Teknoloji

Gizli / Özel Numaradan Arayan Kişi Bulunabilir mi? 2024 Özel Numara Bulma

Gizli / Özel Numaradan Arayan Kişi Bulunabilir mi? Özel Numara Bulma, Özel Numara Nasıl Bulunur? Özel Numara Nedir? Özel Numara Aranabilir mi? Faturadan Gizli Numara Bulma ve daha fazlası yazımızda...

Gizli / Özel Numaradan Arayan Kişi Bulunabilir mi? Özel Numara Bulma; En çok merak edilen konulardan biri de bizleri arayan özel numaraların kime ait olduğunu nasıl öğrenebileceğimizdir. Özel Numara Nasıl Bulunur? Gizli Numara Nasıl Bulunur? Gizli Numaradan Rahatsız Edilenler Ne Yapabilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Telefon aramalarının en büyük sorunlarından biri de gizli numaralardan gelen çağrılardır. Geçmişte gelen aramanın kim tarafından yapıldığını görmek mümkün değildi. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte numara görme özelliği de aktif oldu. Buna rağmen isteyen, arama yaparken numarasını gizleme imkanına sahip. Gizli numara kullanımı sadece kişisel kullanıcılar için geçerli değil. Numaraların şirketler içinde satılmasından, yurt dışı aramalarından kaynaklı olarak bazen aranan kişinin ekranında arayan numara görülmeyebilir.

Telefon kullanıcılarının çoğu gizli numaradan gelen çağrıları açmak istemez. Bazı durumlarda gizli numaralardan gelen çağrılar taciz boyutuna varabilir. Kimi zaman kişisel husumetlerden, kimi zaman reklam kaynaklı olarak gizli numaralar tarafından aranan ve arayan numarayı merak eden kullanıcılar, özel numara bulma yöntemleri ararlar. Gizli numaradan gelen çağrının sahibini bulmak aslında kolay değildir.

Bunun için kişinin tek başına gösterdiği çaba yeterli olmaz. Kanunlar, kişilerin hakları konusunda nettir. Gizli numaradan arayıp rahatsız etmek suçtur, ancak gizli numara kullanmak da bir haktır. Bu nedenle gizli numaradan gelen aramanın içeriği de önemlidir. Durup dururken özel numaradan yapılan aramanın kim tarafından yapıldığı bilgisi kimseye verilmez.

Ücretsiz İsimden Numara Sorgulama Yöntemleri [DENENDİ]

Gizli / Özel Numaradan Arayan Kişi Bulunabilir mi? Özel Numara Bulma

Özel Numara Nasıl Bulunur?

Özel numaralardan gelen aramaların sahibinin bulunması bazen gerekli olabilir. Özellikle tehdit içerikli aramalar sonucu, aranan kişi numarayı tespit etmek isteyebilir. Arayan kişinin kimliğini gizlediği durumlarda yapılacak en doğru hareket savcılık kanalıyla tespit işlemi yapılmasını istemektir.

Bu işlem savcılık harici hiçbir kanal tarafından gerçekleştirilemez. Yazılı dilekçe ve gerekçe ile yapılan başvurunun ardından savcılık, eğer gerekli görürse inceleme başlatarak gelen aramanın kim tarafından yapıldığı bilgisine ulaşır. Devamındaki işlemler aranan kişinin şikayetine göre devam eder.

Gizli Numara Nasıl Bulunur?

Gizli numaradan gelen aramanın sahibini bulmak için, savcılığa giderek dilekçe verilir. Savcılık yapacağı inceleme sonrası, arayan numarayı ve bu numaranın kimin üzerine kayıtlı olduğunu tespit eder. Arayan kişinin tespit edilmesinden sonra, suça bağlı olarak davaya devam edilir.

Gizli numaradan birini aramak suç değildir, dileyen numarasını gizleyerek kullanabilir. Suç olan, gizli numaradan aranılan kişiyi rahatsız etmektir.

Faturadan Gizli Numara Bulma

Ülkemiz sınırları içerisinde hizmet veren sabit numara ve GSM operatörleri, kişisel başvurularda arayanın kimliğini paylaşmaz. Müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere, bu kurumların gelen aramaların numarasını verme yetkisi yoktur. Bunun tek istisnası başvurunun yasal yollarla yapılmış olmasıdır. Operatörler savcılık tarafından yapılan başvuruda istenilen bilgiyi vermek zorundadır.

Faturadan sadece yapılan aramalar görüntülenebilir, gelen aramalar fatura dökümünde yer almaz. Aynı zamanda GSM operatörleri tarafından arayanın numarasını vermek de suç oluşturur. Çünkü her arayan gizli numara kötü niyetli değildir. Numarasını göstermek istemeyen birinin numara bilgisini paylaşmak öncelikle özel hayatın gizliliğini ihlal eder. Özel hayat, anayasa çerçevesinde sıkı kurallarla korunur.

Uygulama İle Gizli Numara Bulunmaz!

İnternet üzerinden yapılan reklamlarla, bazı uygulama ve programların gizli numara bulma özelliği olduğu söylenmekte. Aslında böyle bir durum mümkün değildir. Bu uygulamalar kötü niyetli yazılımlar olabileceği gibi, yüklendikleri cihazlara zarar verme ihtimalleri de yüksektir. Bu yüzden tüketicilerin, bu tür kötü amaçlı uygulamalara karşı dikkatli olması gerekir.

Gizli numaradan gelen aramayı bulmaya çalışırken, kişisel bilgilerin çalınmasına varabilecek kadar olumsuz sonuçlara maruz kalınabilir. Banka şifrelerinin ve sosyal medya hesaplarının şifrelerinin elde edilmesi bu sonuçlardan bazılarıdır. Bu nedenle, tüketicilerin ne kadar merak ederlerse etsinler, numarasını gizleyenleri bulmak için bu tür programlara itibar etmemeleri önemlidir.

Uygulamalar ile ilgili yaşanan bir başka sıkıntı ise, uygulamaların kullanıcılara arayan gizli numaranın sahibini bulmayı vadedip, karşılığında belirli bir miktar ödeme talep etmesidir. İstenen ödeme çok cüzi rakamlar bile olsa, bu kötü niyetli kişilerin totalde ciddi bir miktar kazanç elde etmesi mümkündür. Ayrıca gizli numara aramaları, aranan için ciddi bir tehlike oluşturuyorsa, bu tür çözümler vakit kaybı olmaktan başka işe yaramaz.

Kanun uygulayıcılar dışında hiçbir kurum ya da kuruluş bu aramaların kaynağını belirtemez. Gizli numaradan aranan kişiler, kendilerini rahatsız edeni bulmaya çalışırken daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalabilirler.

gizli / özel numaradan arayan kişi bulunabilir mi?
gizli / özel numaradan arayan kişi bulunabilir mi?

Gizli Numaradan Rahatsız Edilenler Ne Yapabilir?

Gizli numaradan gelen aramalar nedeniyle rahatsız olanlar, telefonları üzerinden gizli numaradan gelen aramaları engelleyebilirler. Bu uygulamanın şekli her operatör için farklıdır. Operatörlerin online hizmetler sayfası veya SMS uygulaması üzerinden gerçekleştirilir.

Ayrıca gizli numaradan aranmayı engelleme hizmeti her operatör için ücretsizdir. Dileyen, istediği zaman gizli numaran gelen aramaları engellemeyi de durdurabilir. Gizli numara tarafından aranmayı engellemek, gerişi dönüşü olan bir işlemdir. Ancak gizli numaradan gelen aramalar, kişilik haklarına saldırıda bulunuyorsa ya da can güvenliği gibi önemli bir sorun teşkil ediyorsa savcılığa giderek şikayette bulunmak en doğrusudur.

Bu noktada, savcılığın her talebi kabul etmediği ayrıntısı da bilinmelidir. Talebin kabul görmesi için suç teşkil eden bir durumun olması, aramaların birçok defa yapılması gerekir. Savcılık başvuru sırasında, gerekli kriterleri başvuru sahibi ile paylaşır.

Arayanın Kimliğini Bulmak Niye Önemlidir?

Özellikle son dönemlerde artış gösteren telefon pazarlamacılığı ile ilgili yapılan aramalar sıklaştıkça, rahatsız edilmek istemeyen kişiler gizli numaradan gelen aramalara telefonlarını kapattı. Bu basit önlem ile gizli numara aramalarını engellemek mümkün. Ancak işin başka boyutları da var. Telefon araması ile karşıdaki kişiyi korkutarak, dolandırıcılık yapanlar da ortaya çıktı.

Bunlarla birlikte, özel numaradan arayarak kişilik haklarını taciz eden kişiler de olabilir. Bu son iki durum, kanunlar karşısında suç teşkil eder. Bu nedenle, kanun uygulayıcılar suç teşkil eden durumlarda mağdurun bu durumdan etkilenmemesi için, özel numaradan gelen aramaları tespit ettirir.

Gizli Numaradan Gelen Aramaların Kaynağı Ne Olabilir?

Gizli numaradan gelen çağrılar bu gibi sebeplerin dışında telefon numarasını bir şekilde ele geçirmiş kötü niyetli kişilerden de olabilir. Aramanın iyi niyetli olup olmadığı öğrenildikten sonra, gerçekleşen arama kötü niyetliyse muhakkak yasal mercilere gerekli şikayetlerde bulunulması gerekir. Ayrıca yurt dışından gelen aramalarda da ekrana özel numara yazısı düşebilir.

Adına Kayıtlı Hat ve Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Vodafone Gizli Numaraya Nasıl Kapatabilirsiniz?

GIZLI AC yazarak 7046 ya mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Turkcell Gizli Numaraya Nasıl Kapatabilirsiniz?

Arama kısmından *253# yi tuşlamalısınız.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Yaklasik bir ay önce sevgilimi aradim ve tutturdu savciliga gidicem diye sadece iki kere aramakla bulunurmu ve hic konusmadim yaklasik 20 dkk surdu iki aramanin toplami

    1. aga bişey oldumu aynısını bende yaptım benim başımdada var

  2. Ben eşimi bı kadınla konustuguni yakaladım ve o numarayı gece 2 de aradım beş dört kere ama hiç bir cümle kullanmadım hiç konuşmadım sessiz durdum o arama sırasında kendim evde değildim eşimin onunla olup olmadigini bilmek için aramıştım sonra numaramı çıkartmış bu sefer o kadın beni normalden aramaya başladı ben cevap vermedim defalarca aradı mesaj attı küfürlü sözlerle şimdi suçlu kim kadın beni biliyormuş ve hiç bir şekilde ne korkuyo nede cekiniyo eşim de o kadınla ilişkim olmadı ama sen suçlusun diyo ben çok kötü durumda kaldım ben oun küfürlü laflarını yediremiyorum ama cevapda veremiyorum napmaliyim ama elimde eskiden konuştuklarıne dair ses kayıtları var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu