Başvurular

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? 2024 PTT e-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? PTT e-Devlet Şifresi Alma, İnternetten İlk Defa E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Postaneye Gitmeden E-Devlet Şifresi Alınabilir mi? SMS İle E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? E-Devlet Şifresi Her Yerden Alınır mı? İlk E-Devlet Şifresi Kaç TL? gibi tüm soruların cevabı yazımızda...

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? PTT e-Devlet Şifresi Alma; Teknolojinin hayatımızın hemen hemen her noktasını kapsamasıyla beraber artık pek çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu kolaylığı sağlayan sistemlerden biri de e-Devlet sistemidir. e-Devlet; devlet tarafından verilen kamu hizmetlerinin, vatandaşa elektronik ortamda tek bir adres üzerinden sunulmasını sağlayan, 7/24 açık ve her an erişime hazır bir internet sitesidir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? PTT e-Devlet Şifresi Alma

E-devlet uygulaması ile kamu hizmetlerinin, bilgi ve iletişim teknolojileri ile kolay, verimli ve etkili yoldan, kesintisiz ve güvenli bir şekilde vatandaşa ulaştırılması amaçlanır. E-Devlet kapısının en büyük faydası ise, bir şifre ya da oluşturulabilecek bir elektronik imza gibi kimlik doğrulayıcı güvenlik araçlarını kullanarak doğrudan kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlanan hizmetler ile ilgili doğru ve güncel bilgilere erişim sağlayabilmektir. Ayrıca, e-Devlet kapısı, kullanmış olduğu altyapı ile başka birçok ülke tarafından örnek alınmaktadır. E-Devlet kapısından yararlanılabilecek hizmet gruplarından bazıları ise şöyledir:

 • Bilgilendirme Hizmetleri
 • Entegre Elektronik Hizmetler
 • Ödeme İşlemleri
 • Kurum ve Kuruluşlara Kısa Yollar

Ayrıca, e-Devlet kapısı üzerinden alınacak vergi ve harç gibi bazı hizmetler için ödeme yapılması gerektiğinde de buradan ödeme işlemi yapılabilir.

Hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlardan, öne sürdükleri kişi olduklarını doğrulamaları için kimlik doğrulama işlemi istenir. E-Devlet kapısı, kimlik doğrulama işlemi için T.C. Kimlik numarası ve şifre, mobil imza, e-imza ve T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı yöntemlerini kullanır. Kimlik doğrulama için kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola gibi farklı yöntemler de tercih edilebilir.

Transkript Nereden Alınır? E Devlet’ten Alınabiliyor mu?

e-devlet şifresi
e-devlet şifresi

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 15 yaşını doldurmuş bir vatandaşsanız, e-Devlet şifresi alma işlemini gerçekleştirmek için; üzerinde T.C. Kimlik numaranızın ve fotoğrafınızın bulunduğu bir kimlik (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı gibi) ile birlikte PTT Merkez Müdürlükleri veya yetkili şubelerinden herhangi birisine, şahsi olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle yalnızca kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile PTT’den e-Devlet şifresi temin etmek mümkün. Eğer vekil kişi aracılığı ile başvuru yapılacaksa, vekalette, e-Devlet şifresi almaya yetkisi olduğuna dair bir ibare yer almalıdır. Bunun yanı sıra mahkeme kararı ile şahsınıza vasi tayin edilmiş ise vasiniz aracılığı ile de e-Devlet kapısı için şifre temin edebilirsiniz. Bunlar dışında herhangi bir durumda başkası adına şifre almak mümkün değildir.

Yurt dışında ikamet ediyorsanız, elçilik veya konsolosluklardan şifrenizi temin edebilir ve konuyla ilgili detaylı bilgiyi, bağlı olduğunuz dış temsilciliklerden alabilirsiniz.

İnternet bankacılığı, elektronik imza veya mobil imza kullanıyorsanız, e-Devlet kapısı sistemine bunlardan herhangi birisi ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Ayrıca elektronik kimlik kartınız ile de turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilir ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi Ne Kadar?

PTT şubelerine yaptığınız ilk şifre alma işlemi başvurusu için PTT tarafından 2 TL’lik bir işlem masrafı tahsil edilmektedir. İlk şifrenizden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alacağınız her şifre için 4 TL’lik bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu olmadığı gibi, her bir şifre için ödenen ücret yalnızca bir defaya mahsustur.

Şifrenizi unutmanız, kaybetmeniz ya da çaldırmanız durumunda online şifre yenileme hizmetinden yararlanırsanız herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. İşlem masrafı olarak PTT tarafından alınan bu ücretler ise e-Devlet kapısına gelir olarak kaydedilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Edindiğiniz şifre ile e-Devlet sistemine ilk defa giriş yaptığınızda, güvenlik sebebi ile otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilirsiniz. Buradan şifrenizi belirtilen kurallara göre değiştirerek yeni şifrenizi kullanabilirsiniz. Kayıt sonrasında sisteme giriş yaptığınızda dilerseniz “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından e-Devlet şifresi değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca PTT şubelerinden yeniden şifre alarak da şifre değiştirmeniz mümkündür. Kayıt işleminiz sonrasında sistem, yine güvenlik amaçlı olarak şifrenizi her üç ayda bir kendi belirleyeceğiniz yeni bir şifre ile değiştirmenizi önerir. Şifrenizi değiştirmeyi tercih ederseniz size yöneltilecek olan soruya “evet” diyerek şifre değiştirme sayfasına gidebilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

e-Devlet sistemi için belirleyebileceğiniz yeni şifre aşağıdaki kurallara uymak zorundadır;

 • Yeni şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır.
 • Yeni şifreniz tamamen rakamlardan ya da tamamen harflerden oluşamaz.
 • Yeni şifreniz T.C. Kimlik numaranız ya da doğum yılınızı içeremez.
 • Yeni şifreniz en son kullandığınız üç şifreden farklı olmalıdır. (Üç ayda bir yapılması önerilen değişiklikler için geçerlidir.)

Başka herhangi bir durumda şifre sıfırlama işlemi yapılması gerektiğinde yeni şifre, SMS ya da e-posta gibi yollarla size gönderilmez. Bunun yerine e-Devlet profilinizde tanımlanmış olan cep telefonunuza ya da e-posta adresinize gelen bir doğrulama kodu ile yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

e-devlet şifresi
e-devlet şifresi

E-Devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Eğer “e-Devlet şifremi unuttum/kaybettim/çaldırdım” gibi bir durumla karşılaştıysanız, şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeni bir şifre edinebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmek için öncelikle e-Devlet kapısındaki profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-posta adresinizi doğrulamış olmanız gerekmektedir. Doğrulama işlemini yaptıysanız şifre yenileme hizmetini kullanabilirsiniz. Fakat bu işlemlerden herhangi birini yapmadıysanız PTT şube ve merkezlerinden birine giderek ve yine şahsen başvuru yaparak yeni bir şifre almanız gerekmektedir. e-Devlet şifresi yenileme hizmetinin detayları için telefonunuzdan 160’ı tuşlayarak e-Devlet Kapısı İletişim Merkezi’ni arayabilir ve destek alabilirsiniz.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yaptıysanız e-Devlet Kapısı “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” bölümüne girerek aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini işaretleyebilir ve şifre yenileme yönteminizi belirleyebilirsiniz;

 • Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak
 • Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek
 • Cep telefonuma gelecek kodu girerek

Turkiye.gov.tr adresindeki giriş sayfasında “şifremi unuttum” seçeneğine tıklayarak da şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme hizmetinden, 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan e-Devlet kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar faydalanabilmektedir. Yabancı kullanıcılar ise şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

E-Devlet şifresi yenileme hizmetini kullanmak için TIKLAYINIZ!

E Devlet İcra Sorgulama

E Devlet Şehit Listesi Sorgulama

 

e-Devlet Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

ALO 160 dır.

e-Devlet Şifremi Unutursam Yeni Şifre İçin Ödeme Yapmam Gerekir mi?

Evet, Bunun için 4 TL bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Kefil olduğum için e-devlet şifremi kullandılar içim rahat deyil şifremi tekrar değiştirmek istiyorum

 2. Ne yazalim.Sifreyi kabettikmi hapi yutmus oluyoruz.Yeni kimlik sayfasi kimlik bilgilerinizeslesmiyor diyorda,baska bir sey demiyor.Mail ve cep kayitlarin ,konsolosluk soylemedi.Bir kolayliga ulasincaya kadar bir suru zorluk yolda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu