EğitimKamu Haber

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Liseye Geçiş Sınavı, 5 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sınavın ardından da adaylar tarafından LGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak edilmeye başlandı. MEB tarafından sonuçların açıklanması ile birlikte adayların tercih süreci başlayacak.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

MEB tarafından açıklanan 2022 sınav takvimine göre, 5 Haziran’da yapılacak LGS için sonuçlar 30 Haziran 2022 tarihinde meb.gov.tr internet sitesinde ilan edilecek. Adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yapacaklar. Sınav ile ve sınavsız öğrenci alımı yapacak olan okulların tercih, yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemleri, 2022 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak.

LGS Tercihleri Ne Zaman Başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı adrese dayalı ve Liselere Geçiş Sınavı’yla öğrenci alımı yapacak olan okullara tercih tarihini Temmuz ayı olarak açıkladı. Pansiyonlu okullar için tercihler de bu dönemde yapılacak. Öğrenciler tarafından aynı anda üçü için de tercih yapılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre; liselere yerleştirme için adrese dayalı sistem içinde tercihler yerelde oluşturulmuş olan Ortaöğretim Kayıt Alanları doğrultusunda yapılacak. Kayıt alanları da ortaokulların kontenjanları göz önüne alınarak, öğrencilerin evlerine en yakın olan liseler çerçevesinde belirlenmiş olacak. Kayıt alanında da Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi ve Anadolu imam hatip lisesi gibi bütün lise türleri yer alacak.

Tercih için ekran, üç kısımdan oluşacak. Öğrenciler;

  • Sınav ile girilecek liseler
  • Yerel yerleştirmeyle girilecek liseler
  • Pansiyonlu okullar için aynı anda tercih yapabilme imkanına sahip olacak.

Adrese dayalı olarak yapılan yerleştirmelerde devamsızlık bilgisi de etkili olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre adrese dayalı sistemde öğrenciler; ortaokul kayıt alanları içerisinde bulunan 3 Anadolu Lisesi, 3 Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 3 Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi olmak üzere toplam 9 okul içerisinden 5 tane okul için tercih işlemi yapabilecek.

Lise Kayıtları Nasıl Yapılacak?

2022 Ortaöğretim kurumlarına; resmi, özel ortaokullar ile imam hatip orta okulları ve geçici eğitim merkezlerini bitirmiş olan öğrenciler yerleştirilecek. Yerleştirme işlemleri, kayıt alanları, bilgi, yetenek ve beceriler doğrultusunda sınavlı olarak ya da sınavsız olarak yapılabilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alımı yapan okulların; belirlenen kontenjan, öğrencilerin puan üstünlüğü ve tercihlerine göre yerleştirme işlemleri Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Merkezi sınav ile öğrenci alımı yapacak olan okullarda, öğrencilerin merkezi sınav puanının eşit olması halinde; ilk olarak Ortaokul Başarı Puanı’na (OBP) bakılır. OBP’nin eşit olması halinde de sırası ile;

  • Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana
  • 6, 7 ve 8’inci sınıflardaki yıl sonu başarı puanına
  • Okulda özürsüz devamsızlık yapılan günlerin sayısının azlığına
  • Tercih önceliğine bakılır ve öğrencilerin yerleştirme işlemi gerçekleştirilir.

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu