Edevlet.net

Transkript Nereden Alınır? E Devlet’ten Alınabiliyor mu?

Dünyanın genelinde eğitim sistemleri genellikle çocukluk çağından başlayıp 20’li yaşlara kadar devam eder. Alınan bu eğitimin geçerliliğini ve sonuçlarını sınamak amacıyla sınavlar yapılır. Yapılan bu sınavların sonucunda öğrencilerin not durumu belirlenir ve belgelenir. Öğrenciler istedikleri zaman ulaşabildikleri bu not dokümanlar okul ve burs başvuruları sırasında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından istenebilir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitiminde bu dokümanlara idari birimler aracılığı ile ulaşılırken üniversitelerde daha farklı bir sistem kullanılır.

Transkript Nedir?

Transkript bir not döküm belgesi olarak tanımlanabilir. Transkriptte öğrencinin okuduğu bölüm, aldığı dersler, derslerin notları, öğrenim dili, dönem ortalaması, mevcut dönemi gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler burs, çift anadal, yandal, yüksek lisans, doktora ve işe giriş gibi başvurularda öğrenciden istenebilir.

Örnek olması açısından aşağıda bir transkript örneği verilmiştir.

Transkript Örneği

Transkript, üniversite öğrencilerine verilen bir çeşit karne gibi düşünülebilir. Üniversitelerde öğrencilerin notları harflerle ifade edilir ve her harfin bir not karşılığı vardır. Bazı okullarda harf notlarının aralıkları ve ifadeleri değişiklik gösterse de çoğunluğa bakıldığında bu notlandırma biçiminin genel bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Üniversitelerde bir öğrencinin dersten geçip geçmediği, dersten geçmiş ise geçme derecesi bu harfler ile ifade edilir. Buradan yapılan hesaplardan genel başarı durumu belirlenir.

Transkript Ne İşe Yarar?

Transkriptin öğrencilerin hayatındaki yeri sadece not kontrolü için değildir. Transkript belgesi kimi zaman öğrenci olduğunu kanıtlamak amaçlı olarak da kullanılabilir. Yani bazı durumlarda öğrenciler öğrenci belgesi yerine transkriptlerini de sunabilirler. Örneğin; toplu taşıma kartı yenileme işlemlerinde, öğrenci kartının yenilenmesi sırasında öğrenciliğin devam ettiğini kanıtlamak amaçlı güncel transkriptten yararlanılabilir.

Transkriptin lazım olduğu bir başka durum ise burs, staj ve iş başvurularıdır. İş, staj ve burs başvurularında öğrencinin başarı durumunu ve diğer ilgili bilgileri öğrenebilmek için başvuru yapılan kurum tarafından transkript belgesi istenir.

Transkript aynı zamanda yüksek lisans, doktora gibi akademik başvurularda da kullanılır. Bütün üniversiteler yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen kişilerden lisans not döküm belgesi ister. Böylece söz konusu öğrencinin lisans eğitimindeki başarısı ve kapasitesi değerlendirilir. Not döküm belgesi bazen askerlik işlemlerinde için de istenebilir.

Transkript Nasıl Alınır?

Transkript almak için izlenebilecek 3 yol mevcuttur. Bunlardan birisi öğrenim görülen üniversitenin öğrenci işlerine başvurmak iken, diğerleri üniversitenin bilgi sistemin ya da e-devlet kapısını kullanmaktır.

Öğrenci İşlerinden Transkript Alma

Öğrenciler eğitim gördükleri üniversitelerin öğrenci işleri ofisine giderek istedikleri not döküm belgesini alabilirler. Bu yöntem hala öğrencilerin en sık tercih ettiği transkript alma yöntemdir. Üniversite hayatı boyunca birçok kez öğrenci işleri ile irtibat halinde olan öğrenciler, transkript işlemlerini de öğrenci işlerinde gerçekleştirmeyi tercih ederler.

Bu işlem için yapılması gerekenler oldukça basittir. Transkript almak isteyen kişinin öğrenci kimlik kartıyla beraber mesai saatleri içerisinde öğrenci işlerine müracaat etmesi yeterlidir. Elbette öğrenci işleri ofisinin işleyişi kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Bazı üniversiteler transkript talebine anında karşılık verirken gibi bazı üniversiteler transkript talebi için öğrenci işlerinden randevu alınmasını ister. Acil işleri olan öğrencilerin mağdur olmamak adına sistemin işleyişi hakkında önceden bilgi sahibi olmasında fayda vardır.

Üniversite Bilgi Sistemi Üzerinden Transkript Alma

Diğer bir yöntem her üniversitenin kendi bünyesindeki internet bilgi sistemi üzerinden transkript almaktır. Gün geçtikçe yazılı belgeler yerine elektronik belgelere bırakacak. Fakat bunun için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Bu sebeple internet üzerinden ulaşılan transkriptlerin genellikle örnek şeklinde olduğu ve bazı kurumların damgalı ve imzalı belge isteyebileceği bilinmelidir. Böyle bir durumda transkripti öğrenci işlerinden almak ve sonrasında ilgili yerlere damgalatmak ve imzalatmak gerekir.

E-Devletten Transkript Alma

Günümüzde e-devlet sistemi gelişmeye ve her geçen gün yeni hizmetler vermeye devam ediyor. Bu da işlerini daha hızlı ve kolay halletmek isteyen öğrencilerin akıllarına “Transkript e-devletten alınır mı, buradan alınan belgeler her yerde geçerli olur mu?” sorularını getiriyor.

E-devlet üzerinden transkript alınabiliyor. Fakat bu hizmet şimdilik sadece 4 üniversite için veriliyor. E-devlet transkript sorgulama hizmetinin ilerleyen zamanlarda diğer üniversiteler için verilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

E-devlet üzerinden transkript alınabilen üniversiteler şunlardır:

 • Ahmet Yesevi Üniversitesi
 • Erzurum Teknik Üniversitesi
 • Bayburt Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi

Yukarıda verilen üniversitelerde eğitim gören öğrenciler e-devlet sistemi üzerinden e-imzalı transkript alabilirler.

Peki, E-imzalı Transkript Nasıl Alınır?

E-devletten onaylı transkript nasıl alınır diye merak ediyorsanız, aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz. Bu işlemler sisteme kaydı olan 4 üniversite geçerlidir.

 • İlk olarak e-devletin transkript sorgulama sayfasına gidin. Sizi ilgili sayfaya yönlendirecek linki bölüm sonunda bulabilirsiniz.
 • Açılan listeden öğrencisi olduğunuz kurumun adını seçin.
 • Eğer sisteme daha önceden giriş yapmadıysanız karşınıza çıkan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayın.
 • Siz sisteme giriş yaptıktan sonra transkript belgeniz oluşturulacaktır. Bu belgeyi bilgisayara kaydederek çıktısını alabilirsiniz. Onaylı not döküm belgesini her türlü başvuruda kullanabilirsiniz.

E-devlet transkript sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Okula Gitmeden Transkript Nasıl Alınır?

Öğrencilerin kimi zaman transkript almak için okula gitme fırsatı olmayabilir. Bu özellikle şehir dışında okuyan öğrencilerin sık sık karşılaştığı bir durum. Bu noktada yapılabilecek birkaç şey var. Bunlardan biri elbette e-devlete başvurmak. Eğer e-devlet sistemine kayıtlı olan üniversitelerden birinde okuyorsanız, işinizi hızlıca halledebilirsiniz.

Bunun yanında dilerseniz üniversitenin bilgi sistemini kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkatli olmak gereken bir nokta var. O da belge onayı. Bazı üniversiteler sistemlerinden onaylı belge almaya müsaade etmiyor. Böyle durumlarda söz konusu belgeyi üniversitenin öğrenci işlerine giderek onaylatmak gerekiyor. Bu da transkript almak için okula gitme fırsatı olmayan öğrencileri zor duruma sokuyor.

Okula gitmeden transkript almanız gerekiyorsa yapabileceğiniz en iyi şey eğitim gördüğünüz kurumun öğrenci işleriyle temasa geçmektir. Unutmayın, her üniversite bünyesinde bulunan ofisin görevi öğrencilere yardımcı olmaktır. Görüşeceğiniz memur mutlaka size bir çözüm önerecektir. Örneğin; öğrenci işlerine kimlik fotokopinizin bulunduğu bir kağıda transkript istediğinize dair bir dilekçe yazarak faks çekebilirsiniz. Veya bir arkadaşınızdan ona izin verdiğinizi belirten bir dilekçe göndererek sizin adınıza transkript almasını isteyebilirsiniz.

Mezun Olduktan Sonra Transkript Nasıl Alınır?

Kişiler okuldan mezun olduktan sonra da lisans not dökümü almak zorunda kalabilirler. Çünkü akademik başvurular, işe giriş mülakatları gibi durumlarda transkript istenebilir. Bu aşamada ilk olarak e-devlete başvurmanızı öneririz. Henüz sistemde sadece 4 üniversite olsa da bu sayının yakın zamanda artması beklenmektedir.

Eğer e-devlet sisteminden transkript alamıyorsanız, mezun olduğunuz okulun öğrenci işlerine başvurmalısınız. Bunun için önce bir görevliyle telefonda görüşerek neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer mezun olduğunuz kurum yaşadığınıza yere yakınsa, bizzat giderek işinizi hızlıca halledebilirsiniz.

Lise Transkript Nasıl Alınır?

Bazen lise öğrencilerinden de not döküm belgesi istenebiliyor. Özellikle burs, proje ve öğrenci değişim programlarına katılmak isteyen lise öğrencilerinin not döküm belgesine ihtiyacı oluyor.

Lise döneminde alınan karneleri görüntülemek için e-okul sistemini kullanabilirsiniz.

 • Bu işlem için bölüm sonunda verilen linke tıklayarak ilgili sayfaya gidin.
 • Açılan sayfada “Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi” bölümüne tıklayın.
 • Giriş işlemi için sizden istenilen bilgileri yazıp “Giriş” yazısına tıkladıktan sonra “Öğrenci Bilgileri Modülü”nü seçin. Bu menüden tüm karneleri görüntüleyebilirsiniz.

Yalnız bu sistemden alınan belgeler onay eksiği sebebiyle her zaman kabul edilmeyebilir. Bu durumda lise dönemine ait not döküm belgesini almak için eğitim gördüğünüz kurumun idaresine başvurabilirsiniz. Eğer uzaktaysanız aile bireylerinden yardım isteyebilir veya idareyle telefonda görüşerek bir çözüm bulabilirsiniz.

E-okul sistemine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir?

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.