enflasyonemeklilikötvdöviz

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel); İhtiyaç sahibi aileler için geçim derdi oldukça büyük bir sıkıntı. Bu sıkıntı içerisinde Elektrik yardımı da yaşam şartlarının gittikçe ağırlaştığı bu dönem için birçok kişinin rahat nefes almasını sağlamaktadır. Devlet tarafından gelir seviyesi düşük olan ailelere yapılan elektrik faturası desteği için birtakım şartları sağlamak ve başvuru adımlarını tamamlamak gerekiyor. Sonrasında aylık 216 TL’ye kadar elektrik desteği alınabiliyor. 

Bu programın amacı, evde elektrik ile çalışan bir alete bağımlı olarak yaşayan ya da düşük gelir seviyesi sebebiyle ihtiyaçlarını karşılamayan dar gelirli vatandaşların fatura miktarı sebebiyle zorda kalmasını önlemek. Çünkü bildiğiniz gibi elektrik faturası ödenmediğinde abonenin elektriği kesiliyor. Elektrikle çalışan bir cihaza bağımlı olan vatandaşlar da böyle bir durumda ciddi bir mağduriyetle baş başa kalıyor. Ya da zaten yeteri kadar para kazanamadığı için evin ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler çok daha zor bir duruma düşüyor. İşte elektrik parası olarak da adlandırılan desteğin en temel amacı bu. Nihayetinde elektrik fatura yardımı sayesinde birçok haneye destek olunuyor diyebiliriz.

Biz bu yazıda sizlere şimdiye kadar kısaca özetlediğimiz bu devlet desteği ile ilgili detayları paylaşacağız. Öncelikle yazı boyunca detaylarına değineceğimiz konuların bir listesini yapalım:

 • Elektrik yardımı kimlere yapılacak?
 • Engellilere elektrik indirimi var mı?
 • Yeşil kart para yardımları arasında elektrik yardımı var mı?
 • Elektrik yardımı alma şartları neler?
 • Elektrik faturası yardımı nasıl alınır?
 • Elektrik indirimi için gerekli evraklar neler?
 • Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
 • Yeşil kartlılara yapılan diğer yardımlar nelerdir?

Biz tüm bu noktaları açıkladıktan sonra siz de “Nasıl ucuz elektrik alabilirim, faturama desteği nereden bulabilirim?” sorularının yanıtlarını öğrenmiş olacaksınız. Şimdi hiç vakit kaybetmeden ilk madde ile konuyu incelemeye başlayalım ve elektrik indiriminden kimler faydalanabilir, onu öğrenelim. 

SGK Cenaze ve Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

1. Elektrik Faturası Yardımı Kimlere Yapılır?

Elektrik yardımı içerisinde farklı kalemler var. Yardımdan faydalanabilecek kişiler de bu kalemlere göre belirleniyor. Şöyle ki:

 • Dar gelirli vatandaşlar, gelir testi ile bu durumu kanıtladıklarında, devletten elektrik faturası desteği alabiliyor. Bunu yeşil kartlılara para yardımı olarak da düşünebilirsiniz. Gelir seviyesi temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyen vatandaşlar kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırabiliyor. Bu test sonucunda belirli bir değerin altında kalan ve dar gelirli olarak tanımlanan kişiler elektrik faturası yardımı alabiliyor. 
 • Bir de engelli elektrik indirimi desteği var. Bu da elektriğe bağlı bir cihaza ihtiyaç duyan engellilere veriliyor. “Kronik Hastalıklara Yönelik Elektrik Desteği Programı” olarak da adlandırılan bu yardım ile bakıma ve yaşam ünitesine muhtaç vatandaşların ödenmeyen fatura sebebiyle mağdur olması önleniyor.

Kimlerin elektrik yardımından yararlanabileceğini konuştuk. Şimdi elektrik yardımı alma şartlarına bakalım.

GSS Gelir Testi Nasıl Yaplır?

2. Elektrik Yardımı Alma Şartları Neler?

Elektrik yardımı başvurusu için kimlerin uygun olduğunu bir önceki bölümde açıkladık. Şimdi biraz daha detaya girelim ve bahsettiğimiz iki gruptan birine dahil olan vatandaşların sağlaması gereken diğer şartları da konuşalım.

İlk olarak dar gelirli vatandaşlara yapılan yardımın şartlarını inceleyelim.

Yeşil Karta Elektrik Yardımı Şartları

 • Kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yaptırılan gelir testi sonrasında dar gelirli olarak sınıflandırılan ve sosyal yardım alan yeşil kartlı vatandaşlar elektrik desteği de alabiliyor.
 • Burada sağlanması gereken bir diğer kriter ise, harcanan elektrik miktarı ile ilgili. Devlet aylık 150 kw’a kadar elektrik parası desteği sağlıyor. Hane içerisinde bir ayda 150 kw’den fazla elektrik tüketiliyorsa, kişi yeşil kartlı olsa da elektrik desteği alamıyor.
 • Bu kısıtlamanın amacı suistimallerin önüne geçmek. Zaten 150 kw sınırı 5 kişilik ailenin bir aylık elektrik ihtiyacı göz önüne alınarak belirlenmiş. Fazlası desteği suistimale giriyor. 

Şimdi de engelli ve kronik hastalıkları olan vatandaşlara yapılan elektrik yardımının şartlarına bakalım.

Engelli Elektrik Yardımı Şartları

 • Engelli elektrik yardımına başvuracak kişilerin de dar gelirli sınıfına dahil olması gerekiyor. Bunun için de yukarıda bahsettiğimiz gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırılmalı.
 • Dar gelirli olduğunu ispatlayan kişilerin yaşam için evde makineye ihtiyaç duyduklarını da kanıtlamaları gerekiyor. 
 • Son olarak bu destekten faydalanmak için, engelli evde bakım yardımı parası almıyor olmanız lazım. 

Tüm bu şartları sağladığınızda elektrik yardımına başvurabiliyorsunuz. Üstelik dar gelirli engelli olarak başvuru yaptığınızda hem yeşil kart elektrik desteği hem de cihaz desteği alabiliyorsunuz. Yani bu durumda elektrik yardımı 260 TL’ye kadar çıkabiliyor. 

Bu konuyu kapatmadan önce bir de devlet elektrik desteği kapsamına giren tıbbi cihazların listesini yapalım:

 • Nebulizatör
 • Ventilasyon
 • Oksijen konsantratörü
 • BİPAPA ST cihazı
 • CPAP cihazı
 • Otomatik CPAP cihazı
 • Mekanik ventilatör

Her iki durum için geçerli olan başvuru şartlarını detaylı bir şekilde inceledik. Şimdi elektrik yardımı için nereye başvurulur, ne yapmak gerekir; onu konuşalım.

3. Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

İster dar gelirli yardımına ister TEDAŞ engelli indirimi desteğine başvurun. Bu süreçte izlemeniz gereken adımlar aynı. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Eğer daha önce gelir testi yaptırmadıysanız, ilk olarak bu adımı tamamlamanız ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt açtırmanız gerekiyor.
 • Eğer daha önceden bağlı bulunduğunuz kaymakamlığın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt yaptırdıysanız ve elektrik desteği için gerekli şartları sağlıyorsanız, işiniz daha kolay. Bu aşamada kimlik belgeniz ve elektrik faturanızla beraber size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Çevrenizdeki PTT şubelerinin adres bilgilerine ulaşmak için bölüm sonunda yer alan linki kullanabilirsiniz. 

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt açtırmak ve bu şekilde başvuru yapmak için ihtiyacınız olan belgeler ise şu şekilde:

 • Hanede yaşayanların kimlik fotokopileri
 • Elektrik desteği için başvuru dilekçesi
 • Güncel elektrik faturası

Bu belgelerle elektrik faturası ödeme desteği için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilirsiniz. Görüldüğü gibi elektrik desteği başvurusu oldukça kolay. Burada esas adım, sosyal yardımlaşma ve dayanışma (SYD) vakfına kayıt yaptırmak. Sonrasında devlet desteklerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 

Başvuru adımlarını da böylece tamamlamış olduk. Şimdi elektrik desteği için engelli ve yeşil kart yardım parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır, ona bakalım.

Size en yakın PTT ofisinin adres ve iletişim bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Kaymakamlık Yardımları Neledir? Nasıl Alınır?

4. Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı alıp alamayacağınızı öğrenmek için kullanabileceğiniz 3 farklı kanal var. Bunlar:

 • PTT şubeleri
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları 
 • e-Devlet kapısı

Şimdi bu yöntemleri tek tek inceleyelim.

PTT İle Elektrik Yardım Parası Sorgulama

Bildiğiniz gibi devlet destekleri PTT şubelerinden ödeniyor. Bu noktada şubeler sorgulama işlemleri için de kullanılabiliyor.

 • Size en yakın PTT şubesine giderek elektrik desteği alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Adres bilgileri için bir önceki bölümde verilen linki kullanabilirsiniz. 
 • Yalnız PTT şubelerinden sorgulama yapmak için, sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneklerine kayıtlı olmanız gerekiyor. Bu noktadan daha önce de bahsetmiştik. Eğer vakfa daha önce başvuru yapmadıysanız, PTT’den sağlıklı bilgi alamazsınız. 

Şimdi vakıflar üzerinden sorgulamaya geçelim.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Elektrik Desteği Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısında kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kaymakamlıklara bağlı olarak görev yapar. Gelir testi ile dar gelirli vatandaşların saptanması ve bu kişilerin gerekli yardımlardan faydalanabilmesi hususunda hizmet veren bu vakıflar aracılığıyla elektrik yardımı başvuru ve sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Şimdi de internet üzerinden sorgulama adımlarına bakalım.

e-Devlet Üzerinden Elektrik Yardımı Sorgulama

e-Devlet sisteminden aldığınız veya almaya hak kazandığınız sosyal yardımları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede elektrik desteği alıp alamayacağınızı da öğrenebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

 • İlk olarak bölüm sonunda paylaşılan linke tıklayın ve e-Devlet sisteminin ilgili sayfasına gidin.
dndeh9xw0b3mj32ljd14mhsxn6ctqv7bg2rsmrhn
 • Eğer sisteme daha önceden giriş yapmadıysanız, “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayarak giriş ekranına gidin.
68emowxsizwr8zkvnvqkhskq1jydvfvybdyocdv6
 • Açılan sayfada TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesinden şifre satın alabilirsiniz. Dilerseniz sunulan diğer giriş alternatiflerinden uygun olanı seçerek de devam edebilirsiniz. 
elektrik yardimi sorgulama
 • Siz sisteme giriş yaptığınız zaman doğrudan ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada aldığınız sosyal yardımların listesini bulabilirsiniz. 

Sorgulama adımlarını da tek tek inceledik. Bu yöntemlerden birini kullanarak elektrik desteği almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Buraya kadar elektrik desteği üzerine konuştuk. Şimdi son olarak yeşil kartlı vatandaşlara yapılan diğer desteklerden de kısaca bahsedelim. Böylece ihtiyaç duyduğunuz farklı noktalar için de başvuru yapabilirsiniz. 

e-Devlet panelinin “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

5. Yeşil Kartlı Vatandaşlara Verilen Para ve Devlet Yardımları Nelerdir?

Elektrik desteğini detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi diğer yardımlara da kısaca değinelim. Böylece en azından fikir sahibi olabilirsiniz. Yardımların detayları için sitemizde yer alan farklı yazıları inceleyebilirsiniz. 

Yeşil kartlı vatandaşlara sağlanan devlet destekleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Aşı yardımı 
 • Kömür yardımı 
 • Gebelik yardımı
 • Doğum ve süt parası yardımı
 • Yaşlılık yardımı
 • Dul olma yardımı 
 • Engelli yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Asker ailesi yardımı 
 • Öksüz – yetim yardımı 
 • Elektrik yardımı 
 • Kronik hastalar için elektrik yardımı
 • Silikozis yardımı
 • Nakdi yardım
 • SSPE hastaların sağlanan yardımlar
 • Tüberküloz hastaları için yardım

Tüm bu yardımlar belirli şartları sağlayan yeşil kartlılara yapılan destekler arasında. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilen yardımlar ayda bir ya da iki defa olacak şekilde ödenir. Bunun yanında yeşil kartlı vatandaşlar özel vakıfların sosyal yardım fonlarına başvuru da bulunabilirler. 

Yazı boyunca elektrik yardımı hakkındaki detayları sizlere aktarmaya çalıştık. Şimdi gelin son aşamada bir kısa özet yapalım ve konuştuklarımızı toparlayalım:

 • Elektrik yardımı dar gelirli olarak tanımlanan yeşil kartlı vatandaşlara ve ağır kronik hastalığı olan engellilere verilir. 
 • Yardım, aylık 150 kw’a kadar olan elektrik tüketimi için geçerlidir.
 • Bu destekten faydalanmak isteyen vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi ve kayıt yaptırması gerekir.
 • Vakıflara kaydı olan vatandaşlar elektrik faturası ve kimlik belgesi ile beraber direkt olarak PTT şubelerinden yardım ücretini alabilir.
 • Elektrik yardımı sorgulama işlemleri için; PTT şubeleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve e-Devlet kapısı kullanılabilir.
 • Yeşil kartlı vatandaşlar elektrik desteğinin dışında farklı birçok devlet desteğine de başvurabilir. 

Siz elektrik yardımını yeterli buluyor musunuz? Sizce şartları genişletilmeli mi? Konuyla alakalı fikirlerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz yazının altında yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

Bizleri daha yakından takip etmek ve yazılarımızdan anında haberdar olmak için Facebook sayfamıza üye olabilirsiniz. İletişim sayfamızı kullanarak ya da herhangi bir yazı altındaki yorumlar kanalı ile görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz. 

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur?

Sosyal Yardımlaşma Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İlksan Evlilik Yardımı Ne Kadar?

2.000 TL dir.

Vergi Borcu Yapılandırması Kaç Ay Taksitlendirilebilir?

18 aya kadar taksitlendirme imkanı bulunmaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Yeşil kartlıyım durumum çok kötü ama elektrik yardımı alamıyorum

 2. Ali veli dedi ki:

  Türkiye aile destek yardımı alıyorum elektrik tüketim desteği de cıktı yalnız elektrik aboneliğim yok annemin evinin bodrum katında oturuyorum elektriği aynı saatten kullanıyoruz anneme de elektrik tüketim desteği çıktı bu durumda ne yapmalıyız