SGK - SSK

SGK Yapılandırması Çıkacak mı? 2024 SGK Prim Borcu Yapılandırma

SGK Yapılandırması Çıkacak mı? SGK Prim Borcu Yapılandırma, SGK Yapılandırma Ödeme, SGK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır? GSS Yapılandırma e-Devlet, SGK Yapılandırma Başvurusu e-Devlet, SGK Prim Borcu Ödeme ve daha fazlası yazımızda...

SGK Yapılandırması Çıkacak mı? SGK Prim Borcu Yapılandırma; SGK yapılandırması son zamanlarda en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Hangi borçları kapsamaktadır, yapılandırma başvuruları nasıl yapılır, ödeme şekli ve indirimler nasıldır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşlardan tahsil edemediği borçlar her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Özellikle de ekonominin girmiş olduğu dar boğazlarda, işsizliğin artış gösterdiği ve üretim hacminin azaldığı dönemlerde kamu kurumlarının alacakları daha çok birikmeye başlar. Bundan dolayı kurumlar alacaklarını tahsil edebilmek için vatandaşlar için dönem dönem birtakım ödeme kolaylıkları sunmaktadır. Yapılandırma çalışmaları da bu kolaylıklardan birisidir.

Gerek vergi ödemelerinde gerekse de SGK ödemelerinde kurumlar yapılandırmaya giderek vatandaşların borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilecekleri modeller geliştirirler. Bunun için borcun faizinde indirimler, erteleyerek ödeme avantajı, taksitlerin yeniden belirlenmesi gibi birçok kolaylıkla vatandaşların ödeme imkanları artırılmaya çalışılmaktadır. İşte bu tip SGK borç yapılandırma düzenlemeleri de borçlular için bu tarz avantajlar sağlayarak kurumun alacaklarını tahsil etmeyi amaçlamaktadır.

SGK İdari Para Cezaları 2024 SGK İdari Para Cezası Sorgulama ve Ödeme

SGK Yapılandırması Çıkacak mı?

Yapılandırmalar hem vatandaşların ödeme yüklerinin hafifletilmesi açısından hem de devlet kurumlarının alacaklarını bir şekilde tahsil etme ihtiyaçlarından dolayı dönem dönem karşımıza çıkmaktadır. Bu konudaki önemli durumlardan birisi de kurumun SGK borç yapılandırma fırsatı tanıyıp tanımayacak olmasıdır. Geçen yıl 7143 sayılı kanun ile gerçekleştirilen borç yapılandırmalarının bu yıl da olup olmayacağı henüz kesin olarak açıklanmamıştır.

Fakat her ne kadar kesin olarak SGK tarafından ilan edildikten sonra netlik kazanacak olsa da, SGK borçlarının affedilmesi ya da birtakım kolaylıklar sağlanması birçok borçlunun ve uzmanın beklentileri arasında. Aynı şekilde prim borçlarına ilişkin prim borcu affının da gelmesi beklenmektedir. Eğer prim borcunuz varsa ve kurum tarafından prim borcu affı açıklanacak olursa prim borçlarınızı faizsiz ya da düşük faizli bir şekilde ödeme imkanına sahip olabileceksiniz.

sgk yapılandırması çıkacak mı?
sgk yapılandırması çıkacak mı?

SGK Yapılandırma Hangi Borçları Kapsamaktadır?

SGK yapılandırma düzenlemelerinin temel amacı kurumun vatandaşlardan tahsil edemediği alacaklarını mümkün olduğunca almaya çalışmaktır. Ve bu kapsamda yapılandırmaya konu olan borçları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • BAĞ-KUR prim borçları
 • Emekliler için SGDP borçları
 • Genel Sağlık Sigortası prim borçları
 • Özel işlem vergi borçları
 • Eğitime katı payı ve gecikme borçları
 • Tarım sigortalılarının prim borçları
 • Avukat, noter ve sporcuların prim borçları
 • Emekli Sandığı kapsamında yapılan kesinti ve borçlar
 • SGK kapsamında ortaya çıkan idari para cezaları SGK yapılandırma düzenlemeleri ile ödenebilmektedir.

Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

En son düzenlenen SGK yapılandırması olan 7143 sayılı SGK yapılandırma başvuru süreci üzerinden SGK yapılandırma nasıl yapılır sorusuna cevap verilebilir. SGK borç yapılandırma işlemleri için bizzat SGK’ya gidebilir, başvuru belgesini posta yoluyla gönderebilir ya da başvurularınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yapılandırma süreçleri başladığında en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de kurumun bildirmiş olduğu yapılandırma tarihlerini kaçırmamaktır. Kurum bu süre sonunda genellikle bir müddet daha süre uzatması yapsa da ilk verilen tarihleri kaçırmamak en sağlıklısı olacaktır. Bunun dışında yapılandırmadan faydalanabilmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekmektedir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapmak
 • En az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmak
 • Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetler nedeniyle vergi mükellefi olmak
 • Son bir yıldır borçlarını ödemiyor olmak

Toplumda sigorta affı olarak da bilinen SGK yapılandırmalarından yararlanabilmeniz için yukarıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte içerisinde yer aldığınız dönemde geçerli olan bir yapılandırma imkanının aktif olması da gerekli şartlardan biridir. SGK’nın her dönem yapılandırma imkanı tanımak gibi bir zorunluluğu bulunmaz.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır? 2024 SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesi

Yapılandırma Ödeme Şekli ve İndirimler

SGK yapılandırma ücretlerinizi anlaşmalı bankalar, PTT ATM’leri ya da internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı hizmetleri sayesinde online tahsilat sistemi üzerinden SGK yapılandırma ödeme işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra e-Devlet sistemine giriş yaparak online ödeme araçlarını kullanabilirsiniz.

Yapılandırma borçlarına indirim uygulanıp uygulanmadığı da en çok merak edilen konular arasındadır. Evet, SGK yapılandırma borçlarına indirim uygulamaktadır. Hatta bu indirimi gecikme cezaları için de uygulamaktadır. Ancak söz konusu indirim, borcun tamamını tek seferde ödeyen kişiler için geçerlidir. Eğer yapılandırma ile yeniden hesaplanmış olan borcunuzu tek seferde ödemeyi taahhüt eder ve öderseniz kurum tarafından borcunuza indirim uygulanacaktır. 6 ile 26 ay arasında değişiklik gösteren taksitli ödeme seçeneğini tercih ederseniz bu durumda indirimden yararlanamazsınız.

sgk prim borcu yapılandırma
sgk prim borcu yapılandırma

GSS Borçlarının Yapılandırılması

Bilindiği gibi Genel Sağlık Sigortası (GSS) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile genel sağlık sigortalısı sayılan kişiler için düzenlenmiştir. 01.01.2012 yılından bu yana zorunlu olan Genel Sağlık Sigortası, 18 yaşını dolduran ve aktif olarak sigortalı olmayan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Eğer 18 yaşından büyükseniz ve aktif olarak sigortanız bulunmuyorsa kanun kapsamına göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bir gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

Bu testi yaptırmadığınız takdirde GSS prim borcunuz en yüksek prim üzerinden hesaplanacaktır. Gelir tespit testinizi yaptırdıktan sonra eğer borç yapılandırma şartlarını taşıyorsanız yapılandırma kapsamında GSS borçlarınızı dilerseniz peşin ve indirimli olarak ya da 18 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz. Ancak bu yıl GSS borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kurum tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da binlerce GSS borç mağdurunun beklentisi bu yöndedir. 

2024 GSS Primi Ne Kadar? Gelir Testi Nereden Yapılır?

SGK Prim Borcu Yapılandırma

SGK işveren yapılandırma kapsamında ise Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçları yer almaktadır. Eğer işveren statüsü taşıyorsanız ve SGK prim borçlarınız bulunuyorsa yapılandırma başvurunuzu internet üzerinden ya da doğrudan size en yakın Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne giderek gerçekleştirebilirsiniz. Yapılandırma sonrasında ortaya çıkan ödeme planınızı yine kurumdan ya da internet üzerinden temin etmeniz mümkündür.

Hatta tüm başvuru sürecinizi internet üzerinden gerçekleştirmeniz durumunda ödeme planınız ayrıca adresinize posta ile gönderilecektir. Eğer SGK borçlarına ilişkin bir yapılandırma gerçekleşecek olursa ödeme ve ödeme planlarına ilişkin teknik konuların aynı şekilde gerçekleştirileceği düşünülmektedir. Hatta yapılandırma kapsamında yine peşin, 6, 9, 12 ve 18 ay taksit şeklinde ödeme olanaklarının bulunması bekleniyor.

İdarelerce e-Borç Sorgulama 2024 SGK İdarelerce Borç Sorgulama

APHB SGK Sigorta Türü Nedir? 506 / APHB Ne Demek? 2024

GSS Prim Borcu Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacak! 2024

 

SGK Yapılandırma Borçlarına İndirim Uygulanıyor mu?

Evet indirim uygulanmaktadır.

SGK Yapılandırma Borcunu Ödeme Olanakları Nelerdir?

İster peşin isterseniz de taksitle ödeme olanağına sahipsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben sgk affına başvurmuştum ama param yoktu pirimi ödeyemedim, bir daha gelmesini inanın dört gözle bekliyorum, ödeyemeyenler için en azından devletimizden bir şans daha mutlaka bekliyoruz, lütfen yetkililerle görüşün konuşun benim durumumda çok tanıdığım var etrafımda, hem biz bu yükten kurtulalım, hemde devletimize bi katkısı olsun, lütfen gündeme getirin ve konuşun bizim adımıza, bizim sesimiz olun…

 2. Ben sgk affına baş vurmuştum maddi imkansızlıklar nedebiyle ödeyemedim yapılandırma tekrar olursa çok sevinirim şu an eşimden kalan emekli maaşımı alamıyorum tamamen kesildi inşallah yeniden yapılandırma olur bu magduriyeti yaşayan çok insan var devletimizden bu affı biran önce çıkarmasını rica ediyorum lütfen sesimiz olun gündeme getirin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu