E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Özel Plaka Nasıl Alınır? Özel Plaka Fiyatları ve Boş Plaka Sorgulama

Boş plakalar, devlet aracılığıyla rastgele bir şekilde araç sahiplerine dağıtılır. Ancak boş plaka tahsis edilirken, belirlenen şartlara uygunluk gösterilmesi halinde özel plaka sahibi olmak mümkün. Özel plakalar, diğer plakalardan farklı zemin renklerinde olabilir. Ayrıca plaka üzerinde yer alacak harfler ve rakamlar kullanıcılar tarafından seçilebilir. Bu seçimler arasında; ad ve soyad baş harfleri, isimler, tutulan takımın baş harfleri, desteklenen siyasi partileri çağrıştıran kısaltmalar ve mesleklere özgü harfler yer alabilir. Başka bir ifadeyle; özel plakaların tamamen araç sahibi kişilerin istekleri ve tercihleri doğrultusunda oluşturulduğunu söylemek mümkündür. Ancak özel plakalarda kullanılması mümkün olmayan bazı harf kombinasyonları mevcuttur. Bu nedenle özel plaka oluşturulmasında kişilerin uyması gereken kurallar ilgili bakanlık ve müdürlükler tarafından düzenlenmiştir. Özel ya da tüzel kişiler adına tahsis edilen plakalarda kullanılacak olan isim ve unvanlarda; anayasal rejime, Cumhuriyete, Atatürk ilke ve inkılaplarına, milli ve manevi değerlere, dine, ahlaka aykırı her türlü harfler ve kelimelerin kullanılması uygun değildir.

Özel Plaka Alma Şartları Nelerdir?

Özel plaka alma hususları ve ücretleri İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Kişiye özel plaka almak isteyenlerin öncelikli olarak MERNİS sistemi üzerinde kayıtlı olan plaka adresinde ikamet etmeleri gerekir. Çünkü ikamet yeri ve plaka adresi uyumlu olmayanlar, özel plaka satın alamaz ya da mevcut plaka üzerinde değişiklik yaptıramazlar. Bu durum sıfır araç veya şehir dışından araç alımları için de geçerlidir.

MERNİS adresi sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için: MERNİS Nedir? MERNİS Adresi Ne Demek? MERNİS No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şirket adına özel plaka almak isteyenlerin ise İlçe Emniyet Müdürlüklerine ya da Trafik Tescil Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru sırasında kişilerin yanında mutlaka imza sirküsü, şirketin son 6 ayına ait faaliyet belgesi ve noter onaylı vekalet belgeleri bulunmalıdır.

Bir de devletin resmi olarak tahsis ettiği özel plakalar var. Bu plakaların üzerinde şahsın adı, soyadı, kurum veya şirketin adını anımsatan kısaltmalar bulunur. Çok sık kullanılan plakalar değildir. Ancak devlet memurları sık olarak tercih etmektedir.

Devlet tarafından tahsis edilen özel plaka alımlarında, bağlı bulunulan il ya da ilçelerdeki Trafik Tescil şubelerine bizzat müracaat edilmelidir.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

“Özel plaka almak istiyorum” diyenler için işlemler, sıfır araç satın alımlarında daha kolay ilerler. Çünkü aracın alımı sırasında; satın alınan bayi, galeri ya da trafik müşavirliğinden boş plaka sorgulama işleminin yapılması talep edilebilir.

Önceki yıllarda özel plaka almak için ikamet edilen il ya da ilçedeki trafik şubelerine başvuruda bulunuyordu. Ancak 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren araç tescil işlemleri yönetmeliğinde yapılan değişikler çerçevesinde özel plaka işlemleri direkt olarak noterde gerçekleştiriliyor. Herhangi bir engel olmaması durumunda notere giderek özel plaka işlemlerini başlatmak mümkün. Bu işlemler sırasıyla şu şekildedir:

  • Araç satış ya da devir işleminden önce Emniyet Müdürlüğü Tescil Bürosuna gidilerek talep edilen plaka seçilmeli ve ayrılmalıdır.
  • Yasal bağış miktarı ödenmelidir.
  • Noterde satış başladığında plaka değişikliği yapılacağı da ayrıca dilekçe ile bildirilmelidir.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadardır?

Özel plaka sahibi olmak isteyenlerin belirli bir ücreti gözden çıkartmaları gerekir. Özel plaka ücretleri, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir. Notere gidildiğinde bu ücret yasal bağış adı altında talep edilir. Ücretler; isim ve unvan bölümüne yazılacak ifade ve kelimelerin sayısına, plaka zeminine ve plakaların talep edilme oranına göre değişiklik gösterir.

Kişiye özel plakaların genel olarak 5-15 bin TL arasında değişebilen ücretleri mevcuttur. Ancak bazı harf birleşimleri için 250 bin TL’ye kadar ücret ödenmesi gerekebilir.

Devletin tahsis ettiği plakaların ücret hesaplamasında kullanılan bir formül mevcuttur. Bu formül kesin olarak alınan ücreti belirtmez. Yalnızca devlet kaynaklı özel plakaların yaklaşık ücretini ifade eder. Hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:

Memur maaşının katsayısı x 10.000 + KDV = özel plaka ücreti

Aynı zamanda bu plakalar için her yıl alınan özel plaka vergisi mevcuttur. Bu vergi miktarı da kişinin yıllık gelirine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Plaka Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Özel plaka alımlarında illerdeki talep durumuna göre rezervasyon imkanı söz konusudur. Bazı illerde, Emniyet Müdürlüklerinin resmi web sitesinde giriş yaparak plaka sorgulaması ve plaka rezervasyonu gerçekleştirilebilir.

Plaka rezervasyonu işleminde izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Bağlı olunan ilin Emniyet Müdürlüğüne ait resmi web sitesine girin.
  • Tercih ettiğiniz plakayı bulup üzerine tıklayın.
  • Açılan sayfa üzerinden T.C kimlik numarası ile ad-soyad ekleyin.

Talep edilen bilgiler doldurulduktan sonra 24 saat boyunca geçerli olan rezervasyon oluşturulmuş olur.

Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önceden e-Devlet kapısı üzerinden plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek mümkündü. Ancak bu sistemin art niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesiyle beraber boş plaka sorgulama sayfası kapatıldı. Artık e-Devlet aracılığıyla yalnızca kendi adınıza ait araç ve plaka sorgulaması yapabilirsiniz.

Boş plaka görüntüleme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığına ait plaka harf grubu rehberi sayfasından yapabilirsiniz.

  • Açılan sayfadaki Türkiye haritasından boş plaka aradığınız ili seçip üzerine tıklayın.

  • İl seçimini yaptıktan sonra harf gruplarının yer aldığı alt ve üst sınırları görüntüleyebilirsiniz. Bu listeden aynı zamanda plakaların bağlı bulundukları ilçelere göz atmak da mümkündür.

İstanbul Plaka Sorgulama

İstanbul boş plaka sorgulama işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilemiyor. İstanbul’da ikamet edip özel plaka almak isteyenlerin sorgulama işlemi için kendilerine en yakın Trafik Tescil İşlemleri bürolarına ya da Emniyet Müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Aynı zamanda 212 635 00 00 numaralı hattı arayarak ayrıntılı bilgi edinmek mümkün.

Ankara Plaka Sorgulama

Ankara boş plaka sorgulama işlemi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunun için açılan sayfa üzerinde yer alan “online işlemler” sekmesine girin. Açılır menüden “plaka tahsis işlemleri”ni seçin. Bu işlem sonucunda alfabetik olarak boş plakalar sıralanır. Bu listeden önce almak istediğiniz plakanın harf kodunu ardından plakayı seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

İzmir Plaka Sorgulama

İzmir boş plaka sorgulama işlemleri online olarak gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle İzmir plaka tahsis işlemleri için bağlı olunan emniyet birimlerine gidilmeli ya da 232 489 05 00 numaralı telefon aranmalıdır.

Eskişehir Plaka Sorgulama

Eskişehir il plakaları Eskişehir Emniyet Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden sorgulanabiliyor. Sorgulama işlemi için açılan sayfada önce online işlemler, sonrasında ise boş plaka rezervasyon bağlantılarına tıklamanız gerekiyor.

Gaziantep Plaka Sorgulama

Gaziantep Emniyet Müdürlüğünün resmi web sitesi aracılığıyla plaka sorgulama ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.

Bursa Plaka Sorgulama

Bursa plaka sorgulama işlemleri Bursa Emniyet Müdürlüğü resmi web sitesi aracılığıyla öğrenilebilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.