Edevlet.net

Kan Grubu Kartı Nedir? Nereden Alınır?

21.02.2018

Trafik kazası, doğal afet vb. acil durumlarda sağlığınıza müdahale edecek ekiplerin kan nakli yapması gerekebilir. Yahut uygulanacak tedavi sırasında kan grubunuzla alakalı bir uygulama şart olabilir. Özellikle kendi kan grubunuzu söyleyemeyecek haldeyseniz bu gibi durumlarda yetkili kurumlardan alınmış bir kan grubu kartı hayatınızı kurtarabilir.

Kan Grubu Kartı Nedir?

Genelde iş başvurularında, pasaport ve ehliyet çıkartma işlemlerinde istenen kan grubu kartı, düzenlendiği kişinin kan grubunu gösterir. Bu düzenlemenin altında yatan amaç herhangi bir sağlık müdahalesinde yetkili kişilerin hangi grup kanı nakil etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlamaktır.

Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Aslında tüm yetkili sağlık kuruluşları, sağlık ocakları, dispanser ve hastaneler kan grubu kartı verebilir. Kan grubu kartını, kan bağışı yapmanız halinde Kızılay’dan da alabilirsiniz. Kan grubu öğrenme işlemi aslında uzun bir işlem olmamakla birlikte genelde sağlık kuruluşlarının ek testler yapması sebebiyle birkaç günü bulabilir.

Kan grubu kartı almanızın en kolay yolu kayıtlı olduğunuz Aile Sağlığı Merkezi’ne gitmektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta Aile Sağlığı Merkezlerinin 08:00 ile 10:00 arasında kan alma işlemi yaptığıdır. Bu saatler arasında alınan kanlar yetkili laboratuvara test için gönderilir. Kanınızda dikkate değer bir hastalığın görülmesi halinde doktorunuz bu durumdan sizi haberdar edecektir. Normal şartlar altında birkaç gün içerisinde kan grubu kartınızı alabilirsiniz.

Kan grubu kartının devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınabilmesi de mümkün. Özel hastane kan grubu kartı ücretleri 5-10 TL gibi cüzi bir miktar olmakla birlikte kartın teslimi Aile Sağlığı Merkezlerine göre çok daha hızlıdır. Bu sebeple kartın acilen alınması gerektiği durumlarda özel hastaneler tercih edilebilir.

Kan Grubu Kartı ile İlgili Merak Edilenler

Neden Önemlidir?

Kan nakli yapılırken kişilerin kan grupları hayati öneme sahiptir. A, B, AB ve 0 olarak bildiğimiz kan grupları aslında kanda bulunan bir maddeye göre sınıflandırılmıştır. AB grubu genel alıcıdır, bütün gruplardan kan alabilir. 0 kan grubu ise yalnızca 0 grubundan kan alabilir. A ve B grubu kanları bir virüs ya da zehir bir madde olarak tanımlar ve vücuttan atmak için ciddi reaksiyonlar gösterir. Bu reaksiyonlar ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu sebeple kan grubu kartının mutlaka yetkili kurumlardan temin edilmesi gerekir.

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılır?

Jel kart, koagülasyon ve santifirüj olmak üzere üç farklı kan grubu testi bulunur. Jel kart sistemi 6 bölmeye sahip bir plakanın üzerine damlatılan kanın çökelti oluşturup oluşturmamasına göre kan grubunu belirler. Koagülasyon tekniğinde kan bir plaka üzerine damlatıldıktan sonra sırayla A ve B maddeleri damlatılarak kanın reaksiyonu gözlemlenir. Son olarak santifirüj tekniğinde tüplere ayrılmış kana Rh faktörü damlatılarak pıhtılaşma ve çökme görülüp görülmediğine bakılır. Üç teknik de güvenilir olmakla birlikte kanın gönderildiği laboratuvardaki ekipman ya da teknisyenin insiyatifine göre biri seçilir.

Kan Grubu Kartı İçin Aç Karnına mı Gitmek Gerekiyor?

Hayır. Kan grubunu tespit etmek için yapılan test yalnızca kanda belli başlı maddelerin bulunup bulunmadığını tespit etmek için yapılır. Bu maddeler karın tokluğu ile değişmediği için eğer kan değerlerinizde başka kontrol edilecek bir şey yoksa aç gitmenize gerek yoktur.

Ehliyet İçin Kan Grubu Kartı Şart mı?

Hayır. Eğer elinizde üzerinde kan grubunuzun da belirtildiği bir sağlık raporu varsa bunu kullanabilirsiniz. Yahut nüfus cüzdanınızdaki kan grubu hanesi doluysa nüfus cüzdanınızın fotokopisi kan grubunuzun bilinmesi için yeterli olacaktır. Eğer bunlardan hiçbiri yoksa kendi kan grubunuzu beyan edip imza atabilirsiniz ancak yukarıda belirttiğimiz risklerden dolayı bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. O zamana kadar hiç kan nakline ihtiyaç duymamışsanız birçok kişi gibi kan grubunuzu yanlış biliyor bile olabilirsiniz.

Kan Grubu Kartında Neler Bulunur?

Kan grubu kartında kişinin iletişim bilgileri ve kan grubu dışında ekstra bilgilere yer verilmez. Kan grubu kartı örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.