Yardım Başvurusu

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2024 Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Sorgulama, Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Evde Bakım Maaşı Başvuru Sonucunu Öğrenme, Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu, Evde Bakım Maaşı Başvuru e-Devlet ve daha fazlası yazımızda...

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Sorgulama; Bakıma ihtiyaç duyan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede olan birçok engelli birey için evde bakım maaşı imkanı bulunmaktadır. Bu imkanla birlikte bireylerin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. Evde bakım maaşı hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Evde Bakım Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Başvuru Yolları Nelerdir? Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir? Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin İstenilen Evraklar Nelerdir? Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu, e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sonucunu Sorgulama nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar düşünülerek yürütülen birçok sosyal yardım projesi bulunmaktadır.

Yürütülen sosyal yardım projelerinden biri de engelli bireyler için hazırlanan evde bakım maaşıdır. Engel durumu kendi ihtiyaçlarını karşılamasına müsaade edemeyecek durumda olan engelli bireylerin bakımlarını üstlenen kişilere evde bakım maaşı verilmektedir.

Muhtaç durumda olan kişiler ve kendilerine bakamayan yaşlılar için de evde bakım maaşı uygulaması düzenleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu sayede bireylerin yaşamlarına dokunarak şartlarını iyileştirmeyi hedeflemektedir.

Evde bakım maaşı, engel derecesi kendisine bakamayacak durumda olan kişiler ve yine kendilerine bakamayacak durumda olan kişi ve yaşlılar için verilmektedir. Yani bu durumda olan kişilerin bakımlarını üstlenen kişilere devlet bir nebze de olsa katkıda bulunmaktadır.

Evde bakım maaşı alabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru talebinde bulunmak gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Ne Zaman Yatar?

evde bakım maaşı nasıl alınır
evde bakım maaşı nasıl alınır

Evde Bakım Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır?

Sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olarak bakıma ve yardıma muhtaç insanlara iyi koşullarda yaşam imkanı sunmak asli bir görevdir. Devletin bu konuda birçok sosyal yardım planı mevcuttur. Hem temel ihtiyaçları karşılamak hem de yaşam koşullarını iyileştirmek adına yapılan sosyal yardımlar için talep oldukça fazladır.

Dar gelirli ihtiyaç sahiplerini düşünmenin yanında devletin engelli ve bakıma muhtaç yaşlı bireyler için de yardımları bulunmaktadır. Bunun en güzel örneği evde bakım maaşı hizmetidir.

Engel derecesi temel ihtiyaçlarını gidermesine olanak vermeyen ve bakıma ihtiyaç duyan bu bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve sürdürebilir hale getirmek için onlara bakan kişilere evde bakım maaşı verilmektedir. Evde bakım maaşı engelli kimlik kartı olan bireyler  ya da muhtaç yaşlı bireylerin bakımları ile ilgilenen kişilere düzenli olarak verilen maaştır.

Pandemi koşulları ile birlikte olumsuz ekonomik koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan engelli ya da muhtaç yaşlılar için hayat daha da zor bir hale gelmiştir. Bu noktada devlet, bu kişilerin bakımlarını üstlenebilen kişilere bakım maaşı vererek en azından maddi açıdan destek olmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü çalışma ile birçok engelli yakını ya da bakıma muhtaç yaşlı yakını evde bakım maaşı almıştır.

Evde Bakım Maaşına Başvuru Yolları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il ya da ilçe temsilciliklerine giderek başvuru talebinde bulunabileceğiniz gibi yerleşim yerinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek de başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden alınan birçok sosyal yardım başvurusu bulunmaktadır. Ancak evde bakım maaşı başvurusu için e-Devlet üzerinden başvuru sistemi açılmamıştır. Başvuru sistem üzerinden alınmamasına rağmen başvuru sorgulama işlemini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Evde bakım maaşı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ALO 183 ya da ALO 144 numaralı hatları arayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sonucunu Öğrenme

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvurusu alınan evde bakım maaşı için kişiler öncelikle başvuru formu doldurmaktadır.

Evde bakım maaşı için başvuru formu doldururken gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmak başvurunun sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için çok önemlidir. Kişiler evde bakım maaşı için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunamasalar dahi başvuru durumlarını e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmektedir.

Evde bakım maaşını e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmek için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Ayrıca evde bakım maaşını ALO 183 ya da ALO 144 numaralı hatlar üzerinden de sorgulayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan evde bakım maaşı hizmetinin yanında diğer sosyal yardımlar için ihtiyaç duyan bireyler, istedikleri yardım başvurusunda bulunabilirler.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi bireylere verilirken kişilerin bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Evde bakım maaşı için de kişilerin bazı koşulları sağlıyor olması ve durumlarını ibraz etmesi gerekmektedir.

Evde bakım maaşı kendisine bakamayacak durumda ağır engeli bulunan kişilerin yakınlarına ya da muhtaç kişi, muhtaç yaşlı kimselerin yakınlarına, bakımları üstlenmeleri şartıyla verilmektedir.

Evde bakım maaşı başvuru esnasında aranan şartlardan bazıları; engel sahibi olan bireyin engel derecesinin en az %70 olması ve bu durumu sağlık raporu ile belgelemesi, bakıma muhtaç kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması, engelli ya da muhtaç yaşlıların SGK tarafından belirlenen gelirin altında yaşıyor olmak.

Özel gereksinimi olan bireylerin ya da muhtaç yaşlıların bakımlarını üstenecek kişiler, evde bakım hizmeti için aranan şartları taşıyan kimseler için evde bakım maaşı alabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu İçeriği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla taleplerini aldıkları evde bakım maaşı için kişilerden öncelikle hane kayıt talep formunu doldurmalarını istemektedir.

Başvuru talep formunda engelli bireyin ya da yaşlı muhtaç kişinin aylık kazancı, kişisel bilgileri, bakıcı olacak kişinin bilgileri gibi ayrıntılı tüm bilgiler alınmaktadır. Kişinin doğru ve eksiksiz bilgi vermesi gerekmektedir. Çünkü verilen bilgilerin, ibraz edilen belgelerin doğrulu tespit edildikten sonra kişi maaş almaya uygun bulunur ya da bulunmaz.

Evde bakım maaşı başvuru formu doğru ve en güncel bilgilerin yer alması gereken bir formdur. Yanlış bir bilgi verilmesi ve bu durumun tespit edilmesi halinde kişi yapılan ödemeyi geri ödemekle yükümlüdür.

Engelli Vergi İndirimi Nasıl Sorgulanır? Nasıl Hesaplanır?

evde bakım maaşı sorgulama
evde bakım maaşı sorgulama

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu için gerekli belgeler; engelli ya da bakıma muhtaç yaşlının ya da kişinin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, bakıcı olacak kişinin kimlik kartı ve fotokopisi, engel derecesi kendisinin temel ihtiyaçlarını karşılamasına müsaade etmeyen kişi için alınacak engelli raporu gerekli belgelerdir.

Ayrıca bakıcı olacak kişinin eğitim durumunu gösteren bir belge, vesikalık fotoğraf, engelli birey ya da bakıma muhtaç kişi – muhtaç yaşlının gelir belgesi, kişilere ait ikametgah belgeleri, bakıcı olacak kişinin vasi olduğunu gösteren mahkeme kararı, engelli ya da bakıma muhtaç kişinin mal beyanı, 18 yaş altındaki muhtaç engelli birey için vesayet altına alınmasına dair mahkeme kararı istenen belgelerdir.

Eğer kişi akıl hastalığı ya da zayıflığı yüzünden can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor ve 18 yaş altı ise vesayet altına alınmalıdır. Bu kişiler için de evde bakım hizmeti maaşı için başvuruda bulunulabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu

Her yıl yapılan zamlarla birlikte değişkenlik gösteren evde bakım maaşı son zamlarla birlikte 4.336 TL olarak ödenmektedir.

e-Devlet Evde Bakım Maaşı Sonucunu Sorgulama

Evde bakım maaşı başvuru durumunuzu e-Devlet sistemi üzerinden sorgulamak istiyorsanız; https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini kullanabilirsiniz.

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? (Büyükanne Projesi-Güncel)

 

Evde Bakım Maaşı 2023 yılı İçin Ne Kadar Oldu?

4.336 TL olarak güncellenmiştir.

Evde Bakım Maaşı İçin Engel Derecesi Kaç Olmalıdır?

%70 engel derecesine sahip bireyler için bu yardım sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu