Edevlet.net

Özel, Boş Plaka Sorgulama – Plaka Tahsisi Nasıl Yapılır?

Araç satın alan bir kişi yeni plaka başvurusu yaptığında ya da ikinci el aracının plakasını değiştirmek istediğinde boşta olan plakalardan herhangi birini seçebilir. Veya herhangi boş bir plaka rastgele bir şekilde araç sahibine verilebilir. Ancak kişiler araçlarına boş plaka tahsis edilirken, belirlenen birtakım şartları sağlamaları halinde isme özel plaka gibi daha farklı plakalara da sahip olabilirler. Bilinen plaka çıkarma işlemlerinden biraz daha farklı ve masraflı olan bu tip özel plakalar, ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Özel Plaka Nedir?

Özel plakalar, araç sahibi tarafından kişinin kendi istediği kriterlere uygun olacak şekilde seçilen plakalardır. Bu tip plakalar diğer plakalardan farklı zemin renklerinde olabilir. Ayrıca plaka üzerinde yer alacak harfler ve rakamlar kullanıcılar tarafından seçilebilir. Bu seçimler arasında; ad ve soyad baş harfleri, isimler, tutulan takımın baş harfleri, desteklenen siyasi partileri çağrıştıran kısaltmalar ve mesleklere özgü harfler yer alabilir.

Ancak özel plakalarda kullanılması mümkün olmayan bazı harf kombinasyonları da mevcuttur. Bu nedenle özel plaka oluşturulurken kişilerin uyması gereken kurallar ilgili makamlar tarafından düzenlenmiştir.

Özel ya da tüzel kişiler adına tahsis edilen plakalarda; anayasal rejime, Cumhuriyete, Atatürk ilke ve inkılaplarına, milli ve manevi değerlere, dine ve ahlaka aykırı her türlü harf ve kelimelerin kullanılması yasaklanmıştır.

Özel Plaka Alma Şartları Nelerdir?

Kişiye özel plaka almak isteyenler Merkezi Nüfus İdare Sitemi (MERNİS) üzerinde kayıtlı olan adreslerine göre plaka alabilirler. Çünkü ikamet yeri ve plaka adresi uyumlu olmak zorundadır. Yani ikamet adresi İstanbul olan bir kişi 34 plakasını başka bir şehrin koduyla değiştiremez. Bu durum sıfır araç veya şehir dışından araç alımları için de geçerlidir.

Şirket adına özel plaka almak isteyenlerin ise ilçe emniyet müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekir. Şirket adına alınacak araçlarda ikamet şartı aranmaz. Başvuru sırasında kişilerin yanında mutlaka imza sirküsü, şirketin son 6 ayına ait faaliyet belgesi ve noter onaylı vekalet belgeleri bulunmalıdır.

Bir de devletin resmi olarak tahsis ettiği özel plakalar var. Bu plakaların üzerinde şahsın adı, soyadı, kurum veya şirketin adını anımsatan kısaltmalar bulunur. Çok sık kullanılan plakalar değildir. Devlet tarafından tahsis edilen özel plaka alımlarında, bağlı bulunulan il ya da ilçelerdeki emniyet müdürlüklerine bizzat müracaat edilmelidir.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka alma süreci yaşanılan şehre ve istenilen plakanın popülerliğine göre değişir. Bazı plaka kodlarını bulmak çok zor olabilir. Bazen de hiç beklemediğiniz anda istediğiniz plaka boşa çıkabilir.

Özel plaka başvuru ve alım işlemleri aracın satış durumuna göre değişiklik gösterir. Sıfır araç alırken plaka seçmek en kolayıdır. Fakat ikinci el araçlarda işlemler biraz daha uzun sürebilir. Eğer kullandığınız aracın plakasını özel bir plaka ile değiştirmek isterseniz, biraz daha farklı bir yol izlemeniz gerekebilir.

Sıfır Arabaya Özel Plaka Nasıl Alınır?

“Özel plaka almak istiyorum” diyenler için işlemler, sıfır araç satın alımlarında daha kolay ilerler. Çünkü aracın alımı sırasında; satın alınan bayi, galeri ya da trafik müşavirliğinden boş plaka sorgulama işleminin yapılması talep edilebilir.

Bu şekilde plaka seçme işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak boştaki plakalar veri tabanında arama yapılmalıdır. Eğer kişinin almak istediği plaka taranan veri tabanında uygun olarak görünüyorsa, arabanın satış işlemleri bitene kadar plaka rezervasyon talebinde bulunmak mümkündür.

Fakat elbette bu veri tabanında her zaman istediğiniz plaka olmayabilir. Eğer özellikle aradığınız plaka zor bulunabilecek ve popüler bir dizime sahipse, aracı satın almadan önce plaka sorgulaması yapmanız daha uygun olacaktır.

Satış Sonrasında Noterden Özel Plaka Nasıl Alınır?

1 Şubat 2019 tarihinde araç tescil işlemleri yönetmeliğinde yapılan değişikler çerçevesinde özel plaka işlemleri direkt olarak satış sırasında gerçekleştirilebiliyor. Tabii bu işlem için öncesinde biraz araştırmak yapmak ve istenilen plakanın boşta olduğundan emin olmak gerekiyor. Eğer noterde satış işlemi sırasında istediğiniz plakayı sorunsuz bir şekilde almak istiyorsanız, öncesinde söz konusu plaka boşta mı diye sorgulatmanızı ve uygunsa rezerve etmenizi öneririz.

Satış işlemi sırasında noterden özel plaka almak isteyenlerin izlemesi gereken yol şu şekilde özetlenebilir:

 • Araç satış ya da devir işleminden önce Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Bürosuna gidilerek talep edilen plaka seçilmeli ve ayrılmalıdır.
 • Plakanın ederine göre belirlenen yasal bağış miktarı emniyet müdürlüğünce verilen banka hesabına yatırılmalıdır.
 • Daha sonra notere gidilerek satış işlemleri başlatılmalıdır ve bu işlemler sırasında notere plaka değişikliği yapılacağı ayrıca dilekçe ile bildirilmelidir.

Hali Hazırda Kullanılan Araca Nasıl Özel Plaka Alınır?

Bazen kişiler araçlarının var olan plakasını da değiştirmek isteyebilir. Çünkü kimi zaman bazı plakaların boşa çıkması çok uzun zaman alabiliyor. Böyle durumlarda da kişiler aracı satın aldıktan bir süre sonra plaka değiştirmek isteyebiliyorlar.

Var olan plakayı değiştirmekle ilgili en önemli nokta ikamet adresidir. Çünkü aynı il içerisinde plaka değişikliği yapılmaz. Yani 34 olan plakanızı gidip başka bir 34 plakayla değiştiremezseniz. Bunun için önce aracınızın plaka kodunu başka bir ile çevirmeniz gerekiyor. Bu işlemi de ancak satış yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Formalite olarak yapılacak satışın ardından aracı kendi üzerinize alırken istediğiniz plakayı da seçebilirsiniz.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadardır?

Özel plaka sahibi olmak isteyenlerin belirli bir ücreti gözden çıkarmaları gerekir. Bu ücret yasal bağış adı altında plakayı almak isteyen kişiden talep edilir. Ücretler; isim ve unvan bölümüne yazılacak ifade ve kelimelerin sayısına, plaka zeminine ve plakaların talep edilme oranına göre değişiklik gösterir.

Kişiye özel plakaların genel olarak 5-15 bin TL arasında değişebilen ücretleri mevcuttur. Ancak bazı harf birleşimleri için 250 bin TL’ye kadar ücret ödenmesi gerekebilir. Bu tamamen istenilen plaka koduna olan talebe bağlıdır.

Aynı zamanda bu plakalar için her yıl alınan özel plaka vergisi mevcuttur. Bu vergi miktarı da kişinin yıllık gelirine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önceden e-devlet kapısı üzerinden plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek mümkündü. Ancak bu sistemin art niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesiyle beraber boş plaka sorgulama sayfası kapatıldı. Artık plaka sorgulama için trafik şubelerine başvurmak gerekiyor.

Bunun yanında dilerseniz boş plaka görüntüleme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığına ait plaka harf grubu rehberi sayfasından yapabilirsiniz.

 • Bunun için bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve ilgili sayfayı açın.
blank
 • Açılan sayfadaki Türkiye haritasından boş plaka aradığınız ili seçip üzerine tıklayın.
blank
 • İl seçimini yaptıktan sonra harf gruplarının yer aldığı alt ve üst sınırları görüntüleyebilirsiniz. Bu listeden aynı zamanda plakaların bağlı bulundukları ilçelere göz atmak da mümkündür.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın plaka harf grubu rehberi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

İl İl Plaka Kodları

EGM Boş Plaka Sorgulama

İstediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenmek için bağlı olduğunuz emniyet müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Bazı illerde bu işlem internet üzerinden yapılabiliyor. Fakat bu uygulama çok yaygın değil. Çoğu yerde boş plaka sorgulama için emniyet müdürlüklerine bizzat gitmek gerekiyor. Böylece istediğiniz plakanın uygun olup olmadığını öğrenebilir ve boştaki plakalara rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama

Boş Plaka Rezervasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Özel plaka alımlarında illerdeki talep durumuna göre rezervasyon imkanı söz konusudur. Bazı illerde, emniyet müdürlüklerinin resmi internet sitesinde giriş yaparak plaka sorgulaması ve plaka rezervasyonu yapılabilir.

Eğer bağlı bulunduğunuz emniyet müdürlüğünün internet üzerinden rezervasyon ve sorgulama hizmeti yoksa, ilgili şubeye bizzat gidin. Yetkililere özel plaka işlemleri için geldiğinizi söyleyin. Onlar size yardımcı olacaklardır.

Yukarıdaki adımları takip ederek plaka ayırtma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki bu rezervasyonlar süresiz değildir. Plaka rezervasyonları yalnızca 24 saat boyunca geçerlidir.

Hangi Plaka Boşta? Nasıl Öğrenebilirim?

Daha önce de belirtildiği gibi özel plaka işlemleri için bağlı bulunduğunuz emniyet müdürlüğünden destek almalısınız.

İstanbul Boş Plaka Sorgulama

İstanbul boş plaka sorgulama işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilemiyor. İstanbul’da ikamet edip özel plaka almak isteyenlerin sorgulama işlemi için kendilerine en yakın emniyet müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Aynı zamanda 0212 635 00 00 numaralı hattı arayarak ayrıntılı bilgi edinmek mümkün.

Ankara Boş Plaka Sorgulama

Ankara plaka tahsis işlemi bir süre önceye kadar Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyordu. Fakat son dönemde sitenin yapılandırılması sebebiyle bu hizmete ara verildi. Şu an sadece trafik tescil şubelerinden işlem yapılabiliyor.

İnternet sitesi üzerinden yapılacak sorgulamalar kısa bir zaman sonra açılacak. İlgili sayfa kullanıma açıldığında aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

 • Bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve açılan sayfa üzerinde yer alan “Online İşlemler” sekmesine girin.
 • Açılan menüden “Plaka Tahsis İşlemleri”ni seçin.
 • Bu işlem sonucunda alfabetik olarak Ankara boş plaka listesi açılacaktır. Bu listeden önce almak istediğiniz plakanın harf kodunu ardından plakayı seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ankara Emniyet Müdürlüğü plaka tahsis sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

İzmir Boş Plaka Sorgulama

İzmir boş plaka sorgulama işlemleri online olarak gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle İzmir plaka tahsis işlemleri için bağlı olunan emniyet birimlerine gidilmeli ya da 0232 489 05 00 numaralı telefon aranmalıdır.

Eskişehir Boş Plaka Sorgulama

Eskişehir il plakaları Eskişehir Emniyet Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden sorgulanabiliyor.

 • Sorgulama işlemi için bölüm sonunda verilen linki açın.
 • Açılan sayfada önce online işlemler, sonrasında ise boş plaka rezervasyon bağlantılarına tıklamanız gerekiyor.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü plaka tahsis sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Gaziantep Boş Plaka Sorgulama

Gaziantep iline bağlı herhangi bir emniyet müdürlüğünden plaka sorgulama ve rezervasyon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 0342 230 18 30 hattını da arayabilirsiniz.

Bursa Boş Plaka Sorgulama

Bursa plaka sorgulama işlemleri için il veya emniyet müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Dilerseniz 0224 270 55 72 numarasından da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konya Boş Plaka Sorgulama

Konya plaka tahsis işlemleri internet üzerinden yapılamıyor. Bunun için size en yakın emniyet müdürlüğüne giderek veya 0332 237 64 00 numaralı hattı arayarak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Antalya Boş Plaka Sorgulama

Antalya plaka tahsis işlemleri için Antalya Emniyet Genel Müdürlüğü’nü 0242 227 96 00 numaralı telefondan arayabilir veya bizzat ilgili şubeye gidebilirsiniz.

Mersin Boş Plaka Sorgulama

Mersin plaka tahsis işlemleri emniyet müdürlüğü veya trafik tescil şubeleri aracılığıyla yapılabilir. Sürücüler boş plaka sorgulama işlemleri için 0 324 328 42 90 numaralı telefonu da arayabilirler.

Plaka Nasıl Çıkarılır?

Plakasız Araç Cezası

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. blank abdulah dedi ki:

  çok iyi

 2. blank M.safouh dedi ki:

  Çok iyi

 3. blank Turgut Ercan dedi ki:

  çok iyi süper mükemmel

 4. blank ahmet dedi ki:

  faydalı konu teşekkürler.

 5. blank memet dedi ki:

  harika bir bilgi olmus

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.