enflasyonemeklilikötvdöviz

Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı Nasıl Elde Edilir? İşte Detaylar…

Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı Nasıl Elde Edilir? İşte Detaylar…

Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı Nasıl Elde Edilir, Detayları verdiğimiz bu yazımızda askerlik borçlanması başvurusundan, kimler askerlik borçlanması talebinde bulunabilire kadar anlattık.

Askerliğini yapan erkekler askerlik borçlanması ile erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu, tıpkı kadınlara sunulan doğum borçlanması gibi, erkeklere de askere gidilen zamanı telafi etme imkanı tanıyor. Bu şekilde erkekler 18 aya kadar erken emekli olabiliyor.

Biz sizler için bahsedilen askerlik borçlanması uygulamasının detaylarını bir araya getirdik. Gelin, beraber inceleyelim.

1. Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması, erkeklerin askerde geçirdiği süre boyunca ödenemeyen SGK’sını telafi etmesi için sunulan bir fırsat olarak tanımlanabilir. Bu sayede askere giden erkekler askerlik yaptığı sürenin tamamı ya da bir kısmı için geçerli olan SGK primlerini sonradan ödeyerek erken emekli olabilirler.

Uygulama kapsamında kişilere ödeme kolaylığı da sunulur. Primler minimum miktardan başlar ve kişinin isteği doğrultusunda artar. Şöyle ki:

 • Askerlik borçlanması primi 2022 yılı için minimum 53,38 TL olarak belirlenmiştir. İsteyen vatandaşlar bu primin üzerine çıkabilir. İsteyenler minimum üzerinden ödeme yapabilir.
 • Ödeme gün sayısı da, askerlik yapılan süre maksimum olmak üzere, kişi tarafından belirlenir. Fakat isteyen vatandaşlar gün sayısını azaltabilir. Bu durumda ödenecek gün sayısı ile belirlenen günlük prim miktarı çarpılarak toplam meblağ bulunur.

Askerlik borçlanmasının tanımını yaptık. Şimdi kimlerin bu haktan yararlanabildiğine bakalım.

2. Kimler Askerlik Borçlanması Talebinde Bulunabilir?

Askerlik borçlanması vatani görevini yerine getiren erkek vatandaşlara tanınan bir haktır. Er, erbaş ya da yedek subay olarak askerlik yapan vatandaşlar bu haktan yararlanabilir. Herhangi bir sebepten dolayı askere gitmeyen ya da alınmayan kişiler askerlik borçlanması hakkını kullanamazlar.

Sırada bu şekilde emeklilik ne kadar erkene çekilebilir sorusunun yanıtı var.

3. Askerlik Borçlanması İle Kim, Ne Kadar Erken Emekli Olabilir?

Askerlik borçlanması ile erken emekli olma durumu birkaç değişkene bağlı. Şöyle açıklayalım:

 • Burada çok önemli bir nokta var. Kişinin askerlik borçlanması ile erken emekli olabilmesi için, askere sigorta girişi yaptırmadan önce gitmiş olması gerekir. Yani herhangi bir işe girmeyen ve henüz sigortaya girişi yapılmayan kişiler askere gittiğinde sonradan yapılan borçlanma başvurusu ile emeklilik öne çekilebilir.

Örnek olarak;

 • Eğer 1 Ocak 1995 tarihinde askere gittiyseniz ve ilk sigorta girişiniz bu tarihten sonra yapıldıysa askerlik borçlanması ile emekliliği öne çekebilirsiniz.
 • Eğer 1 Ocak 1995 tarihinde askere gittiyseniz ve sigorta girişiniz 1994 yılında ya da daha öncesinde yapıldıysa askerlik borçlanması ile emekliliği öne çekemezsiniz. Yalnızca bu fırsatı kullanarak prim ödemelerini artırabilirsiniz.

Bunun yanında şunu da tekrar hatırlatalım:

 • Askerlik borçlanması ile emekliliğini öne çekmeye hak kazanan kişinler, en fazla askerlik dönemi kadarlık bir süre erken emekli olabilirler.
 • Bu noktada bir erkek en fazla 18 ay erken emekli olabilir diyebiliriz.
 • Tabii prim ödemelerinin kişinin insiyatifinde olduğunu da unutmayın. Örneğin, emekli olmasına 6 ay kalan bir erkek askerliğini 18 ay da yapmış olsa yalnızca 6 aylık prim ödeyerek erken emekli olmaya hak kazanabilir.

Son olarak askerlik borçlanması başvuru nasıl yapılıyor, ona bakalım.

Staj Sigortası Başlangıç Sayılır mı? 

4. Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bu aşamada aşağıda verilen adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak bölüm sonunda sizlerle paylaşılan linke tıklayın.
meb1
 • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” diyerek ilerleyin.
edevlet
 • Giriş sayfasında TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek oturum açın. Alternatif giriş seçeneklerini de kullanabilirsiniz.
askerlik borclanmasi basvuru
 • Karşınıza gelen sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni Başvuru” yazısına tıklayın.
askerlik borclanmasi basvuru formu
 • “Kendim İçin” seçeneği ile devam edin. Açılan formu düzgünce doldurun. Başvurunuz tamamlanacaktır.
 • Bu sayfa üzerinden hak sahibi olduğunu kişiler için de başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden askerlik borçlanması başvurusunda bulunmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Siz askerlik borçlanması hakkınızı kullanmayı düşünüyor musunuz? Askerlik borçlanması ile erken emekli olma konusu hakkındaki görüş ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yazının altındaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

1000 TL Sosyal Yardım Parası Faz-3 Ödemeleri Başlıyor! İşte Şartlar ve Başvuru İşlemleri…

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

3600 Günden Emeklilik Şartları Neler? 

Yazımızı Puanlamak İster misiniz ?
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.