reklam
Trafik

Tramer Raporuna Nasıl İtiraz Edilir? Kaza Tespit Tutanağına İtiraz

Tramer Raporuna Nasıl İtiraz Edilir? Kaza Tespit Tutanağına İtiraz, Eksper Raporu Nasıl Sorgulanır? Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama, Tramer İtiraz Sorgulama, Tramer Kusur Oranına İtiraz ve daha fazlası yazımızda...

Tramer Raporuna Nasıl İtiraz Edilir? Kaza Tespit Tutanağına İtiraz; Sağlıklı bir ulaşım hizmeti için araç kontrollerinin de zamanında ve eksiksiz şekilde yapılması gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, TRAMER’i de bünyesinde barındıran ve trafik ile araç konularında birçok bilgiyi ve raporu kendi merkezlerinde depolayan bir kuruluştur. Bu kurum tarafından verilen sorgulama hizmetleri sayesinde vatandaşlar online yollarla ücretsiz bir şekilde ya da SMS yöntemiyle ücretli olarak birçok sorgulamayı gerçekleştirebilir. Motorlu taşıtlara ilişkin bütün sorgulamaları gerçekleştirmeye olanak tanıyan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hem aktif aracınızın durumunu daha detaylı öğrenmeniz için işinizi kolaylaştırır hem de ikinci el bir araba satın alırken daha doğru bilgiye ulaşmanız konusunda size destek olur.

Kaza tespit tutanaklarının ve eksper raporlarının da basit bir sorgulama neticesinde tarafınıza sunulduğu bu sistemde dilerseniz raporlara itiraz ederek hakkınızı aramanız mümkündür. Eğer kaza tespit tutanağında bir ihlal olduğunu, kasıtlı ya da yanlışlıkla meydana gelen bir hata söz konusu olduğunu düşünüyorsanız online yöntemlerle bu durumlara itiraz etmenize de olanak tanıyan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kısaca bir araca ilişkin neredeyse aklınıza gelebilecek her sorgulamayı yapabileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz bir kurumdur.

Tramer Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme

Eğer yakın zamanda bir kazaya karıştıysanız ve bu kaza kapsamında hazırlanan kaza tespit tutanağına ulaşmak istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden ya da SMS servisinden sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama neticesinde tutanakta hatalı olduğunu düşündüğünüz bir durum varsa yine online yöntemlerle itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağını SMS ile Sorgulamak

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gönderilen her bir SMS’i 46 Türk Lirası ile ücretlendirir. Bu bedel Türkiye’de hizmet veren bütün operatörler için aynıdır ve Türk Telekom, Turkcell, Vodafone fark etmeksizin tüm GSM şirketlerinin müşterileri aynı şekilde bu hizmetten yararlanabilirler. Eğer söz konusu bedeli ödemeyi kabul edip kaza tespit tutanağınızı SMS olarak görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulamanız gerekir:

 • KTT yazıp bir boşluk bırakarak arabanızın plakasını bitişik şekilde yazıp mesajı 5664’e SMS formatında iletin.
 • Dilerseniz T.C. kimlik numarasıyla da kaza tespit tutanağı sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için KTT yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı girip mesajı 5664’e SMS formatında yollayın.
 • İhbar numarasıyla kaza tespit tutanağı sorgulamak isterseniz KTT yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra ihbar numarasını girin ve mesajı 5664’e SMS olarak gönderin.
 • Bu SMS’i gönderdikten sonra kurum tarafından size iletilecek olan kısa mesaj sayesinde trafik kazası kusur oranı sorgulama işleminizi de tamamlamış olursunuz. Raporda kazaya karışan bütün tarafların kusur oranları listelenir.

Kaza Tespit Tutanağını İnternet Üzerinden Sorgulamak

 • Ücretsiz TRAMER sorgulamalarından faydalanmak için online olarak işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Kaza tespit tutanağını internet üzerinden sorgulamak için ilk olarak aşağıda sizlerle paylaştığımız bağlantıya tıklayarak sorgulama sayfasını açın.

zwharbsw3i1tug1cmu2jw8n3xhglrbooeac2mhtq.jpeg

 • Linke tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz form çıkacaktır. Bu formdaki üç seçenekten herhangi birini seçerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sistem size herhangi bir şeyi seçmeden önce araç plaka kodu ve sigortalının T.C. kimlik numarasıyla sorgulama yapabileceğiniz formu çıkartır. Bu formda ilgili yerlere gerekli bilgileri girmeniz gerekir.
 • Dilerseniz ikinci seçeneğe tıklayarak aracın plakasını ve sigortalının vergi kimlik numarasını girerek de sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.
 • Üçüncü seçenekte ise aracın plaka kodunun ve sürücü T.C. kimlik numarası bilgilerinin girilmesi gerekir.
 • Üç seçenekten herhangi birine ait bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra “ben robot değilim” seçeneğine tıklayarak güvenlik aşamasını geçin.
 • Son adım olarak sol alt bölümde yer alan mavi renkli butonun içindeki “ara” butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra hakkında sorgulama yapmış olduğunuz aracın kaza tespit tutanaklarını görme şansına sahip olacaksınız. Tespit tutanağını inceledikten sonra herhangi bir hata gördüğünüz durumda aynı sayfadaki itiraz butonunu kullanarak tutanaklara itiraz etmeniz mümkündür.
tramer raporuna nasıl i̇tiraz edilir?
tramer raporuna nasıl i̇tiraz edilir?

Kaza tespit tutanağını internet üzerinden görüntüleyip itiraz etmek için TIKLAYINIZ!

Diğer İtiraz Yöntemleri

Daha sağlıklı bir şekilde kaza tespit tutanaklarına itiraz etmek ve itiraz hakkında aktif bilgi almak için aracınızın bağlı olduğu sigorta şirketiyle iletişime geçebilirsiniz. Kaza tespit tutanağını görüntüledikten ve kusur oranınızı gördükten sonraki beş günlük süre zarfı içerisinde sigorta şirketinizin istediği belgelerle şirkete başvuru yapmanız gerekir.

Eğer sigorta şirketinden dilediğiniz yanıtı alamadıysanız itiraz işlemleri için özel hukuk yollarına da başvurabilirsiniz.

TRAMER İtiraz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer bir trafik kazası meydana geldiyse kazanın ardından taraflar kaza tespit tutanakları doldurur ve bu tutanaklar sigorta kurumlarına iletilir. Sigorta kurumları ise kazanın gerçekleştiği gün ya da o günü takip eden gün içerisinde tutanakları internet üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine gönderir. Tutanaklar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sistemine düştükten sonra sigorta şirketleri üç gün içinde tarafların hata oranlarını değerlendirmeye alırlar. Genelde meydana gelen kazalardaki araçların hata payları %0, %50, %70 ya da %100 seviyesinde olur. Eğer sigorta kurumları kendi aralarında anlaşır ve tüm kurumlar benzer şekilde hata yüzdesi verirse dosyanın erken sonuçlanması mümkündür. Fakat üç gün içinde kurumlar bir anlaşmaya varamazlarsa dosya Tutanak Değerlendirme Komisyonuna iletilir.

Dosyanın sonuçlanmasıyla beraber herhangi bir sorgulama yapılmasına gerek olmadan e-posta ya da telefon yoluyla kazaya karışan kişilere bir bildirim iletilir. Bu bildirim ve sorgulama neticesinde karşılaşılan kusur oranlarından memnun olmayan kişiler bu duruma itiraz edebilirler. İtiraz sonucunu sorgulamak için ise sigorta şirketleriyle iletişime geçilebilir.

Sigorta şirketiyle iletişime geçmenin yanı sıra KTT yazıp bir boşluk bırakarak aracın plakasını bitişik bir şekilde yazıp 5664’e mesaj atarak da kusur oranında değişim olup olmadığı incelenebilir.

Eksper Raporu Nasıl Sorgulanır?

 • Eksper raporlarını sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden sağladığı ücretsiz hizmetten yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden eksper raporu sorgulamak için ilk olarak aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak ilgili sayfayı açın.

qi1mpthot8f6r5s8l2rbpfbodi4qk67lrn0g4lzc.jpeg

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan form gelecektir. Bu formdaki gerekli boşlukları doğru bir şekilde doldurmalısınız.
 • İlk olarak aracınızın plaka kodunu girin. Daha sonra hangi kimlik türüyle işlem yapacağınızı seçin. İsteğe bağlı olarak T.C. kimlik numarası, pasaport, yabancı kimlik ya da vergi kimlik seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz kimlik türünün numarasını girin.
 • Hasarın meydana geldiği kaza tarihini girin.
 • “Ben robot değilim” seçeneğine tıklayarak güvenlik aşamasını geçtikten sonra sol alt bölümde yer alan mavi renkli kutucuk içerisindeki “ara” yazısına tıklayarak sorgulamanızı bitirebilirsiniz.

Eksper raporunu internet üzerinden sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Tramer Pert Kaydı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

SMS ile Hasar Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

SMS ile hasar kaydını sorgulamak istediğinizde operatör fark etmeksizin 46 TL karşılığında bu işlemi gerçekleştirebilmektesiniz.

Tramer Sonucu Kaç Günde Belli Olmaktadır?

Ortalama 3 gün içerisinde belli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu