SGK - SSK

SGK Cenaze ve Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

SGK Cenaze ve Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Ölüm yardımı nasıl alınır gelin birlikte bakalım. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir şekilde sigortası olan ve primleri ödenmiş bir kişinin vefat etmesi halinde ailesine kurum tarafından bir cenaze yardımı yapılır. Ölüm parası ya da cenaze ödeneği olarak da bilinen bu sosyal yardım, her vatandaş için koşulsuz şartsız bir şekilde sağlanmaz. İlgili bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucunda şartlar tespit edilir ve yakınlık derecesine göre yardım parasının verilip verilmeyeceğine ilişkin bir karar alınır. SGK’nın il merkez müdürlüklerine vefat eden sigortalı kişinin yakınları tarafından ilgili belgelerin getirilmesi ile bu belgelerin kurumda çalışan yetkililer tarafından değerlendirilmeye alınması sonucunda SGK ölüm yardımının vefat eden sigortalının yakınına verilmesine ilişkin karar ortaya çıkmış olur.

Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen cenaze ödeneğini alabilmek için vefat eden sigortalının birinci dereceden akrabası olmak gerekir. Cenaze ödeneği alma hakkı bulunan kişiler arasında öncelik sırası vefat eden sigortalının eşidir. Eğer sigortalının eşi hayatta değilse ya da taraflar boşanmış ise bu durumda cenaze ödeneği alma hakkı çocuklarına devredilmiş olur.

Vefat eden sigortalı vatandaşın çocuğu da bulunmuyorsa bu durumda ödeneği temin etme hakkı sırasıyla anne ve baba ile kardeşlere geçer. Hayatını kaybeden sigortalı vatandaşın cenazesinin, birinci dereceden yakınları tarafından değil de farklı gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması halinde bu durumun belgelendirilmiş olması koşuluyla ölüm yardımından cenazeyi kaldırmaya destek olan gerçek ya da tüzel kişiler de faydalanabilirler.

Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Bir yakını hayatını kaybeden ve cenaze işlemlerini gerçekleştirirken ortaya çıkacak masrafı karşılamak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan cenaze ödeneğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, ilk olarak ödeneğin alınabilmesi için gerekli olan şartların neler olduğunu bilmelidir. SGK tarafından ödeneğin verilebilmesi için gerekli şartlar:

  • İş kazası geçirmiş veya mesleğinden kaynaklanan herhangi bir hastalığa yakalanmış olan sigortalı kişinin ölümü
  • Devamlı bir iş göremezlik geliri olan, malulen emekli olan veya yaşlılık aylığı bulunan kişinin ölümü
  • Şahsı için en az 360 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi yatırılmış durumdaki bir kişinin ölümü

Eğer vefat eden kişi için 360 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirildiyse bu kişinin yakınlarının cenaze ödeneğinden faydalanmaları için vefat eden kişinin ölüm tarihinde sigortalı olup olmadığına bakılmaz.

Ölüm Yardımı Parası – Cenaze Yardım Parası Sorgulama

Ölüm Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Cenaze ödeneğinden yararlanmak isteyen kişinin, Sosyal Güvenlik Kurumuna vefat eden sigortalı için ölüm yardımı almak adına başvuru yapması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden sigortalının yakınına cenaze işlemleri kapsamında ödenek sunulabilmesi için içerisinde ölüm tarihinin bulunduğu bir ölüm yardımı dilekçesinin il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerinden herhangi birine verilmesi ve başvurunun gerçekleştirilmesi gerekir.

Eğer hayatını kaybeden kişinin ölüm tarihi hala nüfus kütüğünde işlenmemiş ve bu tarih kayıtlarda yer almıyorsa dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belgeleyen bir dosyanın da Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru esnasında teslim edilmesi gerekir.

Bunlar haricinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparken herhangi bir ek belgeye gerek duyulmaz. Eğer cenaze ödeneği alacak kişi, vefat eden vatandaşın birinci dereceden yakını değil de “diğer” statüsündeki gerçek ya da tüzel kişi kapsamındaysa cenaze masraflarının yer aldığı bir belgenin kuruma sunulması gerekebilir. Yani ilgili makamlar tarafından usule uygun olarak düzenlenen ölüm tutanağı, defin ruhsatı gibi belgelerin dilekçeyle birlikte kuruma götürülmesi işlemlerin daha kolay gerçekleştirilmesine ve zaman kaybı ihtimalinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Not: Emekli Sandığı kapsamında çalışan bir memur ölüm yardımından yararlanmak istiyorsa kendi çalıştığı kurumdan cenaze nakil gideri ödeneği, cenaze gideri gibi bir destek almış olmaması gerekir. Eğer bu imkanlardan yararlandıysa Sosyal Güvenlik Kurumundan destek alamaz. Bu imkanlardan faydalanmayanların başvurusu ise kabul edilecektir.

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ölüm yardımı dilekçe örneği için TIKLAYINIZ!

SGK’nın Ödediği Cenaze Yardımı Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen cenaze ödeneğinin tutarı her yıl, geride kalan bir önceki yılın tüketici fiyat endeksi (TÜFE) değişim oranına bakılarak artırılır. Şu an içerisinde olduğumuz 2023 yılı için kurum tarafından verilen cenaze ödeneği 2.054 Türk Lirası tutarındadır.

Ölüm Yardımı Kaç Günde Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen vefat parası ortalama olarak 2-3 ay içerisinde ödenir. Ödeme durumu kurumdaki yoğunluğa ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir. En doğru bilgiyi almak için kurumla iletişime geçmek daha doğru olacaktır.

SGK Rapor Parası Sorgulama ve Hesaplama, Ne Zaman Yatar?

 

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Kaç TL?

8.240 TL.

Cenaze Ödeneği Zaman Aşımı Kaç Yıldır?

5 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu