enflasyonemeklilikötvdöviz

Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?
A+
A-

Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Araç kilometresini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gerekenleri sırası ile açıkladık. TÜVTÜRK km sorgulama işlemi nasıl yapılıyor, araçların kilometre verileri nasıl sorgulanır gibi birçok soruyu sizler için cevapladık.

İkinci el araba almak isteyenler araba pazarlarında otomobilleri incelerken aracın güncel durumu, dış görünüşü gibi özelliklerin yanı sıra hasar alıp almadığı, daha önce kaç tane kazaya karıştığı, bu kazalar ya da meydana gelen arızalar yüzünden hangi parçaların değiştiği, aracın şimdiye dek kaç kilometre yol yaptığı gibi detayları da öğrenmek isterler. Teknolojinin de gelişmesiyle beraber araç kilometrelerinin dolandırıcılar ya da kötü niyetli satıcılar tarafından manipüle edilmesi sebebiyle ikinci el araba satın alırken birçok sürücü kilometre verilerinin doğru olup olmadığı konusunda ikileme düşüyor. Eğer siz de yeni bir araba satın almak istiyorsanız bu ikileme düşmemek ve kötü niyetli kişiler tarafından mağdur edilmemek için ilgilendiğiniz aracın kilometre verilerini sorgulamayı önemseyin.

Araçların Kilometre Verileri Nasıl Sorgulanır?

Arabaların kilometre bilgilerini öğrenmek için iki farklı alternatif mevcut. Bu alternatiflerden ilki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sağlamış olduğu SMS hizmeti. İkincisi ise TÜVTÜRK’ün sunmuş olduğu muayene kayıtlarıdır.

İki alternatifte de aracın anlık kilometre verisine ulaşmanın mümkün olmadığını belirtmekte fayda var. Zira Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu sistemde aracın en son kazaya karıştığı tarihteki kilometre bilgisine, TÜVTÜRK sisteminden ise aracın en son muayeneye girdiği tarihteki kilometre bilgisine ulaşabilirsiniz. Eğer araç uzun süredir herhangi bir kazaya karışmamışsa düzenli muayeneye gitmek durumunda olduğu için TÜVTÜRK üzerinden gerçekleştireceğiniz sorgularla daha doğru bilgilere ulaşmanız mümkündür.

TRAMER Araç KM Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç satın almadan önce kilometre bilgilerini öğrenmek için Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezinin sağladığı SMS servisiyle sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamayı nasıl yapacağınız anlatmadan önce göndereceğiniz her bir kısa mesajın 9 Türk Lirası ile ücretlendirileceğini hatırlatalım.

Bu sistem üzerinden satın almayı düşündüğünüz araç hakkında kilometre sorgulaması gerçekleştirmek için ilk önce arabaya ait hasar geçmişini öğrenmeniz gerekir. Hasar geçmişini gördükten sonra son hasar tarihinden yola çıkarak kazaya ilişkin detayları öğrenmek için yeni bir SMS göndererek kilometre verilerine ulaşabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde servis sağlayan tüm GSM operatörlerini kullanarak 5664’e yollayacağınız kısa mesajda hakkında sorgulama yapacağınız arabanın plaka kodunu tüm haneler birleşik olacak şekilde yazıp 5664’e yolladığınız zaman arabanın şimdiye kadar toplam kaç adet kazaya bulaştığı, bu kazaların hangi sebepler yüzünden meydana geldiği ve kaza yüzünden ne kadarlık bir masraf çıktığına dair verileri görebilirsiniz.

Mesajı attıktan sonra karşınıza aşağıdaki örnektekine benzer bir cevap gelecektir:

“”Kayıtlarımıza göre xxx3478 şase nolu araç iki defa kazaya karışmıştır. KZ1: 02/01/2023 Çarpma 457 TL, KZ2: 20/01/2023 Park halinde çarpma 359 TL”

Bu tip yanıtı aldıktan sonra arabanın şimdiye dek kaç kilometre yol yaptığını öğrenmek için en son meydana gelen kazanın tarihini bir yere not almanız gerekiyor. Diyelim ki üstte verdiğimiz örnekteki araç için sorgulama yapacağız, bu sebeple 20.01.2023 tarihini kullanarak yola devam edeceğiz.

İlk mesajı yollayıp cevap aldıktan sonra şimdi de oluşturacağımız kısa mesajda PARCA yazıp bir boşluk bırakıyor ve araç plaka kodunu tüm harf ve sayılar birleşik olacak şekilde yazıp tekrar bir boşluk bırakıyor ve en son kaza tarihini girip SMS’i 5664’e yolluyoruz.

Kafa karışıklığına mahal vermemek için örnek SMS formatının şu şekilde olması gerektiğini söyleyebiliriz:

PARCA 78ABC78 20/01/2023

Mesajı uygun formatta göndermeniz halinde size ulaşacak yanıt şuna benzer formatta olacaktır:

“”..BC78 plaka numaralı araca ait 20.01.2023 kaza tarihli eksper rapor detayları; KM 98502, İşçilik toplam tutar 770 Türk Lirası, Parça toplam tutar 680 Türk Lirası, Değişen parça bilgileri: sol çamurluk, arma”

Üstteki örnek SMS’ten de görebileceğiniz üzere tarafınıza sunulan bilgiler arasına arabanın en son kazaya karıştığı tarihteki kilometre verisi sizinle paylaşılmış olacaktır.

Tramer Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

TÜVTÜRK Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

SMS ile sorgulama yaptığınız zaman yalnızca aracın en son kazaya karıştığı tarih hakkında kilometre bilgisi alabildiğiniz için birçok durumda internetten araç km sorgulaması yaparak TÜVTÜRK muayenelerinde kayda geçen bilgilere ulaşmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kendi üstünüze olmayan bir araç için online kilometre sorgulama işlemi yapamayabilirsiniz, bunun için ilgilendiğiniz aracın sahibiyle iletişime geçerek gerekli bilgileri alıp TÜVTÜRK’ün kilometre sorgulama servisinden yararlanmanız daha doğru olacaktır. Düzenli olarak bu kuruma muayene için götürülen araçların her muayene sonrasında kilometre bilgileri kayda geçirilir ve TÜVTÜRK’ün resmi web sitesinden muayene sonuçları sorgulanarak bu verilere ulaşılabilir. Eğer araç en son altı ay önce muayeneye getirildiyse bu sorgulama sonucunda aracın altı ay önceki kilometre verilerine ulaşmanız mümkün olacaktır.

  • TÜVTÜRK’ün sitesini kullanarak araç kilometre sorgulaması yapmak için ilk adım olarak yazımızın en alt kısmında bulunan linke tıklayın.

  • Linke tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra üst taraftaki ekran görüntüsünde yer alan formu göreceksiniz. Bu formdaki uygun boşluklara hakkında sorgulama gerçekleştireceğiniz arabanın plaka kodunu ve aracın sahibinden almış olduğunuz muayene numarasını yazın.
  • Resimde yer alan güvenlik kodunu ilgili boşluğa girin.
  • Bu işlemleri tamamladıktan sonra “sorgula” butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Sorgulama işlemi sonucunda numara bilgisini yazmış olduğunuz muayeneye ilişkin bilgiler karşınıza çıkacaktır. Bu bilgilerde muayenenin yapıldığı istasyon, gerçekleştiği tarih ve muayene sonucu hakkında bilgilere ulaşacaksınız. Bu bilgiler arasında araç kilometre verilerini de bulabilirsiniz.

TÜVTÜRK’ün web sitesinden araç km sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Eğer TÜVTÜRK üzerinden ya da SMS aracılığıyla gerçekleştirmiş olduğunuz kilometre sorgulamalarından elde ettiğiniz verilerle araç sahibinin size sunduğu ya da sayaçta görünen veriler uyuşmuyorsa, satıcı aracı daha iyi konumda göstererek fiyat yükseltmeye çalışıyor demektir. En gerçek bilgiye ulaşmak ve anlık aktif kilometre verisini öğrenmek, kafalardaki soru işaretlerini tamamen ortadan kaldırmak için aracı bir uzmana götürerek incelemesini talep edebilirsiniz. Uzmanın sunmuş olduğu bilgiler ile sorgulama sonuçlarını karşılaştırarak daha doğru bir analiz yapmanız mümkün olacaktır.

Neden 5664 Km Bilgisi Gelmiyor?

Geçmiş dönemlerde “HASAR” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın şase numarasını girerek söz konusu arabaya ait kilometre verilerini ve diğer bilgileri öğrenmek mümkündü. Ama bir süredir bu şekilde gönderilen mesajlar ile herhangi bir yanıt almak mümkün olmuyor. Dolayısıyla bu uygulamayı tercih eden araç sahipleri ya da alıcılar “Km sorgulama kalktı mı?” diye merak ediyorlar.

Konu hakkında şimdiye kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmış olmasa da paylaşılan bilgilere göre sadece şase no ile km sorgulama işlemlerine verilen yanıtlar, gizlilik haklarını zedelemeye uygun bir ortam hazırladığı ve kötü niyetli kişilerin bilgilere ulaşmasını kolaylaştırdığı için bu uygulama yürürlükten kalktı. Ama elbette bu durum araçların kilometre verilerini sorgulamaya engel değil, yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemlerle alternatif yolları deneyerek kilometre bilgilerini öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Tramer Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

Kilometresi Düşürülmüş Aracı Nasıl Anlarım?

Plaka ve şasi numarası ile birlikte SMS sorgulaması yapabilirsiniz.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Ekspertizde Ortaya Çıkar mi?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.