BankacılıkEmeklilik

Allianz BES İptali 2024 Allianz BES Cayma İşlemi Nasıl Yapılır?

Allianz BES İptali - Allianz BES Cayma İşlemi Nasıl Yapılır? Allianz BES İptal Formu, Allianz Ayrılma Talep Formu, Allianz BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır? Allianz BES İptal SMS ve daha fazlası yazımızda...

Allianz BES İptali – Allianz BES Cayma İşlemi Nasıl Yapılır? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) isteğe bağlı olarak başlasa da; 2017’nin Ocak ayından itibaren 45 yaşın altındaki ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı tüm özel sektör ve kamu sektörü çalışanları sisteme dahil edildi. Otomatik BES kapsamında çalışanların maaşının net yüzde üçlük kısmı BES birikim hesabına aktarılıyor. Özellikle her ay yapılan maaş kesintisi nedeniyle pek çok çalışan önemli avantajlar sağlamasına rağmen otomatik katılımlı BES hesabını iptal ettirmek istiyor.

Çalışanların otomatik BES ile ilgili cayma istekleri hesap açıldıktan sonraki ilk iki ay içinde sorunsuzca işleme koyulabiliyor. Cayma hakkının kullanılması halinde maaştan kesilen tutarlar ve -eğer varsa- bu tutarlara bağlı yatırım gelirleri çalışanlara iade ediliyor. İlk iki ay sonrasında çıkma kararı alanların belirli şartları kabul etmesi gerekiyor. Bu durumda otomatik BES kapsamında yararlanılabilecek devlet desteklerinden de mahrum kalınıyor. Sistemdeki devlet desteği ise üç şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Maaşınızdan emeklilik hesabınıza yatırılan katkı paylarına devlet yüzde 25 katkı yapar.
 • Otomatik katılım sistemine ilk kez dahil olduğunuzda iki aylık cayma süresi boyunca sistemden çıkmazsanız 1000 TL devlet katkısı almaya hak kazanırsınız. Bu süre içinde sistemden çıkarsanız sisteme geri dönmeniz halinde bu hakkı tekrar kazanamazsınız. 
 • Emeklilik hakkınızı elde ettikten sonra birikiminizi değerlendirmeniz için size bazı seçenekler sunulur. Birikiminizi bu seçenekler arasında bulunan en az on yıllık bir gelir sigortasına yatırmanız halinde birikiminizin yüzde beşi kadar ilave katkı elde edersiniz. 

Bireysel emeklilik sisteminde kalma süreniz arttıkça devlet katkısından alacağınız pay da artmış olur. On yıl sistemde kaldıktan sonra ve o süre içinde 56 yaşınızı doldurduysanız bu katkının tamamını almaya hak kazanırsınız.

Allianz BES İptali – Allianz BES Cayma İşlemi Nasıl Yapılır?

BES İptali Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maaş kesintisi, başka bir emeklilik sözleşmenizin olması, birikimin beklentilerinizi karşılamaması gibi pek çok farklı nedenle otomatik BES hesabınızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Yine de bu işlem için başvurmadan önce kaybedeceğiniz devlet katkısını da göz önünde bulundurmalısınız ve iptal sonrasında birikiminizden hesap masrafları nedeniyle ne kadar kesinti yapılacağını öğrenmelisiniz.

BES kapsamındaki birikimlerinizin yönlendirildiği yatırımlardan memnun değilseniz yılda dört defa emeklilik dağılımınızı ve altı defa fon dağılımınızı değiştirme hakkına sahipsiniz. Yine de memnun kalmazsanız ve kesintiler birikiminizin yüksek bir kısmını oluşturuyor ise BES hesabınızı dondurma yoluna gidebilirsiniz. Bu yöntem doğrultusunda taahhüt ettiğiniz süre zarfında fon katılım gideri, hesap işletim ücreti vb. giderler olmaksızın hesaplarınızı olduğu gibi bırakabilirsiniz. Ancak bu ara verme ve dondurma da belirli bir dönem için geçerlidir. Allianz BES hesabınız için her üç ayda bir en az bir ay ödeme yapmanız gerekir. Bu şekilde bir ödeme periyodunu en az üç yıl devam ettirdiğiniz takdirde;

 • 3 ile 6 yıl arasında yüzde 15’lik
 • 6 ile 10 yıl arasında yüzde 35’lik
 • 10 yılda yüzde 60’lık
 • 10 yılın bitiminde, 56 yaşını doldurduğunuzda yüzde 100’lük devlet katkısı elde etmiş olacaksınız.

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

İşveren aracılığıyla açtırılan otomatik BES hesabınız Allianz Sigorta ve Emeklilik’te ise diğer şirketlerin aksine Allianz BES iptalinin oldukça kolay bir şekilde yapıldığını göreceksiniz. İptal ve cayma hakkıyla ilgili herhangi bir bilgi sunmayan ve uğraştırıcı bir prosedürü takip ettiren çoğu şirketin tersine Allianz otomatik katılım iptali işlemi çok kolay. Allianz bireysel emeklilik iptali için en kolay iki yol şu şekilde:

 • Şirkete yazılı olarak form yoluyla iptal talebi iletme
 • Çağrı merkezi yoluyla iptal talebi iletme
allianz bes i̇ptali
allianz bes i̇ptali

Form Yoluyla Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Allianz Sigorta ve Emeklilik’in internet sitesinden bir örneğine ulaşabileceğiniz ve şubelerden edineceğiniz form yoluyla BES hesabı iptal talebinizi iletebilirsiniz.

 • Öncelikle formu dikkatlice okuyun ve gerekli bilgileri doldurun. İptal gerçekleştikten sonra sorun yaşamamak adına hesap özetinde belirtilen tutarda, fon birim fiyatındaki değişiklikler nedeniyle oluşabilecek farklılıklarla ilgili maddeye dikkat edin.
 • Formu şubeye teslim ederek iptal aşamasının ilk adımını atın.
 • Aynı forma şubeden de ulaşabilirsiniz.

Örnek BES iptal formunu indirmek için TIKLAYINIZ!

Size en yakın Allianz Hayat ve Emeklilik acentesini bulmak için TIKLAYINIZ!

Çağrı Merkezi Yoluyla Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Allianz bireysel emeklilik telefon yoluyla çağrı merkezi üzerinden iptal edilebilir. 

 • Öncelikle Allianz Müşteri Hizmetleri numarası olan 0850 399 99 99 hattını arayın.
 • Otomatik yanıt sisteminden otomatik katılım sözleşmesi işlemleri için sıfırı (0) tuşlayın.
 • Sonraki seçeneklerde “ayrılma işlemleri” için 1’e basın.
 • Otomatik kayıttan bu bölümün yalnızca otomatik BES iptali cayma işlemleri için olduğunu ve diğer iptal işlemleri için Allianz Sigorta’nın internet sitesi üzerinden online işlemleri kullanmamız gerektiğini dinleyin.
 • Allianz otomatik katılım iptali yapmak istediğiniz için bu menüden de tekrar 1’i tuşlayın. 
 • Kısacası, Allianz Müşteri Hizmetleri’ni (0850 399 99 99) aradıktan sonra 0-1-1 şeklinde bir tuşlama yapacaksınız.
 • Sonrasında müşteri hizmetlerini aradığınız cep telefonuna Allianz BES iptali için bir link gönderiliyor.
 • Gelen kısa mesajdaki linke tıkladığınızda cayma işlemlerinin yapılacağı bir internet sayfası açılıyor.
 • Açılan sayfada iptal işlemlerinin sonuçlarına dair bir bilgilendirme metni bulunuyor. Dikkatli bir şekilde okuduktan sonra “Bilgilendirme metnini okudum” seçeneğini işaretleyip “İşleme devam et” bağlantısına tıklayın.
 • Sonraki ekranda T.C. kimlik numaranızı girip “Devam” seçeneğine tıklayarak iptal talebinizi Allianz’a iletebilirsiniz ve işlemi sonlandırabilirsiniz. 

Allianz BES Para İadesi Ne Zaman Gerçekleşir?

Otomatik BES iptali talebinizi ilettiğinizde hesabınıza yatırılacak paradan fon katılım bedeli, hesap işletim ücreti gibi hesaba dair masrafların kesintisi yapılabiliyor. Eğer BES hesabının açılışı üzerinden iki ay geçmemişse herhangi bir kesinti olmadan cayma hakkından yararlanabilirsiniz ve o zamana kadarki maaş kesintilerinize eksiksiz ulaşabilirsiniz.

Ancak otomatik katılımlı BES hesabının açılmasının üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra iptal talebinizi iletmeniz durumunda hesabınıza yatırılacak tutardan ciddi boyutta kesintiler yapılabilir. Allianz otomatik katılım hesabınızın iptal edilmesi halinde paranızda ne kadar kesinti olacağını öğrenmek için yine 0850 399 99 99 numaralı Allianz Müşteri Hizmetleri’ni arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Allianz BES para iadesi, otomatik katılımlı BES hesabınızın kapatılma işlemleri tamamlandıktan sonra en geç on iş günü içerisinde maaş hesabınıza yatırılacaktır.

Akbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Otomatik BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BES İptali Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu