Sorgulamalar

Yeni Kimlik Çipinde Hangi Bilgiler Var? 2024 (Güncel Kimlik Özellikleri)

Yeni Kimlik Çipinde Hangi Bilgiler Var? (Güncel Kimlik Özellikleri), Kimlik Çipinde Parmak İzi Var mı? Yeni Kimlik Kartı Ön ve Arka Yüzü, T.C Kimlik Kartı ile Yer Tespiti, T.C Kimlik Kartı Boyutu, Yeni Kimlik Kartı Özellikleri ve daha fazlası yazımızda...

Yeni Kimlik Çipinde Hangi Bilgiler Var? (Güncel Kimlik Özellikleri); Yeni kimliğe geçenler kimliklerinde hangi bilgilerin yer aldığını merak etmektedir. Yeni kimlik cüzdan no nerede yazar, yeni kimlikler ne işe yarıyor özellikleri neler gibi soruların cevapları yazımızda.

Yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var sorusu, 2016 yılında hayatlarımıza giren bu yeni tip kimliklerle ilgili en çok merak edilen şeylerden biri. Çünkü yeni tip kimlikler eskilerinden oldukça farklı. Örneğin, hepimiz ilk bakışta bu yeni kimliklerin üzerinde çok az bilgi yer aldığını görebiliyoruz. Zaten boyut olarak eski kimliklerin neredeyse yarısı kadar küçük olan bu yeni kartların üzerinde eskisinden çok daha az kimlik bilgisi yer alıyor. Kalan tüm önemli noktaların kimlik üzerindeki çipte yer aldığı söyleniyor. Haliyle bu durum da vatandaşların yeni çipli kimlik kartları hakkındaki merakını artırıyor. 

Biz bu yazımızda yeni kimlik özellikleri hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz. Böylece siz de kimlik yenileme işlemi sonrasında elinize geçen yeni nesil kartın farklı fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Yazı boyunca cevaplandıracağımız sorular şu şekilde:

 • Yeni TC kimlik kartlarının çip bölümü hangi bilgileri içerir?
 • Yeni kimlik seri no nerede?
 • Yeni kimlik ne işe yarar?

Biz yazı boyunca yeni çipli kimlik hakkında merak edilenleri tek tek açıklayacağız. Şimdi hemen yeni nüfus cüzdanı üzerinde yer alan çipte hangi bilgilerin bulunduğuna bakalım.

Yeni Kimlik Çıkarma veya Yenileme Belgeleri Nelerdir?

1. Yeni Kimlik Kartı Çipinde Hangi Bilgiler Var?

Çipli kimlikler eskilerinden oldukça farklı. Elbette bu kimlikleri farklı kılan, arka yüzün üzerindeki minik elektronik çip. Bu çip üzerine işlenen birçok bilgi var. Ve bu bilgiler bahsedilen çip taratıldığında rahatlıkla görüntülenebiliyor. Çipin tam yerini ve duruşunu aşağıda verilen yeni kimlik örneği üzerinde görebilirsiniz. 

yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var?
yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var?

Eskiden kimlik kartının üzerinde yazan birçok bilgi artık çipin içerisinde. Bu bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Önceki soyadı (kızlık soyadı)
 • Doğum yeri
 • Medeni hali
 • Dini
 • Kan grubu
 • Nüfusa kayıtlı olduğu yerin bilgileri
 • Veriliş nedeni
 • Veriliş tarihi

Bunlar artık yalnızca çip taratıldığında görüntülenebilen bilgiler. Bunun yanında çipli kimliklerin elektronik kısmına kaydedilen başka şeyler de var. Bunlar da şöyle:

Bu bilgiler de çipli kimliklerin içerisinde yer alıyor. Zaten kimlik yenileme için gittiğiniz de hem biyometrik fotoğraf götürüyorsunuz hem de parmak izi veriyorsunuz. Aynı zamanda sizden bir kağıda imza atmanız isteniyor ve görevli bu imzayı tarayıcıdan geçiriyor. İşte tüm bu işlemler bu bilgilerin kimlik çipine kaydedilebilmesi için yapılıyor. 

Buraya kadar çip içerisinde yer alan bilgileri verdik. Şimdi herkesin merak ettiği bir konuya bakalım ve yeni kimliklerde cüzdan no nerede yazıyor, onu öğrenelim.

2. Yeni Kimlik Cüzdan No Nerede Yazar?

Eski kimliklerde hemen üst tarafta yazan ve kolayca bulunan seri ve cüzdan no bilgisi yeni kimliklerde farklı bir şekilde konumlandırılmış. Bir de yeni nüfus cüzdanı eskisinden çok daha küçük olduğu için, üzerindeki yazılardan seri ve cüzdan numarasını bulmak zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle birçok kişi bu konuyu araştırıyor. Şöyle söyleyelim:

 • Yeni kimliklerdeki cüzdan ve seri no bilgisi; ad, soyadı ve doğum tarihi hanelerinin hemen altında yer alıyor. 
 • Kartın üzerinde “Seri No” olarak yazıyor ve harf ve sayılardan oluşuyor. Aşağıda verdiğimiz kimlik örneğinde de seri ve cüzdan no bilgilerinin tam yerini görebilirsiniz. 

yeni kimlik seri no
yeni kimlik çipinde hangi bilgiler var? 2024 (güncel kimlik özellikleri) 16

Yeni çipli kimliklerle ilgili en çok merak edilen noktalardan birini daha açıklamış olduk. Şimdi en geniş şekilde yeni kimlik kartlarının özellikleri hakkında konuşalım.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme ve Diğer İşlemler (Madde Madde)

3. Yeni Kimlikler Ne İşe Yarıyor? Özellikleri Neler?

Yeni kimliklere geçileceği kesinleştiğinden beri vatandaşlar bu çipli kartların tam olarak ne işe yaradığını merak ediyor. Şimdi gelin biraz da bu konulardan bahsedelim:

 • Çipli kimliklerin en önemli özelliği, daha güvenli olmaları. Çünkü ilk bölümde de bahsettiğimiz gibi, kimlik bilgilerinin bir kısmı bu kartlar üzerinde yazmıyor. Bu da kimliklerin çalınması gibi bir durumda kötü niyetli kişilerin daha az bilgiye ulaşabileceği anlamına geliyor. Bu sayede başkasının kimliği ile yasa dışı işlem yapılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.
 • Kartlar 10 yıl boyunca geçerliliğini koruyor ve malzemesi dayanıklı olduğu için herhangi bir yıpranma sorunu yaşanmıyor.
 • Yeni kimliklerin üzerindeki çipler özel olduğu için kartlar kopyalanamıyor.
 • Kart üzerindeki bilgiler çiple bağlantılı olduğu için değiştirilemiyor. Böylece kimlik sahteciliği önlenmiş oluyor.
 • Yeni çipli kimlikler uluslararası standartlara uygun olarak üretiliyor. 
 • Kartlarla beraber verilen ve nüfus müdürlüklerindeki kiosklardan değiştirilebilen şifreler kişiye özel işlem yapma imkanı sunuyor.
 • Çipli kimlik kartları vatandaşlara anlaşmalı kamu kurumlarına uzaktan erişim imkanı sunuyor. Henüz bu konudaki alt yapı çalışmaları tamamlanmadığı için sistemi kullanamıyoruz ama ilerleyen zamanlarda PIN kodu ile beraber anlaşmalı kamu kurumlarındaki işlerimizi uzaktan halledebileceğiz.
 • Bir önceki maddede bahsettiğimiz durumun aynısı birtakım uluslararası kuruluşlarda da geçerli olabilecek. Bu konuda anlaşmalar sürüyor.
 • Uzun vadede yeni kimliklerin hem ehliyet hem de banka kartı olarak da kullanılabileceği söyleniyor. Yani bu sayede yalnızca tek bir kart ile birçok işlemi halledebileceğiz. 
 • Teknoloji geliştikçe kart üzerindeki çiplerde depolanan bilgilerin de artırılabileceği söyleniyor. Sonuçta alan sonsuz. Birçok farklı bilgi bu çip üzerine kaydedilebilir. 

Sizlere yeni çipli kimliklerle ilgili merak edilenleri aktardık, çip üzerindeki bilgilerden ve yeni kartların özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsettik. Şimdi konuştuklarımızı kısaca özetleyelim:

 • Yeni kimlik kartlarının çip kısmında eski nüfus cüzdanı üzerinde yazan bilgilerden bazıları bulunuyor.
 • Bunun yanında çip içerisinde kişinin parmak izi ve fotoğrafı gibi biyometrik bilgileri ve imzası da yer alıyor. 
 • Yeni kimliklerde seri ve cüzdan no ön yüzün orta kısımlarına konumlandırılmış.
 • Çipli kimliklerin farklı özellikleri bulunuyor. En önemlisi, elbette, güvenlik düzeyinin yüksekliği. Bu kimlikler üzerinde oynama yapılamıyor ve kartlar kopyalanamıyor.
 • Kimliklerin PIN’leri kişilerin bilgilerine yalnızca kendilerinin ulaşmasını sağlıyor. 
 • Çipli kimliklerin birçok kamu kurum ve kuruluşunda yapılacak işlemleri uzaktan erişimle halletme imkanı sağlaması bekleniyor.
 • Yeni kimliklerin çip kısmı teknoloji ile birlikte geliştirilebileceği için özellikleri zamanla artabilecek.

Siz çipli kimliklerin özelliklerini yeterli buluyor musunuz? Yeni kimlik kartlarının kullanım alanları size pratik geliyor mu? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve yeni kimlik kullanımı ile ilgili tecrübelerinizi bizlerle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. 

Sizler için hazırladığımız yazılarla ilgili öneri ve fikirlerinizi iletişim sayfamızdan ya da yorumlar kanalından bizlere iletebilirsiniz. 

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi Kaç Yıl?

Yeni Kimlik Şifresi Ne İşe Yarıyor?

 

Kimlik Kartının Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

10 yıldır.

Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

83,00 TL.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu