Eğitim

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 Kayıt ve Ödeme Nasıl Yapılır?

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? İnternetten KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? KPSS Başvuru Para Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır? KPSS Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılıyor? Sınav Ücreti Nasıl Yatırılıyor? KPSS Ödemesi İnternetten Nasıl Yapılıyor? KPSS’ye İlk Defa Başvuracaklar İçin Farklı Bir İşlem Var mı? KPSS Ne Zaman? 2024 KPSS Lisans Başvurusu Ne Zaman Alınacak? 2024 KPSS Lisans Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman? gibi soruların cevapları yazımızda...

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? Kayıt ve Ödeme Nasıl Yapılır? ; Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl binlerce öğrencinin başvuru yaptığı bir sınavdır. KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? KPSS Ne Zaman? KPSS Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılıyor gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

KPSS başvurusu nasıl yapılır, bu sınava girmek isteyen herkesin aklına gelen ilk soru. Aslında oldukça basit olan bu işlem farklı sınav türleri sebebiyle biraz kafa karıştırabiliyor. Çünkü bildiğiniz gibi KPSS’de birden fazla sınav türü var. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans sınavları ayrı olduğu için başvuru dönemleri de ayrı zamanlara denk geliyor. Bu da KPSS başvuru işlemleri hakkında karmaşa yaratabiliyor.

Biz bu yazımızda tüm sınav türleri için KPSS müracaatı konusunu ele alacağız. Eğer siz de memur olmayı planlıyor ve KPSS başvuru adımları hakkında detayları öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızı inceleyebilirsiniz. İlk olarak sizlere yazı içerisinde yanıtlarını sunacağımız soruların bir listesini yapalım: 

 • KPSS kaydı nereden yapılır?
 • KPSS lisans başvurusu nasıl yapılır?
 • KPSS ön lisans başvurusu nasıl yapılır?
 • KPSS başvurusu internetten nasıl yapılır?
 • KPSS ücreti nasıl yatırılacak?
 • KPSS başvuru ücreti hangi bankaya yatırılır?
 • KPSS’ye ilk defa başvuracaklar için farklı bir işlem var mı?
 • KPSS sınavı ne zaman?

Gördüğünüz gibi sizlere oldukça kapsamlı bir rehber sunacağız. Şimdi hemen ilk madde ile başlayalım ve ilk defa KPSS başvurusu nasıl yapılır diye düşünenlerin akıllarındaki soruları yanıtlayalım. 

Sözleşmeli Memur Kadroya Nasıl Geçer? (Güncel ve Detaylı Anlatım)

1. KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS sınav başvurusu nasıl yapılır sorusuna verilebilecek 2 yanıt var. Bunlar:

 • ÖSYM ofislerinden KPSS başvuru yapma
 • İnternetten KPSS başvurusu yapma

Bu iki yöntemden birini seçerek sınav kaydınızı yapabilirsiniz. Tabii birçok kişi kayıt için interneti tercih ediyor. Bu sayede evden kayıt ve başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor. Fakat ÖSYM ofislerine gitmeyi tercih edenler de var. Ofislerde yapılan işlemler şu şekilde:

 • ÖSYM ofislerine gittiğinizde başvurmak istediğiniz KPSS türünü görevliye iletiyorsunuz.
 • Sonrasında görevli sizin kaydınızı internet aracılığıyla yapıyor. Yani aslında sizin bilgisayardan yapabileceklerinizi ofisteki görevli halletmiş gibi oluyor.
 • ÖSYM ofisinden yapılan başvurularda KPSS ücretinin dışında bir de hizmet bedeli ödeniyor. 

Eğer siz de KPSS’ye başvuru işlemlerini tek başınıza halledemeyeceğinizi düşünüyorsanız, size en yakın ÖSYM başvuru merkezine gidebilirsiniz. ÖSYM ofislerinin adres ve iletişim bilgilerine ulaşmak için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz.

Ofisten başvuru adımı bu şekilde. Birazdan online başvuru aşamasını da açıklayacağız. Ama önce sınav türlerine göre KPSS başvurusu konusunu açıklayalım. 

 • Aslında farklı KPSS sınavlarının başvuru aşamaları arasında bir fark yok. Yalnızca başvuru tarihleri değişiyor. Çünkü sınav tarihleri birbirinden farklı.
 • Yani, KPSS ön lisansa başvuru yapacak biri ile KPSS lisans başvurusu yapacak birinin izleyeceği adımlar aynı. Sadece başvuru tarihleri ve başvuru aşamasında doldurulan formun detayları değişiyor. Onun dışında bir fark yok.
 • Kısacası, KPSS sınavına girecek her aday kayıt için ÖSYM ofislerini ya da birazdan detaylarını açıklayacağımız internet yöntemini kullanabilir. 

Genel olarak KPSS kayıtları nerede yapılır sorusuna yanıt verdik. Şimdi KPSS online başvuru nasıl yapılır, ona bakalım.

ösym.jpg (300×168)

ÖSYM başvuru ve koordinasyon merkezlerinin adres bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

KPSS Hangi Oturuma Girmeliyim?

2. İnternetten KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS’ye online başvuru yapmak oldukça basit. Bu noktada ihtiyacınız olan şeyleri şöyle sıralayalım:

 • Giriş için ÖSYM aday şifresi. Eğer aday şifresi yoksa da e-Devlet şifresi.
 • Sistemde kayıtlı eğitim bilgisinin olması.
 • Sistemde kayıtlı fotoğrafın geçerli olması.

Eğer bu 3 maddede sıkıntı yoksa, online başvuru yapabilirsiniz. Birazdan adım adım internet başvurusunu anlatacağız. Ama öncelikle yukarıda saydığımız 3 kriterin açıklamasını yapalım:

 • KPSS başvuruları ÖSYM aday işlemleri menüsünden yapılıyor. Bu sisteme giriş yapabilmek için de ÖSYM aday şifresi lazım. Ama bu şifre yoksa sisteme e-Devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Fakat e-Devlet şifreniz de yoksa, 2 şifreden birini oluşturmanız şart.
 • Bildiğiniz gibi KPSS sınavları kişilerin eğitim durumuna göre değişiyor. Haliyle başvuru aşamasında bu eğitim durumu ana kriter olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ÖSYM sisteminde eğitim durumunuzun doğru bir şekilde girilmiş olması lazım. Bu bilgiler YÖKSİS’ten alınarak işleniyor. Genellikle de herhangi bir eksiklik olmuyor. Ama yine de kontrol etmekte fayda var.
 • Fotoğraf geçerliliği de ÖSYM sistemi ile alakalı. Son 50 ay içerisinde ÖSYM ofislerinden birinde çekilen fotoğraf olması yeterli. Eğer fotoğrafınız 50 aydan eskiyse herhangi bir ÖSYM ofisine giderek yenisini çektirebilirsiniz. ÖSYM ofislerinde KPSS fotoğraf güncelleme işlemini gerçekleştirdikten sonra online başvuru adımlarına başlayabilirsiniz. 

Önemli detayları açıkladık. Şimdi başvuru adımlarına bakalım. KPSS’ye internet üzerinden başvurmak için izlemeniz gereken yol şu şekilde:

 • Öncelikle bölüm sonunda sizlerle paylaşılan linke tıklayarak başvuru sayfasına gidin.

kpss basvuru
kpss başvurusu nasıl yapılır? 2024 kayıt ve ödeme nasıl yapılır? 19

 • Açılan sayfadaki sınav listesinden başvuracağınız KPSS sınavını seçin. 

osym aday girisi
kpss başvurusu nasıl yapılır? 2024 kayıt ve ödeme nasıl yapılır? 20

 • Karşınıza sisteme giriş ekranı gelecek. Açılan sayfada TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Eğer şifreniz yoksa sağ üstte yer alan “e-Devlet ile Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak e-Devlet kapısına gidebilirsiniz. Buradan da giriş yapabilirsiniz.

kpss basvuru2
kpss başvurusu nasıl yapılır? 2024 kayıt ve ödeme nasıl yapılır? 21

 • Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza birçok sekmesi olan bir form çıkacak. Bu formdaki bilgileri sırayla doldurarak ilerleyin.
 • Tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduğunda başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

İnternetten başvuru da bu şekilde. Şimdi KPSS sınav ücreti konusuna gelelim. 

“ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi”nin ana sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

ÖSYM Şifre Alma ve Değiştirme Nasıl ve Nereden Yapılır?

3. KPSS Başvuru Para Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için belirli bir ücret ödeniyor. Bu ücretler her sene yenileniyor. 

KPSS başvuru adımlarının tamamlanması için sınav ücretinin yatırılması şart. Yani, ödeme oldukça önemli bir adım. Zamanını kaçırmamak gerekiyor. Bu noktada ödeme yöntemlerine geçmeden önce çok merak edilen bir konuya değinmek istiyoruz. Birçok kişinin aklında KPSS başvurusu için önce para mı yatacak sorusu geliyor. Şöyle söyleyelim, başvuru öncesinde para yatırmanıza gerek yok. Online başvuru sonrasında ödeme yapabilirsiniz. Önemli olan belirtilen başvuru tarihleri arasında, ödeme de dahil olmak üzere, tüm işlemleri tamamlamanız. 

Şimdi gelelim ödeme yöntemlerine. KPSS sınav ücretini ödemek için izleyebileceğiniz iki yol var. Bunlar:

 • Anlaşmalı bankalardan KPSS ödemesi yapmak
 • İnternetten KPSS sınav ücreti yatırmak

Şimdi bu iki adımı tek tek inceleyeceğiz. İlk olarak banka seçeneğine bakalım ve KPSS ücretleri hangi bankaya yatıyor sorusuna yanıt verelim.

KPSS Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılıyor? Sınav Ücreti Nasıl Yatırılıyor?

KPSS ödemeleri anlaşmalı bankaların; şubeleri, ATM’leri ya da internet bankacılığı uygulamaları aracılığıyla yatırılabiliyor. ÖSYM’nin anlaşmalı olduğu bankalar ve bu bankaların sunduğu ödeme alternatifleriyse şöyle:

 • Ziraat Bankası KPSS ücreti yatırma yalnızca internet bankacılığı aracılığıyla yapılabiliyor.
 • Halkbank KPSS ödemesi ATM, şube ve internet bankacılığı üzerinden işlem yapılmasına olanak tanıyor. 
 • Akbank KPSS ücreti yatırma işlemi şube, ATM ve internet bankacılığından yapılabiliyor.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası KPSS ücreti yatırma işlemi şube, ATM ve internet bankacılığından yapılabiliyor.
 • Finansbank KPSS ücreti yatırma işlemi şube, ATM ve internet bankacılığından yapılabiliyor.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası KPSS ücreti yatırma işlemi şube, ATM ve internet bankacılığından yapılabiliyor.
 • ING Bank KPSS ücreti yatırma işlemleri şubeler ve internet bankacılığı üzerinden tamamlanabiliyor. 
 • Vakıfbank KPSS ücreti yatırma işlemleri ATM ve şubeler aracılığıyla yapılabiliyor. 

Gördüğünüz gibi bankaların sunduğu ödeme şekilleri değişiklik gösterebiliyor. Şimdi biraz da bu 3 ayrı ödeme yöntemi üzerinde duralım:

 • Şubeden ödeme yapmak için bu alternatifi sunan bankalardan birine gitmeniz yeterli. Müşteri olmanıza gerek yok. Kimliğinizle beraber vezneye gittiğinizde ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz. 
 • ATM’den KPSS parası nasıl yatırılır sorusuna da yanıt verelim. Birçok ATM’nin kartsız işlem menüsü var. Eğer müşteri değilseniz burayı kullanabilirsiniz. Eğer ödeme yapacağınız bankanın müşterisiyseniz, kartlı işlem de yapabilirsiniz. Burada menüden “Ödemeler” kısmını seçmeniz gerekiyor. Bu menü altında “Kurum Ödemeleri”, “Eğitim Ödemeleri” ya da “Sınav Ödemeleri” seçeneklerinden biri karşınıza çıkacaktır. Oradan ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığını kullanarak ödeme yapabilmeniz içinse bankanın müşterisi olmanız gerekiyor. Online bankacılık sistemine bağlandıktan sonra “Ödemeler” menüsünden sınav ücretini yatırabilirsiniz. 

Banka seçeneğini açıkladık. Şimdi bir de internetten ödemeye bakalım.

KPSS Ödemesi İnternetten Nasıl Yapılıyor?

Sınav ücretini yatırmak için KPSS kredi kartı ile ödeme seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve ödeme sistemine gidin.

kpss online odeme
kpss başvurusu nasıl yapılır? 2024 kayıt ve ödeme nasıl yapılır? 22

 • Açılan sayfada “Başvuru” kısmından ödeme yapacağınız sınavı seçin. Sonrasında TC kimlik numaranızı yazarak “Devam” butonuna tıklayın.
 • Sistem sizi ödeme sayfasına yönlendirecek. Buradan kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. İşlem sonunda dekontu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 

KPSS başvuruları hakkındaki detayları açıkladık. Şimdi çok merak edilen birkaç soruya yanıt vereceğiz. Öncelikle KPSS’ye ilk kez başvuranların aklına takılan bir noktaya odaklanalım. 

“ÖSYM Ödeme İşlemleri Sistemi”ne ulaşmak için TIKLAYINIZ!

4. KPSS’ye İlk Defa Başvuracaklar İçin Farklı Bir İşlem Var mı?

Buraya kadar tüm işlem adımlarını sıraladık. Bir de ilk kez başvuru yapacakların özelinde konuyu gözden geçirelim. 

 • KPSS’ye ilk kez başvuracakların ayrıca bir işlem yapmasına gerek yok. Yukarıda bahsedilen başvuru ve ödeme adımlarını tamamlamaları yeterli.
 • Fakat burada önemli bir detayı hatırlatalım. Eğer uzun zamandır ÖSYM sınavlarından birine girmediyseniz, sistemdeki fotoğrafınız güncel olmayabilir. Bu durumda ÖSYM ofislerine giderek yeni bir fotoğraf çektirmeniz gerekebilir.

İlk kez KPSS’ye gireceklerin merak ettiği bir detayı netleştirmiş olduk. Bir de KPSS tarihlerini konuşalım.

5. KPSS Ne Zaman?

KPSS tarihleri her sene değişiyor. 2024 yılı için belirlenen tarihler şu şekilde sıralanabilir:

 • KPSS Lisans sınav tarihi: 
 • KPSS Lisans Alan Bilgisi sınav tarihi: 
 • KPSS Lisans Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınav tarihi:
 • KPSS Ön Lisans sınav tarihi: –
 • EKPSS (Engelli KPSS) sınav tarihi: –
 • KPSS Ortaöğretim sınav tarihi: –
 • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınav tarihi: 

Siz de başvuru yapacağınız yılın düzenlenecek sınavların tarihlerini öğrenmek için aşağıda verilen linki kullanabilirsiniz.

ÖSYM sınav takvimi sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

ÖABT Nedir? Hangi Branşlarda Uygulanır?

Sizlerle KPSS başvuruları hakkında merak edilenleri paylaştık. Son olarak anlattıklarımızın kısa bir özetini yapalım:

 • KPSS başvuruları ÖSYM ofislerinden ya da internetten yapılabilir.
  ÖSYM ofislerinde işlem için hizmet ücreti alınır.
 • İnternetten başvuru aşamasında formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Ayrıca fotoğraf belirlenen kriterlere uygun güncellikte olmalıdır.
 • Fotoğrafı güncel olmayan adaylar ÖSYM merkezlerinde fotoğraf çektirerek sisteme yükletebilirler.
 • KPSS başvuru adımları tüm KPSS sınav türleri için aynıdır. Yalnız başvuru tarihleri değişir.
 • İlk kez KPSS başvurusu yapacaklardan istenen ekstra bir şey yoktur.
 • KPSS sınav ücreti anlaşmalı bankalara belirlenen alternatifler aracılığıyla ödenebilir.
 • Sınav ücreti internet üzerinden de yatırılabilir.
 • Online başvuru ve ödeme işlemlerinin başvuru dönemi içerisinde tamamlanması gerekir.

Siz KPSS başvurusunu kolay buluyor musunuz? Daha önce KPSS’ye başvurduysanız, hangi yolu tercih ettiğinizi ve konuyla alakalı fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yorum alanına yazmanız yeterli.

Facebook sayfamızı takip ederek sizler için hazırladığımız yazıları yayınlandıkları anda görebilirsiniz. İletişim sayfamızı kullanarak ya da yorum alanına yazarak öneri ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.

KPSS-A Grubu, KPSS-B Grubu Kadrolarının Farkları Nelerdir?

Memur Olma Yaş Sınırı Kaç?

Dışarıdan, Açıktan Üniversite Nasıl Okunur?

 

2023 KPSS Lisans Başvurusu Ne Zaman Alınacak?

16-29 Mayıs tarihleri arasında başvurular alınacaktır.

2023 KPSS Lisans Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman?

6-7 Haziran tarihlerinde geç başvurular alınacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu