E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-Devlet Sefer Görev Emri Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Gelişen teknoloji sayesinde, pek çok sorgulama ve işlem gerçekleştirme hizmetlerini internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmetleri internet üzerinden kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan E-Devlet sistemi, birçok sorgulama hizmetini sizlere sunmaktadır. Yakın zamanda Alt Üst Soy Bilgisi hizmeti ile soy ağacı hizmetini aktif eden E-Devletin bu hizmetine insanlar büyük ilgi gösterdi. Bunun gibi sorgulama hizmetlerinden bir tanesi de E-Devlet Personel Sefer Görev Emri sorgulamasıdır. Son zamanlarda yaşanan askeri hareketlilik ve siyasilerin yaptıkları açıklamalar sebebiyle insanlar E-Devlet üzerinden sefer görev emirlerini kontrol etmektedir.

Sefer Görev Emri Nedir?

Sefer görev emri, vatani görevini yerine getirmiş kişilerin milli seferberlik gibi  önemli durumlar çerçevesinde tekrar askere çağrılmalarıdır. Bu kişilerin sefer görev emri tebliği etmek için en yakın askerlik şubesi başkanlığına başvurmaları gerekir. Savunma Bakanlığı, kime hangi görevi vereceğini kendi belirler. Sefer görev emri, sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte çıktığı takdirde de bazı şartları olur. Sefer görev emri kimlere verilir gibi soruların cevabı bu şartlara bağlıdır. Bahsi geçen şartlar yaş, bulunulan pozisyon gibi konulara göre değişkenlik gösterir.

Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Nedir?

Sefer görev emrinin belirli bir yaş sınırı vardır. Sefer görev emrinin çıkması için bir seferberlik durumu olmalıdır. Seferberlik mevzuatı göz önünde bulundurulduğunda, TSK’nın çıkarlarını göz önünde bulundurmak şartı ile görevlendirme öncelikle genç yaştaki insanlardan başlar. Bahsi geçen bir durumda TSK çıkarları da düşünüldüğünde genç insanların askerliği daha iyi olacaktır. Tabii ki bu durumun bir üst sınırı bulunur. Bu üst sınır 41 yaştır. Buradan da anlaşılacağı üzere sefer görev emri kaç yaşında biter gibi sorular da cevap bulmuştur.

E-Devlet Personel Sorgulama Sefer Görev Emri Nedir?

E-Devlet hizmetlerinden bir tanesi olan E-Devlet personel sefer görev emri sorgulama işlemi sayesinde, ilk yapılan askerlik hizmetini tamamlamış, yasal yaş sınırı içerisindeki personele, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere verilen sefer görev emri olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. E-Devlet personel sefer görev emri sorgulama işlemi için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

E-Devlet Personel Sefer Görev Emri Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen E-Devlet Personel sefer görev emri sorgulama işlemi için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.  E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra alt kısımda bulunan sizler için paylaştığımız linke tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Daha sonra T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. Sisteme giriş yaptığınızda aynı zamanda sorgulama bilgileri karşınızda olacaktır.

E-Devlet Personel Sefer Görev Emri Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sefer Görev İptal Emri

Sefer görev iptal emri, bazı durumlarda iptal edilebilir. Bu durumlar çeşitli konulardan oluşur. Bunlardan ilki hastalık durumudur. Sefer görev emrine karşılık kişinin bir hastalık durumu varsa öncelikle yapmanız gereken en yakın askerlik şubesi başkanlığına gitmeniz olacaktır. Burada hastalığınızı beyan etmeniz gerekir. Sizi buradan Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili sağlık kuruluna göndereceklerdir. Burada yapılan muayeneler sonucu alacağınız olumsuz sonuç ile sefer görev emrini iptal ettirebilirsiniz. Alacağınız olumsuz sonuçların ‘Yedek subay veya astsubaylar için TSK’da görev yapamaz, yedek uzman jandarma veya erbaş ile erbaş ve erler için askerliğe elverişli değildir, barışta ve savaşta sürekli olarak askerliğe elverişli değildir, hazarda ve seferde görev yapamaz’ şeklinde olması durumunda sefer görev emrini iptal ettirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ‘Barışta askerliğe elverişli değildir, savaşta sefer görev emri raporu alabilir’ raporu olan kişiler de sefer görev emirlerini iptal ettirebilir. Fakat yine de ihtiyaç olması durumunda bu kişilere sefer görev emri gelebilir.

Sefer görev emri iptali gerektiren diğer bir durum ise hüküm giyenler ve haklarında soruşturma olanlar için geçerlidir. Barış döneminde yukarı haddi bir yıl, seferberlik döneminde ise aşağı haddi 5 yıl veya daha fazla hapis cezası gerektiren suçlardan haklarında soruşturma olan kişilerin sefer görev emirleri iptal ettirilebilir. Bunun yanı sıra savaş ve seferberlik durumlarında 1 yıldan fazla sürede hürriyeti bağlayıcı bir ceza almış kişilerin de sefer görev emirleri iptal ettirilir.

Diğer bir durum ise yurt dışında yaşayan kişileri ilgilendirmektedir. Sürekli olarak yurt dışında yaşayan ve yurt dışında oturduklarına dair ikametgah belgeleri olanlar, konsolosluğa giderek bu durumu ilgili belgelerle bildirmeleri gerekir. Konsolosluklarca belirlenen bu kişilerin sefer görev emirleri iptal edilir.

Bunların yanı sıra özel kurum ve kuruluşlarda yöneticilik gibi kritik bir pozisyonda bulunan kişilere sefer görev emri gelmiş ise bu emirlerini erteletebilirler. Kritik personelin sefer görev emri gelişinden 2 ay süre ile bulunduğu pozisyondan kaynaklı erteleme talebinde bulunması gerekir.

Sefer Görev Emri Tebliği Cezası

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi uygun şartlara sahip kişilere sefer görev emri gönderildikten sonra terhis kaydını yaptırmak için askeri şubeye gitmeleri gerekir. Tebligat geldikten sonra askeri şubeye gitmeyenler Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı Personel Seferberliği internet sayfasında da belirtildiği gibi idari para cezasına çarptırılır. Bu sebeple ilgili kişilerin zaman kaybetmeden askeri şubeye gitmelerinde fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.