enflasyonemeklilikötvdöviz

Tramer Eksper Raporu Nereden Alınır?

Tramer Eksper Raporu Nereden Alınır?
A+
A-

Tramer Eksper Raporu Nereden Alınır? Araç eksper raporuna nasıl ulaşabiliriz gelin birlikte bakalım. Her vatandaş bir araba satın alıp ulaşım şartlarını iyileştirmek ister. Fakat araç sayısı arttıkça ne yazık ki meydana gelen trafik kazalarında da önemli bir artış söz konusu oluyor. Her kazadan sonra kaza tespit tutanakları ve eksper raporları kayıtlara geçer. Bu kayıtlar sayesinde kazaya karışan sürücülerden hangisinin ne kadar kusurlu olduğu ve bu kusur paylarına bakılarak sigorta şirketlerinin araç sahiplerine yapacağı ödemeler belirlenebilir.

Eğer bir araç kazaya karıştı ve bu kaza neticesinde araç üzerinde maddi bir hasar meydana geldiyse hasarın maliyetinin karşılanması için kaskodan alınacak ücreti belirleyen raporun adı eksper raporudur. Bu raporun içerisinde kazanın detayları, kazada kaskolu sürücünün rolü, kaza neticesinde meydana gelen maddi hasarların aracın hangi bölümlerinde oluştuğu, eksperin yani uzmanın kazaya ilişkin görüşleri ve kaskonun karşılayacağı ücretin detayları bulunur. Herhangi bir sigorta şirketi ile anlaşarak sürücülerin yaptırmış oldukları araç kaskosunun devreye girmesiyle beraber araçta herhangi bir maddi hasarın meydana gelmesi durumunda eksperler konuyla ilgili rapor tutmaları için yetkilendirilir ve eksper raporuna bağlı kalınarak aracın bakımı ve onarımı gerçekleştirilir. Genelde tam kusurlu olan sürücülerin masrafları bütünüyle sigorta şirketleri tarafından karşılanmayabilir. Bu yüzden bir hata olduğunu düşündüğünüz zaman rapora ve tutanaklara itiraz etme hakkınız da bulunuyor.

TRAMER Araç Değer Listesi Nereden İncelenir?

Her araç farklı kasko şartlarına sahiptir. Araçların kasko primlerini etkileyen faktörler arasında ise arabaların yaşı, modeli, kapasitesi gibi çeşitli etmenler bulunur. Türkiye Sigortalar Birliği ise ikili durumların önüne geçmek için belirli aralıklarla güncellediği bir araç değer listesi paylaşır. Bu listede araçların özelliklerine göre kasko primleri ve şartları vatandaşlarla paylaşılır.

 • TRAMER üzerinden araçların değer listesine ulaşmak için ilk olarak yazımızın devamında sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak Türkiye Sigortalar Birliğinin sorgulama hizmeti verdiği sayfayı açmanız gerekiyor.

 

 • Linke tıklayıp ilgili sayfaya girdikten sonra ilk olarak arabanızın modelini, yani yılını seçiniz. Daha sonra araç markasını ve aracın tipini seçtikten sonra sistem size otomatik olarak aracın kodunu ve bedelini gösterecektir.

Araç değer listesini incelemek için TIKLAYINIZ!

Eksper Raporu Nasıl Sorgulanır?

Satın almak istediğiniz ikinci el bir arabaya ya da kendi arabanıza ait bütün sorgulamaları Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin bünyesinde servis veren TRAMER üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hakkında TRAMER çıktısı alıp eksper raporunu incelemek istediğiniz araç kaskolu ise bir kazaya karıştığında mutlaka eksper tarafından incelenmiştir. Eksperler bu kazayı inceledikten sonra bir rapor oluştururlar. Aracın maddi hasarının giderilmesiyle beraber ilgili TRAMER rapor sonucu sistemdeki veri havuzuna dahil edilir. Bu veri havuzundan sorgulama yapıldıktan sonra aracın daha önce yaptığı kazalara ilişkin detaylar öğrenilebilir ve araç hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak mümkün hale gelir. Raporu sorgulamak için iki farklı yöntem vardır.

Tramer Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

1. SMS ile eksper raporu sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kapsamında sağlanan SMS servisinden faydalanarak eksper raporunu sorgulamak istiyorsanız iki ayrı SMS göndermek durumundasınız. Her bir SMS 9 Türk Lirası ile ücretlendirilecektir.

 • Eksper raporunu öğrenmek için ilk olarak aracın plakasını bitişik bir şekilde yazdıktan sonra mesajı SMS formatında 5664’e gönderin.
 • Bu mesajı gönderdikten sonra tarafınıza iletilecek olan mesajda aracın daha önce toplam kaç kazaya karıştığı, hangi kazanın hangi tarihte olduğu ve hangi sebep yüzünden kazaların oluştuğu, kaza neticesinde kaç paralık bir masraf çıktığı gibi bilgiler karşınıza gelecektir.
 • Daha sonra ikinci bir mesaj atmanız gerekiyor.
 • Bu mesajda PARCA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plaka kodunu bitişik olarak yazın ve hakkında eksper rapor bilgilerini sorgulamak istediğiniz kaza tarihini yazıp mesajı 5664’e SMS olarak iletin.
 • Bu mesajın ardından söz konusu tarihte meydana gelen kaza neticesinde aracın toplam kaç kilometre yol yaptığı, işçilik ve parça toplam tutarı, değişen parça verileri gibi detaylar karşınıza çıkacaktır.

2. İnternetten eksper raporu sorgulama

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi web sitesi üzerinden eksper raporu sorgulamak için ilk olarak aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak ilgili sayfayı açın.

 

 • Sorgulama sayfasını açtıktan sonra karşınıza çıkan ekranda ilgili yerlere sırasıyla arabanın plaka numarasını, kimlik türünü, kimlik numarasını ve hasar tarihini girerek “ben robot değilim” seçeneğine tıklayıp güvenlik aşamasını geçtikten sonra “ara” butonuna tıklayarak eksper raporuna ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden eksper raporunu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

TRAMER Raporuna İtiraz Nereden Edilir?

Kazalara ve araçlara ilişkin verileri kendi bünyesinde saklayan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden kaza tespit tutanaklarını ve eksper raporlarını görebilirsiniz. “Eksper raporu kaç günde belli olur?” sorusunun yanıtı için 3-7 günlük bir zaman diliminden bahsedilebilir. Bu sürenin geçmesiyle beraber raporu inceleyebilirsiniz ve eğer eksper raporu örneğine ilişkin bir hata varsa itiraz edebilirsiniz.

 • Eğer raporu sorgulamak ve itiraz etmek istiyorsanız ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi web sitesinde yer alan sorgulama sayfasına girin.

 

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada sorgulamanızı gerçekleştirebilmek için sırasıyla aracın plaka kodunu ve sigortalının T.C. kimlik numarasını yazmalısınız.
 • Eğer plaka ve sigortalı vergi kimlik numarasıyla sorgulama yapmak istiyorsanız sırasıyla aracın plaka kodunu ve sigortalının vergi kimlik numarasını yazın.
 • Üçüncü yöntemle sorgulamayı gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak aracın plaka kodunu girin ve daha sonra ikinci boşluğa sürücünün T.C. kimlik numarasını yazın.
 • Gerekli bilgileri yazdıktan sonra “ben robot değilim” seçeneğine tıklayarak güvenlik aşamasını geçin.
 • Son olarak en altta yer alan “ara” butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi tamamlayın.
 • Sorgulama yaptıktan sonra ilk olarak karşınıza kaza raporu çıkacaktır. Bu raporu doğru bir şekilde inceledikten sonra bir yanlış olduğunu düşünüyorsanız yine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin servis sağladığı bu sayfa üzerinden itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz. Genelde itirazların bir hafta içerisinde yeniden değerlendirilmesi beklenir ve bir değişiklik olması halinde sistemdeki verilerin de değiştirilmesi gerekir. Daha kapsamlı bilgi almak için ya da daha profesyonel destek almak için kasko ya da sigorta şirketinizle de iletişime geçerek itirazlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden rapora itiraz etmek için TIKLAYINIZ!

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

Araç Hasar Kaydını Nasıl Öğrenebilirim?

Plakayı yazarak 5664’e göndermeniz yeterlidir.

Eksper Raporu e-Devlette Var mıdır?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.