Edevlet.net

Evlilik Sonrası Değiştirilecek Olan Belgeler: Kimlik, İkametgah, Ehliyet, Pasaport

06.02.2018
Evlilik Sonrası Değiştirilecek Olan Belgeler: Kimlik, İkametgah, Ehliyet, Pasaport

Sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştirip evlendikten sonra hayatınızda birçok değişiklik yapmanız gerekecek. Bunlardan biri uzun zaman alacak belge değişimi. Evlendikten sonra kadınlar eşlerinin soyadını aldığı için resmi belgelerde soyadlarının düzenlenmesi ve evlendikten sonra büyük ihtimalle ev adresiniz de değişeceği için adresinizin yer aldığı resmi belgelerin de aynı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Değişmesi gereken başlıca belgeleri saymak gerekirse bunlar: nüfus cüzdanı, ikametgah, ehliyet, pasaport ve banka hesaplarıdır.

Ancak bu belgeleri değiştirmek için nikahtan sonra 1 hafta kadar beklemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü nikah kıyıldıktan sonra evlilikle ilgili tüm evraklar toplanarak nüfus müdürlüğüne gönderilir ve burada soyadı ve medeni hal gibi değişen bilgileriniz veri tabanında güncellenir. Bu belgelerin postayla gönderildiği de göz önünde bulundurulursa bilgilerinizin güncellenmesi için 1 hafta beklemek boş yere belgelerinizi değiştirmenizi önleyebilir.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlilik sonrasında her iki kişinin de medeni hali ve kadının soyadı değiştiği için kimliklerin değiştirilmesi gerekir. Her ne kadar artık mahkeme kararıyla kadınlar kendi soyadlarını kullanmaya devam etme imkanına sahip olsalar da medeni halin değişikliği, kimlik değişikliğini zorunlu kılıyor. Bu değişikliği nikahtan sonraki 30 gün içinde yapmalısınız, aksi takdirde minimum 100 TL idari para cezası ödemek zorunda kalırsınız.

Önceleri oldukça sancılı ve bol belgeli bir süreç olan kimlik değiştirme, artık devlet kurumlarının ortak veri tabanı kullanması sebebiyle kolaylaştı. Kimliğinizi değiştirmek için öncelikle bir randevu alarak nüfus müdürlüğüne başvurmalısınız. Randevuyu en yakın nüfus müdürlüğünden telefonla ya da internet üzerinden alabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle kimlik yenilemek için gereken belgeler:

 • En az altı ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi kimliğinizi gösteren bir belge

Eğer ilk defa çipli kimlik kartı alıyorsanız parmak ve avuç içi iziniz kaydedilir. Yeni kimlik kartının ücreti 18.5 TL’dir, önceki kimliğinizi kaybettiyseniz bu ücret 37 TL olur. Ödemeyi direkt olarak nüfus müdürlüğünde gerçekleştirebilirsiniz, ayrıca bir bankaya gitmenize gerek yok. Ardından 30 iş günü içerisinde yeni kimliğiniz adresinize gönderilecektir. Yeni kimlik başvurusunda bulunduğunuz andan itibaren eski kimliğiniz geçerliliğini kaybeder. Yeni kimliğiniz gelene kadar ehliyet, pasaport gibi belgeleri kimlik yerine kullanabilirsiniz. Ya da başvuru esnasında görevlilere geçici kimlik kartı istediğinizi belirterek bu belgenin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kimlik Değiştime Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ!

Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği

Herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşen ikametgah değişikliğinin resmi kurumlara bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu sebeple evlendikten sonra adresiniz değiştiyse ikametgah değişikliği yapmalısınız. Eğer ikametgah değişikliğini 20 gün içerisinde yapmazsanız idari para cezasına tabi tutulursunuz. 20 günü takip eden ay içerisinde geciktirerek yaptığınız ikametgah değişikliği için 50 TL ceza ödemeniz gerekir. Bu tutar gecikme süresi uzadıkça katlanarak artar.

İkametgah değişikliği, nüfus müdürlüğüne gidilerek ya da e-devlet üzerinden 2 şekilde yapılabilir. Nüfus müdürlüğüne direkt giderek yapacağınız başvurularda istenen belgeler, adınıza ve yeni adresinize göre kesilmiş elektrik, doğal gaz, su faturası ya da sözleşmesi ve kimliğinizin doğrulanması için nüfus cüzdanınız. Adınıza kesilmiş faturaların adresinin yeni adresinizle örtüştüğüne emin olun, aksi takdirde yalan beyanda bulunmuş sayılacağınız için 1038 TL para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

E-devlet üzerinde ikametgah değişikliği için PTT’den alınan e-devlet şifresi ne yazık ki yeterli değil. Sisteme giriş yaptıktan sonra internet üzerinden ikametgah değişikliği yapabilmek için e-imzaya da ihtiyacınız var. E-imzayı dilerseniz bu hizmeti sağlayan özel firmalardan ya da PTT’den edinebilirsiniz. Hatta bazı GSM operatörleri de bu hizmeti veriyor.

Ayrıca ikametgahınız başka bir ilçeye geçtiyse aile hekiminizin de değişmesi gerekiyor. İkametgah değişikliğinin ardından yeni adresinize en yakın aile hekimliğine başvurarak yeni aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. İkametgah değişikliğinizin sisteme geçip geçmediğini kontrol etmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Herhangi bir resmi iş için ikametgah belgesi gerektiğinde artık onu da e-devlet sisteminden alabiliyorsunuz.

İkametgah Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Evlendikten Sonra Ehliyet Değiştirme

Evliliğin ardından soyadı değişen kadınların ehliyetlerini de yenilemeleri gerekiyor. Bunun için öncelikle internetten randevu almalısınız. Eskiden randevu olmaksınız işlem yapmak mümkünken artık online randevu sistemine geçildi. Randevunuz olmadan ehliyet değiştirme işlemlerini gerçekleştirebilmeniz mümkün değil. Randevu işlemini aşağıdaki linkten gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik sonrasında ehliyet değiştirmek için gereken belgeler:

 • Eski ehliyetiniz
 • Kimlik, pasaport vb kimliğinizi belirtir bir belge
 • Fotoğraflı sürücü sağlık raporu
 • 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı olmak üzere 15 TL’yi ödediğinize dair banka dekontu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunuzu belirten bir belge

Ehliyet Yenileme Randevusu İçin TIKLAYINIZ!

Evlendikten Sonra Pasaport Değiştirme

Soyadı değişimi, kadınların pasaportlarını da yenilemelerini gerektiriyor. Bunun için aşağıdaki linkten randevu alıp, randevu saatinden en az yarım saat önce gerekli belgelerinizle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’nde olmanız gerekiyor. Tıpkı ehliyet yenileme sürecinde olduğu gibi pasaport yenilemede de randevusuz işlem gerçekleştirilmiyor.

Evlilik sonrasında pasaport değiştirmek için gereken belgeler:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kimliğinizi belirten bir belge
 • 2 biyometrik fotoğraf
 • Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair bankadan alınan dekont
 • Varsa önceden kalan pasaport

Kullanılacak fotoğrafın en fazla 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve siz olduğunuzun net bir şekilde belli olması pasaport değişikliğinde çok daha önemlidir. Pasaport değişikliğinde fotoğrafın güncelliğine verilen önemin nedeni yurt dışına çıkarken kontrol sırasında yaşanabilecek sıkıntıları önüne geçmektir.

Pasaportunuzu en fazla 10 yıl süreyle alabileceğinizi unutmayın. Eğer bu süreçte kimlik bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olursa pasaportunuzu tekrar değiştirmeniz gerekir.

Pasaport Yenileme Randevusu İçin TIKLAYINIZ!

Evlendikten Sonra Banka Bilgilerini Değiştirme

Evlilik sonrası değişmesi gerekenlerin içinde belki de en kolayı banka bilgileri. Ancak sürecin kolay olması gerekli olmadığı anlamına gelmesin. Özellikle soyadını değiştiren kadınların banka bilgilerini güncellememesi ciddi sorunlara yol açabilir.

Banka bilgilerini bugün çoğu bankanın kullanmakta olduğu online bankacılık servislerinden güncelleyebilirsiniz. Eğer bankanız size böyle bir imkan tanımıyorsa, müşteri hizmet hattını arayarak bilgilerinizi güncellemek istediğinizi belirtin.

Soyadı değişen kadınlar üzerinde isimleri yer alan banka ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerini de yenilemeliler. Eğer soyadınızı tamamen değiştirmek yerine eşinizin soyadını isminizin sonuna ekliyorsanız sadece veri tabanındaki bilgilerinizin değiştirilmesi yeterlidir, kartlarınızın değişmesine gerek kalmaz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.