Yardım Başvurusu

Prefabrik Ev Yardım Başvurusu 2024 Prefabrik Ev Yardımı Şartları

Prefabrik Ev Yardım Başvurusu - Prefabrik Ev Yardımı Şartları, e-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu, Prefabrik Ev Yardımı Nasıl Alınır? Prefabrik Ev Yardımı Nedir? Prefabrik Ev Yardımı Kimler Alabilir? Prefabrik Ev Yardımı Şartları Nelerdir? Fakirlere Ev Yardımı, Betonarme Ev Yardımı Başvurusu, Prefabrik Ev Yardımı İçin Nereye Başvurulur ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Prefabrik Ev Yardım Başvurusu – Prefabrik Ev Yardımı Şartları; İhtiyaç sahibi olan kişilerin başvuruda bulunduğu prefabrik ev yardımı hakkında pek çok bilgi merak edilmektedir. Prefabrik Ev Yardımı Nedir? Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu e-Devletten Nasıl Yapılır? Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

e-Devlet Kömür Yardımı – Kömür Yardımı Sorgulama

Prefabrik Ev Yardım Başvurusu – Prefabrik Ev Yardımı Şartları

Dar gelirli olup ev sahibi olmak isteyen kişiler prefabrik evlere yöneldiler. Ev fiyatlarının da artması ile birlikte prefabrik evlere yoğun talep oluştu. Bu evlere sahip olmak isteyen fakat geliri az olan kişiler devletten para yardımı alarak bu evlere sahip olabilirler.

Prefabrik ev ya da betonarme ev yaptırmak isteyen kişiler bu evler için nakit yardım alabilir ve ev sahibi olabilirler. Bulunduğunuz yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yaparak prefabrik için 150 bin TL, betonarme ev için ise 200 bin TL yardım alabilirsiniz.

Özellikle deprem sonrası birçok vatandaş binalarda kalmak yerine prefabrik evlerde kalmak için bu evlere talebi arttırdı. Şimdi gelin birlikte prefabrik ev yardımı nasıl alınır ona bakalım…

prefabrik ev yardım başvurusu
prefabrik ev yardım başvurusu

Prefabrik Ev Yardımı Nedir?

Prefabrik ev yardımı barınma yardımı kapsamında yer alır. Yani dar gelirli yardıma muhtaç vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına prefabrik ev yardımı için başvuruda bulunabilirler. Bu evin giderlerinde kullanılacak para yardımına prefabrik ev yardımı denir.

İhtiyaç sahibi olan kişiler prefabrik ev yardımı ya da betonarme ev için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirler. Bu yardım kapsamında bu sene için 11.5 milyar yardım parası ödenmesi planlanıyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapan kişiler yardım dahilinde prefabrik ev için 150 bin TL, betonarme ev için 200 bin TL, ev onarım için başvuran kişiler ise 75 bin TL devletten yardım alabiliyor.

prefabrik ev yardımı
prefabrik ev yardımı

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu e-Devletten Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile vatandaşlara prefabrik ev yardımı yapılabilmektedir. Yapmanız gereken tek şey e-Devlet üzerinden başvuru yapmanızdır. Sosyal yardım kapsamında verilen bu yardım sayesinde pek çok insan ev için yardım parası alabilir.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini kullanabilirsiniz. Bu yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından prefabrik ev isteyen kişiler için yapılmaktadır.

prefabrik ev yardımı başvurusu e-devlet
prefabrik ev yardımı başvurusu e-devlet

Prefabrik Ev Yardımı Telefon Numarası

Prefabrik ev yardımı almak isteyen ihtiyaç sahipleri bunun için ALO 183 ya da ALO 144 arayabilirler. Sosyal destek hattı üzerinden bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev fiyatlarının artması ile birlikte prefabrik eve yönelen ve ev sahibi olmak isteyen kişiler devletten bu konuda yardım alabilirler. İkametgah adresinizin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek bu yardım için başvuru yapabilirsiniz.

Aile Destek Paketi – e-Devlet Aile Destek Başvurusu

prefabrik ev yardımı telefon numarası
prefabrik ev yardımı telefon numarası

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Prefabrik ev yardımı için bulunduğunuz yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Alo 183 veya Alo 144 sosyal destek hatlarını da arayıp yardım alabilirsiniz.

Yardım başvurusu için e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile sisteme girerek prefabrik ev yardımı için başvuru yapın. Yardım için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden de ön başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden prefabrik ve betonarme evler için yardım başvurusu yapabileceğiniz gibi diğer sosyal yardımlara da başvuru yapabilirsiniz. Gıda yardımından yakacak yardımına kadar birçok yardım türünde ihtiyacınız doğrultusunda başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev yardımı başvurusunda bulunan kişiler başvuru sonucunu merak etmekte ve araştırmaktadır. Başvuru sonuçlarınızı sosyal destek hattı olan ALO 183 veya ALO 144 üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yardım başvuru sonucunu öğrenmek için bir diğer yöntem ise e-Devlet üzerinden öğrenmektir. e-Devlet üzerinden öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Başvuru sonucunu sorgulamak isteyen kişiler için bir diğer yöntem ise başvuru yaptığınız vakfa giderek veya arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

prefabrik ev yardımı başvuru sorgulama
prefabrik ev yardımı başvuru sorgulama

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Formu

Ev sahibi olmak isteyen kişiler artan ev fiyatları sonrası prefabrik ve betonarme evlere yönelmiştir. Başvuruları gerek e-Devlet üzerinden gerekse vakfa giderek yapan kişiler başvuru esnasında form doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunda kişilerin meslek bilgisinden maaş bilgisine kadar çeşitli sorular yer almaktadır.  Burada önemli olan başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanızdır.  Yalan yanlış bilgiler verip yardımı alan kişilerin daha sonra tespit edilmesi halinde cezai yaptırama maruz kalırlar. Bu kişiler aldıkları yardımı güncel faizi ile birlikte geri öderler. Ödeme yapmayan kişiler ise mahkemeye verilir.

Başvuru formu sayesinde vakıf, başvuru sahiplerinin muhtaçlık sınırının altında kalıp kalmadığını tespit ediyor. Başvuru şartlarını taşıyan kişiler ise yardımdan yararlanabiliyor.

Yardım Durumu Devam Ediyor Ne Demek? Yardım Parası Ne Zaman Yatıyor?

prefabrik ev yardımı başvuru
prefabrik ev yardımı başvuru

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar belli başlı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Başvuru şartının ilki T.C. vatandaşı olmaktır. Daha sonra muhtaçlık sınırının altında kalıyor olmak ve ev inşa edilecek yerin tam hisseli tapusuna haiz olmak gerekmektedir.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giden ve bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler bazı belgeleri de teslim etmesi gerekmektedir.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar;

 • Kimlik fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Mal beyanına dair belge
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi (SGK dan alınır)
 • Ev kira kontratı
 • Fakirlik belgesi
 • Engelli olan kişilerin engelli belgesi
 • Evin yapılacağı arsanın tapusu
 • Kronik hasta olanların sağlık raporu
 • Gelir olmayan dul kadınların eşine ait ölüm belgesi

Yukarıda saydığımız belgelerin dışında durumunuza göre ekstra belge de talep edilebilir. Daha fazla bilgi almak için Alo 183 ya da Alo 144 arayabilirsiniz.

prefabrik ev yardımı başvurusu i̇çin gerekli evraklar
prefabrik ev yardımı başvurusu i̇çin gerekli evraklar

Prefabrik Ev Yardımını Kimler Alabilir?

Yardıma muhtaç kişiler prefabrik ev ve betonarme ev için başvuruda bulunabilirler. Geliri olmayan kişiler öncelikli bir şekilde yardımdan faydalanırlar. Gelin şimdi yardımdan kimler yararlanır birlikte bakalım.

Prefabrik Ev Yardımını Alabilecek Olanlar;

 • Muhtaçlık sınırının altında kalanlar
 • Afetzede olanlar
 • İşsiz kimseler
 • Geliri olmayanlar
 • Şehit, gazi ve asker yakınları
 • Geliri olmayan dul kadınlar
 • Engelli kişiler
 • Kronik hastalar
 • Geliri olmayan 65 yaş üstü kimseler

Sigortalı bir işte olup muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler de yardım parası için başvuruda bulunabilirler.

prefabrik ev yardımını kimler alabilir?
prefabrik ev yardımını kimler alabilir?

Prefabrik Ev Yardımı için Nereye Başvurabilirim?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden prefabrik ev yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden de yardım için başvurabilirsiniz.

Vakıf aracılığı ile yardıma başvuracak olan kişiler kimlikleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmesi yeterli olacaktır.

Prefabrik Ev Yardımı Ne Kadar?

Prefabrik ev yardımı başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere 150 bin TL yardım parası verilmektedir. Yardım parası onaylanan kişilerin parası PTT hesabına yatmaktadır.

Betonarme ev için başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere ise 200 bin TL yardım parası verilir.

Yapı Kayıt Belgesi e-Devlet – Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu