E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Transkript Nedir? Nereden Alınır?

Dünyanın genelinde eğitim sistemleri genellikle çocukluk çağından başlayıp 20’li yaşlara kadar devam eder. Alınan bu eğitimin geçerliliğini ve sonuçlarını sınamak amacıyla sınavlar yapılır. Yapılan bu sınavların sonucunda öğrencilerin not durumu belirlenir. Bahsi geçen bu notların bulunduğu dokümanlar mevcuttur. Öğrenciler isterse bu dokümanlara ulaşabilir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitiminde bu dokümanlara idari birimler aracılığı ile ulaşılırken üniversitelerde ise transkript aracılığı ile bu bilgilere ulaşılabilir.

Transkript Nedir?

Transkript belgesi, bir nevi not dökümüdür. Öğrencinin okuduğu bölüm, aldığı dersler, öğrenim dili, dönem ortalaması, mevcut dönemi gibi bilgiler transkriptte yer alır. Bu bilgiler yeri ve zamanı geldiğinde öğrencilerin işine yarar. Transkript, üniversitelerde bulunan karne sistemi gibi düşünülebilir. Aşağıdaki bir transkript örneği mevcuttur.

Transkript Örneği

Üniversitelerde öğrencilerin notları harflerle ifade edilir ve her harfin bir not karşılığı vardır. Bir öğrencinin dersten geçip geçmediği, dersten geçmiş ise geçme derecesi bu harfler ile ifade edilir. Buradan yapılan hesaplardan genel başarı durumu ortaya çıkar. Bahsi geçen harf sistemi genel bir sistem olup istisnai durumda olan ve farklı sistem kullanan üniversiteler mevcut olabilir. Fakat genel olarak transkriptte yer alan başarı durumu denk şekilde olur.

Transkriptin öğrencilerin hayatındaki yeri sadece not kontrolü için değildir. Transkript kimi zaman öğrenci olduğunu kanıtlamak amaçlı da kullanılabilir. Örneğin; toplu taşıma kartı yenileme işlemlerinde, öğrenci kartının yenilenmesi sırasında öğrenciliğin devam ettiğini kanıtlamak amaçlı güncel transkriptten yararlanılabilir.

Transkriptin lazım olduğu bir başka durum ise staj ve burs başvurularıdır. Staj ve burs başvurularında öğrencinin başarı durumunu ve diğer ilgili bilgileri öğrenebilmek için başvuru yapılan kurum tarafından transkript belgesi istenir.

Transkript aynı zamanda yüksek lisans ve askerlik işlemlerinde de kullanılabilir. Bu konulardaki detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili kurumların kabul ettiği dokümanları bilmekte fayda var.

Transkript Nasıl Alınır?

Transkript almak için izlenebilecek 3 yöntem vardır. Bunlardan birisi öğrenim görülen üniversitenin öğrenci işlerine başvurmak iken, diğeri üniversitenin bilgi sistemi ya da e-devlet kapısıdır.

1. Öğrenci işlerine giderek transkript almak

Öğrencilerin genellikle tercih ettiği yöntemdir. Üniversite hayatı boyunca birçok kez öğrenci işleri ile irtibat halinde olan öğrenciler, bundan kaynaklı olarak transkript işlemlerini de öğrenci işlerinde gerçekleştirmeyi tercih ederler. Bunun için yapılması gereken öğrenci kartıyla beraber öğrenci işlerine müracaat etmektir. Bazı üniversitelerde transkript talebine anında karşılık alınabildiği gibi bazı üniversitelerde ise transkript talebi için öğrenci işlerinden randevu alınmalıdır. Acil işleri olan öğrencilerin mağdur olmaması için bu durumu önceden bilerek hareket etmelerinde fayda var.

2. Üniversite bilgi sistemi üzerinden transkript almak

Diğer bir yöntem her üniversitenin kendi bünyesindeki internet bilgi sistemi üzerinden transkript almaktır. Gün geçtikçe yazılı belgeler yerine elektronik belgelere bırakacak. Fakat bunun için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Bu sebeple internet üzerinden ulaşılan transkriptlerin genellikle örnek şeklinde olduğu ve bazı kurumların damgalı ve imzalı belge isteyebileceği bilinmelidir. Böyle bir durumda transkripti öğrenci işlerinden almak ve sonrasında ilgili yerlere damgalatmak ve imzalatmak gerekir.

3. E-Devlet üzerinden transkript almak

Günümüzde e-devlet sistemi gelişmeye ve her geçen gün yeni hizmetler vermeye devam ediyor. Bu hizmetlerden bir tanesi de e-devletten transkript alınabilmesidir. Şimdilik sadece Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin transkript işlemlerinin yapılabildiği bu hizmetin ilerleyen zamanlarda diğer üniversiteler için verilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

  •  Eğer Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencisi iseniz yapmanız gereken şey öncelikle e-devlete TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girmektir.

E-Devletten Transkript Alma

  •  Daha sonra arama kısmına ‘transkript’ yazdığınızda ilgili sonuçlarda transkript işlemleri görülecektir. Mevcut sonuca tıkladığınızda ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.

E-Devletten Transkript Alma

  • Transkript bilgilerinize ulaşmak için yazıyı okuduğunuzu ve onayladığınızı kabul ettiğiniz yeri işaretleyip sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Bu sayfada öğrencilik belgeniz, transkript belgeniz gibi bilgiler yer alacaktır.

E-Devletten Transkript Alma

Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencisi iseniz e-devlet üzerinden transkriptinizi almak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.