E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Savcılığa Suç Duyurusu veya Şikayet Nasıl Yapılır?

Kişisel olarak bir olaya maruz kaldıysanız ve bununla ilgili harekete geçmek, hukuki bir süreç başlatmak istiyorsanız; yapmanız gereken ilk şey savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır. Ancak bu konuda herkesin bilmesi ve yapması gereken bazı ayrıntılar mevcut. Öncelikle başvuracağınız merci direkt savcılık olabilir ama bunun haricinde polis, baro veya jandarmaya da suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eğer başka birine yapıldığını bildiğiniz bir suçu bildirecekseniz bu da ihbar olarak adlandırılır ve yine aynı mercilere başvuruda bulunulur. Genelde yazılı olarak başvuru yapılması tercih edilir ama eğer sözlü olarak suç duyurusunda bulunursanız da bu mutlaka yazılı olarak bir tutanağa geçirilmelidir.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmak

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için öncelikle bir dilekçe yazmalısınız ve bu dilekçeyi yaşadığınız ilin adliyesine giderek savcılığa teslim etmelisiniz. Bu adımın ardından dilekçeniz savcılıkta kayıt altına alınır ve size bir soruşturma numarası verilir. Bu numara ile dilekçenizin takibini yapabilir, hangi mahkemeye gönderildiğini öğrenebilirsiniz. Suç duyurusu dilekçesi aşağıda bulunan maddeleri muhakkak içermelidir:

 • Başvurduğunuz savcılığın adı
 • Şikayetçi olan veya olanların isimleri, adresleri
 • Olayı gerçekleştiren sanık veya sanıkların isimleri, adresleri
 • Suçun işlendiği tarih
 • Yaşanan olayın gelişim sırasına göre kısa ama anlaşılır bir şekilde anlatımı
 • Varsa herhangi bir delil veya şahitlerin isim ve adresleri
 • Eğer bu bir kamu davası ise o da son olarak belirtilmelidir.

Suç duyurusu dilekçe örneği ise şöyledir:

Örnek Suç Duyurusu

Savcılığa suç duyurusu süresi ise Türk Ceza Kanunu’nda 6 ay olarak belirlenmiştir. Yani başınıza gelen bir olaydan şikayetçi olacaksanız 6 ay içerisinde savcılığa başvuruda bulunmanız gerekiyor. Aksi takdirde olayın zaman aşımına uğraması sebebiyle kovuşturma yapılmaz. Savcılık haricinde suç duyurusunu polis, jandarma, muhtar, valilik veya kaymakamlığa da yapabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz makam şikayetinizi Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletecektir. Bunun dışında eğer yurt dışında gerçekleştiğini bildiğiniz bir suç varsa ve takibinin Türkiye’de yapılması gerekiyorsa, Türk başkonsoloslukları ve elçiliklerine de şikayet ya da ihbarda bulunabilirsiniz.

Savcılığa suç duyurusu ücreti ne kadardır diye merak ediyorsanız, bu işlem ücretsizdir, sizden herhangi bir şey talep edilmez. Ayrıca kadın ve çocuklara yönelik bir istismar durumu ya da çocukların haklarının, faydalarının gözetilmesine yönelik bir ihbar ya da suç duyurusunda bulunacaksanız 183 numaralı sosyal hizmetler danışma hattını arayabilirsiniz. Bunun için de herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Ayrıca suç duyurusunu ve dilekçe yazımını tek başınıza yapabileceğiniz gibi bir avukat eşliğinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde hem dilekçenizin yazılması konusunda daha iyi bir sonuç ortaya çıkar hem de daha profesyonel bir şekilde ilerlemiş olursunuz. Ama bu tamamen size kalmış. Avukat haricinde, yapacağınız suç duyurusu ile ilgili bir polis karakoluna giderek (ya da telefon ederek) ufak çaplı bir yardım rica edebilirsiniz.

Şayet şikayetinizi geri çekmek isterseniz bu da mümkün. Dava açılmadan, soruşturma aşamasında savcılığa gidip şikayetinizden vazgeçtiğinizi belirtebilirsiniz. Ancak dava açılır ve karar kesinleşirse, yani şikayetçi olduğunuz kişi bir ceza alırsa, şikayetinizi geri almanız bir şeyi değiştirmeyecektir. O kişi cezasını çekecektir.

