Kamu Haber

2024 Özel Hastane Acili Ücretli mi? Özel Hastane Acil Ücreti Geri Alma

Özel Hastane Acili Ücretli mi? Özel Hastane Acil Ücreti Geri Alma, Özel Hastanede Acil Giriş Ücreti Alırlarsa Ne Yapabilirim? Özel Hastane Acil Servisinde Ücret Alınmayan Durumlar, SGK Özel Hastane Ücretlerinin Ne Kadarını Öder? Özel Hastane Ücret İadesi ve daha fazlası yazımızda...

Özel Hastane Acili Ücretli mi? Özel Hastane Acil Ücreti Geri Alma; Kimi zaman bazı durumlarda özel hastanelerin acil servislerine gitmek zorunda kalabiliyoruz. Peki özel hastanenin acil servisi sizden herhangi bir ücret alabilir mi gelin buna birlikte bakalım… Özel Hastane Acil Servisi Ücretli midir? Özel Hastanede Acil Giriş Ücreti Alırlarsa Ne Yapabilirim? SGK Özel Hastane Masraflarını Öder mi? SGK Özel Hastane Ücretlerinin Ne Kadarını Öder? Özel Hastane Acili Ücret Talep Eder mi? Özel Hastane Acil Servisinde Ücret Alınmayan Durumlar Nelerdir ve daha birçok sorunun cevabını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Özel Hastane Acili Ücretli mi? Özel Hastane Acil Ücreti Geri Alma

Hasta olup hastaneye gidecek olan kişiler kimi zaman özel hastaneyi tercih etmektedir. Özellikle özel hastanelerin acil servislerine giden veya gitmeye mecbur kalan kişiler burada herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceklerini merak etmektedir.

Acil servislerden giriş yapan kişiler herhangi bir ücret ödememektedir. Fakat özel hastanenin diğer bölümlerinde her işlem için ücret talep edilebilmektedir.

Dünya Göz SGK’lı Muayene Ücreti Ne Kadar? Dünya Göz Hastanesi Fiyat Listesi

Özel Hastane Acil Servisi Ücretli midir?

Özel hastanelere acilden giriş yapan kişiler herhangi bir ücret ödememektedir. Ücret ödememe sebebi durumunun acil olmasıdır. Yani hastanın 24 saat içerisinde bir hayati tehlikesi durumu varsa o hastadan acil müdahale için para alınmaz. Fakat böyle bir durum yok ise ve özel hastanenin acil servisine gidilmişse yapılan tahliller ve muayeneye göre ücret ödeyebilirsiniz.

Özel hastanelerin acil servisine gidecek olan ve durumu ciddi olan kişiler ambulansı arayabilir ve bunun için de herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Özel Hastanede Acil Giriş Ücreti Alırlarsa Ne Yapabilirim?

Özel hastaneye giden veya gitme mecburiyetinde kalan kişiler acilden giriş yapmaları durumunda herhangi bir ücret ödemezler. Ücret ödemesi istenilen kişiler ise bu ücreti ödedikten sonra oradan makbuz almaları ve ilgili makamlara dilekçe göndermelidir. Yani acil durumda bile sizden para talep ediliyorsa mutlaka ödeme yaptığınıza dair makbuzunuzu almalısınız.

Son zamanlarda haberlerde yer alan bilgilere göre dilekçe gönderen kişiler herhangi bir sonuç almadıysa Alo 184 arayarak yetkili kişilere durumu anlatabilirler. Yetkili kişiler gerekli incelemeleri yaptıktan sonra tarafınıza ücret iadesi yapabilirler.

Özel Hastanede Hangi Durumda Para Ödenmez?

Özel hastaneye giden kişiler acilden giriş yaptıysa ve bu kişinin durumu ciddi ise herhangi bir ücret ödemez. Yani girişten sonra yapılan muayeneye göre hayati tehlikeniz varsa ve yaşamınız tehlikeye girecek bir durumda ise acil sizden herhangi bir ücret talep etmez.

SGK Özel Hastane Masraflarını Öder mi?

Bazı özel hastaneler SGK ile anlaşmalıdır. Yani özel hastanede yapılan muayene ve bazı tedavi hizmetleri SGK tarafından karşılanabilir. Bazen de yapılan tedaviler SGK tarafından karşılanmaz. Karşılanmaması durumunda ise yapılan tedaviye göre ücret ödeyebilirsiniz.

özel hastane acili ücretli mi?
özel hastane acili ücretli mi?

Özel Hastane Acil Servisinde Ücret Alınmayan Durumlar Nelerdir?

Özel hastane acil servislerinde kimi zaman ücret alınmazken kimi zaman da ücret talep edilebilmektedir. Peki hangi durumlarda ücret talep edilmez yani hasta hangi durumda acilden giriş yaparsa ücret ödemez gelin birlikte bakalım.

Özel hastane acillerinde ücret talep edilmeyen durumlar;

 • İş kazası
 • Trafik kazası
 • Uzuv kopması
 • Boğulma vakası
 • İntihar vakası
 • Donma
 • Elektrik çarpması
 • Solun yolunda tıkanma
 • İç kanamaya neden olan durumlar
 • Kalp krizi
 • Yüksek tansiyon

Yukarıda saydığımız durumlara göre özel hastanelerin acil servislerinde sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

SGK Özel Hastane Ücretlerinin Ne Kadarını Öder?

Bazı özel hastaneler SGK ile anlaşmalıdır. Anlaşmalı hastanelere giden kişiler 15 TL katkı payı öderler. Kimi zaman özel hastanelerde SGK tedavi ücretinin %200’ü kadar ücret talep edebilmektedir. Bu ücret hastanede yapılan tahlillere veya muayeneye göre değişiklik göstermektedir.

Acil girişlerde ise yine tedavi ve tahlillere göre ek ücret ödeyebilirsiniz.

Kalp Krizi Hastalarında Özel Hastane Acil Servis Ücret Alır mı?

Acile gelen hastanın kalp krizi gibi bir durumu var ise o kişiden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Yani bu gibi durumlarda size en yakın özel hastanenin acil servisine gidebilir ve tedavi olabilirsiniz.

Acil durumunuza rağmen sizden para talep eden kişileri ise ilgili kurumlara şikâyette bulunabilirsiniz. Çünkü hayati tehlike arz eden durumlarda özel hastanelerin acil servisleri sizden herhangi bir ücret talep edemez.

Özel Hastane Acili Ücret Talep Eder mi?

Yayınlanan yönetmeliğe göre özel hastanelerin acil servisleri hayati bir durum söz konusu olduğunda sizden ücret talep edemez. Yani özel hastanelerin acil kısımlarında hayati tehlikesi olan kişiler tedavi amaçlı gittikleri zaman ücret ödemezler.

Acil durumlar dışında özel hastanelerin acil servislerini tercih eden kişiler ise yapılan muayene ve tahlile göre ücret ödemesi yapmak zorundadır.

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor mu? Geri Alınabilir mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu