Edevlet.net

YKS Sınav Sonuçları

20.07.2018

YKS, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavıdır. Üniversite öğrencisi olma hayali kuran adaylar tarafından 2018 YKS sonuçlarının açıklanması bekleniyor. 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılan YKS için, sınavın soru ve cevapları ÖSYM tarafından resmi internet sitesi üzerinde yayınlanmıştı. Sınava giren adaylar YKS sınav sonuçlarının nasıl sorgulanacağını merak ediyor.

2018 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS, 2018 yılında ilk defa YGS ve LYS yerine gerçekleştirildi. Sınava giren adaylar, alacakları puanlara göre üniversite programları için tercihlerde bulunacaklar. YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih, ÖSYM’nin açıkladığı 2018 sınav takviminde ilan edildi. Sınav takvimine göre, 30 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılan YKS’nin sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecek.

2018 YKS Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

YKS, ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların sonuçları, sonuc.osym.gov.tr internet sitesinde ilan edilir. 31 Temmuz’da sınav sonuçlarının ilan edilmesinin ardından adaylar, T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile YKS sınav sonuçlarını sorgulayabilirler. Sonuçlar açıklandıktan sonra YKS tercih süreci başlayacak.

YKS sonuç belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sitesinde yapılan duyuru, tebliğ niteliğindedir. YKS sonuç belgesinde yer alan bilgiler;

  • Testlerdeki doğru, yanlış cevapların sayısı
  • TYT puanı, başarı sıralaması
  • Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
  • Yerleştirme puanı ve başarı sıralaması
  • Varsa AYT ve YDT puanları ile başarı sıralamaları

2018 YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacak?

TYT’de 150 puan ve üzeri puan alanlar, TYT puanı ile öğrenci alacak yükseköğretim programları için tercihte bulunabilecek. TYT’de 150 puan ve üzerinde alanlardan SAY, EA, SÖZ, DİL puanları 180 ve üzerinde olanlar; bu puanlar ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını da tercih listelerine ekleyebilecekler.

TYT’de 150 puana ulaşan ancak SAY, EA, SÖZ, DİL puanları 180 ve üzerinde olmayan adaylar sadece ön lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adayların, lisans programlarını tercih listelerine ekleme hakları bulunmuyor.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvuru için ise, TYT puanının 150 ve üzerinde olması gereklidir. (engelli öğrencileri için 100 puan ve üzeri)

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. Tercih süreci başladığında ÖSYM tarafından tercih kılavuzu yayınlanacak. Adaylar, tercih kılavuzunu inceleyerek puanlarına göre liste oluşturacak.

İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için, ikinci defa tercih işlemi de yapabilecek. YKS tercihi yapacak olan adayların, 24 program tercih etme hakkı bulunuyor. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının tamamının kullanılması gerekmiyor. Adaylar, hedeflerine göre tercih listelerini oluşturacak. Tercih listesi oluşturulurken, en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gereklidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.