Fiyatı Nedir

2024 En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri ve Tavuk Fiyatları

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri ve Tavuk Fiyatları, Ligorin Tavuk Fiyatları, Lohman Tavuk Fiyatları, En Çok Yumurta Veren Tavuk, Ataks Tavuk Fiyatları, Lohman Brown Tavuk Fiyatları, Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsi, En Çok Yumurtlayan Tavuk Fiyatları, En İri Yumurta Yapan Tavuk Cinsi, En İyi Yumurta Tavuğu ve daha fazlası yazımızda...

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri ve Fiyatları; Tavukçuluk yapmak ve küçük ölçekli tavuk çiftlikleri kurmak son yıllarda dünya genelinde popüler ve verimli bir iş sahası haline geldi. Tavukçuluk, günümüzde insanların bireysel günlük protein ihtiyacının büyük kısmını karşılayan tavuk ve yumurta üretimini, yetiştirilmesini ve pazarlamasını sağladığı için oldukça kar getiren bir endüstri durumunda.

Özellikle yumurta satımı, alım gücünün genel olarak düşük olduğu ülkelerde günlük protein ihtiyacının görece ekonomik yollarla karşılanabilmesini sağladığı için giderek daha da önemli bir noktaya geldi. Tavukçuluğa başlarken dikkat edilmesi gerekenler, ligorin tavuk, sussex tavuk, ataks tavuk gibi birçok konu hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz…

100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri – Patlayacak İş Fikirleri

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri ve Fiyatları

Tavukçuluğa Başlarken; Tavuk çiftliği kurmak için başlangıçta yapılması gereken masraflar makul düzeyde ve işin kapsadığı pazar alanı geniş olduğu için amatör ve profesyonel tavuk çiftliklerinin sayısı günden güne artmaya başladı… Halkın organik yumurta ve tavuk ihtiyacı büyüdüğü için çiftlik sahipleri masraflarını kolayca çıkarabilir ve kazanç sağlayabilir.

 • Ticari bir hayvancılık dalı olan tavukçulukta kazancınız mevsimsel olarak değişebilir. Tavuklarınızın yumurtlaması ve yumurta sayısı, tavuk türleri, satacağınız et ve yumurtaları pazarlama beceriniz kazancınızı etkiler. Kayda değer bir kar elde etmeniz için yetiştireceğiniz tavukları bölgenin iklim özelliklerine uygun olarak seçmek, çiftliği kurallara göre düzenlemek ve tavukların bakımını ihmal etmemek önemlidir.
 • Deneyimli besicilerin işlettiği üretim tesislerinden yumurtacı tavuk satın alabilirsiniz. Yumurtalık tavuk satın alırken seçeceğiniz tavukların uysal ya da çok hareketli olup olmadığını, sınırlandırılmış bir alan içerisindeyken sorun yaşayıp yaşamadıklarını öğrenin. Besici çiftliğinizin kümes boyutlarına ve çiftlik planınıza uygun ırklar tavsiye edecektir. En çok yumurtlayan tavuk ırklarından seçmeye dikkat edin. 
 • Bu yüzden çiftliğinizi kurmadan evvel planlar yapabilmek için öncelikle tavuk cinsleri ve fiyatları ve en verimli tavuk cinsi ile ilgili bilgi sahibi olmak gereklidir.
 • İklim ve çevre faktörleri kadar yetiştireceğiniz yumurtacı tavuğun biyolojik özellikleri de kazancınızı büyütür. Dolayısıyla en çok yumurtlayan tavuk cinsleri ve yumurta tavuğu fiyatları hakkında araştırma yapmak elzemdir. 
en çok yumurtlayan tavuk cinsleri ve fiyatları
en çok yumurtlayan tavuk cinsleri ve fiyatları

Ligorin Tavuk

Yumurtacı tavuk denince akla ilk gelen seçeneklerden biri İtalya kökenli ligorin tavuklarıdır. Özellikle beyaz yumurtacılar tarafından dünyada en çok tercih edilen yumurtalık tavuk budur.

 • Ligorin tavuklarının yıllık yumurta verimi suni ortamda 320-340, doğal ortamda ise 290-310 yumurta arasıdır.
 • Yem tüketimi de diğer tavuk çeşitlerine göre oldukça azdır, günde en fazla 100 gram yem tüketir, bu yüzden “az yem yiyen, çok yumurtlayan tavuk” olarak tanıtılırlar. Özellikle dekalp ligorin adı verilen tür için bu durum geçerlidir.
 • Soğuk havaya dayanıklı olan bu tür, hastalıklar karşısında da dirençlidir.
 • Suni ortamda yetiştirilen ligorin tavuk 16. haftada yumurtlamaya başlarken doğal ortamda yetiştirilenler 20. haftada yumurta üretmeye başlar. İlk yıl yumurta sayısı biraz düşük olabilir.
 • Doğal ortamda beslenen tavukların yumurta kalitesi ve hastalık direnci suni ortamda beslenenlere göre daha yüksektir. Yumurta ağırlıkları ise 60-70 gram kadardır.
 • Diğer tavuk cinslerine göre oldukça hızlı bir şekilde büyür ve uygun ortamda yetiştirildiğinde dört yaşına kadar yumurta verebilir.
 • Kümesteki hijyen koşulları, temel ve takviye gıdalara erişim, salma olarak beslenme gibi pek çok faktör, tavuğun ömrünü belirler. Dirençli ve agresif bir yapısı olan ligorin bu faktörlere dikkat edilirse altı yıla kadar yaşayabilir.
 • En çok ağaçta tünemeyi severler. Özgürlüğüne düşkün bir yumurtacı tavuk cinsi olduğu için kuluçkaya yatmaları oldukça zordur. Tek başlarına ya da doğada serbest kaldıklarında kuluçkaya yattıkları bilinmektedir. Aynı zamanda gürültücü bir tavuk cinsidir.
 • 15 çeşide sahip olan bu tavuk türü beyaz yumurta verdiği için ülkemizde dünyadaki kadar yaygın olarak beslenmez. Ligorin beyaz yumurtanın organik olamayacağı düşünüldüğü için organik yumurta üretimi sektöründe fazla popüler değildir.
 • Ortalama ağırlığı 1 kilo 300 gram ile 1 kilo 700 gram arasında değişir. Diğer tavuk cinsleri ve özellikleri açısından baktığınızda biraz küçük yapıda olmaları nedeniyle eti için beslenmez. 
ligorin tavuk
ligorin tavuk

Tarım Kredi Yem Fiyatları – Zamlı Tarım Kredi Yem Fiyatları

Ligorin Tavuk Fiyatları

Yumurta tavuğu fiyatları ise hayvanın yetiştiği ortama, kaç aylık olduğuna ve genel sağlık durumuna göre değişir. Ligorin tavuklar ise çoğunlukla beş ya da altı ay aralığında yumurtlamaya başladığı için, yarka (büyük piliç) yani dört aylıkken satıldığında genellikle 20-25 TL bandından alıcı bulur. Bir yaşındaki ligorin tavuk fiyatları ise 35-45 TL’ye kadar yükselebilir. Tavukları satın alacağınız firmanın kaliteli ve tecrübeli olması tavukların da sağlıklı olması için bir güvencedir. Yarkaların sağlıklı olması daha çok verim vermesi anlamına gelir ve kazancınızı artırır. Bu yüzden doğru firma seçimi önemlidir. 

Sussex Tavuk

Ana vatanı Roma olsa da İngiltere’den dünyaya yayılan Sussex tavuk da en çok tercih edilen tavuk çeşitleri arasında ilk sıralardadır.

 • Sussex tavuk, yumurtacı tavuk olmasının yanında eti için de yetiştirilebilir. Bu yönüyle çift yönden (yumurta ve et) kümes hayvancılığındaki en verimli tavuk olarak bilinir. Ayrıca modern tavukçuluğun atası olarak da nitelenir.
 • Büyüklük açısından yumurta tavuğu, et tavuğunun dörtte biri boyutundadır. Bu tavukların ortalama ağırlığı dişilerde üç ile üç buçuk kilogram, erkeklerde ise dört ile dört buçuk kilogram arasında değişebilir. 
 • Hepsinin rengi birbirinden farklıdır. Uzmanlara göre bilinen türler kahverengi (brown), devetüyü rengi (buff), açık renk (light), kızıl (red), çilli (speckled), gümüş, beyaz (white) ve taçlı (coronation) olarak nitelenebilir. Sussex tavuğunun görüntüsü çok zariftir, diğer tavuk türleri ile kıyaslarsak daha uzun sırtlı ve dikdörtgen yapılıdırlar.
 • Uysal, çevreye ve değişen koşullara uyum sağlayabilen bu tavuk ırkı insanlardan rahatsız olmaz. Horozları bile diğer ırklara göre yumuşak huyludur. Bu yüzden agresif yapıdaki tavuklarla beraber yetiştirilmemeleri önemlidir. Bu özellikleriyle kümes hayvancılığına yeni başlayacaklar için uygun bir türdür. Ailenizle yaşadığınız yerde de besleyebileceğiniz bir cinstir.
 • Serbestçe gezebildikleri ortamda da, kapalı ortamda da rahat bir türdür. Ancak geniş ve açık bir ortamda yetiştirildiklerinde daha verimli ve sağlıklı olurlar. 
 • Yumurta verimliliği oldukça yüksektir. Senelik ortalama 260-280 arasında yumurta verirler. 30 ile 40 hafta arasında ve sıcak aylarda kuluçkaya yatarlar. 
 • Yumurtalarının rengi krem rengi ile açık kahverengi arasında değişen tonlarda olabilir. Yumurta ağırlığı 55 ile 65 gram arasında değişir, büyük boy (large) yumurta verirler. Dolayısıyla iri yumurtlayan tavuk cinsleri arasında yer alır.
 • Sussex tavuğunun türüne göre değişse de haftada 4-5 adet büyük kahverengi yumurta elde etme şansınız yüksektir. Diğer tavuklar yılın bazı zamanlarında yumurta üretmese bile Sussex tavuğu yumurtlamaya devam eder.
 • Yem tüketimi günde 120 le 150 gram arasında değişir. Etlik piliçlerde ise bu oran günlük 150 ile 180 gram arasıdır. Çabuk olgunlaşan sussex tavuğu altıncı aydan itibaren kesilebilir. 
 • Sağlam bir tür olan sussex tavuğu obeziteye eğilimlidir, onun dışında ciddi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Obezite için ise özellikle yem kalitenize dikkat etmeniz önem taşıyor.
sussex tavuk
sussex tavuk

Sussex Tavuk Fiyatları

Sussex tavuğunun fiyatları yetiştiği ortama, safkanlık derecesine ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir ancak ortalama fiyatlar şu şekildedir:

 • 15-30 günlük civciv 25 TL-35 TL arasındadır.
 • 30-60 günlük civciv 85 TL-125 TL arasındadır.

Ataks Tavuk

Ataks tavuk Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nde yetiştirilen bir hibrit tavuk ırkıdır. Dolayısıyla Türkiye iklimine uygundur.

 • Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ataks tavuğunun birinci kandan olmasıdır. Bu yüzden diğer ırklarla birlikteliği sağlanmamalıdır.
 • 16. haftasında yumurtlamaya başlasa da salma tavukçulukta bu süre 20. haftaya kadar çıkar. Yıllık ortalama 250 ile 270 arasında yumurta verir. Yumurta verimi mevsime ve tavuğun bakım şartlarına göre değişebilir. Yumurtaları kahverengidir.
 • Kapalı olarak da salma olarak da yumurta verebilir. Bu nedenle ve Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilmesi sebebiyle salma tavuk cinsleri arasında en başta gelenlerdendir.
 • Sakin bir mizaca sahiptir, yaşam gücü ve dirençliliği yüksektir.
 • Günlük yem tüketimleri ortalama 125 gram civarındadır. Diğer tavuk ırklarına göre daha çok yem tüketseler de yemi değerlendirme yeteneğiyle ve yumurta verimiyle öne çıkarlar. 
 • Yumurtaları 60 ile 65 gram ağırlığındadır. Büyük boy (large) yumurta verirler. Yumurtaları besin değeri olarak daha iyidir ve organik gıda tüketicileri tarafından daha çok tercih edilirler.
 • Ziraat Bankası‘ndan devlet desteğiyle tavuk çiftliği kredisi almayı planlayan üreticiler için uygun bir hayvandır. 
 • Tüm bakımları ve sağlık prosedürleri düzgün şekilde uygulandığı takdirde yaklaşık üç yıl boyunca yumurta verimliliğini devam ettirirler.
ataks tavuk
ataks tavuk

Ataks Tavuk Fiyatları

Toplu bir Ataks tavuğu alımı yapmayı tasarlıyorsanız sizin için en doğru adres Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olacaktır. Telefonu 0312 344 59 90 olan Enstitü, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunur. Fiyatlar ise şu şekildedir:

 • Hibrit Dişi Civciv (Atak, Atabey, Atak-S): 3 TL
 • Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak-S): 9 TL
 • Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak): 9 TL
 • Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atabey): 9 TL
 • Damızlık Hibrit Yumurta (Atak-S, Atak, Atabey): 1 TL

Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Lohman Brown Tavuk

Ülkemizde en çok tercih edilen tavuk çeşitleri arasındadır. Melez kökenli bir endüstriyel tavuk ırkıdır, kahverengi yumurta bırakan ırklardan seçilerek yetiştirilir. 

 • Yıllık ortalama 300 yumurta üretme kapasitesine sahip olan bu yumurtacı tavuk, belirli yumurtlama dönemlerine sahiptir. Bu dönemlerin bitiminde et pilici olarak da kullanılabilir.
 • 16-18 haftalık olduklarında yumurtlamaya başlayan bu cinsin yumurtaları kahverengidir. 150 günde yüzde 50’lik verim sağlamalarıyla öne çıkarlar.
 • Günlük yem tüketimleri ortalama 100 gramdır. Yeşillik tüketmesi daha verimli olması için önemli bir etkendir.
 • Ağırlığı 2 kilo 100 gram ile 2 kilo 300 gram arasında değişir. Yumurta ağırlığı ise 65-70 gramdır.
 • Ülkemizde salma ve organik tavukçulukta en yaygın kullanılan ırkların başında gelir. Kısa sürede yumurta yapmaya başlaması ve yaklaşık on yıllık yaşam süresi bu tercihte etkilidir. Endüstriyel bir ırk olduğu için doğru koşullarda bakımının yapılması çok önemlidir, aksi takdirde verimi düşebilir.
 • Sakin ve uyumlu bir mizacı vardır. Vücudunun geneli kahverengi olsa da boyun, kuyruk ve kanat uçlarında beyaz tüyleri vardır.
 • Hastalıklara ve soğuk havaya karşı direnci diğer ırklar kadar yüksek değildir. İki yaşından sonra yumurta verimi biraz düşebilir.
 • En çok dikkat edilmesi gereken konu tavukların bakımıdır. Aşılarının zamanında yaptırılması ve hijyen elzemdir. Tüy döneminde takviye gıdaları eksiksizce verilmelidir. Bu sayede yumurtacı tavuk verimi uzun yıllar devam edebilir.
lohman brown tavuk
lohman brown tavuk

Lohman Brown Tavuk Fiyatları

Lohman tavuk ırkının yumurtlamaya başlayacak olan tavukları 21-25 TL arasından satışa çıkarken, kılavuz yumurta yapmasına yaklaşık bir ay süre olan tavuklar 18-21 TL aralığında satışa girer.

Rhode Island Red (Rır Tavuk)

ABD kökenli Rhode Island Red yani rır tavuk, dayanıklı ve uysal bir ırktır.

 • Hem et hem de yumurta verimliliği yüksektir. Yumurtası kahverengidir. Bu özelliklerin hepsine sahip olduğu için safkan olduğu söylenebilir.
 • Yılda 200-260 arası yumurta verirler, yumurta ağırlıkları 65-70 gramdır.
 • Sağlıklı dişiler ortam koşullarına göre haftada 5-7 yumurta verebilir.
 • Horozu yaklaşık 4 kilogram, rır tavuk ise üç buçuk kilogramdır. Yumurta verimi azaldığında et verimi de sağlayabilirsiniz. 
 • Salma tavuk cinsleri arasındadır, gezmeyi sever. Kötü hava koşullarına dayanıklıdır.
rhode island red (rır tavuk)
rhode island red (rır tavuk)

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsi Hangisidir?

Çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi de en çok merak edilen tavuklardan biridir. Aslında yüzde 100 çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi, yani genetik olarak çift sarılı yumurta veren bir tavuk ırkı yoktur. Bu yumurtalar çiftlikteki tavukların ilk yumurtlamaları sırasında yaşadığı stres nedeniyle ortaya çıkar. Tavuk yumurtlamada ustalaştıkça çift sarılı yumurta da ortadan kalkar.

Ancak daha çabuk stres altında kalmaları, yem rasyonları ve yapay ışıktan kolay etkilenmeleri nedeniyle Saso, Star Gomes ve Ataks ırkları çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi olarak nitelendirilebiliyor. Bu ırkları henüz cibi tavuk -yani civciv- oldukları sırada alabilir ve ilk yumurtlamaları sırasında yüzde 20-25 oranında çift sarılı yumurta alabilirsiniz. 

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? KOSGEB Faizsiz Kredi

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu