Eğitim

2024 PTT Burs Parası Sorgulama, PYBS-İOKBS

PTT Burs Parası Nedir? PTT Bursları Nelerdir? PYBS Bursu Nedir? İOKBS Burs Sorgulama Nasıl Yapılır? PTT Burs Parası Ne Zaman Yatar ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

PTT Burs Parası Sorgulama, PYBS-İOKBS; Ülkemizde sosyal yardımlarla geçimlerini sağlamaya çalışan pek çok vatandaş bulunmaktadır. Devlet yardımları ile temel ihtiyaçlarını gidermeye çalışan bireyler, ayni ya da nakdi yardım talebinde bulunabilirler. Genel olarak yapılan maddi yardımlar PTT aracılığıyla kişilere ulaştırılmaktadır.

Bunun yanı sıra PTT, burs imkânı sağlayarak ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim desteği vermektedir. PTT burs parası hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. PTT Burs Parası nedir, PTT Bursları nelerdir, PYBS Bursu nedir, İOKBS Burs sorgulama nasıl yapılır, PTT Burs Parası ne zaman yatar gibi pek çok soruyu sizler için cevapladık…

PTT Burs Parası Nedir?

Burs imkanlarıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Eğitim desteği olarak sunulan burs parası ile öğrenciler bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Ülkemizde burs veren kurumlardan biri de artık PTT’dir. PTT, çok eski ve köklü bir kurum olarak yıllardır hizmet vermeye ve vatandaşlarına kolaylık sağlamaya devam etmektedir.

Peki PTT’nin vermiş olduğu burslar nelerdir, merak edenler için gelin birlikte bakalım…

PTT Bursları Nelerdir?

PTT tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen burs imkanları oldukça çeşitlidir. Eğitim öğretim sürecinde öğrencilere maddi olarak para yardımı yapan PTT, ihtiyaç sahibi öğrencilerin durumlarına göre burs yardımını her ay ya da dönemlik olarak vermektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan devlet burslarının yanında faklı kurum ve kuruluşların da sağladığı burs imkanları mevcuttur. PTT bursu, eğitim gören öğrencilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamanın yanında ekonomik olarak da bir nevi özgürlük sağlamaktadır. PTT burslarına tek tek, gelin birlikte bakalım…

PTT Vakfı Yükseköğrenim Destek Bursu

Yurt içi ve yurt dışı eğitimleri kapsayan PTT vakfı burs desteği, burs almayan öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Herhangi bir iş yerinde çalışmayan ve PTT vakfı üyeliği bulunanlar burs için başvuruda bulunabilirler.

PTT Vakfı Yükseköğretim bursundan yatılı kalan okul öğrencileri ile lisansüstü eğitim gören öğrenciler yararlanamamaktadır.

PTT Burs Parası Sorgulama; PYBS Bursu

Dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelerin 5. sınıftan tutun da 11. sınıfa kadar eğitime devam eden çocukları PYBS bursundan yararlanabilmektedir. PYBS bursu yani parasız yatılılık ve bursluluk sınavı ÖSYM bursluluk sınavında başarı gösteren öğrencilere bağlanmaktadır. Her ay düzenli olarak verilen PYBS bursu, belirli bir başarı durumuna göre verilmektedir.

ptt burs parası sorgulama
ptt burs parası sorgulama

PTT Burs Sorgulama; DPY Bursu

PYBS yani parasız yatılılık ve bursluluk sınavının eski adı DPY olarak geçmektedir. DPY yani devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavı hala birçok kişi tarafından bu adıyla bilinmektedir.

PTT burs sorgulama kapsamında DPY olarak yer alan bursun PYBS den hiçbir farkı olmadığını belirtmek isteriz.

e-Devlet KYK Burs Başvurusu

PTT Burs Sorgulama; İOKBS Bursu

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı anlamına gelen İOKBS, başarılı öğrencilere sunulan bir burs imkanıdır. İOKBS bursu, 5. sınıftan 11. sınıfa kadar olan tüm sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.

Dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için bir eğitim fırsatı olan İOKBS bursu, sınavda başarılı olan öğrencilere düzenli olarak her ay sağlanmaktadır.

PTT burs parası sorgulama kapsamında İOKBS de yer almaktadır.

PTT Burs Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT burs parası için öğrenciler meraklı bir bekleyişin ardından sonuçlarını sorgulamak için adım atarlar. PTT burs parasının yatıp yatmadığını online, PTT ATM’leri aracılığı ile ya da PTT şubelerinden sorgulatabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemlerle kalan burs bakiyesini de öğrenmeniz mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız aracılığı ile burs başvurularınızı sorgulayabilirsiniz. Her ay verilecek olan bu burs ile öğrenciler eğitimlerine destek bulmakta ve bir nebze de olsa eğitim masraflarını ya da temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Online PTT Burs Parası Sorgulama İşlemi

PTT burs parası sorgulamasında en çok kullanılan yöntemlerin başında online işlemler gelmektedir. PTTBank online uygulaması ile ya da internet üzerinden PTTBank hesabına giriş yaparak burs sorgulamanızı yapabilirsiniz.

ATM ile PTT Burs Parası Sorgulama İşlemi

PTT burs parası sorgulama işlemi için PTT ATM’lerini kullanabileceğiniz gibi anlaşmalı banka ATM’lerini de kullanabilirsiniz. Kartlı ya da kartsız işlemlerle yapılan sorgulamalar da kimlik numaranız ile ilerleyerek adımları takip etmelisiniz.

ATM’lerden burs parası sorgulama işlemi yapabilme imkanının yanında burs paranızı çekme olanağına da sahipsiniz.

PTT Şubesinden PTT Burs Parası Sorgulama İşlemi

PTT burs parası için sorgulama yapmak isteyenler direk olarak PTT şubesi ile iletişime geçebilirler. Size en yakın PTT şubesine giderek işlem talebinizi iletebilir ve sorgulatmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

2024 Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve Başvuru Formu

PTT Burs Parası Ne Zaman Yatar?

PTT burs parası almaya hak kazananlara her ay düzenli olarak bu burs parası verilmektedir. PYBS ya da eski adıyla DPY, İOKBS bursları alacak olan öğrencilere her ayın 25’inde burs paraları yatırılmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrenciler ayın 25’inde yatan burs paralarını kimlikleri ile PTT şubelerinden çekebilirler. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığı ile de burs paralarını alabilecek olan öğrenciler, her ayın 25’ini iple çekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu