TeknolojiSorgulamalar

Adıma Kayıtlı Hat ve Numara Sorgulama 2024 Mobil Hat Sorgulama

Adıma Kayıtlı Hat ve Numara Sorgulama - Mobil Hat Sorgulama, e-Devlet Mobil Hat Sorgulama, Adıma Kayıtlı Telefon Numarası Sorgulama, Hat Sahibi Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Adıma Kayıtlı Hat ve Numara Sorgulama – Mobil Hat Sorgulama; Günümüzde telefon kullanımının yaygınlaşması üzerine telefon ile ilgili dolandırıcılık olayları da artmıştır. Tedirgin olan birçok kişi üzerine kayıtlı hatları sorgulama gereği duymaktadır. Üzerime Kayıtlı Hatları Nasıl Sorgularım? E Devlet Üzerinden Üstünüze Kayıtlı Hatları Sorgulamak, T.C. ile Hat Sorgulama İşlemi nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Dolandırıcılık olaylarının artması ve tedbir alma gereksinimindeki yükseliş düzenli olarak isme kayıtlı hat sorgulama işleminin yapılmasını gerekli kılmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da siber suçlardaki artış mağduriyetleri de aynı ölçüde artırdı. Bu tip gelişmelerin sonrasında ana haber bültenlerinde, gazetelerde ve internetteki haber sitelerinde sürekli vatandaşlara üstlerine kayıtlı hatları sorgulatmaları gerektiği duyurusu paylaşılmaya başlandı.

E-devlet sisteminin her geçen gün kapasitesini bir tık daha büyütmesi sayesinde artık bu sistem üzerinden dilediğimiz gibi adımıza kayıtlı hatların hepsini öğrenebiliriz. Bu sayede çok kısa işlemler ile kimliğinizin herhangi bir şekilde yasa dışı olaya bulaşıp bulaşmadığını, ortada şüpheli bir durum olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sizden habersiz olarak üzerinize kaydedilmiş telefon hattı olup olmadığını sorgulattıktan sonra karşınıza sizin kimliğiniz kullanılarak alınmış bütün hatlar sıralı olarak çıkar. Günümüzde alfabetik sıraya göre en çok kullanılan hatlar Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’dur. Her ne kadar BimCell, PTTCell gibi hatlar bulunsa da genel olarak bunların altyapısı Türk Telekom’a bağlı olduğu için sorgulama sonucunda BimCell ve PTTCell ibaresi görmek yerine Türk Telekom yazısı görebilirsiniz.

O yüzden FenerCell, TeknosaCell, PTTCell, BimCell gibi hatları kullanmanıza rağmen sorgulama işlemi neticesinde Türk Telekom yazısı ile karşılaşmak sizi ürkütmesin. Burada herhangi bir şekilde endişe edecek ya da şüpheye kapılacak bir durum söz konusu değil.

Gizli / Özel Numaradan Arayan Kişi Bulunabilir mi?

Adına Kayıtlı Hat ve Numara Sorgulama İşlemi Neden Önemli?

Eğer daha önce kullanmayı bıraktığınız ve artık yüzüne bile bakmadığınız bir hattınız varsa, bu hatta ait telefon numarası başkalarının eline geçmiş olabilir ve bu kullanımdan doğan her türlü borç ve yasal sorumluluk ilerleyen süreçte karşınıza çıkabilir. Dolayısıyla hiç beklemediğiniz bir anda daha önce kullanmayı bıraktığınız ve iptal etmediğiniz bir hattın başkalarının eline geçmesi yüzünden yüklü faturalarla karşılaşmak veya adli mercilere ifade vermek durumunda kalabilirsiniz.

Diğer taraftan kimlik bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçmiş olabilir ve bu kişiler adınıza bir ya da birden fazla hat çıkartıp bu hatların numaralarını kendi çıkarları için kullanabilirler. Genelde bu tip ele geçirmelerde hatlar pek de yasal olan işler için kullanılmazlar. Dolayısıyla hat üzerinden yapılan her türlü dolandırıcılık, yasal ihlal ve diğer işlemler ilerleyen periyotta sizi bağlayabilir. Aynı şekilde burada da söz konusu hattın faturasını dolandırıcı konumundaki kişiler ödemezse o faturanın yükümlülüğü de sizin üzerinize kalır.

Kısacası her iki durumda da hem yasal süreçlerle hem de yüklü faturalarla karşılaşmanız söz konusu. İlerleyen periyotta kendinizi mağdur koltuğunda görmek istemiyorsanız mobil hat sorgulama işlemlerinizi belirli aralıklarla düzenli olarak gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

mobil hat sorgulama
mobil hat sorgulama

Üzerime Kayıtlı Hatları Nasıl Sorgularım?

 • E-devlet sistemi sayesinde adıma kayıtlı hatları sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk adım olarak yazımızın devamında sizler için verdiğimiz bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın.
 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfanın alt bölgesindeki orta alanda yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Butona tıkladıktan sonra karşınıza klasik e-devlet giriş ekranı gelecek. BTK hat sorgulama işleminizi yapabilmek için ilgili alanlara sırasıyla T. C. kimlik no ile e-devlet şifrenize ilişkin bilgileri yazmanız gerekiyor. Şifrenizi unuttuysanız ya da henüz bir şifre edinmediyseniz ne yapmanız gerektiğini yazının devamında anlattık.
 • Bu bilgileri yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” yazısının yer aldığı mavi renkli butona tıklayabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada, üst bölgedeki alanda kimlik numaranız, isim ve soyisim bilgileriniz yazar. Bu bilgilerin size ait olup olmadığını ve sizin bilgilerinizle uyuşup uyuşmadığına dikkat etmelisiniz. E-devlet sistemi bu noktada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile ortaklaşa hizmet sunduğu için dönem dönem karışıklıklar olabiliyor.
 • Bilgilerin size ait olduğuna emin olduktan sonra bu sayfada sırasıyla Avea (Türk Telekom), Turkcell ve Vodafone şeklinde yapılan listelemeye göz atın. Örnek vermek gerekirse; Vodafone’a kayıtlı hattınız yoksa “Bu operatöre kayıtlı hattınız bulunmamaktadır” şeklinde yazı ile karşılaşırsınız. Eğer herhangi bir GSM şirketine ait bir ya da birden fazla hatta sahipseniz o şirketin isminin altında “Bu operatöre kayıtlı X adet hattınız bulunmaktadır” şeklinde bir yazı görürsünüz.
 • Bu ekranda yer alan bütün numaraların size ait olup olmadığını inceleyin. Eğer bilginiz dışında açılan ve sizinle hiçbir şekilde ilişkisi bulunmayan telefon numaraları, sorgulama neticesinde karşınıza çıktıysa ilk olarak söz konusu GSM şirketiyle iletişime geçin ve hattın size ait olmadığı konusunda kendilerini bilgilendirin.
 • GSM şirketini bilgilendirdikten sonra yasadışı bir durumun söz konusu olması halinde ileride suçlu durumuna düşmemek için adli mercilere başvurarak yasal kurumları durumdan haberdar edip mağdur olma ihtimalinizi ortadan kaldırmaya çalışın.

E Devlet Üzerinden Üstünüze Kayıtlı Hatları Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

T.C ile Hat Sorgulama İşlemini Neden Yapamıyorum?

E-Devlet sistemi sayesinde şifrenizin olması halinde TC kimlik numaranızı kullanarak sistem üzerindeki bütün sorgulama işlemlerini sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz fakat henüz bir e-Devlet şifresi edinmediyseniz ya da şifrenizi unuttuysanız kimlik numaranızı bilseniz dahi işlem yapamazsınız. Hem üzerinize kayıtlı mobil hatları sorgulayabilmek için hem de turkiye.gov.tr adresinin sağladığı yüzlerce servisten yararlanabilmek için en kısa sürede şifrenizi almanızı tavsiye ediyoruz.

 • Eğer henüz e-devlet şifresi almadıysanız en yakındaki PTT merkezine giderek belli bir ücret karşılığı şifrenizin olduğu zarfı satın alabilir ve zarfı açtıktan sonra içindeki şifreyi yazarak e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız, e-devlet kimlik doğrulama sistemindeki giriş ekranında “şifremi unuttum” butonuna basarak sizden istenen bilgileri kimliğinize bakarak yazabilir ve daha sonra bir yakınınıza ait TC kimlik numarasını da girerek işlemi tamamlayabilir, telefonunuza gelen kodu doğrulayarak yeni şifre alıp sorgulamalarınızı yapmaya devam edebilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir yakınınıza ait TC kimlik numarasını bilmiyorsanız ya da daha önce sisteme telefon numaranızı kaydetmediyseniz bu durumda geriye kalan tek çare yeniden PTT ofisine gitmeniz. İlk sefer ödediğinizden daha fazla ücret ödeyerek şifre zarfını satın almanız gerekiyor.

Ücretsiz İsimden Numara Sorgulama Yöntemleri [DENENDİ]

 

Hat Kimin Üzerine Kayıtlı Nasıl Öğrenilir?

KIM yazıp boşluk bırakın ve 10 haneli numarayı yazarak 7048 e mesaj atın.

Adıma Habersiz Açılan Hat Olduğunu Öğrendim, Ne Yapmalıyım?

Adınıza sizden habersiz bir hat kullanıma açılmışsa ilgili operatörle iletişime geçmeli ve kapatma talebinizi işleme aldırmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu