Yardım Başvurusu

2024 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nereden Alınır? Kimlere Verilir?

Çocuk Parası Kimlere Verilir? Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır? Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır? Çocuk Parası Nereden Alınır? Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Çocuk Parası İçin Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır? Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur? Çocuk Yardım Parası En Fazla Ne Kadar ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nereden Alınır? Kimlere Verilir? Çocuk parası almak isteyen kişiler nasıl başvuru yapmalı gelin birlikte bakalım. Sosyal devlet anlayışı gereği birkaç yıldır yürürlükte olan çocuk parası uygulaması, bir taraftan genç nüfusun çocuk sahibi olmaya teşvik edilmesine yönelik bir çalışma iken bir taraftan da yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynlerin ilk ihtiyaçlarının daha rahat bir şekilde karşılanmasına destek olur.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015’ten sonra dünyaya gelen her çocuk için ödenen çocuk parası, tek seferlik bir ödemedir. Dolayısıyla aylık olarak verilen bir yardım olduğunu söylemek mümkün değildir. Vatandaşlar doğan her çocukları için yalnızca bir defa bu ödemeden yararlanabilirler.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası uygulamasından faydalanabilmek için anne veya babadan en az bir tanesinin Türkiye Cumhuriyeti nüfusuna kayıtlı bir vatandaş olması gerekiyor. Dolayısıyla anne ya da babadan bir tanesinin Türk vatandaşı olması halinde diğerinin yabancı uyruklu olması, çocuk parası alınmasına engel teşkil etmez. İki ebeveynin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gibi bir şart mevcut değildir.

Buna ek olarak çocuk parası alma şartlarından bir tanesi de anne ya da babadan en az birinin SGK kapsamında sigorta güvencesi altında olup en azından dört aylık, yani toplamda 120 günlük sigorta primlerinin ödenmiş olmasıdır. Memur statüsünde kamuda çalışmasını sürdüren ebeveynler için böyle bir gün sınırı söz konusu değildir, memurların çalıştıkları kuruma başvurup doğum yardımı almaları mümkündür.

Ayrıca yardım sadece 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan çocuklar için verilir. Dolayısıyla bu tarihten önce dünyaya gelen bir çocuk için çocuk parasından faydalanmak mümkün değildir.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

SGK bünyesinde sigortalı olan ve toplamda en az 120 günlük prim ödemesi gerçekleştirilmiş olan ebeveynlerin çocuk parası almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş noktalara başvurması gerekir.

Başvurudan olumlu sonuç alınabilmesi için her şeyden önce çocuğun bilgilerinin kimlik kayıt sisteminde yer alması gerekir. Yani doğumdan sonra çocuğun bilgileri kimlik paylaşım sisteminde kayıt altına alınmadıysa bakanlığa başvurulduğunda herhangi bir kayıt görülemeyeceği için doğum yardımı almak mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla çocuğun kaydının kimlik paylaşım sistemine düşmesiyle birlikte bakanlıkça belirlenen yerlere başvuru yapmak daha doğru olacaktır.

Nüfus kaydı yapılmış olan çocuğu için doğum yardımından faydalanmak isteyen vatandaşın başvuru dilekçesi yazması ve sonrasında bunu kargo ile ya da elden Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü binalarına ya da Sosyal Hizmetler Merkezi binalarına iletmesi gerekir. Bizzat yapılan başvurularda dilekçe ya da form konusunda yetkililer yardımcı olacaktır. Ama herhangi bir aksiliğin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla başvuru esnasında hem çocuğun hem de ebeveynin kimliğinin getirilmiş olması faydalı olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında yaşayan Türk vatandaşları da bu yardım için başvuru yapabilirler. Yurt dışındaki vatandaşlar, doğum yardımı almak istedikleri durumda konsolosluk ya da büyükelçilik binalarına giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Dilekçe örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

dogum-parasi.jpg.webp (1650×925)

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Çocuk paralarının alınabilmesi için başvurunun sisteme girilmesi ve değerlendirilmeye alınması gerekir. Başvurunun değerlendirmeye alınmasından sonraki ay genelde yardım paraları yatırılmış olur. Bir defaya mahsus olarak verilen yardım parasının akıbetini internetten sorgulamak mümkündür.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Başvurunun sisteme girilmesini takip eden ayın son haftalarında alınabilen çocuk paraları, PTT şubelerinden temin edilebilir. Vatandaşlar nüfus cüzdanı ya da kimlik kartları ile herhangi bir PTT şubesine giderek yardım parasını alabilirler.

Ziraat Süt Parası Sorgulama, Süt Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde ailedeki çocuk sayısına göre farklı tutarlarda yardım parası alınabilir. 1. çocuk parası için 350 Türk Lirası, 2. çocuk parası için 450 Türk Lirası, 3. çocuk parası için ise 650 Türk Lirası tutarında ödeme gerçekleştirilir.

Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse ailenin ilk çocuğu için devlet tarafından 350 Türk Lirası tutarında ödenek ayrılırken ikinci çocuk için bu para 100 Türk Lirası daha artarak 450 TL’ye ulaşıyor ve sonrasında üçüncü çocuk ve daha sonra doğacak her çocuk için yardım tutarı 650 Türk Lirası olarak ailelere aktarılıyor.

Çocuk yardımı için belirlenmiş tutarların 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan bebekler için geçerli olması sebebiyle bazı noktalarda kafa karışıklıkları olabiliyor. Örnek vererek konuyu daha açık bir hale getirmek gerekirse 10 Şubat 2013 tarihinde ilk çocuğunu dünyaya getiren bir aileye bu çocuk için herhangi bir yardım parası verilmezken 2017’de doğan ikinci çocuk için verilecek olan para doğrudan 450 Türk Lirası olarak aktarılacaktır.

Yine hiç çocuğu olmayan bir aileyi ele alalım. Bu ailenin ilk doğumda ikiz çocukları dünyaya gelirse; bir çocuk ilk bebek kabul edilecek ve onun için 350 Türk Lirası tutarında yardım ödenecektir. Diğer çocuk ikinci bebek kabul edilecek ve onun için de 450 Türk Lirası tutarında çocuk parası verilecektir. Yani daha önce hiç çocuğu olmayan bir çiftin ikiz bebek dünyaya getirmesi halinde 350+450 Türk Lirası’ndan toplamda 800 TL’lik doğum yardımı alması mümkün olacaktır.

Diğer taraftan daha önce iki çocuğu olan bir aileyi ele alalım ve bu aileye 2019’da ikiz bebeklerin katıldığını kabul edelim. Bebeklerin ikisi de “üçüncü ve daha sonraki çocuk” sınıfına girdiği için her çocuk için 650 Türk Lirası tutarında doğum desteği verilecek ve toplamda 1300 TL’lik yardım ödenecektir.

Çocuk Parası İçin Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Çocuk paralarına ilişkin başvurulara ait durum ve sonuç bilgilerini sorgulamak için turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

  • Yardım parasına ilişkin durumu öğrenmek için ilk olarak yazının en altında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.

  • e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısının yer aldığı butona tıklayın.

  • İlgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi doğru bir şekilde yazın ve “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
  • Eğer hala bir e-Devlet şifresi almadıysanız herhangi bir PTT merkezine giderek şifrenizin yazılı olduğu zarfı alabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız halinde ise “şifremi unuttum” bağlantısına tıklayarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı olmadığı için şifrenizi sıfırlayamıyorsanız yeniden PTT bir merkezine giderek şifrenin yazılı olduğu yeni bir zarf almanız gerekir.
  • Bunlara ek olarak T.C. kimlik kartı, e-imza, internet bankacılığı ya da mobil imza seçenekleri ile de sisteme giriş yapabilirsiniz.

oknld5nsiyinsm5blrziiw7ji54zsmingqlgw9ef.jpeg

  • Sisteme girdikten sonra herhangi bir başvurunuz söz konusu değilse yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan sayfa ile karşılaşırsınız.
  • Eğer çocuk parasına ilişkin bir başvurunuz varsa, bu sayfada başvuruya ilişkin tüm detaylar yer alacaktır.

Çocuk parasına ait başvuru sonucunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Anneler bu konular hakkında da bilgi sahibi olmalı:

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum İzni Şartları Nelerdir?

Bez ve Mama Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum Borçlanması Hesaplama

Süt Parası Sorgulama 

Eşi Çalışan Memur Aile Yardımı Alabilir mi?

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

 

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapılır.

Çocuk Yardım Parası En Fazla Ne Kadar?

650 TL.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu