E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Plaka Çıkarma İşlemleri Nereden Yapılır?

Plaka işlemleri önceden araç satışının gerçekleşmesinin ardından Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Tescil Bürolarından yapılıyordu. Noterde gerçekleşen satış işlemlerinden sonra Trafik Tescil Bürolarına ilgili evrakların sunulmasıyla birlikte plaka değiştirme işlemleri tamamlanıyordu. Devlet bu işlemleri daha hızlı halledilebilmesi ve Trafik Tescil Büroları üzerindeki yükü hafifletmek adına plaka ve yeni ruhsat işlemleri için düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre plaka ve ruhsat işlemlerinin tamamı noterlerde gerçekleşecek. Vatandaşlar tescil bürolarına randevu almakla zaman kaybı yaşamayacak ve yoğunluktan ötürü yaşanan gecikmelere maruz kalmayacak. Ek olarak eski plaka üzerinden yenileme ya da değişim yapmak isteyen vatandaşlar eskide olduğu gibi trafik tescil bürolarından işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Hangi Durumlarda Plaka Değişikliği Yapılır?

 • İsteğe göre ikamet değişikliği yapıldığında bulunan ile ait plaka değişikliği yapılabilir. Bu tip durumlardaki plaka değişikliği Emniyet Müdürlüğüne Bağlı Trafik Tescil bürolarından randevu alınarak nüfus cüzdanı, trafik sigortası, eski plaka ve başvuru dilekçesi evrakları sunularak yapılır. İşlem başvurusu onaylanan araç sahiplerinin plaka yenileme işlemi aynı gün içerisinde gerçekleşir.
 • Zarar görmüş, yıpranmış, okunamaz halde olan plakalar için plaka yenileme talebinde bulunulabilir. Kayıp plaka çıkarma talebi de yenileme talebi olarak geçer. Yenileme talebi için trafik tescil bürolarından randevu alınır. Randevu tarihinde nüfus cüzdanı, trafik sigortası, araç ruhsatı ve başvuru dilekçesi ile plaka yenileme işlemi aynı gün içerisinde gerçekleşir.
 • Araç alım satımında isteğe göre plaka değişikliği talep edilebilir.

Hangi Plakalar Ağır Kusurlu Sayılır ve Değiştirilmesi Gerekir?

 • Yasal olmayan yollarla basılan plakalar ( APP plaka vb.)
 • Çerçeve içerisinde takılı olmayıp üzerinde vida olan plakalar
 • Deforme olmuş, üzerindeki yazıları okunamaz halde olan plakalar
 • Üzerinde damga olmayan plakalar

Noter Satışından Sonra Plaka Nasıl Çıkarılır?

Noterde yapılan araç satış işleminde vatandaşın plaka değiştirme ya da var olan plakayı kullanma beyanına göre plaka işlemleri başlatılır. Vatandaşın var olan plakayı kullanması yani değiştirme talebinin olmaması durumunda ek bir ücret ödemesine ya da satış işleminden sonra herhangi bir plaka başvurusu yapmasına gerek yoktur. Var olan plaka üzerinden trafik sigortası yaptırılarak yeni ruhsat için noterlere başvuru yapılabilir. Noterlerden verilen yeni ruhsat ve var olan plakayla araçlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. Ancak plaka değiştirme talebi var ise noterde araç satış işlemi gerçekleşirken bu durumun beyan edilmesi gerekir. Yapılan araç plakasını değiştirme beyanına göre noter eski plakayı alarak alıcıya geçici ruhsat ile birlikte yeni plakaya ait belge verir. Verilen yeni plaka belgeleri ile il ve ilçelerde bulunan şoförler odasına başvuru yapılarak yeni araç plakaları teslim alınır.

Plaka Çıkarma Ne Kadar Sürer?

Araç satışında beyan edilen ve satış işleminden sonra noter tarafından verilen plaka belgesi ile birlikte 30 gün içerisinde şoförler odasına başvuru yapılarak yeni plakanın alınması gerekmektedir. Aksi halde araç plaka değişikliği talebi iptal olur ve eski plaka geçerli sayılır. Araç satışından sonra noterden alınan plaka belgesi ile şoförler odasına başvuru yapılması halinde aynı gün içerisinde yeni plaka teslim edilir.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı (ehliyet, pasaport)
 • Trafik sigortası
 • Aracın eski plakaları ve tescil belgeleri
 • Noterden alınan geçici ya da yeni ruhsat belgesi ve plaka belgesi

Plaka Çıkarma Ücreti Ne Kadardır?

Yapılan düzenlemeyle birlikte plaka değiştirme masrafları; 2018 yılı için noter masrafı 240 TL, şoförler odası masrafı 43 TL olmak üzere toplamda 283 TL’dir. Plaka yenileme ücreti; bir adet plaka 2018 yılı için 17 TL, ön ve arka olmak üzere toplamda 34 TL’dir.

Plaka Değişikliğinde Gözetilmesi Gereken Durumlar

Trafik Sigortası

Araç alım satım işlemlerinden sonra 15 gün içerisinde trafik sigortası yapılması zorunludur. İlk 15 gün için eski araç sahibine ait trafik sigortası geçerli olur ve 15 günün sonunda eski trafik sigortası geçersiz sayılır. Trafik sigortası araç satışından sonra bir diğer kişiye devredilemez. Yeni araç sahibi o araç için yeni trafik sigortası yaptırmalıdır. Yeni ruhsat talebinde trafik sigortası şartı aranmakla beraber plaka değişikliği işlemlerinde de trafik sigortası yaptırılması zorunludur. Ancak plaka yenileme talebinde bulunan araç sahipleri var olan trafik sigortası üzerinden plaka yenileme işlemini gerçekleştirebilir. Yeni bir trafik sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Trafik sigortasının geçerlilik süresinin dolmuş olduğu durumlarda sigortanın yenilenmesi istenir.

Aracın Muayene Durumu

Muayenesi olmayan ya da muayene tarihi geçmiş araçların satış işlemi gerçekleşmez. Araç satış işleminin gerçekleşmemesinden ötürü alıcının plaka değişikliği talebi de kabul edilmez. Ancak kendi aracına ait plaka değişikliği ya da plaka yenileme talebi bulunan araç sahiplerinden trafik tescil bürolarına başvuruda bulunurken araç muayene şartı aranır.

MTV Borcu

MTV borcu olan araç sahiplerinin plaka değişikliği ya da plaka yenileme taleplerinde borcu yoktur şartı aranır. Alım satım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için noter tarafından araç için borcu yoktur şartı istenir. Aksi halde araç satışı işlemi gerçekleşemez ve plaka değişikliği talebi kabul edilmez.

Aracın Üzerinde Haciz ya da Rehin Olması

Anlaşılması gereken konu aracın plakası değiştiğinde ruhsatın da değişiyor olmasıdır. Ruhsattaki araca ait teknik bilgiler değişmese de araç sahibinin bilgileri ya da plaka değişikliği doğrudan ruhsatın da yenilenmesini gerektirir. Bu nedenle araç üzerinde herhangi bir haciz, rehin ya da borç kaydı var ise plaka değişikliği talebi gerçekleşmez. Ancak hasar görmüş ya da okunamaz halde olan plakalar için yenileme talebinde bulunan araç sahiplerinden trafiğin güvenliği adına bu şart aranmaz.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Araç sahipleri yeni aldıkları araç için ya da eski araçlarında trafik tescilin verdiği plakalar haricinde kendileri için önem arz eden harfleri plaklarında görmek isteyebilirler. Özel plaka almak isteyen araç sahiplerinin öncelikli olarak yapmaları gereken iş almak istedikleri plakayı sorgulamaktır. Almak istenilen plakanın daha önce başka bir araç sahibi tarafından alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.

Plaka sorgulama işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine kimlik belgesi ile başvuru yaparak şifrelerini temin edebilirler. Sorgu işlemlerini tamamlayan araç sahipleri istedikleri plaka için trafik tescil bürolarına başvuru yaparak şirket ya da şahıs olması durumuna göre istenilen belgeleri ibraz ederek istedikleri plakayı alabilirler. Ancak istenilen özel plakaya göre ve şahıs ya da şirket olması durumuna göre 1.000 TL’ den 250.000 TL’ye kadar özel plaka vergisi söz konusu olabilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.