Eğitim

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir? 2024 Zamlı Diploma Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir? Zamlı Diploma Vekalet Ücreti, Diploma Almak İçin Vekalet Örneği, 2024 Diploma Vekalet Ücreti, Diploma Vekalet Süresi, Diploma Vekalet İçin Gerekli Evraklar ve daha fazlası yazımızda...

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir? Zamlı Diploma Vekalet Ücreti; Yapılan bazı zorunlu evrak işlemlerimizi vekalet vererek gerçekleştirmekteyiz. Vekalet Nedir? Vekalet Nasıl Verilir? Vekalet Ücreti Ne Kadar? Diploma Vekalet İçin Gerekli Evraklar, Diploma Vekalet Süresi, Diploma Almak İçin Vekalet Örneği gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Diploma için vekalet verme, yaşadığı şehirden farklı bir yerde okuyan birçok öğrencinin ihtiyaç duyduğu bir işlem. Çünkü birçok üniversitede mezuniyet günü gerçek diploma verilemiyor. Öğrencilerin mezuniyet işlemleri uzun sürdüğü için diplomaların basılması da eylül hatta ekim aylarını bulabiliyor. Haziranda üniversitesini bitirip memleketine dönen öğrenciler de bu durumda diplomasını almak için tekrar okulun bulunduğu şehre gitmek zorunda kalıyorlar. İşte bu zahmetten kaçınmak için yapılabilecek şey, diploma için vekalet vermek. Böylece öğrencinin diplomasını bir başkası alabiliyor. Ama tabii ki bu işlem için resmi bir aracıya ihtiyaç var. O da, noterlikler.

Biz bu yazımızda diploma vekaleti vermek isteyen öğrencilerin izlemesi gereken adımları tek tek açıklayacağız. Bu süreçte ihtiyaç duyacağınız evrakların listesini paylaşacak ve sizleri noter ücretleri hakkında bilgilendireceğiz. Böylece siz de noter vekalet verme işlemi için gittiğinizde hazırlıklı olabilir ve işlerinizi hızlıca halledebilirsiniz.

Plaka Nasıl, Nereden Çıkartılır? Plaka Çıkartma Ücreti

Vekalet Nedir?

Bilinen resmi adıyla vekaletname, bir kişinin herhangi bir işlem için başka birini yetkilendirdiğini bildiren yazılı bir evraktır. Noterden alınan bu evrak sayesinde yetkilendirilen kişi kendisine yetki verilen işlem için hak sahibi adına işlem yapabilir. Yani bir öğrenci herhangi bir arkadaşına ya da akrabasına noter önünde diplomasını alması için vekalet verirse, bu kişi gidip üniversitenin ilgili bölümünden öğrenci adına diploma işlemlerini tamamlayabilir. Tabii bu işlemler sırasında yazılı vekaletnameyi üniversite yetkililerine sunması gerekir.

diploma i̇çin vekalet
diploma i̇çin vekalet

Noter Nasıl Olunur?

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Diploma için vekalet verme işlemi oldukça basittir. Hazırlanması uzun sürmez ve takibi de oldukça kolaydır. Yani gerekli evraklarla beraber en yakın notere başvurduğunuzda hızlıca işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Biz izleyeceğiniz adımları sizler için özetledik. Böylece siz de işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Notere Başvurmak

Vekalet vermek için size en yakın notere başvurmanız gerekir. Notere yalnız başınıza gidebilirsiniz. Yani vekalet vereceğiniz kişinin sizin yanınızda bulunması şart değil. Yalnızca yetkilendireceğiniz kişinin kimlik bilgilerinize ihtiyacınız var.

Noterler hafta içi her gün 09:00 – 17:00 arasında açıktır. Genelde 12:00 – 13:00 arasında bir saat öğle molası verilir. Noterler resmi tatillerde ve hafta sonları çalışmazlar. Yani hafta içi mesai saatleri içerisinde bir notere başvurduğunuzda diploma vekalet verme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İstenilen Evrakları İlgili Kişiye Sunmak

Noterin velaket için istediği evraklar:

  • Vekalet verecek kişinin, yani öğrencinin, kimlik belgesi
  • Vekaletin verileceği kişinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası

Bu belgeleri önceden hazırlayarak notere diploma vekaleti için başvurabilirsiniz.

Vekalet Ücretini Ödemek

Noterde yapılan işlemler ücretlidir. Noter vekalet ücreti hesaplama işlemi de verilecek vekaletin kapsamına ve çeşidine göre yapılır. Diploma için 2024 yılı noter vekaletname ücreti ise 550 – 1900 TL arasındadır. Bu ücreti noterin ilgili birimine ödedikten sonra vekalet işlemlerinin son adımına geçebilirsiniz.

 diploma vekalet ücreti
diploma vekalet ücreti

Hazırlanan Sözleşmeyi Noter Huzurunda İmzalamak

  • Tüm belgeler hazır olduğunda noter vekalet verecek kişiye işlemin kapsamını sorar. Bu aşamada öğrencinin bir başkasını kendi adına düzenlenen diplomayı almak için yetkilendirmek istediğini belirtmesi gerekir.
  • Noter başvuran kişinin talepleri doğrultusunda vekalet sözleşmesini düzenler.
  • Vekalet verecek olan kişi sözleşmeyi okuduktan sonra imzalar ve noter de belgeyi onaylar.
  • Belgenin bir nüshası vekaleti isteyen kişiye verilir, bir nüshası da noterde kalır. Bu aşamada size fikir vermesi açısından eklediğimiz vekaletname örneği aşağıdadır.

Diploma Almak İçin Vekalet Örneği

Vekaletnameyi Diplomayı Alacak Kişiye İletmek

Adına vekaletname düzenlenen kişinin üniversite yönetiminden diplomayı alabilmesi için söz konusu belgeyi bizzat yetkililere sunması gerekiyor. Peki, Malatya’da yaşayan ve vekaletnameyi Malatya’daki bir noterden alan öğrenci İstanbul’daki arkadaşına bir belgeyi nasıl gönderebilir, şimdi o konuya değinelim. Sonuçta öğrenciler şehirler arası yolculuk yapmamak için bu yolu tercih ediyor. Ama belgenin de bir şekilde iletilmesi gerekiyor.

diploma-vekalet-gonderim

Vekaletnameyi göndermenin en kolay yolu, posta ve kargo. Size en yakın kargo şubesine giderek belgeyi arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Ama tabii bu aşamada kargonun yolda geçireceği süreyi hesaba katmak lazım. Bu yöntemle vekaletnamenin ulaşması, mesafeye göre, 2-3 iş gününü bulabilir. Peki, bu aşamada taratma ya da fax gibi yöntemler kullanabilir miyiz? Bir de buna bakalım.

Vekalet Elden Verilmek Zorunda mı? Diploma İçin Vekalet Fax İle Gönderilir mi?

Noterden alınan belgelerin esas olayı resmi bir kişi tarafından ıslak imza ile onaylanmış olmasıdır. Bu nedenle birçok kurum vekaletname gibi belgelerin aslını görmek ister. Fax veya tarama gibi işlemler belgenin fotokopisi olarak görüldüğü için kabul edilmeyebilir. Bu aşamada yapılacak en iyi şey, üniversitenin ilgili birimiyle görüşmek olacaktır. Fax şeklinde gönderilen vekaletnameleri kabul ediyorlarsa, işiniz daha kolay. Fakat belgenin aslı şartı varsa, posta yoluyla gönderim yapmanız gerekiyor.

Son olarak diploma vekalet verme işlem adımlarını hızlıca özetleyelim. 

Kimlik belgeniz, arkadaşınızın kimlik bilgileri ve fotoğrafla notere başvuruyorsunuz. Ortalama 150 TL’lik işlem ücretini ödedikten sonra vekaletnameyi imzalayarak teslim alıyorsunuz. Sonrasında yapacağınız tek şey, belgeyi ilgili kişiye göndermek. Gördüğünüz gibi, işlemler aslında oldukça basit.

Peki, siz diploma için vekalet verme işlemini pratik buluyor musunuz? Bu konudaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz yorumlarınızı bize iletebilirsiniz. Güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edebilir, merak ettikleriniz hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Diploma Aslı Gibidir Onayı Nasıl Yapılır?

Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır?

Öğrenim-Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Noterlerin Çalışma Saati Nedir?

Sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasıdır.

Noter Kağıdı ve Beyanname Bedeli Ne Kadar?

55 TL olarak belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu