SGK - SSK

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Para Yattı mı?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Para Yattı mı? Çocuk parası alacak olan kişiler bu işlemi nasıl sorgulatacaklarını araştırmaktadır. Çocuk parası kimlere verilir, PTT çocuk parası başvurusu nasıl yapılır, çocuk parası ne zaman yatar gibi birçok merak edilen sorunun cevabı yazımızda.

PTT şubelerinden kimlik ibrazı koşuluyla alınan PTT çocuk parası, devlet tarafından belirli şartların değerlendirilmesi sonucunda yeni doğan her çocuk için anneye karşılıksız olarak verilen yardımı ifade eder. Çocuk parası başvurusunda anneler için herhangi bir sayı sınırlandırılması bulunmamaktadır.

Yeni doğum yapan anne, her çocuğu için bu yardım parasını alabilir. Devlet tarafından sağlanan bu sosyal yardım kapsamında her çocuk için verilen PTT çocuk yardım ücretleri;

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak belirlenmiştir.

PTT çocuk parası ödemesi, anne adına oluşturulan PTT hesabına yatırılır ve hesaptaki para anne tarafından nakit olarak çekilir. Annenin vefat etmesi ya da Türk vatandaşı olmaması durumda çocuk yardım parası babanın adına yatırılır ve baba parayı çekebilir. Eğer anne ve baba vefat etmiş ise para, belirlenecek vasi adına yatırılacaktır. Ebeveynlerin ya da vasinin parayı çekmesi için nüfus cüzdanlarıyla PTT şubelerine gitmeleri şarttır.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası yardımından yalnızca SGK kapsamında çalışanların faydalanması mümkündür. Bu bağlamda anne ya da babadan birinin SGK kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olması yeterlidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına çocuk parası yardımı kapsamında;

 • Evlat edinilen çocuklar
 • Mahkeme kararı ile bakımıyla ilgilenilen çocuklar
 • Üvey çocuklar için de başvuruda bulunmak mümkündür.

Çocuk parası yardımları yukarıdaki durumlar halinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediyelerin araştırmaları sonucu verilmektedir. Şartlar uygun görüldüğü takdirde çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

PTT Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çocuk parası yardımı için başvuruda bulunacak kişilerin, bağlı bulundukları il ya da ilçelerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. PTT çocuk parası başvuru esnasında kişilerin yanında;

 • Hastaneden alınan doğum raporu
 • Resmi web sitesi üzerinden temin edilen form
 • Anne ya da babadan birisinin sigortalı olduğunu gösteren bir belge
 • Doğum izni
 • Doğum belgesi
 • Doğan bebeğe ait kimlik ve kimlik fotokopisi
 • Ebeveynlerin kimlik ve kimlik fotokopilerinin bulunması gerekir.

Başvuru işlemi, bu belgelerin tamının temin edilmesinin ve formun doldurulmasının ardından şahsen yapılır. Çocuk parası PTT hesabından anne adına yatırılmasına rağmen başvuruyu babalar da yapabilmektedir.

Çocuk Parası Yattı Mı? Nasıl Öğrenilir?

PTT çocuk parası ödemeleri için işleyen süreç, e-Devlet üzerinden takip edilebilir. e-Devlet sitemine T.C. kimlik numarası ve her bir birey için özel olarak oluşturulan e-Devlet şifresiyle giriş yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra sisteme mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı gibi yöntemlerle de giriş yapılabilir.

 • Sorgulama işlemi için öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

ptt çocuk parası sorgulama

 • Aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e-Devlet ile entegre Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına gitmiş olacaksınız. Bu sayfadaki kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayıp sisteme giriş yapın.

ptt çocuk parası

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra PTT çocuk yardımı parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden çocuk parası sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

T.C ile çocuk parası sorgulama işlemi yapmak isteyen ailelerin aynı zamanda; sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne sosyal yardımlar yazarak sosyal yardımlar içeriğinde ödenen bütün desteklere ulaşabilmesi mümkündür.

Telefon ile PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT tarafından yapılan çocuk parası ödemesi için, başvuru sırasında yönlendirilen telefon numarasına kısa mesaj ile bilgi verilmektedir. Ancak yoğunluk nedeniyle bilgilendirme yapılmaması durumunda, çocuk parası telefon numarası üzerinden sorgulama yapılabilir.

444 1 788 PTT Müşteri Hizmetlerini arayarak çocuk parası yardımının hesaba yatıp yatmadığı öğrenilebilir.

Aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının genel çağrı merkezi numarası olan 170’i tuşlayarak da, PTT çocuk parası yardımı için yapılan başvurunun hangi aşamada olduğu ile alakalı bilgi sahibi olunabilir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Ailelerin başvuru talepleri alındıktan sonra, yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli inceleme ve araştırmaların yapılmasıyla yardımın verilmesine karar verilir. Yardımın hesaba yatırılma süreci azami olarak 45 gün sürmektedir. Bu da, bebeğin doğmasından yaklaşık 1- 1.5 ay sonra ailelerin yardımı alabileceği anlamına gelir. Aileler çocuk yardım parasının takibini, PTT çocuk parası sorgulama işlemleri aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Sosyal Yardım Parasını Nasıl Alabiliriz?

Kimliğiniz ile PTT şubesine gidebilirsiniz.

Süt Parası Yardımı Ne Kadar Oldu?

316 TL.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu