enflasyonemeklilikötvdöviz

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır? SGK E Borcu Yoktur

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır? SGK E Borcu Yoktur
A+
A-

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır? SGK E Borcu Yoktur; e-Devlet sisteminin hizmete girmesiyle birlikte birçok işlemi yapmak daha kolay hale gelmiştir. Bunlardan biri de borç sorgulama işlemleridir. SGK Borcu Yoktur Ne Demek? SGK e-Borcu Yoktur Yazısı Ne İşe Yarar gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde birçok işlemi internet ortamında halletmek mümkün. Özellikle e-Devlet ve e-SGK gibi uygulamaların hayatımıza girmesiyle beraber önceden kamu kurumlarında yaptığımız işlemlerin çoğu internet ortamına taşındı. Elbette bu da farklı başvuru işlemleri için resmi evraklara ve kamu kayıtlarına ihtiyaç duyanlara büyük kolaylıklar sağladı.

SGK borcu yoktur sorgulama işlemleri de bunlardan biri. Değişen amaçlarla birçok başvurandan istenen borcu yoktur belgesi artık online ortamlardan elde edilebiliyor. Tabii isteyenler bu belge için eskiden olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine de başvurabiliyor. 

TC Kimlik No İle SGK Emeklilik Sorgulama

SGK Borcu Yoktur Ne Demek?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan borcu yoktur belgesi söz konusu kişinin kuruma ödemekte geciktiği ya da ödeyemediği herhangi bir borcu olmadığını kanıtlayan belgedir. İşverenlerin birtakım başvurular için ihtiyaç duyduğu SGK e-borcu yoktur yazısını alabilmek için tescilli iş yeri dosyasının olması gerekir.

Tescilli iş yeri dosyası demek, yanınızda çalışan birinin olması demektir. Yani eğer iş yerinizde sizden başka çalışan yoksa SGK borcu yoktur yazısını internetten alamazsınız. Bu durumda SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir. İşveren, SGK tarafından istenilen bu evrakları sunabildiği takdirde belli başlı adımları takip ederek borcu yoktur yazısını online ortamlardan alabilir. 

SGK e-Borcu Yoktur Yazısı Ne İşe Yarar?

SGK borcu yoktur yazısı işverenlerin kredi ve destek gibi başvurular yaparken sunmaları gereken belgeler arasındadır. SGK borcu yoktur yazısına ihtiyaç duyulan durumları şunlardır:

 • İşverenin iş yeri için yapacağı kredi başvuruları 
 • Teşvik ve destek başvuruları
 • İşverenin açılan bir ihaleye girebilmesi için yapacağı ön başvuru işlemleri

Bu saydıklarımız SGK borcu yoktur belgesine en çok ihtiyaç duyulan durumlar. Siz farklı başvurular, ihaleler veya sözleşmeler için de SGK borcu yoktur belgesi almak zorunda kalabilirsiniz. 

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Eğer bir önceki bölümde bahsettiğimiz tescilli iş yeri dosyanız varsa, SGK e-borcu yoktur belgesi almak için gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Yalnız burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. Maalesef e-Devlet SGK borcu yoktur belgesi vermiyor. Günümüzde birçok idari belge e-Devlet sistemi üzerinden alınabildiği için böyle bir yanılgı olması normal. Ama SGK borcu yoktur belgesi almak için e-Devlet portalından farklı bir sistem olan e-SGK’ya bağlanmak ve belirli adımları izleyerek belge talebinde bulunmak gerekiyor.

Söz konusu sistem üzerinden borcu yoktur yazısı alabilmek için ilk olarak aktivasyon yapmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinden yapacağınız aktivasyon işlemi sonrasında internetten borcu yoktur yazısı alabilirsiniz. 

SGK Borcu Yoktur Aktivasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aktivasyon işlemleri için belgeyi temin etmek isteyen işverenin istenilen belgelerle beraber bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Hazırlanan belgeler elden teslim edilebildiği gibi ilgili SGK şubesine posta yoluyla da iletilebiliyor. Aktivasyon başvurusu için işverenden istenen evraklar:

 • SGK e-borcu yoktur başvuru formu
 • SGK borcu yoktur başvuru taahhütname belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İşveren adına başvuruyu bir başkası iletecekse söz konusu kişiye verilmiş noter onaylı vekaletname
 • Posta yoluyla gönderilen başvurular için imza beyannamesi

Borcu yoktur yazısını online ortamlardan alabilmek için yapacağınız aktivasyon başvurusunda başvuru formunu doldururken dikkatli olmalısınız. Formda eksik bilgi kalmadığından ve tüm bilgilerin doğruluğundan emin olmadan evraklarınızı göndermemenizi öneririz. Söz konusu formu indirmek için bölüm sonunda verilen linke tıklayabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta da başvuru için sunacağınız taahhütname belgesi. Bu belge başvuru için gönderdiğiniz tüm belgelerin doğru ve gerçek bilgilerden oluştuğunu taahhüt eden bir evraktır. Bu belgenin işverenin kendisi veya noter onaylı vekili tarafından imzalanmış olması gerekir. Aksi takdirde başvuru olumlu değerlendirilemez. SGK borcu yoktur başvuru taahhütname belgesi örneğine bölüm sonunda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

Tüm belgeler eksiksiz bir şekilde gönderildikten sonra talep incelenir ve gerekli işlemler başlatılır. Aktivasyon başvurusu olumlu sonuçlanan işverenler online ortamdan SGK borcu yoktur yazısı alabilir. Yalnız bu noktada bir detaydan bahsedelim. Eğer işiniz çok acilse ve hemen borcu yoktur belgesi almanız gerekiyorsa, SGK müdürlüklerine bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

Eğer bu yolu izlerseniz çok fazla beklemeden borcu yoktur yazısı alabilirsiniz. SGK borcu yoktur dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Bu örneği kendi bilgilerinizle doldurarak SGK müdürlüklerine sunabilirsiniz. Tabii dilekçe ile başvurursanız online ortamdan belge almak için aktivasyon yapamazsınız. Bu nedenle söz konusu belgeye yeniden ihtiyaç duyduğunuzda aynı adımları tekrar izlemeniz gerekir. Yani, online işlemlerin başvuru süresi daha çok zaman alır ama uzun vadede işinizi kolaylaştırır. Bu aşamada önemli olan sizin işinizin aciliyetine göre karar vermeniz.  

SGK borcu yoktur dilekçe örneği:

SGK e-borcu yoktur başvuru formunu indirmek için TIKLAYINIZ!

SGK borcu yoktur başvuru taahhütname belgesi için TIKLAYINIZ!

Aktivasyon Sonrasında SGK e-Borcu Yoktur Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aktivasyon başvurusu olumlu şekilde sonuçlanan işverenler e-SGK sistemini kullanarak borcu yoktur belgesi alabilirler. Bu aşamada izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinin ilgili sayfasını açın.

borcu-yoktur

 • Karşınıza çıkan ekranda “Kullanıcı adı”, “Sistem şifresi”, “İşyeri şifresi” ve “Güvenlik kodu” alanlarını doldurun. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız bir sonraki bölümde vereceğimiz adımları izleyerek E-SGK şifrenizi alabilirsiniz.
 • Siz tüm bilgileri girdikten sonra sistem sizi SGK e-borcu yoktur belgesi sayfasına yönlendirecektir. Buradan ilgili belgenin çıktısını alabilirsiniz. 

e-SGK sisteminin borcu yoktur sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SGK Borcu Yoktur Şifresi Nasıl Alınır?

e-SGK şifresi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tescil uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Tabii bunun için de yine daha önce bahsettiğimiz tescil dosyasına ihtiyaç var. Eğer tescil dosyanız yoksa şifre alma işlemini de gerçekleştiremezsiniz.

Şifre almak için de tıpkı aktivasyon gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sizden istenilen belgelerle beraber başvurunuzu tamamladıktan sonra e-Devlet sistemi üzerinden şifrenizi görüntüleyebilirsiniz. Bu aşamada izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak iş yeri bildirgesi formu, kimlik fotokopisi ve vergi levhası fotokopisi ile bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvuru yapın. Dilerseniz posta yoluyla da gönderebilirsiniz. Fakat posta ile gönderilen başvurulara imza sirkülerinizi eklemeyi unutmayın. İlgili başvuru formunu bölüm sonunda verilen linkten indirebilirsiniz.
 • SGK talebinizi onayladıktan sonra şifrenizi görüntüleyebilirsiniz. Bunun için önce bölüm sonunda verilen linki kullanarak e-SGK sayfasına gidin.

 • Açılan ekrandaki üst menüden “İŞVEREN” kısmını seçin.

 • Karşınıza çıkan sayfada “e-SGK Uygulamaları ve e-SGK Şifre” menüsünü seçin.

tb60pvzrufuvgvyqtrlrbx7ijiy9yqulugfyq2t6

 • Sayfanın sol tarafındaki “Uygulamaya Giriş” yazısına tıklayın.
 • Sistem sizi e-Devlet giriş kapısına yönlendirecek. Buradan giriş yaparak şifrenizi alabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirsiniz. 

e-SGK resmi internet sitesini ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK E Bildirge Nasıl Alınır?

SGK İlişiksizlik Belgesi Nedir?

SGK Teşvik Programları Neler?

SGK Danışma Hattı Numarası Nedir?

ALO 170 dir.

SGK Hizmet Dökümünü Nasıl Alabilirim?

İster herhangi bir SGK şubesine giderek isterseniz de e-Devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.