Trafik

2.El Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? 2024 Kasko Değer Listesi

2.El Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Kasko Değer Listesi, e-Devlet Üzerinden Kasko Nasıl Sorgulanır? SBM Kasko Sorgulama, Plakadan Kasko Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

2.El Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Kasko Değer Listesi; Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı her yıl artarak devam etmektedir. Araç kasko değeri nereden sorgulanır, araç kasko sorgulama işlemi nereden yapılır, kasko poliçe bilgileri nasıl sorgulanır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Sigorta poliçelerinin hazırlandığı süreçte karşılaşılan önemli terimlerden birisi de aracın kasko değeridir. Kasko değerlerinin belirlenmesi için her araca uygulanan motorlu taşıtlar vergisinin seviyesi baz alınır. Sadece sene bazında değil, neredeyse her ay değişme potansiyeline sahip olan araçların kasko değerini içeren listede bütün arabalar marka, model ve yaşlarına göre sınıflandırılmıştır.

Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği ya da kısa ismiyle TSB’nin resmi internet sitesi üzerinden belirli aralıklarla paylaşılan ve düzenli olarak güncellenen araç kasko değerleri, ikinci el arabanızın gerçek kasko değerini hesaplayabilmeniz için önemli bir yardımcıdır. Her aracın kaza ve hasar geçmişi farklı olduğu için sistemde kayıtlı olan kasko değerlerini birebir olarak her araca uygulamak mümkün olmasa da yaklaşık bir değer için fikir vermesi açısından TSB’nin sitesinden araç kasko değeri hesaplama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Ruhsat Yenileme ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

2.El Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Kasko Değer Listesi

Araçların ikinci el kasko değerlerini sorgulamak için günümüzde iki yöntem bulunuyor. Araç sahipleri Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden modellere göre ayrılmış olan araç listesini indirerek kasko değeri sorgulaması gerçekleştirebildikleri gibi istedikleri durumda Türkiye Sigortalar Birliğinin internet sitesindeki formda yer alan gerekli alanları doldurarak kendi arabalarına ait kasko değerini öğrenebilirler.

GİB Sitesinden Araç Kasko Değeri Nasıl Öğrenilir?

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden araç kasko değerlerini öğrenmek için ilk olarak yazımızın alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın.

dcyiws4qzbg1y3kty4rgzpgz0k4dtapvrtmlw2jg.jpeg

 • GİB’in sitesindeki kasko değerleri sayfasını açtıktan sonra listeden aracınızın yaşına ilişkin seçimi yapın. Aracınızın 0-15 yaş aralığında mı yoksa 16 ve üzeri yaş sınıfına mı dahil olduğuna ilişkin seçimi yaptıktan sonra hemen sağda yer alan butona tıklayarak dosyayı indirin.
 • İndirdiğiniz dosyada ilgili sınıf kapsamında değerlendirilen bütün araçların kasko değerlerine ilişkin bilgiler yer alacaktır. Bu listede kendi aracınızı bularak gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.

GİB sitesi üzerinden araç kasko değerini hesaplamak için TIKLAYINIZ!

TSB Sitesinden Araç Kasko Değeri Nasıl Öğrenilir?

 • Türkiye Sigorta, Resürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğinin resmi internet sitesi yardımıyla kasko primi hesaplamak için ilk olarak bu bölümün altında paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak ilgili sayfayı açın.

msygeddbssmw3a08tveqbranzn8tn0jcldhsmow1.jpeg

 • Açmış olduğunuz sayfa, yer aldığımız aya ilişkin araçların kasko değerlerini içeren listeyi size sunacaktır.
 • İlk olarak aracınızın model yılını seçin. Daha sonra aracınızın hangi marka olduğunu ve tipini seçin.
 • Bu bilgileri girdikten sonra sistem otomatik olarak karşınıza araç kodu, markası, tipi, modeli ve kasko bedeline ilişkin verileri karşınıza çıkaracaktır.
 • Eğer arzu ederseniz kasko değerine ilişkin sorgulama yaptığınız formun sağ alt köşesinde yer alan XLS yazısının yer aldığı butona tıklayarak kasko değerlerini içeren en güncel dosyayı excel formatında indirebilirsiniz.

TSB sitesinden ikinci el arabanın kasko değerini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Araç Kasko Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Günümüzde araçlara ilişkin kasko poliçesi sorgulamak için üç farklı yöntem bulunuyor. Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-Devlet sisteminin yanı sıra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu online sorgulama sistemi ve SMS servisi aracılığıyla da gerekli işlemleri yapmak mümkündür.

e-Devlet Üzerinden Kasko Nasıl Sorgulanır?

 • E-kasko sorgulama işlemleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet sistemindeki ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.

 • Sisteme giriş yapabilmek için ilk olarak linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak giriş ekranına gelin.

aerz32a20inmbsg9acnp54p9pitffsjyrvlwibzl.jpeg

 • Sisteme giriş yapabilmek için uygun boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın.
 • Eğer e-Devlet şifrenizi henüz satın almadıysanız en yakın PTT ofisine giderek kimliğinizi göstermek koşuluyla şifrenizin yer aldığı zarfı satın alabilirsiniz.
 • Dilerseniz internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı seçeneklerinden birini kullanarak da e-Devlet şifresini yazmaya gerek kalmadan sisteme girebilirsiniz.
 • Sizden istenen bilgileri uygun boşluklara yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

 • Sisteme girdikten sonra kasko poliçe ve hasar bilgileri sorgulama ekranı karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda “araç bilgileri” başlıklı alana arabanızın plaka kodunu numara ve harfler arasında boşluk olmayacak şekilde yazın ve alt kısımda yer alan “sorgula” butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladıktan sonra aracınıza ait kasko poliçesi bilgileri karşınıza çıkacaktır. Bu sorgulama sadece e-devlet sistemine giriş yapan kişinin üzerine kayıtlı olan araçlar için yapılabilir. Eğer arabanız başkasının üstüne kayıtlıysa o kişinin e-Devlet hesabına giriş yaparak sorgulama yapmanız gerekir.

e-Devlet üzerinden kasko poliçesi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

SBM’nin Sitesinden Kasko Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden kasko poliçesi sorgulamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Kasko poliçesi sorgulama sayfasını açtıktan sonra ilgili boşluklara arabanızın plaka kodunu ve T.C. kimlik numaranızı girin.
 • Dilerseniz ikinci ve üçüncü seçenekleri de kullanarak sisteme giriş yapıp kasko poliçe bilgilerini sorgulayabilirsiniz.
 • İkinci seçeneğe tıklamanız halinde arabanın plaka kodu ve vergi kimlik numarası ile, üçüncü seçeneğe tıklamanız halinde ise sigorta bilgileriyle yani sigorta şirketi, acente numarası, yenileme numarası ve poliçe numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sizden istenen bilgileri girdikten sonra “ben robot değilim” yazısına tıklayarak güvenlik aşamasını geçin
 • Son olarak “ara” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

SBM üzerinden kasko poliçe sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

SMS ile Kasko Poliçe Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sağlamış olduğu SMS servisi ile araç sorgulaması yapmak isterseniz gönderdiğiniz her kısa mesaj için 46 Türk Lirası ücret ödemeniz gerekecektir. Türkiye’deki bütün GSM şirketleri ile SMS sorgulamalarını yapabilirsiniz.

 • Araç detay bilgilerini sorgulayarak arabanın kaskolup olup olmadığı, trafikte olduğu süreçte ne kadar süre kaskolu, ne kadar süre kaskosuz olduğunu öğrenmek için DETAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plaka kodunu bitişik olarak yazıp mesajı 5664’e gönderin.
 • Aynı işlemi şase numarasıyla yapmak için DETAY S yazıp bir boşluk bırakarak arabanın şase kodunu girip mesajı 5664’e iletin.
 • Kasko poliçe bilgilerine ait sorgulama yapmak için KASKO yazıp bir boşluk bırakın ve arabanın plaka kodunu birleşik olarak yazarak kısa mesajı 5664’e yollayın.
 • Şase numarasıyla kasko poliçesi sorgulamak için KASKO S yazıp bir boşluk bırakarak aracın şase numarasını bitişik olarak yazıp mesajı 5664’e yollayın.
 • KASKO yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aralarında boşluk bırakarak şirket kodu, acente numarası, poliçe numarası ve yenileme numarasını yazıp mesajı 5664’e göndererek de sorgulama yapabilirsiniz.

Araç Kasko Hesaplama İşlemi Nereden Yapılır?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu