Eğitim

Amatör Denizci Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? 2024 ADB İçin Gerekli Evraklar

Amatör Denizci Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? ADB İçin Gerekli Evraklar, ADB Belgesi, ADB Uygulama Eğitimi, ADB Başvuru e-Devlet, ADB Belgesi ile Kaç Metre Tekne Kullanılır? ADB Online Sınav Nasıl Oluyor? ADB Belgesi Kaç Yaşında Alınır? ADB Belgesi Nereden Alınır? gibi tüm soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...

Amatör Denizci Belgesi Evrakları ve ADB Sınav Tarihleri; Amatör denizci belgesi ile ilgili yapılan birtakım değişiklikler olmuştur. Güncellenen kuralları ve gereken bilgileri sizler için ele aldık… Ticari bir amaç gütmeksizin yerel sularda tekne sürecek olanların alması gereken amatör denizci belgesi için belirli aşamaların geçilmesi gerekir.

Bu belgeyi almak isteyen vatandaşların başvuru işlemlerini tamamlaması, gerekli belgeleri toplaması ve sınavdan yeterli puanı alması beklenir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen bu belge olmadan amatör olarak deniz aracı sürmek yasal değildir.

Astsubay Maaşları 2024 Hava, Deniz, Kara ve Jandarma Astsubay Maaşları

Amatör Denizci Belgesi Nedir?

Amatör denizcilik belgesi, ticari bir amaç olmaksızın gezi, spor, eğlence ya da amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılabilen, ulusal standartlara göre ölçümü yapıldığında boyu 2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük olmayan, mülkiyeti ise gerçek kişilere ait olan ya da su sporları temalı dernek ve vakıflara ait olan tekneler ile özel tekne ruhsatnamesi olan tekneleri kullanmak için yönetmelikte belirlenen şartları taşıyan kişilere verilen bir belgedir.

Bu belgeye sahip olan kişiler özel tekneleri kullanabilirler. Bu tekneler mesafe, bölge ve zaman sınırı olmaksızın en az ADB ya da gemici ve üstü yeterlilik belgesine sahip olan bir kişinin sevk ve idaresinde seyredebilir.

ADB İçin Gerekli Evraklar

Amatör denizci belgesi alabilmek için adayların şu belgeleri hazırlamaları gerekir:

 • Bir adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik kartı ve fotokopisi
 • Sürücü belgesi (ehliyet) ve fotokopisi (Sürücü belgesine sahip olmayan adaylar, sürücü olabilmelerine herhangi bir engel olmadığına dair sağlık raporu almalıdır.)
 • Amatör denizci belgesine ilişkin harç ödemesinin yapıldığına dair belge

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? 2024 Kaptan Ne Kadar Maaş Alır?

Amatör Denizci Belgesi Nasıl Alınır?

Amatör denizci belgesini alabilmek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından gerçekleştirilen sınava katılmak ve başarılı olmak gerekir. Sınavlar kurum tarafından duyurulan merkezde, önceden belirlenmiş tarih ve saatlerde bilgisayar üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenir. Sınava yaptığı başvuru onaylanan adaylar, sınav merkezine randevu takvimindeki günlerde, kendi saatlerini seçerek giderler.
 • Amatör denizci belgesi için düzenlenen sınava giren adaylar, en az 50 sorudan oluşan bir teste tabi tutulurlar ve bir saatlik süre zarfı içerisinde bu testi çözmeleri gerekir. Sınavı geçebilmek için 100 üzerinden en az 60 puan almak gerekir.

ADB Sınavı Öncesi Yapılması Gerekenler

Amatör denizci belgesi alabilmek için sınava girmeden önce yapılması gerekenler şunlardır:

1. Üyelik işlemleri

 • İlk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayarak bakanlığın hazırlamış olduğu çevrimiçi ADES’e (amatör denizci eğitim sistemi) üye olmanız gerekir.

dldrhpgtckijae6vfijel2dyyc1vkquzooifkzhe.png

 • Yeni kullanıcı bölümünde ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, kullanıcı adınızı, şifrenizi, adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, şehrinizi, sayfada görmüş olduğunuz güvenlik kodunu yazın ve kaydınızı oluşturun.

 • Sisteme üye olduktan sonra 24 konu başlığı altındaki dersleri tamamlayıp ders sonlarında yer alan kısa deneme sınavlarını çözmeniz gerekir. Derslere istediğiniz bölümden başlayabilir ve istediğiniz sürede tamamlayabilirsiniz. Burada asıl önemli olan nokta tüm derslerin tamamlanmasıdır.

l2tsjhlobheklffyfoqb1stuv9e2yzgcpkmgo8us.png

 • ADES sistemindeki eğitimi tamamladığınız zaman “ders tamamlama belgesi” yazısına tıklayarak kurs tamamlama belgenizi alabilirsiniz. Bu belgeyi bastırıp saklamanız ve belgedeki numarayı da sınav randevusu alırken kullanmanız gerekir.

Üyelik işlemleri için TIKLAYINIZ

2. Ödeme işlemi

 • Ödeme işlemine başlamak için bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

0z3ekkblgmkpnra2obfwlnzgb4ftxxd7o7x7qa4e.png

 • Sayfada “bireysel kullanıcı” seçeneğini işaretleyip “giriş” butonuna tıklayın.

oaqahkl5gzgskqnr5e3lsytjzm7fbvst2bsfvgxr.png

 • Karşınıza gelen sayfadaki boşluklara kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak e-devlet sistemi aracılığıyla girişinizi gerçekleştirin.

 • Sol menüdeki “deniz ve iç sular gelir kalemleri” başlığının altındaki “sınav ve sınav itiraz harçları” başlığına tıklayın.

 • Buradaki ilgili boşluklara personel adı, belge ve notları yazıp “hesapla” butonuna tıklayarak ücreti hesaplayın. Daha sonra internet üzerinden ya da bankaya giderek sınav ücretini ödeyebilirsiniz.

Ödeme işlemi için TIKLAYINIZ

3. Sınav tarihi kontrol ve randevu işlemleri

 • Sınav randevusu işlemlerine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

hczrpqgsyidagjid6butlwecougvyydtbqjxey0e.png

 • ADB sınav tarihleri listesine de ulaşabileceğiniz bu sayfada sınav türü, tarihi ve yerine bakarak “randevu alınabilir” yazısını gördüğünüz bir salon için “randevu al” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

mlcj0dcgrmzrz502tqo8wj1oqb78trfb7b90csb8.png

 • Bu aşamada ise sisteme giriş yapmanız gerekir. Eğer bu sisteme üye olmadıysanız e-Devlet üzerinden kolayca giriş yapabilirsiniz.

leb2jqlhozwayymzs5lfblihg5kzzpd6ka7inhnh.png

 • e-Devlet aracılığıyla giriş yapmak için butona tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadaki boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve parolanızı yazıp “sisteme giriş yap” yazısına tıklayabilirsiniz.
 • Ya da giriş ekranındaki internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza veya T.C. kimlik kartı yöntemlerinden biriyle de giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurup gerekli belgeleri taratarak ilgili formlara yükleyebilirsiniz. Fotoğraf, sağlık raporu, harç dekontu gibi belgeleri taratmak ya da okunaklı bir şekilde fotoğrafını çekmek yeterli olacaktır.

Sınav randevusu için TIKLAYINIZ

Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024 e-Devlet Sorgulama

 

Amatör Denizci Belgesinde Yapılan Son Değişiklikle Ne Zorunlu Hale Getirildi?

Online eğitimin yanında uygulama sınavı zorunluluğu da getirildi.

Amatör Denizcilik Belgesi Olmadan Tekne Kullanmanın Cezası Nedir?

Kişilere 10 bin TL para cezası verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. bu belgeyi almak için ne kadar bir uçret alınıyor birde ne gibi sorular soruluyor tşkler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu