Trafik

Alo Trafik Şikayet Numaraları 2024 Whatsapp Trafik İhbar Hattı

Alo Trafik Şikayet Numaraları 2024 Whatsapp Trafik İhbar Hattı, Online Trafik İhbar Hattı, Trafik İhbar Hattı, EGM Trafik Şikayet, Trafik Şikayet Hattı ve daha fazlası yazımızda...

Alo Trafik Şikayet Numaraları 2024 Whatsapp Trafik İhbar Hattı; Ülkemizde her yıl trafik kazalarında binlerce kişi hayatlarını kaybetmektedir. Trafikteki araç sayısı da her geçen gün artmakta ve bu durum gittikçe yoğunlaşan cadde ve sokaklarda yaşanan trafik kazalarının ve kural ihlallerinin de ciddi oranda artmasına sebep olmaktadır. Günümüzde trafikte yaşanan aksaklıkları belirlemek ve gerekli cezai yaptırımları uygulamak için birtakım elektronik sistemler kullanılmakta. Fakat birçok yerleşim yerinin belirli bölgelerine kurulan Elektronik Denetleme Sistemi yaşanan tüm aksaklıkları raporlamak için yeterli veri elde edememektedir.

Cadde ve sokaklardaki trafik kameralarının görüş alanı dışında kalan bölgelerde yaşanan ihlalleri takip etmek de trafik polislerine düşmektedir. Fakat elbette özellikle nüfusun çok yoğun olduğu yerlerde ve büyük şehirlerde polisimiz tüm vakaları yakalama şansına sahip değildir. Bu yüzden şahit olduğu ihlalleri yetkililere bildirmek isteyen vatandaşlar için telefon ve internet aracılığıyla ulaşabilecekleri ihbar hatları oluşturulmuştur. Bu sistem hem trafikteki gerekli düzenlemeleri yapabilmeleri açısından emniyet güçlerine kolaylık sağlar hem de trafik magandaları nereye şikayet edilir diye düşünen vatandaşlara bir çıkış yolu sunar. Şahit oldukları trafik kuralı ihlallerini fotoğraf veya video ile belgeleyen vatandaşlar şikayetlerini iletmek için emniyet birimleri tarafından duyurulan trafik şikayet hattı ve online ihbar kanalını kullanabilirler.

LPG Araç Ruhsatına İşletme Nasıl Yapılır?

Alo Trafik Şikayet Hattı

Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm vatandaşlar yaşadıkları şehir ve bölgelerdeki trafik akışını bozan olayları ilgili birimlere şikayet etme hakkına sahiptirler. Sokakta yürürken gördüğünüz uygunsuz park etmiş araçlar için hatalı park şikayet işlemi yapabileceğiniz gibi trafikte seyir halinde giderken şahit olduğunuz olayları da emniyete bildirebilirsiniz. 

 • Trafikte yaşanan kural ihlallerini bildirmek amacıyla uzun yıllar boyunca 154 trafik şikayet hattı kullanıldı. Fakat söz konusu hat yaklaşık 15 sene önce kapatılmış ve tüm trafik şikayet aramaları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilinen hattına yönlendirilmiştir.
 • Günümüzde trafik şikayet no olarak 155 polis imdat kullanılmaktadır. Şahit olduğunuz trafik problemini bildirmek istediğinizde nerede olursanız olun 155 polis hattını arayabilirsiniz. Çağrınıza cevap veren yetkili sizi ilgili birime aktaracak ve gerekli işlemleri derhal başlatacaktır. 
 • 155 ihbar hattını aradığınızda sizden ihlali tespit ettiğiniz bölgenin ayrıntılı adresi ve şikayet etmek istediğiniz aracın detayları istenecektir. Telefondaki yetkili ayrıca sizden söz konusu ihmalin kanıtı olması için fotoğraf veya video çekmenizi de isteyebilir. 
alo trafik şikayet numaraları | whatsapp trafik i̇hbar hattı
alo trafik şikayet numaraları | whatsapp trafik i̇hbar hattı

Trafik İhlalleri İçin Online İhbar Nasıl Yapılır?

Artan araç sayısı ve ona bağlı olarak yaşanan aksaklıkları en aza indirmek amacıyla vatandaşları da kontrol sistemine dahil eden uygulamalar her geçen gün artıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü son dönemde 155 polis ihbar numarası ve şu an için uygulamasına son verilen Whatsapp hattı dışında online ihbar hizmetini de uygulamaya koydu. İsteyen vatandaşların trafikteki ihmalleri bildirmek için kullanabilecekleri bu online şikayet formu oldukça etkili bir yöntem olarak görülüyor. 

 • Online ihbar hattına şikayette bulunabilmek için ilk yapmanız gereken bildirmek istediğiniz trafik ihlalini belgelemek. Trafikte giderken sizi uygunsuz bir şekilde sollayan aracın fotoğrafını çekebilir, emniyet şeridi ihlali şikayet işlemi için kendi şeridinden ayrılıp emniyet şeridine geçen aracı videoya alabilirsiniz. Önemli olan sisteme yükleyeceğiniz görsel bir kanıtın bulunması. 
 • Elbette bu görsellerde söz konusu aracın plakasının okunaklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Onun dışında çektiğiniz fotoğrafın ya da videonun şikayet etmek istediğiniz ihlali tamamıyla belgelediğinden emin olun. Örneğin park yapılmaz bölgesine park eden bir aracı şikayet etmek isterseniz hem aracın hem de park yasak işaretinin aynı fotoğrafta görünmesine özen gösterin. 
 • Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet adresi üzerinden online ihbar sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Söz konusu sayfanın linkine bölüm sonundan ulaşabilirsiniz.

onlineşikayet

 • Online ihbar sayfasını açtığınızda karşınıza bir form çıkacaktır. Bu formda bildireceğiniz trafik ihlalinin yaşandığı ili belirtmek zorunludur. Fakat onun dışında kişisel bilgilerinizi paylaşmama hakkına sahipsiniz.

onlineşikayet2

 • Sayfayı aşağıya doğru çektiğinizde ilgili formun devamına ulaşabilirsiniz. Burada ihbar etmek istediğiniz trafik ihlali hakkında genel bilgi vermeniz ve olaya ait görselleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken detay, yüklenecek medyanın boyutudur. Sistem 10 MB’ın üzerindeki görselleri kabul etmemektedir.
 • Son olarak sayfanın sonunda yer alan güvenlik kodunu ilgili boşluğa girerek, online ihbar şikayet formunuzu gönderebilirsiniz. 
 • Form, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik bölümüne ulaştıktan sonra işlemler başlatılacaktır. Eğer iletişim bilgilerinizi formda belirtilen yerlere yazdıysanız gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. 

Emniyet Genel Müdürlüğü online ihbar uygulamasına ulaşmak isterseniz ilgili internet sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

Trafik WhatsApp İhbar Hattı

Gelişen teknolojiyle beraber hayatlara giren yenilikler ve uygulamalar belediye ve il müdürlüklerinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Bir süre önce de özellikle büyük şehirlerde WhatsApp trafik ihbar hatları kurulmuş ve vatandaşlara internet üzerinden trafik kurallarını ihlal edenleri bildirme kolaylığı sağlanmıştı. 

Geçtiğimiz aylarda sonlandırılan bu uygulama hala sık sık gündeme gelmektedir. Vatandaşlara gönüllü trafik denetçiliği yapma imkanı sunan bu uygulamanın birçok şehirde yeniden yürürlüğe koyulması istenmektedir. Biz de trafik Whatsapp ihbar hattının yeniden aktifleşme ihtimalini göz önünde bulundurarak gerekli bilgileri vatandaşlara sunma gereği duyuyoruz. 

WhatsApp Trafik İhbar Hattı Nasıl Kullanılır?

Bir süre önce uygulamasına son verilen fakat yeniden yürürlüğe konması gündemde olan mobil trafik ihbar hattını kullanmak oldukça kolaydır. 

 • İlk olarak trafik ihlallerini WhatsApp aracılığıyla bildirmek isteyen vatandaşların bulundukları şehrin ihbar numarasını telefonlarına kaydetmeleri gerekmektedir.
 • İlgili numarayı rehberinize ekledikten sonra tek yapmanız gereken trafik aksaklıklarını ve nizama aykırı davranan sürücüleri tespit etmek.
 • Sonrasında yapılması gereken en önemli şey, ihmalin kanıtı niteliğinde olacak fotoğraf veya videolar çekmek. Mahallenizde, evinizin ya da iş yerinizin önünde veya siz trafikte seyir halindeyken sizinle aynı yolda kural ihlali yaptığına şahit olduğunuz sürücü ve araçları kayıt altına almalısınız. 
 • En son olarak elinizdeki medya içeriğini olayın yaşandığı adresin detaylarıyla beraber ilgili WhatsApp hattına göndermeniz yeterli olacaktır. 
 • İl emniyet müdürlüklerine ait olan bu şikayet hatları emniyet güçlerinin veri tabanına iletilir. Bir bilgisayarda toplanan tüm mesajlar ilgili kişiler tarafından incelenir ve gerekli işlemler başlatılır. 

Vatandaşların trafikteki düzen ve nizamı korumak için aktif olarak katılım gösterebildikleri WhatsApp hatları şu an için kapatılmış olsa da yeniden uygulamaya konabilir. Aşağıda uygulama süresince kullanılan, bazı büyük şehirlerimize ait WhatsApp ihbar numaraları yer almaktadır. 

İstanbul Trafik Şikayet Numarası 

 • 0 533 155 0 155
 • 0 552 155 0 155

Paylaşılan telefon numaraları uygulamanın kullanıldığı dönem birçok vatandaşın yetkililere ulaşmasında büyük kolaylık sağlamıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait bu numaralara sadece WhatsApp uygulaması üzerinden ulaşılabilir. Kısa mesaj gönderilemez veya arama yapılamaz. 

İzmir Trafik Şikayet Numarası 

 • 0 555 898 15 58

Ege bölgesinin nüfus yoğunluğu en fazla olan şehri İzmir’de de söz konusu uygulama aktif olarak kullanılmıştır. 

Ankara Trafik Şikayet Numarası 

 • 0 552 155 06 06

WhatsApp ihbar hattı yürürlükteyken ülkemizin başkenti Ankara sınırları içerisinde yaşanan trafik aksaklıkları ve ihlallerine şahit olan vatandaşlar şikayetlerini bu numara üzerinden yapabiliyordu. 

Bursa Trafik Şikayet Numarası 

 • 0 552 155 16 16

Bursa Emniyet Müdürlüğü WhatsApp ihbar hattı uygulamasını yürürlüğe koyan ilk belediyelerden biridir. Birçok vatandaş ilgili hattan emniyet görevlilerine ulaşarak nizamın sağlanmasına katkıda bulunmuştur. 

Antalya Trafik Şikayet Numarası

 • 0 552 155 07 07

Özellikle yaz aylarında nüfus yoğunluğunda ciddi bir artış görülen Antalya’da WhatsApp ihbar hattı oldukça etkin bir şekilde çalışıyordu. 

En Çok İhlal Edilen Trafik Kuralları Nelerdir?

Cadde ve sokaklarda şahit olunan trafik aksaklıklarıyla ilgili bildirimde bulunmak isteyen vatandaşların genel trafik kurallarından haberdar olması büyük önem arz etmektedir. 

Ülkemizde seyir halindeki araçlar tarafından en çok ihlal edilen trafik kuralları şu şekildedir:

 • Emniyet kemeri takmamak: Özellikle kaza anında veya ani frenlerde can kurtarıcı görevi gören emniyet kemerini takmak zorunludur. Kuralı ihlal eden sürücüler tespit edilirse para cezası kesilir ve ehliyetlerine ceza puanı işlenir.
 • Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak: Dikkat dağınıklığı ve akabinde trafik kazalarına sebep olduğu için araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak yasaklanmıştır. 
 • Alkollü araç kullanımı: Trafikte birçok yaşamı tehlikeye atabilecek alkollü araç kullanımı kanunlar tarafından yasaklanmıştır. Alkollü araç kullanan kişilere promil değerine bağlı olarak değişen cezalar uygulanmaktadır. 
 • Aşırı hız: Bulunduğu yolda izin verilen azami hız değerini aşan sürücülere seyrettikleri hız seviyesine göre para cezası uygulanır. 
 • Hatalı sollama: Hatalı sollama çok ciddi trafik kazalarına ve kayıplara yol açabilir. Tespit edildiğinde ilgili sürücüye para cezası uygulanır ve ehliyetine 20 ceza puanı yansıtılır. 

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Aracı Plakasız Kullanmanın Cezası Ne Kadardır?

Son zamla birlikte 5.154 TL olarak güncellenmiştir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı ile birlikte 436 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Benim wsap kodu geliyor um zaman gelecek çubuk gelsin Hatice soyal kodu istiyorum

 2. Bursa Emniyet Müdürlüğü olayları ile ilgili ihbar hattıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu