Eğitim

2024 YKS Yerleştirme Sonuçları

YKS Yerleştirme Sonuçları, YKS Tercih Sonuçları, YKS Yerleştirme Puanları, YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı mı? YKS Yerleştirme Sonuçları e-Devlet ile Giriş, YKS Yerleştirme Sonuçları Nasıl Öğrenilir ve daha fazlası yazımızda...

YKS Yerleştirme Sonuçları; YKS, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavıdır. Üniversite öğrencisi olma hayali kuran adaylar tarafından YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması bekleniyor. 17 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde yapılan YKS için, sınavın soru ve cevapları ÖSYM tarafından resmi internet sitesi üzerinde yayınlanmıştı. Sınava giren adaylar YKS sınav sonuçlarının nasıl sorgulanacağını merak ediyor.

YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınava giren adaylar, alacakları puanlara göre üniversite programları için tercihlerde bulunacaklar. YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih, ÖSYM’nin açıkladığı sınav takviminde ilan edildi. Sınav takvimine göre, 17 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde yapılan YKS yerleştirme sonuçları Temmuzda ilan edilecek.

yks yerleştirme sonuçları
yks yerleştirme sonuçları

YKS Yerleştirme Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

YKS, ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların sonuçları, sonuc.osym.gov.tr internet sitesinde ilan edilir. Sınav sonuçlarının ilan edilmesinin ardından adaylar, T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile YKS üniversite sınav sonuçlarını sorgulayabilirler. Sonuçlar açıklandıktan sonra YKS tercih süreci başlayacak.

YKS yerleştirme sonuç belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sitesinde yapılan duyuru, tebliğ niteliğindedir. YKS sonuç belgesinde yer alan bilgiler;

  • Testlerdeki doğru, yanlış cevapların sayısı
  • TYT puanı, başarı sıralaması
  • Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
  • Yerleştirme puanı ve başarı sıralaması
  • Varsa AYT ve YDT puanları ile başarı sıralamaları

YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

yks yerleştirme
yks yerleştirme

Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacak?

TYT’de 150 puan ve üzeri puan alanlar, TYT puanı ile öğrenci alacak yükseköğretim programları için tercihte bulunabilecek. TYT’de 150 puan ve üzerinde alanlardan SAY, EA, SÖZ, DİL puanları 180 ve üzerinde olanlar; bu puanlar ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını da tercih listelerine ekleyebilecekler.

TYT’de 150 puana ulaşan ancak SAY, EA, SÖZ, DİL puanları 180 ve üzerinde olmayan adaylar sadece ön lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adayların, lisans programlarını tercih listelerine ekleme hakları bulunmuyor.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvuru için ise, TYT puanının 150 ve üzerinde olması gereklidir. (engelli öğrencileri için 100 puan ve üzeri)

yks 770x422 1

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar tercih listelerini Ağustos ayında oluşturacak. Tercih süreci başladığında ÖSYM tarafından tercih kılavuzu yayınlanacak. Adaylar, tercih kılavuzunu inceleyerek puanlarına göre liste oluşturacak.

İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için, ikinci defa tercih işlemi de yapabilecek. YKS tercihi yapacak olan adayların, 24 program tercih etme hakkı bulunuyor. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının tamamının kullanılması gerekmiyor. Adaylar, hedeflerine göre tercih listelerini oluşturacak. Tercih listesi oluşturulurken, en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gereklidir.

YKS-TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Giriş Yerleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu