Edevlet.net

Araç Muayene Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar?

07.05.2018

Araç sahipleri, trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması adına araçlarını belirli zaman aralıklarıyla muayene ettirmeliler. Hususi araçların 2 yılda bir, ticari araçların ise her yıl muayene olması zorunludur. Buna ek olarak trafiğe yeni çıkmış binek araçların ilk muayeneleri 3. yılın sonunda gerçekleştirilir. Bu zorunluluğa uymayan, kendi canı ve malıyla birlikte başkalarının da canı ve malı üzerinde tehlike arz eden kişilere araç muayene cezası uygulanır.

Araçların muayenesi esnasında bir problemle karşılaşıldığı takdirde problemin niteliğine göre hafif kusur ve ağır kusur tespitleri yapılır. Belirlenen kusurlar araç sahibine yazılı olarak bildirilir ve bu kusurların giderilmesi için geçici muayene raporuyla birlikte ek süre tanınır. Verilen süre içerisinde bildirilen kusurların giderilmemesi durumunda araç muayenesiz sayılır ve herhangi bir trafik kontrolünde araç sahibine araç muayene gecikme cezası uygulanır. Bu tür cezalara maruz kalmamak için, belirlenen periyotlarda TÜVTÜRK’ün yetkili istasyonlarında araç muayenesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi yetkililerce tavsiye ediliyor.

Araç Muayene Cezası Ne Kadardır?

Aracının muayenesini zamanında gerçekleştirmeyen araç sahipleri bu konuyla alakalı iki farklı durumda cezaya maruz kalabilir.

 • Muayenesiz araçla girilen trafik kontrolü sonrası karşılaşılan ceza bunlardan biridir. 2018 yılı itibarıyla trafik polisi kontrolünde aracının muayenesini geciktirdiği tespit edilen araç sahibine 108 TL (peşin olarak ödenmesi durumunda 81 TL) idari para cezası kesilir ve sürücünün ehliyetine 10 ceza puanı işlenir.
 • Aracının muayenesini geciktiren ve muayene için istasyona gidene kadar herhangi bir trafik kontrolünde bir cezayla karşılaşmayan araç sahibinden TÜVTÜRK gecikme bedeli olarak muayene ücretine ek olarak bir bedel talep eder.

Muayene Gecikme Süresi Nasıl Hesaplanır?

Aracın muayene ettirilmesi gereken süreler dahilinde gerçekleşmeyen muayeneler için hesaplanan araç muayene gecikme cezası; her ay için muayene ücretinin %5’i kadardır. Ceza hesaplanırken, tamamlanan bir ayın ardından bir gün geçmiş olsa dahi ceza ücretine 1 aylık bedel eklenir. Daha açıklayıcı olması açısından; diyelim ki binek bir aracın muayene ettirilmesi gereken sürenin üzerinde 190 gün geçti. (190 gün=6 ay 10 gün) Bu durumda ceza 7 ay baz alınarak hesaplanır. Binek araçlar için talep edilen muayene ücreti olan 226,56 TL üzerinden yapılacak hesaplama şu şekilde olur; 226,56 X 0,05 X 7= 79,296.

TÜVTÜRK resmi sitesinde araç muayene gecikme bedeli hesaplamak için TIKLAYINIZ!

Araç Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Trafikteki can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilir olması adına araçların eksiklerinin ve kusurlarının giderilmesine, bunun için de bu konuyu denetleyecek bir kuruluşa ihtiyaç var. 194 sabit istasyonuyla hizmet veren TÜVTÜRK’ün de amacı araçların sürüşe uygun hale getirilmesine destek olmak. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak için öncelikle kurumun resmi sitesinden plaka no, ruhsat seri no gibi bilgiler doldurulup, il seçimi yapıldıktan sonra randevu alınması gerekiyor. Randevularında değişiklik yapmak isteyen araç sahipleri randevularını aldıkları bölümden randevu bilgilerini güncelleyebilirler. Muayene işleminde aracın bir problemi olduğuna kanaat getirilirse bu problemler araç sahibine bildirilerek giderilmesi için ek süre tanınır.

TÜVTÜRK istasyonlarına araç muayene randevusu almak için TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Ücreti

Nakit olarak alınan araç muayene ücretleri 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı. Buna göre TÜVTÜRK’ün belirlediği 2018 yılı araç muayene fiyat listesi;

 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 305,62 TL,
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı için 226,56 TL,
 • Traktör (römorklu ya da römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet için 115,64 TL şeklinde düzenlenmiştir.

Araç Muayenesine Gidilmeden Yapılması Gerekenler

 • Aracın herhangi bir borcu olup olmadığı kontrol edilmeli ve varsa borcu ödenmeli.
 • Aracın mekanik ya da teknik eksiklikleri varsa giderilmeli.
 • Aracın egzoz muayenesi yoksa yaptırılmalı.
 • Araçta bulunması gereken donanımlar (çeki halatı, ilk yardım çantası, yangın tüpü vs.) tamamlanmalı.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus kağıdı ya da üzerinde T.C. no yazılı ehliyet, pasaport
 • Araç ruhsatı
 • Trafik sigortası
 • Vekalet belgesi
 • Gaz sızdırmazlık raporu (Yeni düzenlemeyle birlikte zorunlu değil.)
 • Egzoz gazının ölçüldüğüne ilişkin muayene kağıdı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.