Yardım BaşvurusuSorgulamalar

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 e-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama, Kira Yardımı Nedir? Kira Yardımı Kimlere Verilir? Kira Yardımı Yapan Kurumlar, e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu, Kira Yardımı İçin İstenen Evraklar, Kira Yardımı Şartları ve daha fazlası yazımızda...

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama; Ekonomik koşulların gittikçe zorlaştığı bir dönemden geçen ülkemizde sosyal yardımlar daha bir önem kazanmaya başlamıştır. Devlet tarafından sağlanan yardımlar sayesinde yoksul vatandaşlar bir nebze de olsa destek görmekte ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Son dönemlerde artan kira artışları, kentsel dönüşüm konusu, afet riski mevcut yapılar gibi durumlar ön plana çıktığından Kira Yardımı gündeme gelmiştir. Kira yardımı ile ihtiyaç sahiplerine destek olmak isteyen devlet, çalışmalarını hızlandırmıştır.

Kira Yardımı Nedir, Kira Yardımı Başvurusu nasıl yapılır, Kira Yardımı Yapan Kurumlar hangileridir, Kira Yardımı Kimlere Verilir gibi soruların cevaplarına ve daha fazlasına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

GSS Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak! 2024

Kira Yardımı Nedir?

Düzenli bir geliri olmayan ya da herhangi bir işe sahip olmayan bireyler için devlet, bir adım daha attı… Kira yardımı ile yoksul ihtiyaç sahibi kişilere destek olmaya çalışan devlet, son düzenlemelerle birlikte binlerce kişinin umudu olmuştur.

Yoksul ailelerin zor zamanlarda dışarda kalmasını önlemek, özellikle kış aylarında vatandaşlarının sokakta soğukta kalmasını istemeyen devlet, onların mağdur olmamaları adına 4 yıl yani 48 ay boyunca kira yardımı yapmaktadır.

Ülkemizde yoksul aileler için pek çok ayni ve nakdi yardım desteği sunulmaktadır. Yoksul aile çocukları için burs yardımı, kırtasiye desteği gibi yardımlar söz konusu iken, yoksul ailelere ise giysi yardımı, yakacak yardımı, kira yardımı gibi pek çok sosyal yardım durumu söz konusudur.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlar genel olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde planlanmaktadır. Kira yardımı da belediyeler ve kaymakamlıklar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında afet riski olan mevcut yapıların yıkılarak yeniden uygun şekilde inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu noktada da devlet, kira desteği sunarak vatandaşlarının mağdur olmalarını önlemeye çalışmaktadır.

Herhangi bir gelire sahip olmayan, sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar kiralarını ödeyemedikleri durumlarda ikamet ettikleri yerde belediyeye ya da kaymakamlığa giderek başvuruda bulunabilirler.

Başvuru talepleri yetkili kişilerce incelenen vatandaşlar uygun görülürse kira yardım desteğini alabileceklerdir.

kira yardımı başvurusu
kira yardımı başvurusu

Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Yoksul dar gelirli vatandaşlar kira yardımı başvurusu için çeşitli kurumlara başvuruda bulunabilirler. Özellikle herhangi bir geliri olmayan, işi olmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler kira yardımı alabilirler. Ayrıca kira yardımı sadece oturulan ev için değil aynı zamanda kiralanıp çalışılan iş yeri için de geçerlidir.

Genel olarak kira yardımı yapan kurumlar;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Dernek ve Vakıflar

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuracakları kuruma göre hareket etmeleri gerekmektedir. Kurumdan kuruma farklılık gösteren başvuru şekli genel olarak doldurulması istenen başvuru formu ile gerçekleşmektedir.

İkamet ettiğiniz yerin belediyesi ya da kaymakamlığı aracılığı ile başvuru yapabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile de kira yardımı başvuru talebi alınmaktadır.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

Sosyal yardımların bazıları için e-Devlet sistemi kullanılmaktadır. Bazı sosyal yardımların başvuruları için kullanılabilen sistem, bazı yardımların da sonuçlarını öğrenebilmek için kullanılmaktadır.

Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru formu doldurmalıdır. Bunun için öncelikle e-Devlet sistemine T.C kimlik kartı ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız. Arama yerine Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması yazabilir ya da direk https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkini kullanın. Sistem üzerinden sizden istenen onay adımları sonrası başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Bahsettiğimiz tüm adımlardan sonra başvuru talebiniz alınmıştır demektir.

Kira Yardımı Başvuru Formu

Başvuru formu, alınan yardım başvurularının resmi olarak belgelenmesi için önemlidir. Bu nedenle tüm sosyal yardımlar başvuru formu ile alınmaktadır.

Kira yardımı için başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahipleri, başvurdukları kurum tarafından verilecek olan başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunda kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, aylık gelir durumu gibi bazı veriler istenmektedir.

Kira Yardımı başvuru formunda sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız aksi halde doğacak sorumluluğu üstlenmeniz gerekmektedir. Yalan ve yanlış bilgiler vererek muhtaç olmadığı halde kira yardımını alanlar için cezai yaptırım söz konusudur.

Kira Yardımı İçin İstenen Evraklar

Yardım başvurularında genel olarak istenen bazı evraklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Başvuru yapan kişinin T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Kişi işsiz ise bunu belgeleyen resmi evrak
 • Kira kontratı

Kira yardımı için başvuru yapan vatandaşların durumlarına göre ya da başvurdukları kurumlara göre istenen belgeler değişebilmektedir. Örneğin afetzede olan birinin kira yardımı alabilmesi için başvurusunda bilirkişi raporu istenebilir.

Kira Yardımı Şartları

Kira yardımı başvurusunda bulunanlardan bazı şartları taşıyor olması istenmektedir. Bunlara baktığımızda;

 • Hane halkı kişi başı aylık kazancı asgari ücretin 1/3 ü altında olanlar, yani muhtaçlar
 • Herhangi bir geliri olmayanlar
 • İşsiz vatandaşlar
 • Geliri olmayan dul kadınlar
 • Kimsesiz yaşlılar
 • Afetzedeler
 • Engelli bireyler
 • Kronik hastalığı olanlar
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç gazi ve şehit yakınları

Kira Yardımı Başvuru Sorgulama

Kira yardımı desteği almak isteyen binlerce vatandaş başvuru sürecini takip etmektedir. Kaymakamlık, belediye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kira yardımı başvurusunda bulunan bireylerin, başvuru sonuçları ortalama bir ay içerisinde açıklanmaktadır.

Kira yardımı başvuru sonucunuzu e-Devlet üzerinden ya da başvuru yaptığınız kurumlarla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kira Yardımı | Kira Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu