlet sisteminin sağlık raporu sayfasını ziyaret etmelisiniz. Bunun için bölüm sonunda verilen linke tıklayabilirsiniz.

meb2

 • Daha sonra sizden istenilen bilgileri verilen boşluklara yazarak sisteme giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra sağlık kurulu raporu önünüzdeki ekrana açılacaktır. Bu raporu bilgisayarınıza kaydedebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

e-Devlet sisteminin “Erişkinler için Engellilik Raporu Sorgulama” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Malulen Emeklilik İçin Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik sonrasında durumunuzu açıklayan rapora ulaşmak için size en yakın SGK Müdürlüğünü ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bu işlem için e-Devlet sistemine de kullanabilirsiniz.
Sisteme yukarıda bahsedildiği gibi giriş yaptıktan sonra arama kısmına DYS Evrak Takip yazarak ihtiyacınız olan sayfaya ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu Sorgulama
Sağlık Ocağı Sağlık Raporu Verir mi? 
Evlilik İçin Sağlık Raporu

 

Tek Hekim Raporu Kaç TL?

135 TL.

İki Hekim Raporu Kaç TL?

195 TL.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben tek hekim raporuyla askerliğe başvurdum. Heyet raporu olmadığı için ceza yedim. Heyet raporu başvurusu yapsam olur mu?

 2. Merhaba iyi günler ben öğrenciyim Kıbrıs’ta okuyorum mühacerat için heyet raporu çikartmam yeterli mi yoksa başka sağlık belgelerini çikartmam gerekir mi bilgilendirebilirmisiniz heyet raporu hakkında hiçbir fikrim Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu