Edevlet.net

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır? Sağlık Ocağı Verir mi?

Trafik kazası, doğal afet, iş kazası gibi acil durumlarda sağlığınıza müdahale edecek ekiplerin kan nakli yapması gerekebilir. Yahut uygulanacak tedavi sırasında kan grubunuzla alakalı bir uygulama şart olabilir. Bu gibi durumlarda, özellikle kendi kan grubunuzu söyleyemeyecek haldeyseniz  yetkili kurumlardan alınmış bir kan grubu kartı hayatınızı kurtarabilir. Eğer siz de hayati önem taşıyan kan grubu kartı ile bilgi edinmek ve kan grubu belgesi nereden alınır, kaç grubu testi nasıl yapılır gibi soruların detaylarını öğrenmek istiyorsanız, aradığınız tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Nedir?

Genelde iş başvurularında, pasaport ve ehliyet çıkartma işlemlerinde, yurt ve okul kayıtlarında kişilerden kan grubu belirtir belge veya yazılı beyan istenir. Kişinin hangi kan grubundan olduğunu gösteren bu belgeye de kan grubu kartı denir. Yani kan grubu kartını düzenlendiği kişinin kan grubunu gösteren belge olarak da tanımlayabiliriz.

Kan Grubu Kartında Neler Bulunur?

Kan grubu kartında kişinin iletişim bilgileri ve kan grubu dışında ekstra bilgilere yer verilmez. Aşağıda kan grubu kartı örneği verilmiştir. Bu örneği inceleyerek söz konusu kart hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kan Grubu Belgesi Neden Önemlidir?

Başvurular sırasında kan grubu kartının istenmesindeki amaç söz konusu kişiye herhangi bir sağlık müdahalesinde bulunulacağı zaman yetkili kişilerin hangi grup kanı nakil etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlamaktır. Çünkü kişilere kan nakli yapılması gereken durumlarda kan grubunun bilinmesi hayati öneme sahiptir.


A, B, AB ve 0 olarak bildiğimiz kan grupları aslında kanda bulunan bir maddeye göre sınıflandırılmıştır. AB grubu genel alıcıdır, bütün gruplardan kan alabilir. 0 kan grubu ise yalnızca 0 grubundan kan alabilir. A ve B grubu kanları bir virüs ya da zehir bir madde olarak tanımlar ve vücuttan atmak için ciddi reaksiyonlar gösterir. Bu reaksiyonlar ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu sebeple kan grubu kartının mutlaka yetkili kurumlardan temin edilmesi gerekir.

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?

Kan grubu kartı almak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tüm sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Aile sağlığı merkezleri, dispanser, devlet hastaneleri ve özel hastaneler kan grubu kartı verebilir. Kan grubu kartını, kan bağışı yapmanız halinde Kızılay’dan da alabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Kan Grubu Kartı Veriyor mu?

Son yıllarda sağlık sisteminde yapılan değişiklikler sonrası sağlık ocakları aile sağlığı merkezlerine dönüştürüldü ve aile hekimi sistemine geçildi. Bu sistem birçok kişinin sağlık hizmetlerine ulaşmasını kolaylaştırdı. Fakat her değişiklikte olduğu gibi bu sisteme geçişte de vatandaşların kafasında soru işaretleri oluştu. Kan grubu kartı alması gereken kişiler kan grubu sağlık ocağından öğrenilir mi, aile sağlığı merkezi kan grubu kartı veriyor mu sorularının cevabını aramaya başladılar.


Eğer kan grubu kartı almak istiyorsanız birçok yerleşim yerinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz aile sağlığı merkezlerine başvurabilirsiniz. Burada kan vererek kan kartınızı bastırabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Kan grubu kartı almak isteyen vatandaşlar başvuracakları kuruma gidecekleri zaman akıllarında “Kan grubu kartı hangi bölümden alınıyor? Kan kartı almak için randevu almak gerekiyor mu?” soruları oluşuyor. Bu soruların cevabı başvurulan kuruluşa göre değişiklik gösterse de kan grubu kartı almak oldukça kolay bir işlemdir diyebiliriz.

Hastanelerden Kan Grubu Kartı Alma

Eğer devlet hastaneleri veya özel hastanelerden birine giderek kan grubu kartı alacaksanız, hastanenin kan merkezine yönlendirilirsiniz. Burada görevli hemşire kan grubunuzu öğrenmek için gerekli olan işlemleri tamamlar. İşlem süresi hastanelerdeki yoğunluğa bağlıdır.


Tabii bu noktada özel kuruluşların ücretli olduğunu unutmamak gerekiyor. Özel hastane kan grubu öğrenme ücreti oldukça cüzi bir miktardır ama yine de mutlaka ödenmesi gerekir. Özel hastanelerde kan grubu kartı ücreti 10-30 Türk Lirası arasında değişir.

Özel Hastane Muayene ve Tahlil Ücretleri Ne Kadar?

Sağlık Ocağından Kan Grubu Kartı Alma

Kan grubu kartı almanızın en kolay yolu kayıtlı olduğunuz aile sağlığı merkezine gitmektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta aile sağlığı merkezlerinin 08:00 ile 10:00 arasında kan alma işlemi yaptığıdır. Bu saatler arasında alınan kanlar yetkili laboratuvara test için gönderilir. Kanınızda dikkate değer bir hastalığın görülmesi halinde doktorunuz bu durumdan sizi haberdar edecektir. Aile sağlığı merkezinden alınan kan grubu kartı için herhangi bir ücret ödenmez.

Sağlık Ocağı Kaçta Açılır?

Kan Grubu Kartı E-Devletten Alınır mı?

Günümüzde birçok sağlık sorgulaması internet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet ve e-nabız sistemleri aracılığıyla vatandaşlar hastalık geçmişlerine, rapor, röntgen, tahlil ve reçetelerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar.


Fakat e-devlet kan grubu kartı vermiyor. Yani bu sistem üzerinden diğer e-devlet belgeleri gibi kan grubu kartı pdf olarak bastırılamıyor.

Aldıktan Sonra Kan Grubu Kartımı Kaybettim, Ne Yapabilirim?

Kan grubu kartınızı kaybettiyseniz yenisini almak için yetkili sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekir. Bu aşamada yeni kart almak için yeniden kan vermeli ve sonuçları beklemelisiniz.

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Kan grubu testi yapılırken farklı yöntemler kullanılabilir. Jel kart, koagülasyon ve santifirüj olmak üzere üç farklı kan grubu testi bulunur. Bu yöntemleri şöyle açıklayabiliriz:

  • Jel kart sistemi 6 bölmeye sahip bir plakanın üzerine damlatılan kanın çökelti oluşturup oluşturmamasına göre kan grubunu belirler.
  • Koagülasyon tekniğinde kan bir plaka üzerine damlatıldıktan sonra sırayla A ve B maddeleri damlatılarak kanın reaksiyonu gözlemlenir.
  • Son olarak santifirüj tekniğinde tüplere ayrılmış kana Rh faktörü damlatılarak pıhtılaşma ve çökme görülüp görülmediğine bakılır.

Üç teknik de oldukça güvenilirdir. Kişinin kan grubunu öğrenmek için yapılacak olan testin tipi laboratuvardaki ekipmanın çeşidine ve teknisyenin inisiyatifine göre belirlenir.

Kan Grubu Kartı Almak İçin Kan Aç Karnına mı Alınır?

Malum, birçok kan tahlil aç karnına yapılıyor. Bu da doğal olarak kan kartı almak isteyen kişilerin akıllarında kan grubu testi aç karnına mı yapılır sorusunu getiriyor.


Kan grubu kartı almak için kan vermeye gittiğinizde aç olmanız gerekmiyor. Kan grubunu tespit etmek için yapılan test yalnızca kanda belli başlı maddelerin bulunup bulunmadığını tespit etmek için yapılır. Bu maddeler karın tokluğu ile değişmediği için eğer kan değerlerinizde başka kontrol edilecek bir şey yoksa aç gitmenize gerek yoktur.

Kan Grubu Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kişilerin kan grubu kartlarını alma süresi işlem yapan kuruluşa bağlıdır. Hastanelerde vatandaşlardan alınan kan hemen işleme konabildiği için kan grubu belgesi de o gün içerisinde verilir. Hatta hastanede yoğunluk olmadığı zamanlarda kan kartınızı kan verdikten sonraki yarım saat içerisinde bile alabilirsiniz.


Aile sağlığı merkezlerinin bir kısmında laboratuvar yoktur. Böyle durumlarda merkezde toplanan kan hastaneye gönderilir ve sonuç oradan gelir. Bu da işlem süresini uzatır. Eğer test yaptırdığınız aile sağlığı merkezi kan örneğinizi hastaneye gönderiyorsa kan grubu kartınızı almanız birkaç gün sürebilir. Eğer laboratuvarı olan bir aile sağlığı merkezine bağlıysanız, kan testinizin sonucuna göre düzenlenecek kan kartınızı o gün içerisinde alabilirsiniz.

Sağlık Raporunda Kan Grubu Yazar mı?

Bilindiği gibi farklı çeşitlerde sağlık raporları var. Kapsamlarına göre başvurma ve alma süreçleri değişen sağlık raporlarında kan grubu bilgisi genel olarak yer almaz. Oldukça kapsamlı bir belge olan heyet raporlarında heyetin istekleri doğrultusunda kan grubu araştırması yapıldıysa, söz konusu bilgi rapora işlenir. Aile sağlığı merkezlerinden alınabilen durum bildirir tek hekim raporunda genellikle kan grubu bilgisi yazılmaz. Eğer aile hekiminden alacağınız sağlık raporunda kan grubu ibaresinin yer almasını istiyorsanız, bunu işlem sırasında belirtmeniz yeterli olacaktır. Böylece ehliyet başvuruları gibi hem sağlık raporu hem kan grubu kartı istenilen durumlarda fazladan belge almakla uğraşmazsınız.

Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Peki, Ehliyet İçin Kan Grubu Kartı Şart mı?

Ehliyet yenileme ve yeni ehliyet çıkarma işlemleri için kişilerden istenilen bilgiler arasında kan grubu da var. Bu durum da ehliyet yenilemede kan grubu kartı gerekli mi, gerekliyse ehliyet için kan grubu kartı nereden alınır sorularını beraberinde getiriyor.


Ehliyet başvurusu için kan grubu kartı şart değildir. Fakat başvuru sırasında kan grubunu bilginizin yer aldığı bir belge ibraz etmeniz zorunludur. Bunun için aile sağlığı merkezine giderek kan grubunuzu belirten bir belge alabilirsiniz. Bu belge oluşturulurken kan vermenize gerek yoktur. İlgili kişi sizden kan grubu bilgilerinizi ister ve onaylı bir kağıda bu bilgiyi işler. Fakat bu işlem yalnızca kan grubunu bilen ve bundan emin olan kişilere önerilir. Çünkü ehliyet üzerinde yazan yanlış kan grubu bilgisi bir kaza anında kişinin hayatına mal olabilir.

Ehliyet Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Kan Bağışı Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.