SGK - SSK

SGK Prim Borcu Sorgulama 2024 Bağ-Kur Borç Sorgulama ve Ödeme

SGK Prim Borcu Sorgulama 2024 Bağ-Kur Borç Sorgulama ve Ödeme, SGK Prim Ödeme, SGK Borç Ödeme, SGK Prim Borcu Ödeme, Bağ-Kur Ödeme, Bağ-Kur Borç Ödeme, Bağ-Kur Borç Sorgulama, Bağ-Kur Sorgulama T.C No ile, E-Devlet Bağ-Kur Ödeme ve daha fazlası yazımızda...

SGK Prim Borcu Sorgulama 2024 Bağ-Kur Borç Sorgulama ve Ödeme; Borç, prim sorgulama ve ödeme işlemleri hakkında merak edilen birçok işlem nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. SGK-BAĞKUR Prim borcu nasıl sorgulanır? SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde güvenceli olarak çalışma hayatına devam etmek için yasal şartlar gereği (eğer kişi memur değilse) SSK ya da BAĞ-KUR kapsamında prim ödemelerinin yapılması gerekir. Ödenen primler hem kişinin sosyal haklardan faydalanmasını mümkün kılar hem de emekli maaşı alırken maaşın yüksek tutardan bağlanması ayrıcalığını beraberinde getirir.

Fakat zaman zaman bu ödemelerin aksaması halinde birtakım borçlar söz konusu olabilir. Bu borçlar, bekletildiği durumda faiziyle birlikte ödeneceği için gittikçe kabaracak ve vatandaş için daha sıkıntılı bir durum ortaya çıkarır. Bu yüzden belirli periyotlarla borç sorgulama ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Ankara’da SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler – Ankara SGK Anlaşmalı Diş Hastaneleri

BAĞ-KUR Borç Sorgulama ve Ödeme

Günümüzde e-Devlet sistemi sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebileceğimiz işlemlerden biri de BAĞ-KUR kapsamındaki borçları sorgulamak ve ödemektir.

 • İşleme başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

lwbohsp6wkg1httimrcpoz2hj5cz6o7etkk0vgxh.jpeg

 • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden sisteme giriş yapabilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına basıp işlemlere devam edin.

30bdg08oei5eojc7xdqumzibyvufjtwd6pvjb20s.jpeg

 • Açılan sayfada ilgili bölümlere sırasıyla T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi bilgilerini girin.
 • “Sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT ofisine gidip yetkiliye kimlik belgenizi göstererek şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz ya da sistemdeki alternatif seçenekleri tercih edip elektronik imza, internet bankacılığı, mobil imza veya T.C. kimlik kartı opsiyonlarından biri aracılığıyla e-Devlet sistemine girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Giriş yaptıktan sonra eğer kayıtlı bir 4B siciliniz yoksa yukarıdaki ekranda yer alan uyarı ile karşılaşırsınız.
 • Diğer taraftan 4B sicil kaydınız bulunuyorsa ve bir borcunuz varsa bu borca ilişkin tüm bilgiler karşınıza çıkacaktır.
 • Borcu kapatmak isterseniz sayfada yer alan buton yardımıyla BAĞ-KUR borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için banka kartı ya da kredi kartı seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

4B borç sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

SGK Prim Borcu Sorgulama

TC kimlik no ile SGK borç sorgulama tek başına mümkün olmasa da Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçları sorgulamak için SGK’nın resmi sitesindeki servisi kullanmak yeterli olacaktır.

 • İlk olarak bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumunun “idarelerce e-borç sorgulama” sayfasını açın.
sgk prim borcu sorgulama
sgk prim borcu sorgulama
 • İlgili boşluklara kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru bir şekilde yazdıktan sonra alt tarafta yazılı olan güvenlik kodunu girin.
 • Eğer kodu okumakta güçlük çekiyorsanız “yenile” butonuna tıklayarak başka bir kod isteyebilirsiniz.
 • Kodu girdikten sonra “giriş yap” yazısına tıklayarak borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra eğer bir borcunuz varsa online olarak SGK borç ödeme işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir buton göreceksiniz.

SGK sistemiyle borç sorgulama işlemi gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

4B – BAĞKUR Basamak Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Prim Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

4A ve 4B prim ödeme işlemleri de turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-Devlet sistemi sayesinde online olarak yapılmaktadır.

 • İlk olarak aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın.
 • Bu bağlantıya tıkladıktan sonra sisteme yukarıda anlattığımız yöntemle girişinizi gerçekleştirin.

glsqaa5o3mapj69s69prblpwmnr0cepfrdoszabt.jpeg

 • Karşınıza bir uyarı ekranı çıkacak ve bu ekranda 4A prim ödeme başta olmak üzere ne tür işlemler yapabileceğiniz size aktarılacaktır.
 • “Uygulamaya git” yazısına tıklayın.

nghoeejsmd5lrudzwet5m7fnnplsw04jfmmwgmjd.jpeg

 • Karşınıza çıkan web tahsilat sayfasında sorgu türü, sorgu tipi ve sicil numarası bilgilerini girerek borç sorgulaması ve prim ödemesi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Prim ödeme uygulaması için TIKLAYINIZ!

4A Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • e-Devlet sisteminden 4A kapsamındaki primlerinizi sorgulamak için ilk olarak alt tarafta yer alan bağlantıya tıklayın.
 • Karşınıza gelen sayfada giriş için gerekli bilgilerinizi girerek kimlik doğrulama işlemini yapın.

 • Karşınıza çıkan sayfada tescil bilgileri ile birlikte son altı ay içerisindeki hizmet bilgileriniz size sunulacaktır.
 • Kısa yoldan toplam prim gün sayınıza ulaşmak için tescil bilgileri bölümünün en altında yer alan ve koyu renkli yazı ile belirtilen “toplam uzun vade gün sayısı” satırına bakmanız yeterli olacaktır.
 • Fakat uzun vade kapsamında değerlendirilmeyen günler de olabileceğinden tüm döküme ulaşmak isteyebilirsiniz. Eğer tüm döküme ulaşmak istiyorsanız SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsüne tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

4A hizmet dökümü ile prim sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

SGK Sigorta Girişi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

BAĞKUR Borcu Olan Kişi Vefat Ederse Ne Olur?

Mirasçı olan kişi borcu ödemekle yükümlüdür.

BAĞKUR Borcu Ödenmek Zorunda mıdır?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu