enflasyonemeklilikötvdöviz

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?
A+
A-

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Tramer kasko işlemleri için merak edilenleri sizler için paylaştık. Günümüzün vazgeçilmez faktörlerinden biri haline gelen ve hayatımızda önemli bir zaman ve yer tutan ulaşım genelde kara yolu ile sağlanıyor. Yola çıkan araç sayısının artmasıyla meydana gelen kazalar ve hasarlar da artmaya başlıyor. Dolayısıyla araçların kaza ya da başka bir sebep yüzünden maddi hasar alması halinde araç sahiplerinin daha az zararla karşılaşmasını sağlamak amacıyla üretilen çözümlerden birisi de kasko sigortalarıdır. Trafikte meydana gelen problemlere karşı arabaları güvence altına almayı sağlayan bir sigorta olan kasko, trafik sigortasından farklı şekilde isteğe bağlı olarak yaptırılır.

Trafik sigortası kapsamında karıştığınız kazada karşı tarafın masrafları karşılanırken kasko ise sigorta şirketi ile yapmış olduğunuz anlaşmalar dahilinde sizin zararlarınızı karşılıyor. Bu yüzden iki sigortanın tamamen birbirinden farklı olduğunu bilmek önemli bir husustur. Trafik sigortası zorunlu iken kasko sigortası araç sahibinin arzusuna göre yaptırılır fakat zorunlu olmaması kaskonun yaptırılmasına ihtiyaç duyulmadığı anlamı taşımamalıdır. Kasko sigortası sayesinde aracınızın karıştığı en ufak bir kazadan dolayı ortaya çıkabilecek her türlü hasarı karşılama imkanına sahipsiniz. Tabii bu imkanların genişliği sigorta şirketiyle yapmış olduğunuz sözleşmeye göre değişiklik gösterecektir. Doğru bir kasko sözleşmesi yaparak potansiyel kaza durumlarında paranızı korumayı başarabilirsiniz.

Araç İçin Kasko Değer Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kasko fiyat sorgulama yapmak için Türkiye Sigorta Birliği’nin resmi web sitesinde vatandaşlarla paylaşmış olduğu kasko değer listesini kullanabilirsiniz.

 • Tramer kasko değer listesini incelemek için yazının devamında yer alan linke tıklayarak sorgulama sayfasını açmalısınız.

9k7q5n4qa268xep63sm3tub7j2vsaz97ezhkzg8j.jpeg

 • Linke tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra sırasıyla uygun alanlara hakkında değer sorgulaması yapmak istediğiniz aracın model yılını, markasını ve tipini girin.
 • Bu bilgileri girdikten sonra otomatik olarak araca ait kasko değerini görebileceksiniz.
 • Eğer dilerseniz sağ alt tarafta bulunan XLS yazısının da yer aldığı butona tıklayarak güncel kasko araç değerlerini içeren listeyi inceleyerek verileri kontrol edebilirsiniz.
 • Kasko değerleri belirli süreler içerisinde değiştiği için bugün yaptığınız bir sorgulamayla beş ay sonra yapacağınız bir sorgulama arasında fark olabilir, sonuçların farklı çıkması gayet doğaldır.

İnternet üzerinden kasko değeri sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta ve kasko poliçesi sorgulamak için birden fazla yöntem bulunuyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ya da Tramer ismiyle bilinen kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı kurumun sağlamış olduğu SMS servisinden yararlanarak da sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Diğer taraftan turkiye.gov.tr üzerinden servis sağlayan e-Devlet sistemi de kasko ve sigorta poliçelerinizi sorgulama imkanı tanıyor.

Tramer Eksper Raporu Nereden Alınır?

1. SBM Üzerinden kasko poliçesi sorgulama

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden kasko poliçenizi sorgulamak için ilk olarak bu bölümün altı kısmında yer alan bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasını açın.

pmnyuo4fvd0hylltfbyb0d1osqtzwwra4v2nwdki.jpeg

 • İlgili linke tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan sayfa açılacaktır ve bu sayfada sorgulamayı gerçekleştirebilmek için aracın plaka numarasını ve sahibinin T.C. kimlik numarasını uygun boşluklara yazmanız gerekiyor.
 • Dilerseniz “plaka ve vergi kimlik no ile sorgulama” seçeneğini işaretleyerek aracın plaka kodu ve vergi kimlik numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz.
 • Üçüncü seçenek olan sigorta bilgileri ile sorgulama yapma bölümünde sigorta şirketinin adı, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarası bilgilerini girmeniz gerekiyor.
 • Bu üç seçenekten birini tercih edip bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra altta yer alan “ben robot değilim” seçeneğini işaretleyerek güvenlik aşamasını geçmeniz ve “ara” butonuna tıklamanız durumunda sorgulama işleminiz sona erecektir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla kasko poliçesi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

2. SMS ile kasko sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu SMS servisi kapsamında herhangi bir araç ile ilgili birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Fakat bu sorgulamalar neticesinde göndereceğiniz her bir SMS kurum tarafından 9 Türk Lirası ile ücretlendirilir. SMS gönderirken ya da ücretlendirme gerçekleştirilirken operatör farkı gözetilmez, Türkiye’de hizmet veren Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi bütün operatörler aynı kapsamda değerlendirilir.

 • Araç detay bilgisi sorgulayarak aracın kaskosunun olup olmadığını sorgulamak için DETAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plaka kodunu bitişik olarak girip mesajı 5664’e SMS formatında gönderin. Mesajı gönderdikten sonra arabanın markası, modeli, trafiğe çıkış tarihi, son sahibi, son sahiplik süresi gibi bilgilerin yanı sıra kaskosu olup olmadığı, toplam kaskosuz ve kaskolu geçirdiği süre gibi detayları da görmeniz mümkündür.
 • Dilerseniz aynı sorgulamayı DETAY S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın şase numarasını girerek de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Poliçelerinizin yürürlükte olup olmadığını, hangi tarihte bittiğini öğrenmek isterseniz KASKO yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plaka kodunu bitişik şekilde yazıp mesajı 5664’e gönderebilirsiniz. Eğer Tramer trafik poliçe sorgulama işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız TRAFIK yazıp bir boşluk bırakın ve aracın plaka kodunu bitişik olarak girip mesajı 5664’e iletin.
 • Şasi numarasıyla kasko poliçesi sorgulamak isterseniz KASKO S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın kasko numarasını girerek mesajı 5664’e gönderin.
 • Dilerseniz şirket kodu, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarası bilgileriyle de sorgulama yapabilirsiniz. KASKO yazın ve bir boşluk bırakıp şirket kodunu girin, yeniden bir boşluk bırakıp acente numarası, bir boşluk daha bırakıp poliçe numarası ve son bir boşluk daha bırakıp yenileme numarasını girerek mesajı 5664’e gönderin.

3. e-Devlet üzerinden kasko sorgulama

 • e-Devlet uygulamasını kullanarak kasko poliçesi sorgulamak için ilk olarak aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için karşınıza çıkan sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi sırasıyla uygun yerlere yazarak “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer hala bir e-Devlet şifresi almadıysanız en yakın PTT merkezine giderek şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız ve sisteme cep telefonu numaranızı tanımladıysanız “şifremi unuttum” seçeneği ile yeni şifre alabilirsiniz, eğer telefon numaranız tanımlı değilse PTT merkezine giderek şifre talep etmeniz gerekir.
 • Dilerseniz mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı seçenekleriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra gerekli sorgulamayı gerçekleştirebilmek için arabanın plaka numarasını yazıp “sorgula” butonuna tıklayın.

e-Devlet sisteminden kasko poliçesi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Tramer Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

Kasko Bilgileri e-Devlet Üzerinde Görünür mü?

Evet.

Tramer Sonucu Ortalama Ne Zaman Belli Olur?

3 gün içinde belli olur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.