SGK – SSK

SGK – SSK; SGK açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu anlamına gelmektedir. İnsanların gelirlerine bakılmaksızın sosyal tehlikelerin vermiş olduğu zararlardan kurtarılma güvencesidir. SSK ise Sosyal Sigortalar Kurumu anlamına gelmektedir. Temel amaçlarına baktığımızda yaşlılık, hastalık ya da kaza gibi etkenlerden kaynaklanan çalışamama durumlarında kişilerin yaşayabileceği mağduriyetleri önleme yer almaktadır.

En temel anlamına baktığımızda sigorta güvence demektir. Sigortanın farklı türleri mevcuttur. Farklı türlere göre farklı riskleri de güvence altına almaktadır. Yani buna örnek verecek olursak hayat sigortası, sağlık sigortası gibi sigortalar kaza ve sakatlık olması durumunda maddi açıdan kişiye güvence sağlamaktadır.

Sigorta sistemlerine baktığımız zaman bu sigorta sistemleri çalışan kişilerin hem iş hayatındayken hem de emeklilik dönemindeyken sosyal güvencelerden faydalanmasına olanak sağlamaktadır. Çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır. Trafik sigortasından deprem sigortasına kadar birçok sigorta türü mevcuttur.

Sitemizin içerisinde SGK ve SSK hakkında bir sürü içerik bulunmaktadır. SGK rapor parası ne zaman yatar, üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır, aile gelir belgesi nasıl alınır, reçeteler kaç gün geçerli, isteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir, 4B Bağkur basamak bilgisi nasıl öğrenilir, SGK muayene katılım payı, GSS primleri ne kadar, devlet implant karşılıyor mu gibi pek çok konu sitemizde yer almaktadır.

Başa dön tuşu