Hangi Eylemler İçin Suç Duyurusunda Bulunulabilir?

 • Hırsızlık
 • Hakaret, tehdit durumları
 • Cinsel taciz ve cinsel saldırı
 • Kasten yaralama durumu
 • Çocuk kaçırılması veya istismarı
 • Henüz reşit olmayan birisiyle cinsel ilişkiye girilmesi
 • Özel hayatın gizliliğini ihlal eden durumlar
 • Özgürlüğün ihali
 • Bazı dolandırıcılık durumları
 • Kişiye ait imzanın kötü emeller için kullanılması
 • Herhangi bir suç eşyasının kabul edilmesi ya da satın alınması

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunduktan Sonra Ne Olur?

Sizin başvurduğunuz savcılık, yani muhatap olunan savcılık makamı, yapmış olduğunuz suç duyurusunu takibe değer bulursa, verdiğiniz bilgiler etrafında ifadenize başvurulur ve eğer dilekçenizde suçlu kişi veya kişilerin isimleri, adresleri belli ise o kişilere ulaşarak olayın doğru olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. İfade ise cumhuriyet savcısı ya da polis tarafından alınabilir. İfadesi alınacak şüpheli kişi(ler) veya tanık(lar) adreslerine bir çağrı kağıdı gönderilerek ifadeye çağrılır. Kişiler bu çağrıya uymakla yükümlüdürler.

Edinilen bütün bilgiler ve toplanan deliller ışığında yeterli şüpheye ulaşılırsa savcı dava açar. Eğer yeterli şüpheye ulaşılmazsa takipsizlik kararı verilir. Yani suçun işlendiği yönündeki iddiaların yerinde olmadığı kararına varılır. Ancak bu takipsizlik kararına da itiraz etme hakkı vardır. İtiraz edildiği takdirde Ağır Ceza Mahkemesi bu itirazı kabul edebilir ya da reddedebilir.

Peki savcılığa suç duyurusu ne zaman sonuçlanır? Bu konuda belirli bir zaman sınırı yoktur. Yapılan soruşturma 1 ay içinde bitebileceği gibi 1 yıl da sürebilir. Söz konusu suçun ne olduğu, soruşturmanın derinliği ve adliyedeki yoğunluk durumu gibi unsurlar bu sürenin uzunluğunu etkileyen unsurlardır. Bu nedenle başvurunuzu yaptıktan sonra size verilen numara ile dosyanızı zaman zaman kontrol etmelisiniz.

Online Suç Duyurusu

İnternet üzerinden suç duyurusunda bulunmak için BİMER’i (Başbakanlık İletişim Merkezi) kullanabilirsiniz. BİMER vatandaşların her zaman ve her yerden başvuruda bulunabilmelerini sağlamak için kurulmuş bir sistemdir.

BİMER’e başvurabilmek için, internet sayfası üzerinden ad, soyad, T.C kimlik numarası, annenizin kızlık soyadı ve telefon numaranızı girerek veya e-devlet şifrenizi yazarak onay isteyebilirsiniz. Onay kodunu aldıktan sonra başvurunuzu düzenleyip yine site üzerinden gönderebilirsiniz. Daha sonrasında size verilen başvuru sorgu numarası ile başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer suç duyurunuz ile birlikte göndermek istediğiniz bir dosya varsa (delil vb.) bunu da yine internet sitesi üzerinden dosya ekleme seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz.

Eğer başkasına yapılan bir suçu ihbarda bulunmak istiyorsanız bunu da BİMER üzerinden yapabilirsiniz ve isminizi vermek istemiyorsanız kimlik bilgilerinizin gizli tutulmasını isteyerek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu şekilde yapılan müracaatlarda size sonuç e-posta yoluyla bildirilir. Ayrıca sadece online olarak değil ALO 150 BİMER çağrı hattını arayarak telefon yoluyla da başvuruda bulunabilirsiniz.

BİMER’e yapılan başvuruların yasal işlem süresi; 3071 Sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu’na göre 30, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre ise 15 iş günüdür. Eğer bu süreç içerisinde herhangi bir yanıt alamadıysanız yeniden başvuru yapabilir veya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.