EğitimKamu Haber

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak?

LGS tercih işlemleri nasıl yapılacak diye merak edenler aradıklarınızı yazımızda bulabilirsiniz. Liselere giriş için yapılan sınavın sonuçları, MEB tarafından 30 Haziran’da ilan edildi. Sonuçların ilan edilmesinin ardından LGS tercih süreci başladı. MEB, resmi internet sitesinde tercih için kılavuz yayınladı.

LGS Tercih İşlemleri Nerede Yapılacak?

LGS tercihleri öğrenci ve veli tarafından;

 • e-okul.meb.gov.tr internet sitesi
 • Mezun olunan okul ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğü aracılığı ile de yapılabilecek.

Ortaöğretim Okullarına Genel Başvuru Şartları

Ortaöğretim okulları için tercih kılavuzunda belirtilen genel başvuru şartları;

 • 2021 -2022 eğitim ve öğretim yılında ortaokul ya da imam hatip ortaokul 8’inci sınıfını başarı ile tamamlamış veya Açıköğretim ortaokulundan mezun olmak
 • Sınav ile öğrenci alan okullar için Merkezi Sınav Puanının olması
 • Başvuru yapılacak olan okul tarafından kayıt kabul şartlarının taşınıyor olması gerekir.

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

8’inci sınıfı başarı ile bitiren öğrenciler tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusu yapabilecek. Tercih işlemleri, e-okul.meb.gov.tr internet sitesinden öğrenci ve velisi tarafından yapılacak. Yapılan tercihler de mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Sınava giren ve merkezi sınav puanı olan tüm öğrencilerin, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunması zorunludur. Aksi halde, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunulmaması halinde, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar için tercih işleminde bulunulamaz.

Öğrenciler tarafından üç grupta toplam en fazla 15 okul için tercih yapılabilecek. Bu gruplar;

 • Merkezi sınav ile öğrenci alan okullar
 • Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar
 • Pansiyonlu okullar

Merkezi sınava girmemiş olan öğrenciler ise, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar için tercihte bulunabilecekler.

Yerel yerleştirme işlemlerinde, ilk üç okul kayıt alanından olmak üzere en fazla 5 okul için tercih yapılabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden, en fazla 3 okul seçilebilecek.

LGS Yerleştirmede Renkler Ne Anlama Geliyor?

LGS tercih işlemlerinde, yerel yerleştirme tercih ekranında okullar renklere göre ayrıldı. Bu renklere göre;

 • Yeşil renk, ‘Kayıt alanında’ öğrencinin ikamet ettiği kayıt alanındaki okulları gösterir.
 • Mavi renk, ‘Komşu kayıt alanında’ öğrencinin ikamet ettiği adrese göre komşu kayıt alanında yer alan okulları gösterir.
 • Kırmızı renk, ‘Diğer’ öğrencinin ikamet ettiği adresine göre yer aldığı kayıt alanında ve komşu kayıt alanında bulunmayan il içerisindeki diğer kayıt alanları ve il dışındaki kayıt alanlarındaki okulları gösterir.

LGS Tercihleri Ne Zaman Sona Erecek?

LGS için tercih süreci Temmuz ayında başlayacak. Adaylar LGS tercihlerini yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tercih süresi uzatılmayacak. Başvuru yapacak adayların ilk olarak MEB resmi internet sitesi üzerinde yayınlanan kılavuzu da incelemesi gerekir.

LGS Tercih Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu