Eğitim

ÖSYM Şifre Alma 2024 ÖSYM Şifre Değiştirme Nasıl ve Nereden Yapılır?

ÖSYM Şifre Alma - ÖSYM Şifre Değiştirme Nasıl ve Nereden Yapılır? ÖSYM Şifre Alma e-Devlet, ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır? e-Devlet ÖSYM Giriş, ÖSYM Şifresi Nereden Alınır? ÖSYM Şifre Değiştirme ve daha fazlası hakkındaki tüm detaylar yazımızda...

ÖSYM Şifre Alma – ÖSYM Şifre Değiştirme Nasıl ve Nereden Yapılır? Ülkemizde iyi bir eğitim alabilmek için yapılan sınavlara giren binlerce öğrenci bulunmaktadır. Her yıl ÖSYM tarafından açıklanan resmi takvimlere göre sınavlar yapılmaktadır. Peki ÖSYM Şifresini Nereden Alabilirim? ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? ÖSYM Şifre Unuttum, Nasıl Giriş Yapabilirim gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Kendini sürekli yenileyen ve teknolojik gelişmelere uyum sağlamasıyla dikkatleri üzerine çeken Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tüm çalışmaları bilimsel yöntemler doğrultusunda planlayıp geçerli, güvenilir ve adil bir sınav sistemi oluşturmak için kurulmuştur. ÖSYM, 1981 yılından itibaren bünyesine eklenen yeni sınavlarla Türkiye genelinde her yıl yaklaşık 50 sınavı tamamlayan bir kurum olmayı başarmıştır. 

Adaylar ÖSYM çatısı altında düzenlenen sınavlara başvuruda bulunmak için, ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden yayınladığı sınav kılavuzunu takip eder. Sınav kılavuzunda genellikle başvuru şartları ve sınav takvimine dair ayrıntılı bilgiler paylaşılır. Adaylar yayınlanan kılavuz çerçevesinde başvurularını ÖSYM’nin Aday İşleri Sistemi’ne girerek online olarak yapabilir. Her sınav başvurusu ve işleminde adayların sisteme girişinde kullanması gereken şifre bulunur. Bu şifreler, yetkilendirilen başvuru merkezlerinden alınır. Geçici şifre niteliğinde adaya teslim edilen şifrenin sonraki adımda aday tarafından güncellenmesi dikkat edilen en önemli konulardan bir tanesidir. Aday ÖSYM kriterlerine uygun ve kendisinin unutmayacağı bir şifre ile artık ÖSYM işlemlerini gerçekleştirebilir.

Transkript Nereden Alınır? E Devlet’ten Alınabiliyor mu?

ÖSYM Şifresini Nereden Alabilirim?

Daha önceden sistemde kaydı olmayan adaylar için başvuru merkezlerinden yapılan başvuru işlemlerinde adaylara sisteme erişim şifresi ücretsiz olarak verilir. Uygulanacak sınavların takvimi belirlendikten sonra adayların sınav giriş belgelerini görüntülemek ve sınav sonuçlarını öğrenmek için Aday İşlemleri Sistemi’ne verilen şifre ile giriş yapması gerekir. 

ÖSYM şifre edinme işlemleri için adaylar bulundukları ildeki ÖSYM Sınav Koordinatörlüğünden ya da Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan Başvuru Merkezlerinden (Ortaöğretim Kurumları) başvuru yapabilirler. İlgili merkezlerden T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanıyla adaylar şahsen başvurularını tamamlayabilirler. Üçüncü şahısların şifre alması mümkün değildir.

ÖSYM şifre alma merkezleri hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

ÖSYM şifre alma adımının hemen ardından sisteme resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Ancak merkezden alınan şifreyi adayların hatırlaması zor olabilir. ÖSYM sistemi güvenlik açısından adayın sisteme ilk girişinde kullandığı şifreyi bizzat değiştirmesini ister.

Kullanılacak yeni şifrenin kriterlere uygun olarak güçlü bir şekilde belirlenmesi önemlidir. ÖSYM şifresi, elektronik ortamdaki bütün işlemlerde gerekli olacağından kimseyle paylaşılmamalı ve aday tarafından korunmalıdır. ÖSYM şifre örnekleri genellikle adayların kolay hatırlayabileceği ancak diğer kişiler tarafından tahmin edilmesi zor olan harf ve rakamlardan oluşur.

ÖSYM şifre yenileme işlemi için yazının devamında ilgili bağlantının linkini paylaştık.

 •  İlk olarak ÖSYM’nin resmi web sitesindeki ilgili sayfayı açın.

laczdiuyxxxetcgjd8swfnkncuhh6uojl3qpbk3t

 • Açılan sayfa üzerindeki ilk adımda; T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ve şifre boşluklarını doldurun. Yabancı kimlik numarası ya da T.C. kimlik numarası olmayan bireylerin ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurabilmeleri için sahip olmaları gereken bilgi; üyelik numarasıdır. Yabancı kimlik numarası, 11 haneden oluşur ve gerekli şartların oluşturulması durumunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilir. 
 • Boşlukların doğru ve eksiksiz doldurulmasının ardından “giriş yap” butonuna basın.

 sigivcitswc6juwsqyjjzvbeoaenoygtfmk1tl8p

 • T.C. kimlik numarası ve geçici şifre ile giriş yaptıktan sonra, karşınıza “ÖSYM şifre değiştir” sayfası çıkar.
 • Bu sayfa üzerinde mevcut/geçici şifreyi ve belirlediğiniz yeni şifreyi girmeniz gerekir. 
 • Son adımda sistem sizden bir güvenlik sorusu ve bu soru için uygun bir cevap girmenizi bekler.
 • Bütün boşluklar eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra sayfanın en alt kısmında bulunan “şifremi değiştir” sekmesine tıklayın.
 • Web sitesi üzerinde yapılan uyarı kapsamında yeni şifre en az 8 haneli en fazla 14 haneli olmalı; en az 1 büyük harf, 1 küçük harf, 1 rakam ve 1 noktalama işareti içermelidir. Belirlenen özel karakterlerden bazıları; nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, artı, eksi, yıldız, soru işareti, ünlem ve yüzde şekilleridir. Örnek şifre olarak; 6Sa2)c8G şeklinde bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

ÖSYM şifre güncelleme işlemi için TIKLAYINIZ!

ÖSYM Şifre Unuttum, Nasıl Giriş Yapabilirim?

Eğer geçici şifrenin ardından oluşturduğunuz yeni şifreyi unuttuysanız; Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş sayfasından işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yazının devamında sizler için ilgili sayfanın bağlantısını paylaştık.

2uzhtvv76g4pfp9ddg4lbjfchsgi5whm0xmtca1p

 • Aday İşlemleri Sistemi sayfasını açtıktan sonra, sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “şifremi unuttum” yazısına tıklayın.

 • Açılan sayfada üç adımdan oluşan güvenlik aşamalarının geçilmesi gerekir.
 • İlk adımda kimlik no kontrol aşaması karşınıza çıkar. Bu aşamada, T.C. kimlik no ya da yabancı uyruk no ve güvenlik kodu boşluklarının doldurulması gerekir.
 • Bütün boşluklar doldurulduktan sonra sayfanın altında yer alan “ileri” sekmesine basın ve bir sonraki güvenlik adımına geçin.

phnd5z2t9hij5fblpqvedgspuu4etub0onpowtkn

 • İkinci güvenlik adımında kimlik bilgileri girilir. Kimlik bilgileri arasında; ad, soyad, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, cüzdan seri numarası ve cüzdan no verileri yer alabilir.
 • Bütün boşluklar eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulduktan sonra “ileri” yazısına tıklayın; artık üçüncü güvenlik adımına geçebilirsiniz.

 • Üçüncü güvenlik adımında; güvenlik sorusu için doğru bir cevap vermeniz beklenir.
 • Güvenlik sorusunu seçtikten ve ilgili cevabı girdikten sonra sayfanın alt kısmında yer alan “yeni şifre al” yazısına basın.
 • Bu işlemlerin ardından şifreniz başarı ile oluşturulur. Yeni oluşan şifre ile ÖSYM sistemine giriş yapabilirsiniz. 

ÖSYM yeni şifre oluşturma sayfası için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şifresi ile ÖSYM Girişi Nasıl Yapılır?

ÖSYM şifresini unutan ve yeni şifre almak istemeyen adaylar, e-Devlet kapısına entegre edilen yeni yöntem sayesinde giriş işlemlerini tamamlayabilirler. Yazının devamında e-Devlet ile giriş yöntemlerine dair bağlantıyı paylaştık.

 • İlk adımda ÖSYM’nin resmi web sitesine giriş yapın. 

0eqsiajrebchfjzjpkiquaakbv7f67sgjpo29s43

 • Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “e-Devlet İle Giriş” yazısına basın.

hmptvzec7tzlng0jekufzlebze8nsd1wthn9tbzb

 • ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapabilmek için kimlik doğrulama adımlarını geçmeniz gerekir.
 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra işleminizi yapmaya devam edebilirsiniz.
 • Eğer e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız; en yakın PTT’ye giderek şifrenizi talep edebilirsiniz. e-Devlet şifresi dışında; mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı giriş seçeneklerini de kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • İlgili boşlukları doğru ve eksiksiz olarak tamamladıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan “sisteme giriş yap” yazısına basmanız yeterli olur.

e-Devlet üzerinden ÖSYM sistemine giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

Öğrenci Numarası Nasıl Öğrenilir?

Üniversiteden Atılma Yönetmeliği

KPSS Başvuru Rehberi: Kayıt ve Ödeme Nasıl Yapılır? 

 

ÖSYM Başkanı Kimdir?

Bayram Ali ERSOY

YÖK Başkanı Kimdir?

Erol ÖZVAR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu