Yardım BaşvurusuEğitim

2024 Okul Yardım Parası Başvurusu | 3.708 TL e-Devlet Okul Para Yardımı

Okul Yardım Parası Başvurusu | 3.708 TL e-Devlet Okul Para Yardımı, Okul Yardım Parası Nedir? e-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Okul Yardım Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Okul Yardım Parası Nasıl Alınır ve daha fazlası yazımızda...

Okul Yardım Parası Başvurusu | 3.708 TL Okul Para Yardımı; Ülkemiz, sosyal devlet anlayışı ile vatandaşlarına hizmet edilen bir ülkedir. Özellikle muhtaç durumda olan vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek, onlara destek olmak son derece asli bir görev olarak görülmektedir.

Sosyal yardımlar denilince akla ilk gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmaktadır. Bunun dışında belediyeler, kaymakamlıklar, dernek ve vakıflar gibi pek çok yer sosyal yardımda bulunmaktadır.

Bakanlığın başlatmış olduğu eğitim öğretim desteği olarak verilen okul yardım parası, yoksul aile çocukları için değerli bir fırsattır. Peki Okul Yardım Parası nedir, e-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu nasıl yapılır, Okul Yardım Parası İçin Gerekli Evraklar nelerdir ve daha fazlasına gelin birlikte bakalım…

SED Yardımı Başvuru Şartları – SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

e-Devlet Okul Yardım Parası

e-Devlet Okul Yardım Parası, eğitim öğretim desteği adına dar gelirli aile çocukları için düzenlenmiş bir sosyal yardımdır. Asgari ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşayan vatandaşlar, çocuklarının eğitim masrafları için okul yardım parasına başvurmaktadırlar.

Okul yardım parası hakkında daha ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

okul yardım parası başvurusu
okul yardım parası başvurusu

Okul Yardım Parası Veren Kurumlar Nelerdir?

Dar gelirli ebeveynler, çocukları için eğitim desteği arayışını sürdürmektedir. Ülkemizde birçok Büyükşehir Belediyeleri, eğitimlerine devam eden ilköğretim, lise ya da üniversite öğrencilerine burs, kırtasiye yardımı, giysi yardımı gibi yardımlarla destek olmaya çalışmaktadır.

Ülkemizde eğitim için destek sunan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Dernek ve Vakıflar
 • Valilikler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Bazı Holdingler
 • Ünlü sanatçı ve iş adamları

Eğitime destek olmak adına verilen burslar da her yıl devlet tarafından yükseltilerek, üniversite öğrencilerine verilmektedir. Burs ya da öğrenim kredisi başvuru talebi kabul edilen adaylar, her ay alacakları burs ile ihtiyaçlarını giderebilecektir.

e-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu

Öğrenciler ya da velileri, e-Devlet üzerinden okul yardım parasına başvuruda bulunabilirler. e-Devlet sistemi aracılığıyla hemen hemen tüm sosyal yardımlara başvuruda bulunabileceğiniz gibi eğitim adına burs yardım parasına da başvurabilirsiniz. e-Devlet sistemini kullanmak oldukça kolay bir yöntemdir. Bunun için yapmanız gereken; https://www.turkiye.gov.tr/ linki ile sistemi açmanız ve kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş sağlamanızdır.

Belediye Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler, sosyal yardımların ilk elden yapıldığı ve daha fazla insana ulaşıldığı kurumların başında gelmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ikamet ettikleri yerin belediyesine giderek yardım talebinde rahatlıkla bulunabilirler.

Belediyelerde burs, kırtasiye yardımı gibi eğitim yardımları özellikle son zamanlarda daha çok talep görmektedir.

Belediyeler bağlı sosyal hizmetler merkezi aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz. Size verilen başvuru formunu doldurmanız başvurunuzun resmi olarak işleme alınması için önemlidir.

Her belediye bu sisteme geçmese de bazı belediyeler sosyal yardımları e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Ön başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden alarak, daha kolay ve daha hızlı bir şekilde okul yardım parası ya da diğer sosyal yardımları ulaştırmayı hedeflemektedirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli yoksul aileler için canla başla çalışmaya ve sosyal yardımlarını arttırmaya devam etmektedir. Son zamanlarda Bakanlık tarafından yoksul ailelerin çocukları için eğitim destekleri verilmeye başlanmıştır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, düzenlediği proje kapsamında şartlı eğitim yardımı, SED yardımı gibi yardımlar yaparak ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmaktadır.

Bakanlığın vereceği 1.400 TL lik para yardımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan çocuklar temel alınmıştır.

e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Okul Yardım Parasına başvuruda bulunabilirsiniz.

e-devlet okul yardım parası başvurusu
e-devlet okul yardım parası başvurusu

T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde özellikle fakirlik yani muhtaçlık maaşının sağlandığı kurum olarak dikkat çeken Vakıflar Genel Müdürlüğü, okul yardım parası vererek eğitim desteği de sağlamaktadır.

Muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sağlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, eğitimine devam eden öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır.

T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasından, yayınlanan burs tarihlerine bakarak takip edebilir ve başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Okul Yardım Parası Başvurusunda İstenen Evraklar

Resmi olarak yapılan burs ya da farklı sosyal yardım olanaklarında bazı belgelerin de ibraz edilmesi istenmektedir. Başvurulan yardım türüne göre istenen evraklar değişebilmektedir.

Hangi kurumun okul yardım parası ya da burs olarak ifade edilen yardım parasına başvuruda bulunacaksanız, o kurumu arayarak ya da resmi internet sayfasını takip ederek istenen belgeleri tam olarak öğrenebilirsiniz.

Okul Yardım Parası başvurusunda istenen evraklar;

 • Başvuran öğrenci ya da veliye ait kimlik bilgileri
 • C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi ya da herhangi bir gelirin olmadığına ait resmî belge
 • Muhtarlıktan alınabilecek muhtaçlık belgesi
 • Ev kira sözleşmesi

İstenen evraklar genel olarak sıraladıklarımız olsa da bazen kurumlar tarafından ek belgeler de istenebilmektedir.

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası! Kimler Alabilir?

e-Devlet Okul Yardım Parası Ne Kadar?

Okul Yardım Parası ayrılan bütçeye göre farklılık göstermektedir. Yani kurumdan kuruma farklı verilen okul yardım parası, 750-1000 TL arasında olabilmektedir.

SED yardımında 3.708 TL verilirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yoksul aile çocuklarına verdiği miktar 1.400 TL dir.

Yardım sağlayan kuruma ve öğrenim görülen süreye göre ödenen para yardımı, binlerce öğrenciye eğitim desteği olarak ödenmektedir.

Okul Yardım Parası Her Ay mı Veriliyor?

Bazı kurumlar okul yardım paralarını tek seferlik olarak dönem başında vermektedirler. Ancak düzenli SED yardımı gibi sağlanan yardımlar, her ay düzenli olarak verilmektedir.

Öğrencilerin eğitim-öğretim süresi göz önüne alınarak para yardımı da buna göre ayarlanmaktadır. Okul yardım parası yani burs imkânı bazen bazı kurumlar tarafından tek seferlik verilirken, bazen ise bazı kurumlar tarafından her ay olarak sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu