Sorgulamalar

İdarelerce e-Borç Sorgulama 2024 SGK İdarelerce Borç Sorgulama

İdarelerce e-Borç Sorgulama - SGK İdarelerce Borç Sorgulama, SGK Borç Sorgulama, SGK İşveren Borç Sorgulama, İdarelerce e-Borç Sorgulama Yetki Talep Formu, SGK İşveren Borç Sorgulama e-Devlet, SGK Borç Sorgulama T.C ile, E-SGK Borç Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

İdarelerce e-Borç Sorgulama – SGK İdarelerce Borç Sorgulama; Ülkemizde teknolojinin her alanda kullanılması ile birlikte artık kurumlara gitmeden de bazı işlemlerimizi yapabilmekteyiz. Özellikle borç sorgulama işlemlerinde dijital sistemi daha çok kullanmaktayız.

SGK İdarece Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? İdarelerce Borç Sorgulama Şifresi Nasıl Alınır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Sosyal Güvenlik Kurumu, dijital entegrasyonunu tamamladıktan sonra neredeyse bütün işlemlerin online olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak tanımaya başladı. İdarelerin kullanacağı borç sorgulama işlemi de günümüzde internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen hizmetler arasında yer alıyor.

İdarelerin ve idarelerde görevli personellerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki borç ve ödemeleri sorgulamasına olanak tanıyan bu hizmet, kurumun ya da personelin başvuruda bulunması halinde kullanılabilmektedir. Dolayısıyla form doldurup yazılı bir başvuruda bulunmayan kişiler ve kurumlar direkt olarak bu borç sorgulama hizmetinden faydalanamazlar.

SGK Sigorta Girişi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İdarelerce e-Borç Sorgulama

İdarece borç sorgulama işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi web sitesinde yer alan sayfa üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. E-borç sorgulama işlemi için, işlemi yapacak olan vatandaş ya da kurum adına oluşturulmuş kullanıcı adının ve şifrenin biliniyor olması yeterlidir.

  • İdarelerce borç sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden idarelerce e-borç sorgulama ekranını açın.

u8w1lvzjipsp5wlmbyv1a0euhormn8rsjosdi2tn.jpeg

  • Sayfayı açtığınız zaman karşınıza üç aşamadan oluşan bir form çıkacaktır. Bu formdaki ilk boşluğa e-borç hakkındaki sorgulama işleminiz için tanımlanmış olan kullanıcı adını girin.
  • İkinci boşluğa ise bu işlem için belirlenmiş olan şifreyi girmeniz gerekir.
  • Son olarak üçüncü boşluğa ise güvenlik kodu ekranında gördüğünüz yazıyı doğru bir şekilde yazmanız gerekir. Eğer kodu okuyamıyorsanız yanda yer alan “yenile” butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Kullanıcı adı, şifre ve güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazdıktan sonra “giriş yap” butonuna tıklayıp sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra talimatları takip ederek sorgulama sonucunuza ulaşabilirsiniz.

SGK’nın idareler tarafından borç sorgulama hizmetine ulaşmak için TIKLAYINIZ

İdarelerce Borç Sorgulama Şifresi Nasıl Alınır?

E-borç sorgulama işleminin yapılabilmesi için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Sorgulama yetkisinin alınabilmesi için ilk olarak söz konusu kurumun yasal ödeme süresi geçmiş gecikme zammı, işsizlik sigortası primi, sigorta primi ya da idari para cezası olup olmadığının öğrenilebilmesi adına idarelerce e-borç sorgulama yetki talep formunun doldurulması gerekir.

Bu formun eksiksiz olarak doldurulması koşulu ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine teslim edilmesi gerekir. İl ya da ilçe sınırları içerisinde yer alan merkez veya müdürlüklerden herhangi birisine talep formunun ilgili diğer belgelerle beraber teslim edilmesi yeterli olacaktır. Bu talep formunda kuruma ait bilgiler ile yetkili kullanıcıya ait bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Kurumun unvanı, kayıtlı olduğu vergi dairesi, adresi gibi bilgiler yazıldıktan sonra yetkili personelin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi gibi formda istenen kimlik bilgilerinin girilmesi ve tarihin yazılması ile birlikte imzaların da atılması gerekir.

İdarelerin birden fazla personel için yetki başvurusunda bulunması da mümkündür. Fakat bu tip durumlarda her personel için ayrı bir yetki talep formunun doldurulması gerekir. Dolayısıyla kaç personel adına işlem yapılmak isteniyorsa, bu personellerin sayısı kadar yetki talep formunun ayrı ayrı düzenlenmesi ve kuruma iletilmesi gerekecektir.

Ayrıca yapılacak başvuru esnasında ilgili idarenin kanun kapsamındaki kurum ve kuruluşlardan biri olduğunu ispatlar nitelikteki belgenin aslı ya da noter onaylı suretinin ve yetki talebinde bulunan vatandaşın idarede çalıştığını gösteren kimlik belgesinin onaylı fotokopisinin de yetki talep formuna eklenmesi gerekir.

Bu formun ilgili belgelerle birlikte teslim edilmesi sonucunda başvuruda bulunan kişiler, yönergeleri takip ederek kullanıcı adlarını ve şifrelerini temin edebilirler.

i̇darelerce e-borç sorgulama
i̇darelerce e-borç sorgulama

Borç sorgulama yetki talep formunu indirmek için TIKLAYINIZ!

İdarelerce Borç Sorgulama Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Kullanıcı kodunun ya da şifresinin çalınması, kaybolması veya unutulması halinde yeni bir kullanıcı şifresi oluşturulması için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine yazılı olarak talepte bulunmak gerekir.

Yazılı talebi değerlendirmeye alan SGK personeli ise e-bildirge servisini kullanıp başvuru güncelleme hizmeti sayesinde söz konusu kişi için yeni bir kullanıcı adı ve şifresi oluşturur.

 

Borç Sorgulama İşlemlerimi Nasıl Gerçekleştirebilirim?

e-Devlet sistemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanabilirim?

ALO 170 üzerinden istediğiniz zaman bağlantı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu