EğitimKamu Haber

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınava giren 2 milyonun üzerinde aday, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. ÖSYM tarafından son sınav oturumu sonrasında sınav soruları ve cevapları yayınlandı. Adaylar, ÖSYM’nin resmi internet sitesinden soru ve cevapları kontrol edebilirler.

Makalede Neler Var?

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM, 2022 sınav takviminde YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu. Açıklanan takvime göre sınava gören adaylar YKS sonuçlarını 20 Temmuz 2022 tarihinde öğrenebilecek. YKS sonuçları açıklandıktan sonra adaylar, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile girerek YKS sonuçlarını öğrenebilecekler. Sonuçlar için ayrıca adayların adreslerine posta yolu ile sınav sonuç belgesi gönderimi yapılmayacak.

YKS Sonuçları Nasıl Duyurulacak?

ÖSYM tarafından YKS sonuçları, 20 Temmuz 2022 tarihinde sonuc.osym.gov.tr internet sitesinde ilan edilecek. İlan edilecek olan YKS sonuçlar ile birlikte sınava giren adaylar;

  • Testlerde yaptıkları doğru ve yanlış cevapların sayısını
  • Başarı sıralamasını
  • TYT puanını
  • Ortaöğretim Başarı Puanını
  • Yükseköğretim programlarına yerleştirmede kullanılacak olan puanlarını ve başarı sıralamasını
  • Eğer varsa AYT, YDT puanları ve başarı sıralamasını öğrenebilecekler.

YKS Baraj Puanı Kaç Olacak?

YKS’ye giren adayların yükseköğretim programları için tercihte bulunabilmesi için gerekli baraj puanına ulaşması gerekiyor. ÖSYM tarafından belirlenen, sınav kılavuzunda yapılan açıklamaya göre;

  • Aday TYT puanı 150’ye ulaşamamışsa adayın tercih hakkı yoktur.
  • Aday TYT puanı 150 ve üzerinde ancak Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil puanları 180 puana ulaşamamışsa sadece ön lisans programları için tercih yapılabilir.
  • Aday TYT puanı 150 ve üzerinde; Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil puanları 180 puana ulaşmışsa da ön lisans programları ile birlikte lisans programları da tercih listesine eklenebilir.

Özel yetenek puanı ile öğrenci alacak yükseköğretim programların başvuru için de TYT’de adayların en az 150 puana ulaşması gerekir. Engelli öğrencilerin tercih yapabilmesi için de 100 baraj puanı şartı bulunur.

Merkezi yerleştirme sürecinde adaylar yükseköğretim programlarına; YKS puanları, var ise ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili olan tercihleri, tercih edilen programların koşulları ve kontenjanları göz önüne alınarak ÖSYM tarafından yerleştirilecekler.

Yükseköğretim programları için kayıt işlemleri sona erdikten sonra, bu programlar için kayıt olmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecek. Merkezi yerleştirme sonucunda kontenjanı dolmayan ya da kayıt olmama nedeni ile boş kalan kontenjanlara ÖSYM tarafından ek yerleştirme süreci başlatılacak.

YKS sonuçları ilan edildikten YKS tercihi yapacak olan adayların, ÖSYM resmi internet sitesinde yayınlanacak olan tercih kılavuzunu incelemeleri ve tercihlerini kılavuz doğrultusunda gerçekleştirmeleri gerekir. YKS tercihleri de sınava giren adaylar tarafından ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden yapılabilecek.

YKS-TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Giriş Yerleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu