SGK - SSK

Sigortam Başlamış mı, Ödeniyor mu? 2024 e-Devlet Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortam Başlamış mı, Ödeniyor mu? e-Devlet Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? Sigorta Girişim Yapıldı mı? Sigorta Sorgulama Nedir? Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır ve daha fazlası yazımızda...

Sigortam Başlamış mı, Ödeniyor mu? e-Devlet Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? Sigorta, her çalışan için uygulanması gereken ve yasalarca güvence altına alınmış temel bir haktır. Her işveren, çalışanlarını işe alırken sigorta yapacağını ve sigorta yapmasıyla işçinin yararlanabileceği ayrıcalıkları, yapacağı hizmet sözleşmesinde ifade eder. Bu doğrultuda; işveren tarafından çalışanın sigortası yapılır ve bu sayede işçi bir süre çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazanır.

Sigortalı olmak, emekli olmanın yanı sıra; dul ve yetim aylığı bırakmak, süt parası, doğum yardımı, asgari geçim indirimi almak, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı gibi avantajlara da sahiptir. İşçinin sigorta kapsamındaki bu hakları, 5510 sayılı kanunda detaylı bir şekilde işlenmiştir. Tespit edildiği takdirde idari para cezası ile sonuçlanan bu sürecin takipçisi olmanız, haklarınızın korunması açısından büyük önem taşır. Aksi takdirde; emeklilik tazminatı ve emekli aylığı gibi haklarınız ihlal edilebilir.

Sigortam Başlamış mı, Ödeniyor mu? e-Devlet Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her geçen gün artan kayıt dışı istihdam; “sigortam aktif mi?”, “sigortam var mı, nasıl öğrenirim?” gibi pek çok soruyu akıllara getirmeye başladı. İşçi hakkını gözeten kanunlara rağmen, sigorta konusunu hiçe sayan pek çok işveren bulunuyor. Sigortaları ya hiç yatırmıyorlar ya da kısmen eksik yatırıyorlar.

Bunun haricinde ise deneme süresi adı altında ücretsiz ve sigortasız çalıştırılan işçiler var ki, bu süreç asla yasal değil. Bir deneme süresi söz konusu olsa bile, sigorta girişinin ilk iş gününde mutlaka yapılmış olması gerekir. Eğer, dikkatli olur ve özen gösterirseniz; hiçbir hak kaybı yaşamaz ve mağdur olmazsınız. “Sigortam başladı mı?”, “SSK ödeniyor mu?” gibi sorularınıza yanıt alabileceğiniz sorgulama yöntemlerini incelemeniz gerekir.

SGK Sorgulama Yöntemleri

Alo 170 SGK Hattı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Alo 170 SGK hattı, 2010 yılında aktif olmuştur. Özlük haklarınız, iş kanunu hakkında bilgi sahibi olmadığınız süreçler ve pek çok prosedür ile ilgili bilgi alabileceğiniz bu hattan, SSK sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

Çağrı merkeziyle bağlantı sağladıktan sonra; sigortanızın hangi tarihte aktif olduğunu, ne kadar süre boyunca adınıza prim ödendiğini, bildirilen ücret tutarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SGK hizmet dökümü ve ödemelerin detayına ilişkin bilgi almanın en kolay yollarından biri olan bu yöntem, standart iletişim ücretlerine tabidir. Dolayısıyla kullandığınız GSM şirketinin uyguladığı tarife üzerinden ücretlendirilirsiniz, ücretsiz konuşma haklarınız varsa Alo 170’i aradığınız için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

sigortam başlamış mı
sigortam başlamış mı

ALO 170 İçin HEMEN TIKLAYIN!

Alo 170 Online İşlemler

ydkbdeaozb3yoarsfzhryhn9pftp3nubfut2krok

Dilerseniz, Alo 170’in web sitesini ziyaret ederek, ana sayfada yer alan; “ihbar/şikayet” , “görüntülü destek”, “canlı destek” ve “sık sorulan sorular” başlıkları ile de sorunlarınızı online olarak çözümleyebilirsiniz.

İhbar/Şikayet

“İhbar/Şikayet” sekmesine tıkladıktan sonra, yeni bir sayfada; başvuru nedeni, başvuru konusu, ad soyad ve telefon numarası gibi bazı bilgilerinizi girebileceğiniz bir form ekranı gelir. Bu formu doldurduktan en geç 72 saat içinde değerlendirme yapılır ve tarafınıza SMS, çağrı ve e-mail yoluyla geri dönüş yapılır.

SGK Şikayet İçin TIKLAYINIZ!

Canlı Destek

Beklememesi gereken bir sorununuz bulunuyor ise “Canlı Destek” seçeneğine tıklayarak anında bir yazışma başlatabilir ve sorununuzu hızlı ve kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Görüntülü Destek

Eğer konuşma ya da işitme engeliniz varsa işaret dilini bilen temsilciler ile görüntülü konuşma başlatabilir ve sorularınızı kendilerine yönlendirebilirsiniz. Bu sekmeye tıkladıktan sonra, bazı kişisel bilgilerinizi dolduracağınız bir form ekranı açılır. Görüşmeyi başlatmak için bu bilgileri çağrı merkezi temsilcisi ile paylaşmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

SGK, İŞKUR ve MYK ile ilgili sık sorulan soruları inceleyerek mevcut sorularınıza verilmiş hazır yanıtları bulup okuyabilirsiniz.

Alo 170’in web sitesine gitmek ve online işlem yapmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

“SSK aktif mi?” sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için en kolay ve zahmetsiz sorgulama yönteminin e-Devlet olduğunu söyleyebiliriz. Bu portal; Türk vatandaşlarına güvenli bir şekilde bilgi aktarmayı sağlayan ve bilgileri muhafaza eden bir web sitesidir. SSK sorgulama dahil, pek çok işlemi yapabildiğiniz e-Devlet’e erişim için ihtiyaç duyacağınız tek şey PTT’den edineceğiniz giriş şifresidir. Ücretsiz ve hızlı olması sebebiyle çok daha fazla tercih edilen e-Devlet SSK sorgulama işlemi sürecinde izleyeceğiniz adımlara aşağıda sırasıyla yer verdik.

  • Öncelikle yazının sonunda yer verdiğimiz bağlantıya tıklayın ve açılacak ekranda; “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

  • Gelen sayfada yer alan; T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun. Bilgilerinizin tamamını eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

  • Açılacak bir sonraki ekranda; adı soyadı, cinsiyeti, T.C. kimlik no, baba adı, anne adı, doğum yeri ve doğum tarihi gibi bazı tescil bilgilerinizi görüntüleyeceksiniz. Burada yer alan “İlk İşe Giriş Tarihi” sütunu, işvereniniz tarafından sizin için ilk yapılan sigorta tarihinin bilgisini veriyor olacak. Böylece; sigorta başlangıç tarihinizi kesin olarak bilebiliyor olacaksınız.

fxjju1dm1sk5aamb9o1aiswfah0jm3a4vm54ywyf

  • Sayfayı aşağıya kaydırdığınızda ise son 6 aya ait hizmet bilgilerinizi görüntülüyor olacaksınız. Listelenen özet bilgileri, “4A Özet Hizmet Dökümü” başlığı altında göreceksiniz.

  • Eğer; daha eski bilgilerinizi görüntülemek; prime esas kazanç, basamak değeri ve ek gösterge bedellerini öğrenmek isterseniz, hemen yanında yer alan “4A Detaylı Hizmet Dökümü” başlığına tıklamalısınız.
  • Bu başlığa tıkladıktan sonra, sigorta başlangıç tarihinizden itibaren çalıştığınız tüm kurumların, sizin için yaptığı aylık prim ödemelerini ay ay görebiliyor ve karşılaştırma yapabiliyor olacaksınız.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

İş Akdinin Feshi İçin Geçerli Bir Neden!

Sigorta bilgilerinize göz atmak için 3 yöntemden birini denediniz ve aylık prim ödemelerinizin eksik yapıldığını görüntülediniz. Hemen endişelenmeyin! Bunun nedeni; işvereninizin primlerinizi eksik yatırması ile alakalı olabileceği gibi, sigorta primlerinizin her ay sonunda sisteme işlenmesiyle de alakası olabilir.

Bu yüzden; bir önceki aya ait bilgilerinize, sonraki ayın hemen başında göz atmanızda fayda var. Eğer, bilgilerde hala bir eksiklik ya da hata olabileceğini düşünüyorsanız çalıştığınız kurumun Bordro ve Özlük İşleri Departmanı ile görüşmelisiniz. Unutmayın; sigortanızın eksik yatırılması ya da hiç yatırılmaması durumu, iş akdinin fesih için geçerli bir nedendir. Eğer, işvereniniz sigortanızı yatırmıyor ya da belirtilen tutardan eksik yatırıyor ise kıdem tazminatınızı talep ederek işinize son verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu